7.8.2017 | Jana | 16 komentářů

Upravování délky sukně

Svět by byl o mnoho jednodušší, pokud bychom mohly prostě vystřihnout sukni podle střihových dílů, založit ji tak, jak je a její dolní okraj by byl dokonale rovnoběžný se zemí. Tak jednoduché to však není a my musíme dělat hokusy-pokusy, kupujeme speciální měřidla s křídou a neustále někoho otravujeme, aby nám délku naměřil.

Pokud se chcete posunout k tomu krásnějšímu světu, kde toto podnikat nemusíte, pojďte se začíst a trochu inspirovat dnešním článkem.

Začnu trochou teorie:

Spodní okraj sukně by tedy správně měl být paralelní s podlahou. Většinou se to řeší tak, že si obujete boty, které hodláte k sukni či šatům nosit a odměříte délku sukně od podlahy. Tato metoda však v sobě skrývá několik zádrhelů. Musíte totiž sehnat někoho, kdo se bude plazit po zemi a odměřovat délku, nebo vás bude hlídat, abyste nespadly z vyvýšeného místa, kde stojíte na vysokých podpatcích.

Takhle nějak vypadá představa o zaměřování délky sukně. Realita bývá o dost krušnější 🙂

Případně někoho, kdo bude pumpovat křídu z měřiče délek, ale zaznamenaly jsme i použití křížového laseru. 😀

 

Další kamen úrazu přichází ve chvíli, kdy se budete snažit srovnat délku úzké či skládané sukně s vodorovným vzorem. Ten totiž nemusí kopírovat dolní lem. Jak je to možné? Materiál totiž nechybí/nepřebývá na dolním okraji sukně, ale na horním!

Střihy jsou totiž dělané na průměrnou ženu, která je nějakým způsobem klenutá. Běžný střih nepočítá s tím, že nemáte třeba tak výrazně vykreslené boky, ale naopak dosti prominující pozadí. A nebo že máte postavu spíše typu jablka nebo sloupu a ke štíhlým bokům vám příroda nadělila nevýrazný pas.

Pro zjištění, jakou délku kde potřebujete, stačí jedno měření za asistence další osoby, pak už budete moci zakládat délku samy (jednodušší je to ale s pannou).

Nejdříve uvažte do pasu gumičku, chvíli se v ní pohybujte, zkuste natáhnout a povolit. Za chvíli se gumička srovná na nejužší místo těla – váš pas. Pak se postavte volně, ideálně tak, abyste na sebe neviděly (důležité je i držení těla!) a nechte druhou osobu změřit délky k zemi vepředu, na boku a vzadu, ideálně v botech, jejichž výšku nosíte nejčastěji.  Pro běžnou postavu, pro kterou jsou rýsovány střihy, vyjdou čísla třeba 115-115,5-115.

Pokud máte výrazné boky a ne zas takvýrazné pozadí, budou míry například 115-117-115. U výrazného pozadí pak 115-115-117.

Jak s těmito mírami pracovat?

Nejdůležitější jsou vlastně rozdíly mezi nimi. O příslušný počet centimetrů totiž díly protáhnete, nikoliv však u dolního lemu, ale u pasu.

Pro postavu s běžnými křivkami nebo výraznými boky bude vypadat střih pro pouzdrovou/áčkovou sukni naprosto běžně, pro výraznější pozadí naopak dost netradičně.

U kolových sukní je situace o dost jednodušší – jde jen o mírné vychýlení části kružnice (po úpravě je třeba zkontrolovat výsledný obvod, aby sukně stále seděla v pase).

U kolové sukně nezapomeňte díly minimálně den vyvěsit a délku znovu doznačit, ideálně na krejčovské panně. V případě, že vrchní materiál podrážíte, je také vhodné nejdříve díly sestehovat pouze v horním okraji, nechat vyvěsit a až pak definitivně spojit. Každý materiál se totiž vyvěšuje jinak (například organza nebo pevnější plátna prakticky vůbec).

Ještě než začnete všechny sukně stříhat podle výše uvedených měr, ověřte si správnou délku v realitě. U mně třeba rozdíl mezi přední a zadní délkou představuje 5 cm a to i při opakovaném měření. Ve skutečnosti však potřebuji rozdíl jen asi 2,5 cm.

