V dnešním článku vám povím pohádku o jedněch ostře růžových šatech. Jako ve správné pohádce čeká na hrdinku spousta nástrah, dokonce i hrozba jednoho prokletí, ale po jejich překonání přichází vytoužený happyend.
Začnu s nákupem materiálu, což je příběh o lásce na první pohled. Možná jsem už někde zmiňovala, že moc neumím nakupovat látky naživo, zvláště tam, kde moc neznám sortiment. Jak vkročím do nějakého obchodu, nemám trpělivost procházet regály, cítím se přesycená, stoupá mi tep a nakonec koupím látku, u které za 5 minut tuším, že to byla chyba, a zároveň přehlédnu nějaký skvost. U nákupu této směsovky lnu s hedvábím jsem měla to štěstí, že jsem v obchodě zrovna vybírala látku na šaty s Terezou, jednou z účastnic našeho prvního kurzu. (Mimochodem, pokud máte zájem o kurzy s námi, přihlašte se k odběru newsletteru, tento týden budeme rozesílat jeden velmi důležitý e-mail!) Rozhodování mezi dvěma barevnými variantami bylo pro Terezu přetěžké, já jsem mezitím zklidněná, že se tentokrát rozhoduje někdo jiný, bloumala obchodem a objevila tento skvost. Původně jsem ho chtěla koupit víc, ale bohužel se jednalo o zbytek. I tak jsem věřila, že se mi z něho plánované šaty podle střihu Vogue 1546 podaří vystříhat. Zdají se vám tyto šaty povědomé? Ano, jde o stejný střih jako u limetkových šatů.
Jakmile jsem je totiž dokončila, hned jsem věděla, že musím ušít další verzi. Šaty jsem šila konfekčními metodami, z relativně levného materiálu a neinvestovala jsem příliš ani do galanterie, takže se celé vešly do tisícovky. Bylo na nich ale pár drobností, které mi vadily. Díky podílu elastanu a absenci podražení se šaty strašně vytahovaly, takže jsem je musela neustále prát. A po asi 8 vypráních došlo k malé tragédii se zipem, který vzhledem k tomu, že byl ozdobný, zas tak levný nebyl, přesto se začal od půlky rozjíždět. (Po téhle a ještě jedné obdobné příhodě se skrytým zipem jsme se rozhodly zařadit do sortimentu v našem obchodě alespoň základní nabídku zipů YKK.) Dále mi vadilo, že ačkoliv byl zadní díl vyztužený nažehlovací výztuhou, strašně se krabatil a neustále se sesouval dolů.
Tak začaly práce na nové verzi, šité couture technikami, díky kterým jsem věřila ve vyřešení většiny problémů. Jako vždy jsem vrchní materiál vyprala a nechala usušit. U žehlení vypraného kusu látky jsem zjistila, že na jednom konci jsou v poměrně rozsáhlé ploše fleky a látka má i pár drobných dírek. Protože jsem v podstatě vyfoukla Báře poslední kus skvělého materiálu v její (a i mojí) oblíbené barvě, musela mi přísahat, že látku nezaklela (což by bylo pro takovou pohádku naprosto typické). Nakonec jsem se rozhodla, že se přeci jen šaty pokusím vystříhat. A jak vidíte, vyšlo to. Někdy byly švové přídavky pod doporučované minimum jednoho centimetru, ale v tu chvíli jsem byla opravdu šťastná, že jsem to tam zvládla nějak naskládat.
Samotný materiál je lehounce průsvitný, což vyřešilo podražení hedvábnou organzou a všití podšívky. U podšívky nastalo další trápení – nejdřív jsem uvažovala nad bílým tenkým plátnem ze směsi bavlna/hedvábí, které jsem ale nakonec použila do jiných šatů, jejichž část jste mohly zachytit na našem Instagramu/Facebooku. Rozhodla jsem se totiž objednat habutaj ve velmi podobné růžové barvě, protože jsem se bála, že bílá podšívka by mohla na okrajích přeci jen trochu probleskovat. Po nekonečném čekání na balíček podšívka konečně dorazila… abych zjistila, že je o něco málo tmavší než svrchní materiál a kvůli tomu prosvítají všechny švové přídavky! Oklikou jsem se tedy vrátila k variantě bílé podšívky, která byla nejméně nápadná (pravděpodobně i díky podražení bílou organzou). Dvoutýdenní dovolená v obchodě, kde jsem původní podšívku kupovala, mi na náladě nepřidala… Ale měla jsem rozešité i jiné věci, takže šaty mohly zatím spát.
