10.7.2017 | Barbora Jana | 4 komentáře

Šijte s námi úplety III. (Lemy a výstřihy)

Ušít ramenní, boční a rukávové švy na úpletech zvládne s trochou trpělivosti při vyladění stroje každý i na běžném šicím stroji. Kamenem úrazu však bývají výstřihy a lemy. Vytahané výstřihy nebo neprofesionálně vypadající lemy ale budou díky tomuto článku brzo minulostí! Představíme vám několik způsobů, jak začišťovat. Ne každý postup je vhodný pro všechny typy látek, proto vám v dnešním článku přinášíme výčet možností, ze kterých můžete vybírat. Opět ale platí, že vše je dobré nejdřív otestovat na zbytcích látek, jestli opravdu zrovna při vaší kombinaci materiálů, nití a jehel bude zvolený postup funkční.

Výstřihy

Drtivá většina triček bývá začištěná úzkým proužkem buď z úplně stejného materiálu jako daný kus, nebo ze žebrovaného úpletu, který zároveň výstřih trochu podrží a ten se pak nevytahuje. To se však u domácího šití často nedaří. Na vině však nejste vy, ale špatné návody ve střihu – obvykle se uvádí, že proužek má být stejně dlouhý jako obvod výstřihu. Pokud jej však všijete ve stejné délce, už při šití se proužek bude přetáčet a nebude vypadat hezky. Trik je udělat tento proužek v délce cca 85-90% obvodu průkrčníku, čímž se výstřih trochu stáhne a proužek bude pěkně hladký bez dalšího prošívání či žehlení.

Ale pozor – doporučená délka se lehce může měnit v závislosti na materiálu, na velikosti zaoblení a na celkové délce obvodu. Po pár pokusech budete toto schopné odhadnout a lemování vám půjde jako po másle – ustřihnete potřebnou délku na lem, na kratších stranách sešijete, přehnete podél rubem na rub, abyste dostaly potřebné lemování přímo na daný model a přišijete. Před všíváním je také možné si proužek sežehlit do budoucího tvaru (na polovic a klidně i spodní kraj mírně vytahovat do obloučku), lépe se vám bude odhadovat jeho budoucí chování. Pokud si nejste jisté, že se vám lem podaří přišít rovnoměrně rovnou na overlocku, klidně jej nejdříve přišijte velkým stehem na stroji (nezapomeňte na úpletovou jehlu!) a až pak projeďte overlockem.

Úplety není úplně jednoduché špendlit, protože v nich špendlíky kvůli pružnosti moc nedrží – v tomto případě je ale stejně nejšikovnější našpendlit proužek rovnoměrně po obvodu v několika málo místech (např. si odměřit na lemu 4 stejné díly a ty stejnoměrně našpendlit ve 4 místech na výstřih), pak vždy daný úsek natáhnout tak, aby lem a výstřih ležely hladce a tuto část odšít. Až vám tento postup bude připadat snadný a zvladatelný, je možné pamatovat ještě na to, že ve všech ostřejších ohybech (na ramenou, pokud máte hlubší výstřih více do tvaru U) je třeba lem v poměru k rovnějším pasážím natahovat více, aby lépe ležel.

Spoj v lemu

Pokud si nejste až tak úplně jisté, je lepší postupovat pomaleji a to tak, že si ustřihnete délku lemu přesně podle obvodu – tzn. celých 100% délky. Abyste dostaly šev lemu přesně na to místo, kam jej chcete (například střed zadního dílu), umístíte proužek na toto místo, ale necháte ještě 1cm přesah. Poté začnete lem přišívat, avšak až ve vzdálenosti cca 3 cm od středu zadního dílu (tzn. budete mít 4 cm lemovacího proužku volné).

Přišijete proužek po skoro celém obvodu a skončíte opět cca 3 cm před koncem. (Proužek musíte při přišívání lehce natahovat, abyste kopírovaly zaoblení křivky výstřihu, ale zároveň si dávat pozor, abyste nenatahovaly samotný materiál průkrčníku. Vůbec nedbejte na to, že by konec proužku měl končit na úrovni středu zadního dílu – může vám tam zbýt i pár cm navíc, jak jsme psaly výše – záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují délku lemování.) Nyní vám tedy zbývá sešít spojovací šev v lemu (na začátku proužku máte ten volný centimetr přesahu na švový přídavek, druhý švový přídavek sestřihnete také na požadovanou velikost), šev rozžehlíte a přišijete zbývajích volných 6 cm obvodu lemu.

Takto olemovaný výstřih už můžete nechat, ale někdy je vhodné jej prošít v okraji dvojjehlou, ziz zagem či coverlockem (u coverlocku máte na výběr ještě i prošití řetízkovým stehem, který na líci vypadá jako jednoduché prošití).

V případě, že šijete nějaký sofistikovanější top a lem u výstřihu nechcete, můžete stejný proužek přehnout do rubu celý a opět jej prošít. V takovém případě však použijte proužek stejně dlouhý jako výstřih.

U lodičkových výstřihů a pevnějších úpletů někdy postačí pouhé přehnutí do rubu a prošití pružným stehem.

