27.7.2017 | Petra | 29 komentářů

Šijte s námi úplety V.2. Maxišaty bez střihu

Když jsme se na jaře rozhodly, že letní společné šití bude věnované rychlým a snadným projektům z úpletů, začala jsem se těšit, jak skvěle využiji tu vlnu energie, co s sebou vždycky sew-alongy nesou. Nejdřív jsem nakoupila proaktivně víc než deset metrů úpletů v různých barvách. A taky jsem si se stejným záměrem pořídila nový overlock – moje 5 let stará Veronika jednak začala při šití do zatáček trochu protestovat, jednak jak pendluji mezi dvěma městy, chtěla jsem mít k dispozici druhý stroj, abych nemusela řešit převážení. Už dlouho jsem pokukovala po overlocích Juki, tak jsem si pro radu zavolala do Šicího centra Radovský a podle jejich doporučení jsem se nakonec rozhodla pro Juki MO-114D. A byla to dobrá volba. Nejdřív jsem sice chvíli bojovala s trochu jiným systémem navlékání, ale rychle jsme se sžili – oproti Veronice mi přijde, že Juki má stabilnější a rovnoměrnější steh, horní nitě nemají tendence stahovat úplet do “vroubků” a celkově si nový stroj mnohem snadněji podává látku pod jehly (u Veroniky ji občas musím strčit až úplně pod patku, nebo dokonce začít šít s pomocným proužkem přišpendleným na šev, podobně, jak vám to ukazovala Bára v textu o plavkách).

Takže vybavení jsem měla na začátku léta připravené a mohla jsem se vrhnout na šití. A protože v redakci víme, že úplety se nejlépe šijí ve větším množství, nejdřív jsem nastřihla několik triček podle osvědčených střihů, připravila si pár kopií konfekčních věcí a pustila se do střihů, co jsem už nějakou dobu chtěla vyzkoušet (třeba triko z obálky knížky She Wears the Pants, kterou mimochodem můžu velmi doporučit – a nejen knihu, i tenhle střih).

Ale hned další naplánovaný projekt byly moje oblíbené maxišaty. Ještě před pár lety jsem věřila módním “dobrým radám”, že při své výšce a typu postavy přece “nemůžu” dlouhé šaty vůbec nosit, ale pak jsem objevila tenhle tutoriál na blogu Sweet Verbena a musela jsem ho hned vyzkoušet. V podstatě se v něm dočtete, že stačí z úpletu ve třech stranách sešít obdélník o rozměrech cca 75 x 165 cm, na kratší straně jednoduše prostřihnout v hloubce 15 cm výstřih, po stranách odstřihnout 20 cm na průramky a nakonec doladit délku. Protože se úplet netřepí, stačí přepásat vhodným páskem a můžete vyrazit 🙂 Takže DIY projekt max. na hodinu, který v podstatě zvládne úplně každý.

Původní roztomilé “boho maxi” ve verzi z blogu Sweet Verbena

Takto vypadá základní “pytel” podle blogu Sweet Verbena. Látku ze třech stran sešijete do obdélníku o rozměrech 165 x 75 cm a prostříháte (střih tedy využívá celé šířky úpletu o rozměru 150 cm). Barevná pastelka označuje šití, červená fixa průstřihy.

Takhle vznikly prostřední černé šaty na následující fotce, jen jsem oproti návodu průramky a výstřihový průstřih přece jen začistila, olemovala černou bavlněnou krajkou a dolní lem zažehlila pavučinkou a prošila. A celé následující léto (a ještě další tři léta) jsem pak šaty nosila jako vůbec nejoblíbenější kus oblečení, takže jsem začala hned přemýšlet o dalších a postupně upravovat střih tak, aby co nejlépe seděl.

Nejdříve jsem upravovala stávající šaty – už na jejich současné podobě je i přes vytahání a značnou opotřebovanost vidět, že jsou následně v pase mírně zabrané, aby trochu lépe kopírovaly tělo. I tak ale jsou na mě hodně široké, takže další verze vznikaly už z užšího základního obdélníku. V podstatě jsem přeměřováním různých volných sukní a šatů přišla na to, že ideálně pro mne fungují přídavky na volnost jen okolo 10 cm v nejširším bodě těla – takže při šířce boků plus mínus metr vycházím z obdélníku 60 x 145 cm, což odpovídá 1/2 obvodu boků plus 10 cm x délka od ramen k zemi (pokud plánujete k šatům nosit podpatky, přeměřte se rovnou v nich). Obdélník opět pomocně sešiji ze tří stran, aby se mi s ním lépe pracovalo, a až pak na něj překreslím tvar budoucích šatů. Výstřih dělám na obou stranách v hloubce 20 cm a vystřihuji ho více do oblouku (tedy neřeším ho jen pouhým prostřihnutím). Ramena trochu zkosím (cca od 5 cm od horního okraje) a v místě pasu tvar opět vyberu o cca 5 cm. Abych nemusela neustále hledat pásky, červené šaty jsem v pase ve třech liniích prožabkovala, u modrých jsem je pak trojúhelníkově zúžila a zkrátila do kaftanového tvaru, který nevyžaduje přepásání.

Červená linka vyznačuje v základním obdélníku střih na červené šaty (se žabkováním v pase), barevná linie kopíruje střih na modré šaty, které jsou dole zúžené a ve skutečnosti o něco kratší, aby se v nich lépe chodilo.

