24.7.2017 | Petra | 4 komentáře

Šijte s námi úplety V. Petra – Jak ušít oboustranné tričko

Tak jsme si sice na začátku léta krásně naplánovaly pořadí článků ve společném šití, ale nakonec se naše prázninové plány trochu zamotaly a dnes za Janu zaskakuji já se svými projekty. A aby se mi vše do textu hezky vešlo, rozdělím navíc slibované projekty – tričko a šaty – do dvou článků, takže se můžete na pokračování těšit i ve čtvrtek.

Dneska vám ukážu, jak ušít oboustranné tričko, u kterého se vyhnete v podstatě všem lemům a záložkám, takže je to opravdu projekt i pro úplné úpletové začátečníky. Ale proč vlastně šít oboustranné tričko? Já se do toho prvního pustila proto, že jsem si koupila zlatý metalický úplet, který se mi barevně hodně líbil, ale na dotek byl strašně nepříjemný. Původně jsem z něj chtěla udělat podšitou sukni, ale pak jsem si vzpomněla na bavlněné tričko ze dvou vrstvev úpletu, které jsem kdysi koupila v nějakém řetězci a nosila ho do roztrhání. Takže první možnost je, že chcete druhou vrstvou zlepšit vlastnosti té první. Ale samozřejmě také můžete chtít zajímavě zkombinovat různé barvy úpletu, druhou vrstvou téže látky zpevnit příliš jemný materiál nebo zneprůhlednit průsvitnou látku. Fantazie tady má jediné omezení – vrstvy sice nemusí mít stejnou gramáž, ale musí mít přibližně stejnou míru pružnosti, aby se výsledné tričko nedeformovalo.


Tričko je šité sendvičovým způsobem tak, aby všechny švy zůstaly uzavřené mezi vrstvami látky, takže se pro tento způsob šití ideálně hodí volnější střihy bez rukávů. (Pokud chcete takto šít triko s rukávy, vyberte si střih, kde středem rukávu jde ramenní šev – jako je to např. u raglánů.) Já vycházela z jednoduchého střihu, který používám na volná trika a kdysi jsem ho vykopírovala z oblíbeného trička způsobem, kterým vám v minulém textu popsala Bára. Pokud byste použily střih, který je více na tělo, počítejte s tím, že musíte přidat alespoň půl centimetr volnosti ve všech švech, protože dvě vrstvy prostě potřebují víc místa.

Použila jsem dva viskózové úplety z Terry módy, jeden s výrazným potiskem, druhý žlutozelený. Základní střih je stejný pro přední i zadní díl, jen na něm mám vyznačený rozdíl v hloubce výstřihu na předním díle. Abych co nejvíc šetřila čas a vyhla se nepřesnostem, nejdříve si podle střihu vystřihnu dva díly z jedné látky, klasicky podle poloviny střihu umístěné u přehybu. Pak ale střed nechám na jednom z dílů označený špendlíky, rozložím a obstřihnu jej v celé ploše na dvou vrstvách druhé látky. Střed (a tedy i směr vlákna, respektive oček pleteniny) přitom nepolohuji odměřováním od zkroucených volných okrajů, ale látku opatrně uprostřed z líce sežehlím “po očku”, tedy tak, aby sežehlený přehyb vedl jedním sloupcem ok na pletenině. Když pak tuto linku srovnám do roviny, mohu ji používat jako mnohem přesnější vodítko než nestabilní okraje.

Mám tedy vystřižené čtyři úplně stejné díly a až v tomto okamžiku složím dvě vrstvy předního dílu na sebe a vystřihnu průkrčník. (Samozřejmě můžete rovnou v předchozích krocích stříhat přední a zadní díl zvlášť, hlavně pokud máte přesnou ruku a nevadí vám drobný krok navíc.) Zároveň v tomhle okamžiku už můžete našpedlit vždy přední a zadní díly na spodním okraji lícem na líc, protože právě tam začneme šít.

