29.6.2017 | Barbora Jana | 14 komentářů

Šijte s námi úplety II.

Šití z úpletů je velmi rychlé a také velmi vděčné – úpletové oblečení je pohodlné a variabilní, pružná látka toho hodně schová, většinou odpadá dlouhé ladění střihu a komplikovaný fitting, okraje se navíc netřepí, takže není třeba složité začišťování nebo podšívání. Ale i přesto jsou úplety v domácím šití často zdrojem (zbytečných) obav a nejedna i zkušená švadlena se jim raději vyhýbá, i když (konfekční) úpletové oděvy obvykle tvoří tu větší část našich šatníků. Úplet mnoho domácích švadlen děsí ještě víc než hedvábí – obávají se, že bude klouzat, nepředvídatelně se natahovat, okraje se zkroutí, sešité švy se zvlní, dvojjehly se nebudou dát vyladit tak, aby netvořily na látce hrbolek, stehy při natahování látky popraskají…

Obecně se navíc má za to, že není možné šít úplety bez overlocku a coverlocku, které představují pro domácí šití velkou investici. Ale i když tyto stroje určitě manipulaci s úplety zjednoduší a přiblíží výsledek konfekčnímu vzhledu, nejsou k šití nezbytně nutné. Dneska si ukážeme, že to jde i na obyčejném stroji, jen s pár pomocníky a vychytávkami, které vám trochu usnadní práci. Zpočátku to sice asi bude o delším testování stehů, napětí nití i nastavení stroje, ale jakmile si vychytáte základní postupy, přenastavení stroje na úplety bude otázkou pár minut. (Pokud si chcete na tomto místě také zopakovat, jak na úplety s overlockem, koukněte do staršího článku na toto téma.)

Vaše tajné zbraně při šití úpletů – strečové jehly, dvojjehly, prosekaný vlizelím a lepící pavučinky

Nastavení stroje a vhodné stehy

Základní problém, který musíte při šití úpletů mít na paměti, je jejich pružnost a tendence se při šití natahovat a zvlnit. Z toho vyplývají dvě věci – jednak je třeba dostat pod kontrolu natahování úpletu pod patkou, jednak nemůžete šít rovnými stehy, které nemají pružnost.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora Jana (29.06.2017/1:55)
Kategorie: Šijte s námi, úplety, Začínáme se šitím
14
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x