29.6.2017 | Barbora Jana Petra | 14 komentářů

Šijte s námi úplety II.

Šití z úpletů je velmi rychlé a také velmi vděčné – úpletové oblečení je pohodlné a variabilní, pružná látka toho hodně schová, většinou odpadá dlouhé ladění střihu a komplikovaný fitting, okraje se navíc netřepí, takže není třeba složité začišťování nebo podšívání. Ale i přesto jsou úplety v domácím šití často zdrojem (zbytečných) obav a nejedna i zkušená švadlena se jim raději vyhýbá, i když (konfekční) úpletové oděvy obvykle tvoří tu větší část našich šatníků. Úplet mnoho domácích švadlen děsí ještě víc než hedvábí – obávají se, že bude klouzat, nepředvídatelně se natahovat, okraje se zkroutí, sešité švy se zvlní, dvojjehly se nebudou dát vyladit tak, aby netvořily na látce hrbolek, stehy při natahování látky popraskají…

Obecně se navíc má za to, že není možné šít úplety bez overlocku a coverlocku, které představují pro domácí šití velkou investici. Ale i když tyto stroje určitě manipulaci s úplety zjednoduší a přiblíží výsledek konfekčnímu vzhledu, nejsou k šití nezbytně nutné. Dneska si ukážeme, že to jde i na obyčejném stroji, jen s pár pomocníky a vychytávkami, které vám trochu usnadní práci. Zpočátku to sice asi bude o delším testování stehů, napětí nití i nastavení stroje, ale jakmile si vychytáte základní postupy, přenastavení stroje na úplety bude otázkou pár minut. (Pokud si chcete na tomto místě také zopakovat, jak na úplety s overlockem, koukněte do staršího článku na toto téma.)

Vaše tajné zbraně při šití úpletů – strečové jehly, dvojjehly, prosekaný vlizelím a lepící pavučinky

Nastavení stroje a vhodné stehy

Základní problém, který musíte při šití úpletů mít na paměti, je jejich pružnost a tendence se při šití natahovat a zvlnit. Z toho vyplývají dvě věci – jednak je třeba dostat pod kontrolu natahování úpletu pod patkou, jednak nemůžete šít rovnými stehy, které nemají pružnost. První problém, natahování a vlnění, lze řešit ideálně úpravou nastavení stroje – pokud máte možnost snížit přítlak patky na minimum a navíc použít horní podávání (nebo kráčející patku), máte vlastně vyhráno, úplet by měl klouzat pod jehlu rovnoměrně. Pokud váš stroj takovéto doladění neumožňuje, musíte použít ruční ladění :). Trik je v tom, že látku nedržíte a nenatahujete ve směru šití, ale lehce ji na stehové desce napínáte do stran tak, aby po sešití šev ležel co nejvíc v ploše. Najít správnou míru napětí chce trochu trpělivosti a cviku, takže počítejte s větší spotřebou testovací látky. Dobrá zpráva ale je, že i poměrně hodně zvlněný šev na úpletu lze často ještě zachránit, a to důkladným propařením a následným sežehlením.

Protože se hotové oblečení bude při oblékání a nošení natahovat, je třeba použít stehy, které budou toto pružení alespoň částečně kopírovat. Základní doporučení je použít krátký a hustý zigzag, tip na přesnou délku se liší stroj od stroje, ale většinou se ideální kombinace pohybuje v rozmezí 1.5-2.5 mm na délku i šířku stehu – opět je třeba testovat, jaké nastavení je pro váš stroj a materiál nejlepší. Někdy najdete i doporučení šít úplety širokým krátkým zigzagem (1.5 délka, 5 šířka) s tím, že je šev pak stabilnější, ale to bych spíš doporučila pro pevnější úplety. Pokud má váš stroj širší nabídku stehů, může mít úzký zigzag už přednastavený i s mírným zkosením jednotlivých stehů (proto se mu někdy říká “bleskový steh”), ten už většinou není třeba dál ladit a funguje na úplety obvykle spolehlivě i v základním nastavení.

