11.5.2017 | Barbora Jana | 8 komentářů

Ohlédnutí za společným šitím klasického francouzského kabátku

Během března a dubna tohoto roku jsme uspořádaly naše třetí společné šití, asi nejnáročnější, co se rozsahu týče. Ponaučeny z minulého šití jsme se snažily mít každá kabátek v něčem trochu jiný, ačkoliv jsme proti plánu skončily všechny u stejného střihu. S mírným odstupem bychom se teď rády za naším historicky prvním čistě haute couture šitím ohlédly.

IMG_20170511_091325

Co tě nejvíce překvapilo?

Jana: Abych pravdu řekla, nemyslela jsem si, že bude mít šití chanelovského kabátku takový úspěch. Neustále jsem se snažila holkám podsouvat, že bychom neměly šít všechny klasický kabátek, že by součástí společného šití měl být i kabátek šitý konfekčními metodami, případně sukně. Nakonec jsme se rozhodly všechny použít dokonce ten samý střih a přesto se našla spousta odlišností ve zpracování, takže kabátky nebyly “na jedno brdo”.

Bára: Mě překvapilo, že se (podle komentářů) hodně čtenářek rovnou pustilo do díla s námi. Jsem za to moc ráda. Je to ostatně smyslem našeho společného šití. Ten “přímý přenos”, kdy všichni postupují víceméně stejným tempem, je přínosný hlavně v situacích, kdy potřebujete něco zkonzultovat nebo pomoci něco vybrat. V té stejné situaci se nachází více lidí, kteří řeší zrovna velmi podobnou věc, takže mohou poradit, byť jde třeba jen o radu typu “Kde koupím…?”, “Co použít…?” apod. My samozřejmě rády poradíme i v případě, že se někdo pustí do šití třeba za půl roku a bude potřebovat aktuální radu, ale takto, v rámci společného šití, je to daleko jednodušší.

Petra: Za prvé souhlasím s Bárou a Janou, bylo super sledovat, kolik lidí se v průběhu seriálu hned zapojilo! Když se bavíte s projektantkou, která má na starost rekonstrukci vašeho domu a ona jen tak mezi řečí prohodí, že už má naquiltováno a že to šlo lépe, než to ze začátku vypadalo, je to prostě strašně prima. (A o to víc jsem zvědavá na výsledné kabátky a těším se na fotky od čtenářek.)

Za druhé – na osobní rovině mě překvapilo, jak se moje vlastní šití od minulého chanelu změnilo. Chanel kabátek pro mě byl a je “velký učitel”, při prvním šití jsem si poprvé zkusila couture postupy – a teď jsem si neustále uvědomovala, o kolik mám větší jistotu a kontrolu nad tím, co dělám, než před těmi pěti lety. A to ve všech oblastech, nejen v samotném zpracování – o kolik víc vím o fittingu, látkách, ale i třeba o žehlení – a když se něco nepovede, že už se dokážu nehroutit a (většinou) to i nějak elegantně opravit 🙂

Za třetí mě překvapil tříšvový rukáv. Ten je prostě bezkonkurenční.

Co se na šití kabátku povedlo a co si myslíš, že je třeba zlepšit?

Jana: Rozhodně se povedlo zapojit širokou čtenářskou obec a i plánování bylo lepší než u předešlých společných šití. Zapracovat bychom mohly na závěrečné prezentaci modelů, takže pokud znáte šikovné fotografy z Brna, Prahy nebo Tábora, kteří by nás byli ochotní příště vyfotit, budeme vděčné! 🙂

Bára: Dle mého názoru se povedlo zlepšit celkovou koncepci společného šití od posledního projektu. Přestože jsme ve finále šily úplně stejnou věc, na první pohled jsou kabátky rozdílné. Je to dáno především výběrem materiálu a opět se mi potvrdilo, že výsledný efekt stojí a padá s látkou. A to vůbec nemyslím tak, že látka musí být nějak závratně drahá. I méně nákladná látka může být krásná a zajímavá.

Petra: Myslím, že se ukázalo, že při společném šití se nemusíme bát ani poměrně náročných projektů – na počátku jsem měla trochu obavy, aby z toho tentokrát nebyl spíš “televizní sport” (tedy že čtenářky budou číst, ale netroufnou si šít). Jsem ráda, že jsem se mýlila! Vždycky ale je co zlepšovat – jiné rozfázování projektu, větší variabilita našich verzí, lepší fotodokumentace… ale i tak mám pocit, že jsme do toho tentokrát daly maximum.

