31.7.2017 | Jana | 2 komentáře

Šijte s námi úplety VI. Jana: zvětšování/zmenšování střihu

Jedním z mých nejoblíbenějších úpletových střihů je tričko/mikina z plus size kolekce Burdy, konkrétně model 135 z čísla 11/2013. Ačkoliv tento střih vypadá na první pohled jako pytel, viděla jsem ho na více typech postav a můžu říct, že slušel zatím každému. Obměnou materiálu můžete získat lehké tričko (či šaty), případně teplejší mikinu (která se pro chladnější rána či večery hodí i v létě). Jak to ale udělat, když nemáte velikost 44-52, pro kterou je střih určen?

Hned v prvních týdnech existence našeho webu jsme psaly o tom, jak jednoduše zmenšit či zvětšit střih. Týkalo se to vícevelikostních střihů a tkaných látek. U úpletů můžete určitě použít obdobný postup, ačkoliv úplně neplatí, že by se mělo zmenšovat či zvětšovat jen o jednu, maximálně dvě velikosti. Úplety nám totiž dovolí mnohem víc – nejsou tak náročné na přesnost.

Další možností je prostě ubrat několik centimetrů na středu předního i zadního dílu, pak je ovšem třeba překreslit znovu výstřih, aby nebyl příliš zúžený.

A co dělat v případě, že máte třeba oblíbené tričko či snad střih, kterému chcete přidat/ubrat nějaký ten centimetr v bočních švech, ale všechny ostatní proporce (šířka ramenního švu, rukávy) mají zůstat stejné?

Pokud byste vzaly pravítko a prostě ten centimetr přikreslily, do vzniklého průramku by vám neseděl původní střih rukávu. Pokud byste přidaly centimetr i na rukáv tak, aby seděl do průramku, získáte zase o 2 cm širší rukáv.

Zabráníte tomu tak, že překreslíte původní průramek na nový střih. Nejdříve tedy překreslete původní střih, přidejte na boku požadovaný počet centimetrů a pak obkreslete původní průramek do nového střihu.

Vraťme se ale k původnímu tričku. Jeho hlavní nevýhodou je spotřeba materiálu, protože potřebujete dvojnásobnou délku + několik centimetrů na lem výstřihu. Dá se to obejít přestřižením zadního či předního středu, pak z nedostatku materiálu můžete udělat designový prvek.

Pokud šiji úplety a je to podobně oblíbený střih, rovnou si na papírový střih, který jsem vykopírovala, přikreslím švové přídavky. Šikovné je také si na střih poznačit, jak dlouhý má být lem výstřihu. Pro běžná trička lem stříhám o 10% kratší, než je obvod výstřihu (na papírovém střihu!). Při šití se lem napíná a výstřih lehce stáhne, čímž se i později zabraňuje vytahání výstřihu. Lem nejčastěji šiji široký 1 cm, takže pruh látky na lem je široký 5 cm(1,5 cm na přídavky + 1 cm na samotný lem, to vše výnasobené dvěma).

Po sešití ramenních a bočních švů si odměřím výstřih na čtvrtiny, stejně jako lem, který mám již sešitý v krátkém švu a sežehlený napůl lícem nahoru. Ve vyznačených bodech lem a výstřih sešpendlím a začnu šít tak, aby lem byl nahoře.

Zároveň jej natahuji tak, aby byly obě vrstvy hladce sešité. Můj osvědčený postup je takový, že lem nejdříve natáhnu v celé délce od špendlíku ke špendlíku a druhou rukou si chytnu obě vrstvy cca v polovině a při šití natahuji (na obou fotkách držím materiál pravou rukou jen proto, abych měla čím fotit).

(Pokud chcete šít momentálně velmi moderní trička se spadlými rameny, volte lem širší a zkraťte ho o 25%, aby tričko podržel na místě. )

Výhodou tohoto postupu je, že se lem nepřeklápí a nejsou vidět švové přídavky, i když lem nepřežehlíte. Lem výstřihu nechávám neprošitý, ale to už záleží na vašem vkusu.

Tričko můžete šít v mnoha obměnách, různý materiál mu pak dodá různý charakter. (Ano, mikina vlevo je ušitá ze stejného materiálu jako tričko z Petřina posledního článku. Přísaháme, že to byla náhoda, ale ten materiál je prostě krásný! )

Pro dnešek je to vše a ve čtvrtek se můžete těšit na dobrodružství se šitím pánského proužkovaného trička.

Uložit

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (31.07.2017/9:55)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Šijte s námi, Techniky, úplety, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
EsmeZ
6 let

Ten strih mám celkom dlho pripravený v kope “toto raz urobím”. Vďaka za recenziu, asi sa doň cez víkend pustím. Máte skúsenosť aj so šatami podľa tohto strihu ?

2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x