Některé stroje dále nabízejí stehy, které mají simulovat overlockový steh – většinou ale není možné je dokonale vyladit a tak je s nimi víc vztekání než užitku. Doporučit ale můžu mírně pružící zesílený trojitý steh. Většinou ho v nabídce stroje najdete pod trochu matoucím obrázkem tří řad šití vedle sebe, výsledek ale vypadá spíše jako o něco silnější rovný steh. Jehla se při šití opravdu třikrát vrací a překrytí stehů dává mírnou pružnost, i když je šev ve výsledku objemnější. Můžete s ním klidně šít i dlouhé postranní švy, ale lépe se hodí na lemy a záložky. Míra pružnosti a objemnosti tohoto stehu se opět liší stroj od stroje a od použité nitě, takže zase platí: testovat, testovat, testovat.

Užitečné stehy, které se možná zatím nepoužité schovávají i na vašem stroji: 03 – trojitý zesílený, 04 – “bleskový”

Stabilizace

Vytahávání a zvlnění lemů a záložek je možné dostat pod kontrolu i stabilizací, a to buď pomocí nažehlovacích pružných výztuh nebo lepících pavučinek. Lepící výztuhy je možné koupit jednak v podobě “prosekaného” vliselínu (mívají ho u Kalců), méně často pak v podobě výztuh, které jsou buď pletené a tudíž pružné v obou směrech, nebo jsou sice tkané, ale výrazně pruží při stříhání šikmo (ty najdete třeba v Látkách Fiala). Pokud byste chtěly kvalitní stabilizační výztuhu na úplet objednávat ze zahraničí, hledejte pod názvem “fusible tricot” nebo “tricot interfacing”. Zároveň si můžete objednat také u nás zatím nedostupné pružné stabilizační proužky prodávané pod názvem “fusible knit stay tape” –  to je šikovná věc, se kterou můžete před šitím stabilizovat ramenní švy, výstřihy i lemy. (Abych předešla otázkám: ano, zvažujeme možnost tyto výztuhy sehnat i k nám do eshopu. :)) S úpletovými výztuhami pracujeme stejně jako s klasickým lepením – jsou přilnavé z jedné strany, takže je nažehlujeme na okraje látky, jen dáváme pozor, abychom je při žehlení nevytahaly a nedeformovaly.

Na jiném principu fungují nažehlovací pavučinky a mřížky (pavučinky obecně lépe drží a lépe se s nimi pracuje, takže jim dávám přednost, ale zase jsou v běžných galanteriích hůř dostupné než mřížky). Prodávají se nalepené z jedné strany na papírovém proužku, který usnadňuje polohování – na okraj látky se nejdříve nažehlí přes papír, ten se následně sloupne a okraj zůstává za tepla lepivý, takže ho lze přehnout v libolovné šíři a záložku buď nechat jen tak zalepenou, nebo ji ještě prošít (o tom více za chvíli v sekci o dvoujehlách). Pavučinky se ale často z papírového podkladu odlepují, takže s nimi obvykle pracuji tak, že si záložku předžehlím, vložím do ní samotnou pavučinku bez papíru a zvovu přežehlím. U obou postupů je výsledek stejný – pevnější okraj, který lépe drží tvar a nevytahává se.

Jehly

Naprostou nezbytností při šití úpletů je úpletová nebo strečová jehla – u nás ji najdete především s označením “stretch”, v USA také jako “ballpoint” nebo “jersey needle”. Tyto jehly mají speciálně upravenou (zakulacenou) špičku, která zabraňuje prosekání úpletu v namáhaných místech. Některé typy jehel pak mají další úpravy ouška, které vpichy do látky ještě usnaďňují a zabraňují tak mimo jiné i vynechávání stehů. Běžně strečové jehly seženete ve velikosti 75 a 90, na trička vám samozřejmě stačí ty tenčí. I po vyjmutí z krabičky poznáte strečovou jehlu od těch univerzálních docela spolehlivě, protože je celá tónovaná do zlatavé barvy.

Srovnání běžných typů jehel – odshora dolů: univerzální, ballpoint, strečová, džínová, microtex (na jemné tkaniny), na kůži. (zdroj: Wikipedia).

Dvojjehla

Šití dvojjehlou vytváří na líci dvě rovnoměrné prošívací linie, které vypadají na lemech a záložkách obzvlášť hezky; spodní niť pak začišťuje záložku na rubu zigzagovým stehem. Na použití dvojjehly není nic složitého, jen vyžaduje (opět) chvilku ladění a testování. Do jehly vedeme shora obvyklou cestou dvě nitě, u kterých většinou není třeba žádné přenastavování (pokud si ale nejste jisté, koukněte raději do návodu ke stroji, občas mívá každá niť v místě vstupu do stroje vlastní “přihrádku”). Přenastavit ale určitě musíte napětí dolní nitě a to natolik, že se nesmíte bát vzít do ruky šroubovák a šroubek na cívce spodní nitě opravdu hodně povolit, aby spodní zigzag horní řady šití nestahoval k sobě. (Zároveň si pamatujte, o kolik otáček jste povolovaly, aby bylo snadnější vše vrátit do původního stavu.)