Roztahování šatů do šířky při nošení jsem vyřešila neelastickým materiálem a podražením organzou. Byl tu ještě problém se zadním dílem, u kterého jsem chtěla, aby pěkně držel. Jako první varianta se nabízely klasické spirálové kostice, které by byly vyndavací na každé praní. Nakonec jsem ale zvolila variantu s použitím úzké krinolínové pásky přišité k sobě ve třech vrstvách.
Původně jsem ji chtěla přišívat k podšívce, ale vzhledem k ostrým koncům pásky jsem ji nakonec vložila na vrstvu organzy a už do téměř hotových šatů přišila v ruce (pokud byste tento krok dělaly dřív, mohla by se páska přišít na stroji).
Díky tomuto detailu šaty drží poměrně slušně na místě, o čemž jsem se při focení musela neustále přesvědčovat.
Stejně jako u limetkových šatů jsem zvolila viditelný zip, tentokrát jsem šla však do ověřené kvality a vybrala si zip Excella od YKK. U viditelných zipů je potřeba si nejdříve na zip udělat prostor, podobně jako u šatů ze společného šití. Zip jsem tentokrát všívala odlišně, aby byl odolnější vůči tlaku do stran (podobné šaty je potřeba šít poměrně natěsno) – všívala jsem ho s tkanicí zipu položenou na líci látky.
Šaty jsem nijak zvlášť nežehlila, ani jsem je vyžehlit do hladka nechtěla, charakteristické pomačkání lnu se mi líbí. Pokud máte při pohledu na fotky chuť vytáhnout žehličku, tak ze lnu radši nešijte :).
P.S. Jak jsem vyřešila u šatů dolní lem se dozvíte v článku, který bude celý věnovaný lemování sukní. Můžete se na něj brzo těšit.
Moc krásné. A ta jemná zmačkanost mě na lnu baví nejvíc. A ta barva ach. Vyztužení zad se mi moc líbí. Šlo by vypracovat i vsazené košíčky do předního dílu? Možnost nošení bez prádla vypadá jako dobrá volba. Daniela
Děkuji!
Košíčky by určitě šla všít kupříkladu na podšívku, ale já dávám přednost nošení podprsenky bez ramínek, která mi dává přecejen větší jistotu. 🙂
Jsou krásné a velmi Vám sluší. Moc se mi líbí ta barevná kombinace látky se stuhou.
Použití krinolínové pásky na výztuhu místo kostic je originální nápad. Pravé kovové kostice jsou super na to, aby udržely vše na svém místě, ale mně osobně nepřijdou moc pohodlné při delším nošení a tak je preferuji spíš jen na šaty pro občasné příležitosti.
Letos jsem si koupila tyto kostice https://www.stoklasa.cz/kostice-sire-8mm-tkana-typ-b-bila-fisz-x127018 , přijdou mi, že budou “pohodlnější”, ale ještě jsem je nepoužila. Nemáte s nimi zkušenost?
Děkuji moc!
Nápad s páskou není můj, ale Susan Khalje, která radila ji použít do střihu šatů s přiznanými košíčky právě do košíčků. Osobně mi kovové kostice nepřijdou nepohodlné, pokud sahají dál než do pasu (to vlastně platí pro všechny kostice obecně). Plastové kostice se naopak pod pas prodloužit nedají, protože se teplem natvarují a to by pod pasem dělalo dost neplechu. U těchto je dost nepříjemný ten konec, stříhala jsem je do oblouku a ještě jsem je trochu opalovala zapalovačem, aby konce nebyly tak ostré.
Když já ráda (a někdy i hodně) jím, možná proto mi jsou pak nepohodlné 🙂
Napadlo mě, že by šlo nechat u té pásky malé přesahy na obou koncích a ty pak založit dovnitř (viz náčrt) a přišít. Možná by to mohlo fungovat, aby ty konce nebyly ostré.
Jinak ty kostice v odkazu nejsou ty klasické plastové, jsou tkané a lze je strojově prošít. Ale uvnitř nějaký plast myslím je.
To založení je super nápad, jen prostě ty konce krinolinové pásky prolezou opravdu všude. Já je většinou zabezpečuju tak dvěma až třemi vrstvami nějakého léhkého materiálu – když ji dávám do lemu sukně, tak konce nejdou absolutně dát navolno a to i když ty konce dám pod záložku v místě švu, kde jsou poměrně široké švové přídavky a sukně je podražená…
Z fotky jsem měla dojem, že jsou to ty, ve kterých je cca 5 plastových jakoby drátů a právě jejich konce jsou dost nepříjemné.
Až ty tkané kostice do nějakých šatů vyzkouším, dám vědět, jaké jsou. Narazila jsem na ně jen náhodou, vůbec jsem netušila, že existují.