Teď už stačí sukni pouze založit. A jak? To se dozvíte v dalším pokračování. 🙂

Článek pro Vás napsala Jana (07.08.2017/1:51)

Leave a Reply

16 Komentáře "Upravování délky sukně"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Ema
Člen

Super tipy! Děkuji, že mi stále rozšiřujete obzory 🙂

Tia
Člen

Díky za tipy! Taková zdánlivě banální věc a ne zcela jednoduchá…Zaujalo mě použití křížového laseru! Přidávám ještě jeden tip, na který jsem zrovna minulý týden narazila.. Ještě jsem to nezkoušela, ale třeba to funguje.

Threads Magazine 121 - November 2005-18.jpg
Trinity
Člen
Nepochopila jsem z toho popisku, o jakou šňůrku se jedná, jestli je to nějaká speciální nebo doma vyrobená. Ale pokud by se chtěl někdo pustit do pokusů, tak můžu dát tip – máme doma nakřídovaný provázek (namotaný ve speciálním pouzdru), který se používá ve stavebnictví k vytyčení linky (třeba na dlaždice). Provázek se odmotá, na jednom konci přiváže, tak aby byl napnutý, a pak se do něj jemně brkne prstem a křída “opadá” a udělá linku. Pak se zase odváže a namotá, používá se opakovaně. My máme doma modrý. Určitě by se na to dal v případě nouze použít (bez brnkání, i samotný otěr by stačil), ale nějak se… Číst vice »
Tia
Člen

@Jana – no, tak ted’ jste mě odradila, už tak jsem stále ve stresu že trousím špendlíky a někdo se zraní, ted’ještě vražedný provázek 🙂
@Trinity – paní asi popisuje obyčejný špagát natřený koupacím pudrem (?) – já čtu křídou – ale asi ještě neslyšela o tom speciálním provázku, předem natřeném, to zní líp.
Každopádně asi frčí stavební pomůcky – lasery a provázky.

Trinity
Člen

@Tia Manžel má doma všelijaká udělátka, vím, že má i laserový měřič délek a obsahů (mašinka si to spočítá sama), ale myslím, že zaměřovač nakonec nekoupil, protože si dokáže poradit. Ten provázek, o kterém píši, je křídou jakoby napuštěn, takže linku udělá opravdu dobrou. Kdyby se po tom chtěl někdo v obchodě pídit, tak to vypadá jako měřící pásmo (připomnělo mi to hodiny tělocviku, kdy učitel odmotával pásmo při hodem kriketákem nebo gumovým granátem (jo, už jsem lehce obstarožní)).
http://www.bricodepot.fr/avignon/cordeau-a-tracer-30-m-alu-/prod5915/;jsessionid=F7657838DAC8414655ECEF1BFD5E7950.node31

Tia
Člen

@Trinity děkuji, až budu šít sukni tak to asi zkusím 🙂

Sarka B.
Host

@Trinity česky se tomu provázku říká brnkačka 🙂

Andrea
Host

Dobrý deň, moc ďakujem za super podnetné články, stále sa je z čoho učiť. Trochu ma ale vždy mätie ten pas. Pas – vykrojenie mám pomerne výrazný, takže tam je. 😀 Lenže, to úplne najužšie miesto čo sa týka centimetrov mám až tam kde je spodný lem podprsenky. To predsa ale nemôžem brať do úvahu ako “pas” alebo áno? Pripadala by som si ako v skafandri, kebyže mi nohavice alebo sukne siahajú až tam… Rozdiel oproti najužšiemu miestu a pasu ako miestu kde sa ohýbam je asi tak 5-7 cm. Ako by ste to v takom prípade riešili? 🙂

Adele
Člen

Já teda nevím, ale mám za to, že pas je lehce nad pupíkem, v oblasti žaludku.

Vendula
Člen

Jestli mohu maličko doplnit, tak na moje vystouplejší pozadí se mi osvědčil tento návod z Burdy. Díky tomuto postupu se získají potřebné centimetry v oblasti pozadí (boční šev pak bude správně směřovat kolmo k zemi a nebude se vychylovat směrem dozadu) a zároveň se tím vyřeší i úprava délky zadního dílu sukně. U plochého pozadí se postupuje obráceně. O kolik centimetrů se má úprava provést se musí samozřejmě nejdřív vychytat. Je to podobné jako u úpravy pro větší nebo menší poprsí- jakmile to jednou vyladíte, děláte pak úpravu automaticky.

image.jpeg
Lenka
Host

Kde se takový přístroj dá koupi? Velice mně zaujalo pumpování křídy na délky sukní :-), děkuji za odpověď

wpDiscuz