Pro názornost jsem vám nafotila přípravu spodního lemu u trička. Nejdřív jsem lem zažehlila v požadované šířce a v horní části jsem ho postupně po celé délce zalepila pavučinkou:

 

Následně jsem ladila napětí nitě pro šití dvojjehlou – na zeleném kaliku úplně vpravo vidíte spodní stranu stehu bez povolení spodní nitě, uprostřed je napětí povolené o jednu celou otáčku šroubku na cívce, vlevo je finální povolení o dvě celé otáčky – až tehdy zigzag přestal vtahovat horní niť a stahovat šev. Vlevo pak vidíte to samé nastavení použité na úpletu (a klidně jsem mohla zkusit ještě půlotáčku ubrat).

Díky stabilizaci pavučinkou není lem třeba špendlit, šířku kontroluji jen podle rysky na stehové desce.

I při pečlivé přípravě látka občas zpod dvojjehly vykoukne, ale není problém ji nakonec opatrně odstřihnout ostrými nůžkami.

Výběr nití

Úplety můžete samozřejmě šít úplně klasickými nitěmi. Existují však případy, kdy je lepší použít speciální nitě. Těmi jsou tzv. objemové nitě, ale můžete se setkat i s jinými názvy, například obnitkovací či obloučkové. To byl jeden z problémů, proč jsem si stále nebyla jistá, co vlastně přes internet objednat. U nás ve švadlence tento druh nití totiž nevedou. Pokud si nejste jisté, tak vám popis produktu možná nic neřekne. Například u nitě Aspotex jsem u Stoklasy našla tento popis:

Aspotex je objemová nit z tvarovaného polyesteru. Svým plným charakterem zaručuje výborné zakrytí okrajů při veškerých začišťovacích švech (overlock) a je mimořádně elastická. Měkký šev je plochý, elastický a nevystupuje. Nit se používá pro šití trikotáže, spodního prádla, plavek a elastických kalhot. Pro svou vyšší objemnost působí velmi příjemně na pokožce. Návin 100m na špulce.

Popis sice vcelku odpovídá, ale přesvědčivé to není. Na anglicky psaných blozích tuto niť najdete pod názvem woolly-nylon, což mi připadá jako vhodný název, protože i při doslovném překladu – vlněný nylon – si to dokážu představit a vím, že se jedná o onu “chemlonovou” niť.

Abyste si mohly udělat obrázek, jak jednotlivé druhy těchto nití vypadají, objednala jsem jich několik v Biltexu. V jejich internetové nabídce naleznete nitě Sabatex ve dvou tloušťkách a niť Aspotex. Mimo nabídku eshopu mají navíc i nitě značky Atena, které si můžete poptat mailem nebo telefonicky.

Zleva:

Sabatex 100 – barva 1000, návin 5.000 m, cena 199Kč

Sabatex 120 – barva 2000, návin 10.000 m, cena 214Kč

Atena – barva bílá, návin 500 m, cena 19Kč

Aspotex – návin 100 m, cena 12Kč

Z výše uvedených nití je Sabatex 120 nejtenčí a doporučila bych ho asi opravdu jen na tenké úplety, například při šití spodního prádla. Navíc je v takto velkém návinu vhodnější na průmyslové stroje, na mém overlocku se dva kony vedle sebe dost těsnaly. Mezi dalšími třemi druhy není skoro žádný rozdíl, takže spíš záleží, jak moc šijete a jak velký návin se vám vyplatí.

Já tyto objemové nitě mohu doporučit především do smyčkovače coverlocku. Občas mám s běžnými nitěmi problém coverlock nastavit tak, aby převážně na jemnějších látkách nedělal tunýlek, ale s objemovými nitěmi to jde vyladit pěkně. Docela ráda je používám také do smyčkovačů overlocku, šev je potom opravdu daleko jemnější a měkčí. A samozřejmě je lze při šití úpletů na normálním stroji použít jako jemnější a poddajnější spodní nit při šití dvojjehlou.