U předních i zadních dílů tedy sešijeme (overlockem nebo pružným stehem) spodní okraje. Můžeme je rovnou trochu sežehlit k jedné straně (nejlépe k té, u které tušíte, že bude častěji ta vnitřní) a sešité díly rozevřeme.
Sešpendlíme postranní švy obou vrstev “sendviče” a sešijeme až k rukávkům. Snažíme se co nejpřesněji napojit švy na přechodu vrstev, ale pokud se to úplně nesejde, žádné drama se neděje, v úpletu se tyhle nepřesnosti snadno ztratí. Opět sežehlíme, a to jak v bočních švech, tak už můžeme i trika složit do sebe a do požadovaného tvaru sežehlit oblouček spodního okraj z líce. 

Další dva kroky se mi nepodařilo nijak vyfotit, pokusila jsem se jen postup neobratně rozkreslit. Přiznávám, že vlastně netuším, jak celá věc geometricky funguje a nedokázala bych naznačit na střihu, která část přijde kam. Teď totiž musíte zevnitř sendviče sešít nejdřív rukávové švy (červenné šipky) a pak ramenní (zelené) tak, že nezavřený zůstane pouze výstřih.  
Logicky vás nejdřív napadne obrátit obě vrstvy do rubu a sešít je tak, jak ukazuje zelená šipka na dalším obrázku. Tomuhle pokušení ale odolejte, mám dvakrát vyzkoušeno, že to tak nefunguje 🙂 A pokud už se vám tenhle kiks taky stane, nezoufejte, prostě šev rozpárejte, nebo při overlockovém šití prostě odstřihněte (v tomhle případě pak stejnoměrně sestřihněte i druhý rukáv).

Trik je v tom, že musíte švy postupně našpendlit tak, jak budou ve výsledku ležet. Takže tričko složíte na líc jako u obrázku s červenými a zelenými šipkami a nejdříve sešpendlíte ZEVNITŘ sendviče rukávové švy: průhmatem mezi vrstvami předního i zadního dílu ze strany výstřihu (jak naznačují šipky tužkou na následujícím nákresu) našpendlete na sebe vnitřní a vnější vrstvu, nejdřív na okrajích a v bočním švu, pak až šev rozevřete (to ukazují vínové šipky), narovnejte a došpendlete na šití.

Bude to vypadat podezřele, tričko se po našpendlení celé zkroutí, ale jakmile šev odšijete a obrátíte dovnitř, vše do sebe zase zapadne. Stejný způsobem (průhmatem zevnitř od výstřihu) sešpendlíte a odšijete celé ramenní švy.

Zbývá výstřih. Ten můžete začistit různými způsoby – obě vrstvy můžete třeba olemovat společně šikmým proužkem jedné barvy, přidat lem, nebo klidně jen jednoduše prošít obě vrstvy k sobě pružným stehem a nechat nezačištěné okraje, ať se zkroutí okolo. Já mám i u úpletů ráda ruční začištění (třeba u záložek kombinuji začištění na overlocku s krokvičkovým stehem) a tady se to hezky hodí. U prvního trička jsem sestřihla vnitřní vrstvu o pár milimetrů, vnější přes ni zahnula a přišila volnějším začišťovacím stehem…

…v druhém případě jsem pak na sebe obě vrstvy položila stejnoměrně a sešila šikmými stehy, které po sežehlení jsou vidět právě tak akorát, aby to bylo pěkné, a zároveň výstřih stabilizují. Pokud se vám ale nechce ztrácet čas ručním šitím, stejně tak dobře bude fungovat, když takto na sebe složené vrstvy našpendlíte a v kraji (nebo klidně i 3-5 mm od něj, jen dejte pozor, abyste zachytily obě vrstvy) prošijete některým z pružných strojových stehů.

A je hotovo. A ještě jedna celková, letní, nenamalovaná, neučesaná a bosonohá fotka u dýní 🙂

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Petra (24.07.2017/12:03)
Kategorie: Šijte s námi, Techniky, úplety, Začínáme se šitím, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Adele
6 let

Moc díky. Přesně toto jsem potřebovala. Mám totiž v zásobách jeden extra tenký vizkozový úplet a nevím, co s ním. Na toto bude bezvadný :-).

whitehorse
6 let

Super nápad, díky za něj.
S těmi rukávy to znám, že to je svůdné sešit tak snadno jak to leží. Doplatila sem na to, když sem u trička dělala náplety s dírou na palec. Jo,taky sem to tenkrát musela párat… A za půl roku sem stejnou chybu málem udělala znovu ?

4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x