Myslím, že jsem tento typ kostic měla v jedněch kupovaných šatech a ty “dráty” pořád vylézaly. Šaty jsem reklamovala, tak mi na ty konce našili ještě vrstvu látky a už to bylo lepší. Takže použitelné to asi bude, ale doporučuju ty konce zašít do “kapsičky” 🙂
V těchto konkrétních šatech to jakoby v kapsičce je – je tam několik vrstev organzy na stabilizaci okraje. V článku o začišťování sukní, co vyjde teď v pondělí, budu podrobnější. 🙂
tie šaty sú dokonalé. Veľmi Vám svedčia. A ten akcent so stuhou..perfektné 🙂 Asi budem musieť ten strih objednať :-)hlavne keď je teraz naň zľava 🙂 len neviem, kde zoženiem taký super materiál. Ľan s hodvábom som asi ešte ani na živo nevidela.
Děkuji!
Střih je fakt krásný, dokonce jsem měla nutkání si podle něj ušít ještě třetí šaty, ale nakonec zvítězil trochu jiný střih. 🙂 Tento materiál byl dost náhoda, na podobné směsovky nenarážím každý den. Tento konrétní materiál je z BP látek a občas jsem něco viděla i na emmaonesock.com , ale tam jen ve vzorované variantě.
Jednu směsovku len/ hedvábí jsem našla tady http://www.evi-latky.cz/platno/11429-lnenehedvabne-platno-rybi-kost.html?search_query=Lnene&results=75
Opravdu krásné a slušivé. A je to i moje oblíbená barva 🙂
Děkuji 🙂
Opravdu krásný materiál, šaty vám sluší 🙂 Mám tip na rozjždějící se zipy – kleštěmi lehce shora stisknout jezdce (ne prostředkem, ale po stranách), mám odzkoušeno na šatech, bundách i kabelkách.
Děkuji!
U limetkových šatů nebyl problém v tom, že by se rozjížděl zip klasicky, kdy nedrží právě jezdec, ale prostě se rozpojily zoubky v polovině zipu. Bohužel jsem si koupila ještě jeden stejný zip, který jsem použila jako zip do zkušebního modelu a protože zkušební materiál byl neelastický a šaty hodně na tělo, tak to ten zip udělal rovnou. 🙁
[…] efekt lemů sukní, ale dá se použít i na výztuhu živůtků (více v článku o cyklaménových šatech a můžete se těšit na další info v rámci společného […]
Zdravím Vás pani Jana, šijem po prvýkrát šaty podrazené organzou – úzky živôtik a polkruhová sukňa s dlžkou pod kolená, ale na sukňovej časti – vpredu, kde je dosť veľa materiálu vcelku mi organza hrozne “tancuje” – pristehovala som ju poobvode naplocho – vtedy diely celkom sedeli, ale keď dám sukňu do zvislej polohy – dosť sa mi organza akoby prevesuje – robí mi to vybúleninu. Prichycujete ešte nejako organzu o vrchný materiál keď ide o dosť rozmerovo veľký diel inde ako vo švoch? Alebo to necháte akoby vyvesiť na panne a potom organzu zostrihnete? Rozumiem, že ju ešte prichytím,… Číst vice »
Většinou sestehuju horní okraj a bočnice a v délce špandlím až po vyvěšení. Pokud byste měla materiál, který bude hodně pracovat, je lepší sestehovat jen horní okraj, nechat vyvěsit a pak až spojit boční. Organza je stabilní, ta by se neměla vyvěsit vůbec, tak pak stříhám podle ní. Dolní okraj ale spojuju opravdu jako poslední, těsně před záložkou.
Vďaka za odpoveď. Zistila som, že nemám dobrú organzu – mám tzv. sieťku – keď som to teraz porovnala so vzorkou zo ZV Silk, tak tá moja je trasľavá ako huspenina, vôbec nie dosť tuhá… preto sa tak prevesuje… to je tak, keď je človek odkázaný na internetové nákupy 🙁
Bohuzel je to tak. Nejlepsi organzu prodava Susan Khalje, ale bohuzel puvodne prijemna cena se dost prodrazi postou a dph. I ze ZV silk se ta kvalita dost meni, ale u nás asi nejlepší zdroj co se týče poměru kvalita/cena.
Asi áno, a to som si myslela že organza ako organza. Skúsim moju sieťkovú organzu asi prichytiť aj mimo švov o vrchnú vrstvu, aby som to nejako dobojovala, už mi asi ani nič iné nezostáva. Vďaka za info 🙂