3.8.2017 | Jana | 5 komentářů

Šijte s námi úplety VI.2. Jana – proužkované tričko

Proužkovaná trička jsou nesmrtelnou klasikou už od dob Coco Chanel, jsou velmi šik, ale jejich šití může být dost zrádné. Problémy začínají už u stříhání a zkrotit proužky z úpletu pod overlockem je úplně jiná úroveň dovednosti než šití ze vzorovaných tkanin.

Coco Chanel

Asi všem nám je jasné, že proužky musí navazovat. V bočních švech je to povinnost, na rukávech nenavazují jen proužky v horní polovině rukávové hlavice. To je samozřejmě obtížnější, takže pokud se chcete sesazování rukávů vyhnout, můžete zvolit následující strategie:

  • – ušít střih s přinechanými rukávy, kde případné nenavazování v bočním švu rukávu tolik neruší. Nevýhoda je, že na rukávech budou v běžném pohybu proužky kolmo na zbytek trička.
  • – ušít tričko se spadlými rameny, kdy samotný rukáv bude mít pruhy jakoby kolmo.

Zdroj: favim.com

Už od začátku mi bylo jasné, že chci šít proužkované tričko, ale původně jsem měla na mysli tričko pro sebe s odhalenými rameny. Vybraný úplet se však natolik líbil mému muži, tak nakonec zvítězil střih pro něj.

Před samotným stříháním je třeba látku pečlivě připravit. Po předeprání (aby se vám nestalo to, co Báře) si látku složíte tak, aby ležel pruh na pruhu, což zajistíte několika špendlíky. Někdo doporučuje vzorované látky stříhat v jedné vrstvě, ale u proužkatých materiálů bych vám doporučila pravý opak – nemůže se stát, že vám díl lehounce ujede do strany. Aby pruhy navazovaly v bočních švech, měl by spodní lem končit ve stejné části toho samého pruhu.

A jak s klasickými vsazovanými rukávy?

Je to jednoduché! Značka pro vsazení rukávu musí být opět umístěná ve stejné části stejného pruhu (doporučuju si nastavit právě tuto značku na kraj nějakého pruhu a dolní okraj nechat tak, jak se jeví).

Lem výstřihu potom stříhejte podle pruhů.

Nastříhání takového trička trvá o mnoho déle než u trička bez vzoru, ale bez pořádné přípravy se do tohoto projektu raději ani nepouštějte.

Přichází ta zajímavá část – jak ukočírovat overlock tak, aby se vám pruhy nerozjely. Pokud šijete převážně tkaniny na klasickém stroji, automaticky se asi vrhnete po špendlících a budete pečlivě špendlit. Problém u overlocku je ten, že příčný špendlík musíte vytáhnout nejpozději ve chvíli, kdy doputuje k noži. Paralelně píchnutý špendlík lze ponechat déle, ale ten zas pruhy tak dobře nezkrotí. Pro ukázku jsem rukávy vsazovala pomocí mnoha špendlíků a stejně mi lehce ujely.

Pro boční švy jsem zvolila jinou strategii: při mém nastavení overlocku totiž spodní látka lehce předbíhá tu horní. Je to opravdu neznatelné, pro běžné tričko naprosto zanedbatelné, ale na proužkatém je prostě vidět každý půlmilimetr (na fotce výše je to 1 mm).

Z toho důvodu stačilo pouze šít volně z ruky a jen lehce natahovat spodní látku tak, aby byla trochu pozadu. Každý overlock se v tomto ohledu může chovat trochu jinak, takže doporučuji vše nejdříve řádně otestovat!

Další postup už je stejný jako u běžného trička. A pokud se vám napoprvé nepodaří sesadit proužky podle vašich představ, nevěšte hlavu! Tričko s milimetrovou nepřesností bude pořád mnohem lepší než cokoliv z běžného řetězce.

Tímto článkem zároveň končí naše trochu netradiční letní společné šití. Samozřejmě by se v tématu úpletů dalo pokračovat složitějšími postupy, ale na ty přijde řada zase v dílčích článcích v průběhu roku, teď nám šlo hlavně o úplné základy. Moc rády se dočteme, jak se vám líbilo, co jste z úpletů ušily a co byste si třeba přály o úpletech vědět pro příště.

Další společné šití máme naplánované na podzim a opět zabrousíme do světa vysoké krejčoviny!

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Článek pro Vás napsala Jana (03.08.2017/2:36)

Leave a Reply

5 Komentáře "Šijte s námi úplety VI.2. Jana – proužkované tričko"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Sarka B.
Host

Díky za rady a tipy, nejen u proužků, ale v průběhu celého seriálu.

Jano, když už jsem takhle “podlehla” manželovi (myslím, že se to nutně muselo někdy stát každé!), nebylo by prima dát nějaký šicí seriál na typicky pánské oblečení? Pánská klasická košile? Ať neděláme radost pořád jen sobě 🙂

Ema
Člen

Já souhlasím, takový trenchcoat by se nám doma hodil 😉

Melenam
Host

Moc děkuji za seriál o šití úpletů! Tak jste mě navnadily, že jsem se rozhodla ozbrojit trpělivostí a ušít na obyčejném šicím stroji ty dloooouhé šaty a tričko z dinosauřího úpletu (jdeme na konci srpna na oslavu narozenin na téma dinosaurů…), takže když to půjde dobře, vezmu úplety na milost a ušiju si i další šatičky z úpletu (ty dinosauří chci pak používat jako pyžamo..). A když ne, tak ty “kostýmy” na oslavu nějak sesmolím a úpletům dám zase na pěkně dlouho vale a ty šaty (pokud v nich nebudu vypadat ja ustřelený kecky) si ušiju z nějakého lehkého neprůsvitného plátna.

Vendula
Člen

Někde jsem četla, že u pruhovaných úpletů se většinou musí rozhodovat mezi tím, zda se švy nebudou překrucovat a nebo zda budou proužky navazovat, že obojího se u většiny úpletů nepodaří dosáhnout. Podle mě nejspíš záleží na kvalitě toho úpletu, aby se to podařilo. Dnes mi přišel jeden pruhovaný úplet na tričko, tak jsem zvědavá, jak dopadnu 🙂

wpDiscuz