21.8.2017 | Jana | 11 komentářů

Začišťování délky sukně

Začišťování délky je jeden z vůbec posledních kroků, které v rámci šití sukně či šatů děláme. Bývá to tečka za celým procesem šití, a i když pak třeba ještě přidáváme podšívku, zapravení délky je právě ta chvíle, kdy vidíme, jak vlastně výsledný oděv bude doopravdy vypadat.

Zároveň však tomuto kroku není věnována taková pozornost, jakou si zaslouží. Nejde ani tak o samotné přežehlení a přišití záložky, jako spíš o přípravné práce.

Šíře záložky

Pro široké i úzké sukně platí, že okraj sukně se bude mnohem lépe nést a bude vypadat luxusněji, pokud zvolíme širokou záložku. Dělají to tak třeba i u Diora (pokud půjdete někdy Pařížskou, můžete se přesvědčit), kdy místo klasické 4-5cm záložky volí mnohem širší – u rovných nebo úzkých sukní to může být až 15 cm, u těch širokých se mi jako ideální šíře po mnoha pokusech jeví 8-10 cm (záleží však na materiálu).

U rovných sukní nemusíte nic řešit, záložku prostě přehnete do rubu a přišijete.

U sukní do oblouku se pak musíte poprat s tím, že dolní lem záložky bývá o mnoho širší než budoucí dolní okraj sukně. V případě, že šijete z materiálu, který se dobře sráží, lze přebytečný materiál vysrážet. Není to práce zrovna na minutu, chce to dost trpělivosti a nenechat se odradit počátečním neúspěchem; na druhou stranu získáte hezký, čistý vzhled (a zdokonalíte se v práci se žehličkou). Pokud mám dostatek materiálu, snažím se volit tuto variantu i za cenu, že se mi nepodaří vysrážet materiál na 100% a na záložce jsou drobné záhybky. Ne každému se to líbí, takže čtěte, jaké jsou další možnosti.

Sukni můžete dále začistit buď pruhem látky, který vystřihnete ve stejném tvaru jako dolní lem sukně, nebo šikmým pruhem. Dávám přednost šikmému pruhu, protože lze mnohem lépe založit jeho horní okraj. Šikmý pruh je potřeba si před všitím trochu natvarovat do oblouku, ale to jde snadno.

Pro obě varianty můžete zvolit svrchní látku, podšívku nebo úplně jinou látku – pokud chcete, aby byl okraj sukně plný, ale zároveň nepoužíváte krinolínovou pásku, můžete použít nějaký tužší materiál, třeba bavlněné plátno.

Horní okraj záložky můžete založit či různě ozdobit –  šikmými proužky, krajkami, nebo je prostě nechat tak. I když nedávno moje babička zkoumala záložku ošetřenou jen entlovacími nůžkami a říkala něco ve smyslu, že šaty nemám zapravené. Naštěstí jsem na podobné reakce, kdy ostatní moc nechápou, že i takhle může vypadat poctivá krejčovina, zvyklá.

Výztuha záložky

Jedním z krejčovských pravidel, které však úplně všude nenajdete, je nutnost vyztužit každou partii oděvu, které chcete dodat lepší vzhled. A záložka je jednou z nich. Je jedno, jestli zvolíte zažehlovací nebo všívací výztuhu, jejím použitím rozhodně neprohloupíte. Výztuha by měla dosáhnout na samotnou záložku v šíři cca 1 cm, zbytek patří na vrchní část oděvu a to v právě takové šíři, aby záložka výztuhu později zakryla.

U zažehlovací výztuhy prostě vystřihněte pruh o stejném tvaru jako je dolní okraj sukně a nažehlete (pokud hledáte kvalitní nažehlovací výztuhy, hlásíme, že se momentálně snažíme zajistit kvalitního dodavatele do e-shopu).