A co do budoucna, je už jasné, co bude tématem dalšího společného šití?

Jana: Máme celkem jasnou představu o dalších dvou společných šití. Rozhodly jsme se střídat více začátečnická, ale ne zcela banální témata s vyloženě haute couture kousky, takže teď je řada na spíše začátečnickém tématu, na které se budete moct těšit začátkem léta.

Bára: Já doufám, že další společné šití, díky tématu, zaujme nejen všechny, které se zúčastnily šití chanelu, ale že se připojí navíc i ty, které zatím vyčkávaly.

Petra: Já se těším na oboje, na letní menší skorozačátečnické a podzimní velké šití a už vybírám látky, úpletové i slavnostní 🙂 !

P.S. 1: Jsme zvědavé na vaše modely! Posílejte nám prosím fotky a příběhy vašeho “chanelu”. Moc rády je ukážeme i ostatním v dalším článku!

P.S. 2: Pokud odebíráte náš newsletter, víte, že v červnu pořádáme v Českém Krumlově náš první šicí kurz. Máme ohromnou radost z vašeho zájmu, kapacita se totiž k našemu překvapení naplnila během pár hodin – pokud jste se ale nestihly přihlásit, nebuďte smutné, vypíšeme určite další termíny, pravděpodobně zase v jiném městě.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (11.05.2017/9:48)
Kategorie: chanelovské sako, Příběhy našeho šití, Šijte s námi, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Janina
6 let

Díky za to, bylo to nesmírně poutavé. Sice jsem zamrzla u quiltování, ale byla to taková lahůdka! 🙂 Až se mi i muž smál, jak si to užívám. Teď si pospíším s dokončením, ať mám co nosit. Mimochodem, Vaše “trojfotka” je nádherná, ta by se mi líbila jako úvodní..

HelaF
6 let

Moc jsem si užívala všechny články a diskuse pod nimi. Bohužel jsem zamrzla ve fázi dvou zkušebních modelů. Ale jednou svůj chanel dokončím, nakoupeno mám vše a nemám ráda když mi nedokončené práce roky leží. Moc se těšém na další články a šití 🙂

Ema
Ema
6 let

To je super, tyhle články a společné postupy mi moc dávají, i když do chanelu jsem tentokrát nešla, ale do budoucna nevylučuju 🙂 Nešlo by alespoň naznačit, čehože se další společná (letní i podzimní) šití budou týkat? Že by se člověk už začal poohlížet po látce 😉

Petra
6 let
Odpověď na komentář  Ema

Napovedu uz v textu najdete ?

Vendula
vendulae
6 let
Odpověď na komentář  Petra

Úplet a jednoduchý projekt – napadá mě slavné námořnicky pruhované tričko s lodičkovým výstřihem a tříčtvrtečním rukávem, to by ta chanelovská vlna měla skvělé pokračování 🙂

Vendula
6 let

Tenhle projekt se vám vážně povedl. A vaše kabátky jsou opravdu nádherné.
Šít spolu s vámi mě bavilo. Už mám hotovo a stejně jako Petra jsem nadšená z tříšvového rukávu. Je vážně bezkonkurenční.
Jen bych se přimluvila i za článek, jak ušít tento kabátek konfekčními metodami, aby se odhodhodlaly i ty, co si na šití couture metodami ještě netroufají a nebo nemají tolik trpělivosti. Ono tohle šití vlastně není ani nijak těžké, ale je náročné na čas a trpělivost a možná proto ne každý je odhodlán se do toho velkolepého projektu pustit.

splaseny.ero
Eva
6 let

Do kabátku jsem se zatím nepustila (mimochodem ty vaše jsou opravdu DOST pěkné!). Ale to jen proto, že manžel ví, jaké látky už doma mám “v pořadí”, než se do něj pustím… Aspoň si ale můžu mezitím v klidu vybírat pěknou látku. A taky na ni našetřit, ať to stojí za to (případně trošičku zkorigovat osobní proporce, ať to zas tolik nestojí :D:D:D ). Díky vám mám zase širší rozhled, co se dá sehnat.
Už to vidím … v létě na sluníčku před chatou … a ani šicí stroj s sebou nemusím vozit… 😉

Tereza
Tereza
6 let

Já už mám hotovo a včera jsem ho poprvé provětrala rovnou v Národním divadle :). Zkusím během týdne něco napsat a poslat vám fotku.

8
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x