Tolik naše tajné zbraně při šití úpletů. Máte vlastní tipy a triky? Podělíte se o ně?

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (29.06.2017/1:55)

Leave a Reply

14 Komentáře "Šijte s námi úplety II."

Upozornit na
avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
HelaF
Člen

Děkuji za typy jak nastavit člunek při šití dvojjehlou a typ na použití pavučinky! Vyzkouším 🙂 poslední lemované triko bylo jak vlnobití 🙁

Vendula
Člen

Tak jste mě včera naladily, že když jsem nemohla spát, tak jsem se v noci místo pokusů o spánek pustila do rychlých úpletových šatů na pláž. Krom spodního lemu jsou hotové, ale ráno jsem byla mrtvá 🙂

Petra
Admin

Já si za posledních pár dní nakoupila 15m úpletů, že využiju tu vlnu mojo ze společného šití, tak jsem zvědavá, kolik kousků oblečení z toho nakonec ve skutečnosti vznikne 🙂

Ema
Člen

Na fotce rubu vidím, že boční overlockový šev šijete poměrně široký. Má to nějaký zvláštní důvod? Já u materiálů, co se netřepí, nastavuji užší 🙂

Petra
Admin

Mam starsi jednoduchy overlock a ty uzsi stehy z nej jsou trochu “tvrde”, takze vetsinou pri sesivani nechavam maximalni sirku. Pri zacistovani pak (kdyz nejsem lina ;)) vyndam jednu jehlu a uzsi steh siju 3nity, normalne bych to tak udelala i u te zalozky a az po zacisteni bych pouzila jeste dvojjehlu nebo pruzny steh, ale tady jsem chtela ukazat, jak to jde bez overlocku.

Dagmar
Host

Tak já jsem prvně vyzkoušela dvojjehlu a byla nadšená. Nevím, proč jsem se tomu tak dlouho vyhýbala 🙂 Díky za inspiraci.

Petra
Admin

To máme radost! Ona to totiž opravdu není žádná věda, chce to prostě se nebát a zkoušet 🙂

Alena
Host

Mám stroj s rotačním chapačem a u něj se neodvažuji laborovat s napětím spodní nitě. Takže Utahuji napětí horní nitě až na naprosté maximum při šití dvojjehlou. Výsledek sice není úplně dokonalý, ale jde to.

trackback

[…] možnost je samozřejmě dvojjehla, tipy o ní jste si mohly přečíst v minulém díle našeho seriálu. V tomto případě je vždy lepší lem stabilizovat, ať už výztuhou na úplety nebo zalepením […]

trackback

[…] V dalším kroku je potřeba začistit průramky. Zahnula jsem je do rubu a z líce prošila coverlockem. (Můžete samozřemě použít i dvojjehlu nebo pružný steh – viz návody v druhém článku úpletového seriálu). […]

Treefrog
Člen

Dneska jsem hodně experimentovala s dvojjehlou, podle zdejších rad jsem povolovala spodní nit šroubováčkem docela hodně, dokud to nezačalo dělat naspodu pěkný cikcak. Testovala jsem to na bavlněném plátně, krásný dvojsteh… ale jakmile jsem to zkusila na úpletu, tak hrůza. Levá nit pořád vynechávala. Zkoušela jsem různě štelovat horní i dolní nit, horní jsem celkem hodně utáhla, pak to vynechávalo o něco méně… a pak se mi dvojjehla zlomila a byl experimentování konec

Whitehorse
Člen

Já to seřizují rovnou na úpletu,ne na bavlněném plátnu. Záleží taky na šířce dvojjehly-mam 2,5mm a 4mm a každé potřebuje jinak seřídit člunek. Na menší mi stačí půl otočky šroubku, na větší 1,5otocky. Horní mít neměním. A na úplet používám správnou jehlu-i to umí udělat paseku.

Vendula
Člen

Když už nic nefunguje, vždycky pomůže šít skrz hedvábný papír, případně můžete použít i střihový papír nebo papírové kapesníčky. Papír už pak jen vytrháte a je hotovo 🙂 .

JiřKa
Host

Dekuji za rady v tomto článku…
Zacala jsem dnes sit uplet a porad se mi trha horni nit….mam pes nite zn. ASPO

wpDiscuz