U našívacích výztuh volím hedvábnou organzu (většinou v dvojité vrstvě), která je lehká, takže sukni nezatíží a zároveň okraj krásně zpevní. Pruhy organzy stříhám v šikmých pruzích, které postupně všívám krokvičkovým stehem. Jednotlivé pruhy by se měly překrývat a jejich okraje k sobě zafixuji tužícím stehem – technika je vypůjčená z těžké krejčoviny, takže je postup stejný jako u tužení záložky sak a kabátů.

Jako u všeho však existují výjimky – příkladem mohou být moje poslední šaty, kde jsem dolní lem nijak netužila. Sukně byla již tak dost objemná a měla jsem strach, že vyztužením záložky naruším siluetu (celé šaty jsou podražené organzou). Z toho důvodu jsem kraj začistila jen pevnějším šikmým proužkem.

Původně bylo toto téma zamýšleno na jeden článek, ale jak samy vidíte, informací je opravdu mnoho, takže povídání o krinolínových páskách si necháme na příště.

 

Článek pro Vás napsala Jana (21.08.2017/5:27)

Leave a Reply

11 Komentáře "Začišťování délky sukně"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Miriam
Člen

ďakujem za typy, určite využijem. V´daka Vám mám už na posledných šatách záložku ukončenú krajkou 🙂 Čo sa týka zažeklovacej výstuhy mám cekom dobré skúsenosti s klasickým vlieseline G785. S tým čo majú štandardne v galantériách sa to nedá ani porovnať. Je mierne elastický, tak nemá tendenciu sa odlepovať ani pri menej šetrnej manipulácii. Ale teším sa čo vymyslíte 🙂

Renee
Host

Teď akutně řeším dlouhatánskou sukni z červeného lnu, hodně širokou. Myslela jsem, že okraj nařasím do elastické krajky a tu pak přišiju v ruce. Chyba lávky, tady na malém městě elastickou krajku neseženu a zas tak důležitý kus oděvu to není, abych kvůli tomu jezdila do Prahy. Tak asi šikmým pruhem něčeho.

Renee
Host

Tak nakonec jsem zvolila nestandardní řešení, začistila jsem šikmým pruhem – nejdřív jsem si zažehlila horní okraj pruhu do rubu, pak jsem celý pruh natvarovala do oblouku a pak přišila lícem k líci na sukni. Akorát při ručním přišívání záložky k rubu sukně jsem to udělala tak, aby šikmý pruh byl v kontaktu se zemí. Když se odře, tak ho vyměním a sukni se nic nestane. Při normálním pohledu to není vidět, do líce kouká tak milimetr šikmého pruhu, má taky červenou barvu jako sukně. Když si někdo nelehne na zem, tak to neuvidí. Jsem s tím, musím skromně říci, docela spokojená.

Tia
Člen

Mě by zajímal tzv. “padded hem” – bohužel nevím, jak se mu říká česky – když se záložka “vypolstruje” měkčí látkou.. (pokud předbíhám a bude to v dalším článku, tak se omlouvám 🙂 Dočetla jsem se, že to je standardem u couture záložek, ale jelikož podobné moc nepotkávám natož nosím, tak si to nedokážu moc představit, že by měkká záložka mohla vypadat a působit lépe než zažehlená. Používáte to někdo, a pokud ano, v jakých typech oděvů? Je to záležitost pouze slavnostnějších sukní a šatů, nebo se tím dá vylepšit i sukně pro běžné nošení?

Alena
Člen

zrovna včera jsem na to koukala tady https://goo.gl/CbR3Yr

Tia
Člen

Já právě taky, odebírám od Craftsy maily a včera mi přišla možnost zkouknout ty lekce, tak jsem to tam viděla a inspirovalo to můj dotaz:-) Předtím jsem o tom četla, K.King to tam hezky ukazuje, u lekce o saténu. Jenže jak to tam předvádí jen na kousku látky, ne na hotové sukni, tak jsem si prostě nedokázala představit, kam, kromě dlouhých svatebních šatů, by se to dalo použít. O tom už ve videu není právě ani slovo:-)

wpDiscuz