27.7.2017 | Petra | 29 komentářů

Šijte s námi úplety V.2. Maxišaty bez střihu

Když jsme se na jaře rozhodly, že letní společné šití bude věnované rychlým a snadným projektům z úpletů, začala jsem se těšit, jak skvěle využiji tu vlnu energie, co s sebou vždycky sew-alongy nesou. Nejdřív jsem nakoupila proaktivně víc než deset metrů úpletů v různých barvách. A taky jsem si se stejným záměrem pořídila nový overlock – moje 5 let stará Veronika jednak začala při šití do zatáček trochu protestovat, jednak jak pendluji mezi dvěma městy, chtěla jsem mít k dispozici druhý stroj, abych nemusela řešit převážení. Už dlouho jsem pokukovala po overlocích Juki, tak jsem si pro radu zavolala do Šicího centra Radovský a podle jejich doporučení jsem se nakonec rozhodla pro Juki MO-114D. A byla to dobrá volba. Nejdřív jsem sice chvíli bojovala s trochu jiným systémem navlékání, ale rychle jsme se sžili – oproti Veronice mi přijde, že Juki má stabilnější a rovnoměrnější steh, horní nitě nemají tendence stahovat úplet do “vroubků” a celkově si nový stroj mnohem snadněji podává látku pod jehly (u Veroniky ji občas musím strčit až úplně pod patku, nebo dokonce začít šít s pomocným proužkem přišpendleným na šev, podobně, jak vám to ukazovala Bára v textu o plavkách).

Takže vybavení jsem měla na začátku léta připravené a mohla jsem se vrhnout na šití. A protože v redakci víme, že úplety se nejlépe šijí ve větším množství, nejdřív jsem nastřihla několik triček podle osvědčených střihů, připravila si pár kopií konfekčních věcí a pustila se do střihů, co jsem už nějakou dobu chtěla vyzkoušet (třeba triko z obálky knížky She Wears the Pants, kterou mimochodem můžu velmi doporučit – a nejen knihu, i tenhle střih).

Ale hned další naplánovaný projekt byly moje oblíbené maxišaty. Ještě před pár lety jsem věřila módním “dobrým radám”, že při své výšce a typu postavy přece “nemůžu” dlouhé šaty vůbec nosit, ale pak jsem objevila tenhle tutoriál na blogu Sweet Verbena a musela jsem ho hned vyzkoušet. V podstatě se v něm dočtete, že stačí z úpletu ve třech stranách sešít obdélník o rozměrech cca 75 x 165 cm, na kratší straně jednoduše prostřihnout v hloubce 15 cm výstřih, po stranách odstřihnout 20 cm na průramky a nakonec doladit délku. Protože se úplet netřepí, stačí přepásat vhodným páskem a můžete vyrazit 🙂 Takže DIY projekt max. na hodinu, který v podstatě zvládne úplně každý.

Původní roztomilé “boho maxi” ve verzi z blogu Sweet Verbena

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Petra (27.07.2017/8:10)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Šijte s námi, úplety, Začínáme se šitím
29
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x