Trochu neortodoxní je lemování výstřihů tkaným šikmým proužkem, ale pokud chcete třeba hodně hluboký výstřih (u lépe zvladatelných úpletů) stabilizovat tak, aby se už dál vůbec nevytahoval, nebo chcete využít nějakého výrazného barevného kontrastu, je to další z našich vyzkoušených redakčních postupů. Předpřipravený proužek jednoduše přišpendlíte na úplet pár mm od kraje a ten se při šití snažíte co nejméně vytahovat, proužek pak jednoduše ohnete přes okraj látky do rubu tak, aby byl viditelný z obou stran, a buď ručně, nebo prošitím v kraji přichytíte i druhou stranu.

Líc a rub výstřihu trička olemovaného metalickým proužkem, nahoře z rubu viditelné ruční začištění.

Výstřih do V

Výstřih do “véčka” je možné šít také několika způsoby. V případě jemnější látky a užšího okraje stačí použít takovou malou fintu – olemovat jej stejně jako v případě kulatého výstřihu a véčko pak na rubu stáhnout do požadovaného tvaru, sešít a zafixovat podle potřeby.

Pokud máte lem širší, pak je nejjednodušší variantou ta, kdy se oba konce lemovacího proužku setkají právě uprostřed véčka a na líci pak vytvoří překryt.

A pokud chcete mít klasické véčko, kdy je sešití přímo uprostřed, velmi pěkný postup najdete například v magazínu Seamwork.

V případě průramků bez rukávů záleží jen na vás, jakou variantu použijete, v zásadě pracujete stejně jako při lemování výstřihu.

Lemy

Nejjedodušší lem, který používají i mnohé oděvní firmy, je prosté odstřihnutí, díky němuž se lem u jednolíce sroluje do ruličky. Je vhodné i u velmi tenkých a jemných viskózových úpletů, kdy by například prošití dvojjehlou mohlo nadělat neplechu. Ještě lepší než lem odstřihnout je použití řezacího kolečka, protože tak dostanete opravdu rovný okraj.

Další možnost je samozřejmě dvojjehla, tipy o ní jste si mohly přečíst v minulém díle našeho seriálu. V tomto případě je vždy lepší lem stabilizovat, ať už výztuhou na úplety nebo zalepením pavučinkou.

Další možností je široký lem. Ten získáte tak, že si ustřihnete dvojitou šíři lemu v délce okraje, přehenete ho rubem na rub a volné okraje našijete na líc podobně jako u lemování výstřihu. Tímto způsobem můžete docílit oblíbeného detailu, kdy zadní lem uděláte o pár centimetrů širší a po stranách necháte mezi lemy rozparky.

V neposlední řadě můžete použít slepý steh. Pokud použijete patku na slepý steh na overlocku, mohou být proužky stehů vedle sebe ozdobným prvkem, který na tričkách používají i některé firmy. U silnějších úpletů a pletenin může být slepý steh opravdu neviditelný, ale tam je lepší použít spíše patku na obyčejném stroji.

V příštím díle se už můžete těšit na jednotlivé projekty každé z nás, na kterých se vám pokusíme ukázat další vychytávky ze šití úpletů. Jako první přijde na řadu Bára, která vám ukáže, jak ušít plavky a také jak zkopírovat jednoduché úpletové triko.

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (10.07.2017/2:03)
Kategorie: Šijte s námi, Techniky, úplety, Začínáme se šitím
Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Monika
Monika
6 let

Děkuji za rozšíření obzorů, zrovna na Véčko se chystám:). A ten rozparek na konci vypadá zajímavě! Tričko malé i velké je nejčastější věcí co šiju… Ještě se mi osvědčilo, kde to jde, lemování proužkem z úpletu – podobný princip jako máte šikmým tkaným proužkem, ale vnitřní strana proužku je nejdříve začištěna OL a nepřehýbá se v rubu pod proužek. První krok stejně jako u vašeho postupu. A je také potřeba trochu natahovat. Takto se lem téměř vůbec nevytahuje, jen je to občas piplačka :). U šatů z pevnějšího úpletu jsem nedávno zkusila výstřih a okolo průramku podžehlit výztuhou a použít… Číst vice »

Petra
6 let
Odpověď na komentář  Monika

Většinou funguje jen jediné – odstřihnout, zůžit a našít znova 🙁

Ivana
Ivana
6 let

Super článek, díky za něj. Výstřih do V je moje velká výzva, zatím se s ním spíš jenom trápím. Kde kupujete tu pavučinku nebo mřížku na úplety? Musím to vyzkoušet, myslím, že některá moje ušitá trička by s tím vypadala líp.
Pěkná videa a návody jsem našla tady: https://www.pattydoo.de/naehvideos – můžu doporučit, třeba to někomu pomůže.

Petra
6 let
Odpověď na komentář  Ivana

Určitě ji mívá Stoklasa a Koh-i-noor, takže většina galanterií, co berou od nich, je může objednat. Přes internet pak třeba: https://www.stoklasa.cz/fixacni-mrizka-zazehlovaci-sire-10mm-kari-x113112

4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x