Základní obdélník je prostě vaše paleta, na kterou vykreslíte tvar šatů podle vašich preferencí. Druhá možnost je podobným způsobem okopírovat stávající tričko a jen ho protáhnout do tvaru dlouhé sukně, jak to ukazuje jiný tutoriál z blogu Cotton + Curls. Opět vychází z obdélníku, tentokrát v šíři 130-150 cm, delší strana pak kopíruje výšku postavy. Do středu tohoto obdélníku položíte padnoucí tričko a boční linie protáhnete po celé délce obdélníku, přičemž rukávky vykreslíte jako součást střihového dílu (ale klidně je můžete vykopírovat a všít zvlášť). Sešijete boční a ramenní švy a až po vyzkoušení upravíte hloubku výstřihu. Obecně platí, že u maxišatů vypadají lépe hlubší výstřihy, které alespoň trochu vyvažují objemnost šatů.

Schéma kopírování z Cotton + Curls

Autorka tutoriálu Liz vypadá ve svých šatech velmi půvabně, ale má přesně ten typ postavy, který by vypadal dobře i v pytli. Protože jsem přímo tyto šaty ještě nešila, chtěla jsem pro účely tohoto textu alespoň rychle vyzkoušet, jak by střih vypadal na méně modelkovské postavě a v poněkud vypasovanější verzi. Vykopírovala jsem tedy z jedné strany oblíbené tričko na sešitý a sežehlený dvouvrstvý obdélník…

…obdélník přeložila napůl a dostřihla sukni…

…a po sešití jsem v polotovaru dostala toto: 

Šaty jsou z pevnějšího úpletu než ty v tutoriálu a mají mnohem menší přídavky na volnost, ale myslím, že i tak budou nositelné. Teď ještě vymýšlím, jaký výstřih by jim slušel nejvíc – ve hře je véčko, kulatý, ale i čtvercový, a jakmile se rozhodnu, určitě je dodělám. (Budu ráda za vaše tipy a rady!) A další verze už bude splývavější z větší šíře látky a navíc s příčnými kapsami, ale o jejich šití na úpletech zase někdy příště :).

Článek pro Vás napsala Petra (27.07.2017/8:10)

Leave a Reply

29 Komentáře "Šijte s námi úplety V.2. Maxišaty bez střihu"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Vendula
Člen

To jsou skvělé tipy na rychlé šaty, určitě vyzkouším. A hlasuji pro hluboké užší V 🙂
… A gratuluji k novému overlocku. Mě každá nová pomůcka nakopne k činnosti, natož pak celý stroj 🙂

Jana
Host

A co třeba žádný výstřih. I jako polotovar šaty vypadají pěkně minimalisticky.

Trinity
Člen

Ty proužky jste koupila takhle nebo jste využila plnou šíři 145 cm a ten úplet jste při stříhání otočila o 90°? Ty šaty vypadají úchvatně i takhle nedokončené. Nejenže svislé použití proužků je méně tradiční, ale navíc se vyhnete sesazování proužků na bocích, takže je dodržena myšlenka rychlého šití. Doma se mi už asi 5 let povaluje pruhovaný (z různých barev) úplet, který jsem koupila ve slevě s představou, že z něj našiji spoustu věcí pro děti. Ještě jsem do něj nestřihla. Podívám se na rozměry a myslím, že váš článek bude zodpovědný za jeho konečnou transformaci na oblečení.

Trinity
Člen
Teď jsem si sama naběhla, protože jsem si přeměřila ten úplet a jsou ho tři metry (x 150 cm). Takže by mi vystačil na dvoje šaty. V prvním pohnutí mysli jsem si řekla, že to druhé by mohl být top (podle stejného systému), ale protože mi zoufale v šatníku chybí to, čemu říkám “válecí” šaty (příjemné šaty uvolněného stylu, které na sebe člověk hodí, pokud chce něco na sebe, když pojede na pláž, když se chce doma jen tak povalovat v něčem příjemném, když přijdou přátelé na grilovačku atd.). A teď přichází ten nejdůležitější dotaz – lze z úpletu šít i pokud je otočení o 90°? Protože by… Číst vice »
Adele
Host

Opravdu krásné jednoduché šaty. Mohla bych se zeptat, co je to za úplet, který jste specifikovala jako pevnější? Neumím si moc představit gramáž takového úpletu nebo i složení. Díky 🙂

Ema
Člen

Všechny jsou parádní, ty proužkované obzvláště 🙂 Já mám ráda lodičkové výstřihy 😉 Jen dotaz, když bych vystřihovala z obdélníku průramky a chtěla je začistit, jak na to? Dost bojuji s tím, že průramky, které plynule (rovně) navazují na boční šev se mi nedaří pěkně začistit, v podpaží se to různě deformuje a nevypadá to hezky, i když použiju šikmý proužek. Zahnutí a prošití je potom úplný děs 🙂 …

Jnsk
Člen
Šila jsem tento typ šatů už několikrát, buď podle tohoto návodu, nebo podobný “střih” je i v Drape Drape. Zatím jsem je ale nešila z úpletu, funguje to dobře i ze splývavých např. viskózových pláten, další mám z jemného lnu, jedny z dupionu (ty ale pěkně trčí do stran). U těch posledních lněných jsem taky udělala pořádný výstřih – a la šaty z minulého letního společného šití. Z toho lnu byla radost šít, začišťování bylo pohodlné (průramky a celý šev až dolů jsem jen normálně založila – každý švový přídavek na svou stranu a prošila) a vypadá pěkně. Šatům jsem udělala na jedné straně pořádný rozparek a na druhé straně kapsu, v pase je mám taky… Číst vice »
Aja
Člen

Parádní článek! Proužkované šaty jsou super, akorát jsem si vzpomněla, jak jsem loni šila z proužkované látky kabelku a dost mě z toho bolely oči.

Romana
Host

super návody, díky (y)

wpDiscuz