8.5.2017 | Barbora | 29 komentářů

A ještě něco k Chanelu… Vogue 1310

Když jsem se nechala Janou zlákat na tak výrazně žlutou podšívku, řekla jsem si, že do toho tedy praštím úplně a ještě si pod chanel pořídím i bláznivě barevný top. Kabátky tohoto typu jsou totiž pověstné právě tím, že ze stejného materiálu jako podšívka k nim bývá nějaká blůzka, aby vše dokonale ladilo.

O výběru střihu jsem měla jasno hned na začátku. Chtěla jsem něco úplně jednoduchého, protože sama barva je dost výrazná. A také to mělo být něco, co bych mohla vzít k běžnému oblečení. Použila jsem velmi jednoduchý střih značky Vogue, číslo 1310. Je to top střižený šikmo, pouze ze dvou dílů – a jelikož jsem ho už jednou šila z hedvábného devoré, věděla jsem, že je s ním sice neskutečné peklo při stříhání, ale výsledek stojí za to. Má velice pěkně řešený výstřih a krásně sedí.

Můj žlutý hedvábný satén je lehce průsvitný, proto jsem se rozhodla přední díl zdvojit. Díky tomuto kroku se mi podařilo začistit veškeré švy a tak i vnitřek topu vypadá velice úhledně.

Těsně před stříháním jsem se ještě rozhodla, že jako lícovou stranu použiju matnou stranu saténu. Hrdinství už totiž bylo dost, už jsem překročila hranice své komfortní zóny co se týče barvy. Lesklý satén, přestože hedvábný, by už v takové výrazné barvě byl moc. (Navíc jsem díky tomuto rozhodnutí získala tu příjemnou lesklou a chladivou stranu hedvábí přímo na tělo a po zkušenostech s modrými krajkovými šaty vím, že je to naprosto dokonalý pocit.)

Jak už to ale bývá u takto jemných látek, které se ještě navíc stříhají našikmo, je potřeba pořádná dávka trpělivosti a taky pár fíglů, které neposedný materiál dokáží alespoň trochu zkrotit.

IMG_2003

Pokus, zda ty tři díly na látku vůbec dostanu…

Vypranou a vyžehlenou látku jsem si položila na zem a na ni jsem vyrovnala archy hedvábného papíru, na které jsem překreslila střih. Na překresleném střihu, který je včetně přídavků 1,2cm, jsem vyznačila i linii prošívání v průramcích a v průkrčníku. Bylo potřeba hedvábný papír i látku pečlivě spojit pomocí většího množství špendlíků, protože tyto dvě vrstvy jsem pak stříhala společně. A to tak, že boční a ramenní švy a spodní okraj jsem stříhala přímo po linii střihu, zatímco okolo průramků a průkrčníku jsem nechala větší okraje, které jsem odstřihla až po stabilizaci. Takto nastříhané díly jsem nechala spojené s papírem. Je vhodné si okolo prošívacích linií látku s papírem ještě dodatečně spojit dalšími špendlíky.

IMG_2004

Poté jsem látku a papír společně prošila po vyznačené švové linii a papír lehce odtrhla.

IMG_2006

IMG_2008

Před sešitím dílů jsem ještě začistila zadní díl pomocí šikmých proužků v průramcích a průkrčníku. Pokud bych přední díl nezdvojovala, tak bych nejprve sešila boční a ramenní švy a až poté začišťovala.

Přední díly jsem položila lícem na sebe. (Pro připomenutí – lícová strana vrchního dílu je matná a pokládala jsem ji na lesklou stranu spodní vrstvy, která tak bude na těle.) Takto položené přední díly jsem sešila podél výstřihu, přídavky jsem sežehlila na spodní vrstvu a těsně v kraji prošila. Tímto způsobem prošité okraje totiž lépe drží a nepřetáčí se do líce. Poté jsem spodní vrstvu otočila do rubu a okraje klasicky sežehlila. Úplně stejně jsem postupovala v případě obou předních průramků.

IMG_2019

IMG_2020

IMG_2021

Takto tedy vypadá připravený přední díl – má začištěný výstřih a průramky a volné ramenní a boční švy. Pro další postup jej musíte otočit naruby a zadní díl vsunout mezi vrstvy. Je potřeba dát velký pozor, abyste zadní díl vsunuly tou správnou stranou, aby tedy lícové strany předního a zadního dílu ležely na sobě.

IMG_2022

Na obrázku nahoře můžete vidět našpendlené ramenní švy, které jsem potom sešila (všechny 3 vrstvy dohromady). A stejným způsobem jsem sešila i boční švy, sestřihla přídavky a upravila a sestřihla všechny rohy. Z takto sešitého sendviče jsem nakonec zadní díl vysvobodila tak, že jsem jej vytáhla spodním okrajem a přední díly zároveň otočila do líce. Poté jsem všechny švy rozžehlila a tílko oblékla na figurínu, aby se mohly projevit veškeré nerovnosti a šikmo stříhaná látka se mohla vyvěsit. Po pár dnech látka lehce zapracovala, proto jsem se mohla pustit do posledního kroku, kterým bylo začištění spodního okraje.

IMG_2065

Na topu jsem nejprve našpendlila a poté nastehovala budoucí okraj. Na takto jemných látkách, navíc střižených šikmo, je zahnutí okraje trochu náročnější. Mohlo by se lehce stát, že se okraj zkroutí, popřípadě jej hodně vytáhnete a vznikne velké zvlnění. Jeden z fíglů, jak tomu předejít, je nechat si dostatečně dlouhý přídavek na délku. Jak vidíte na fotografii nahoře, klidně i třeba 5 cm.

Takto nastehovanou linii okraje jsem po celém obvodu prošila na stroji a snažila jsem se látku nevytahovat.

IMG_2067

Poté jsem ji těsně vedle prošití zahnula do rubu tak, že prošívací linie je na rubové straně. Tento okraj je třeba pečlivě sežehlit.

IMG_2068

Následně jsem přesně v linii prošívání okraj prošila ještě jednou a přebytečnou látku jsem ustřihla. Osvědčilo se mi pracovat s malými nůžtičkami, lépe se mi s nimi manipulovalo, popřípadě je pak možné ještě dočistit nějaké zuby (viz na fotce dole). Okraj musí být sestřižený opravdu co nejblíže k prošívání.

IMG_2071

Takto sestřižený okraj jsem pak znova zahla do rubu, sežehlila a ještě jednou prošila.

IMG_2073

Hotový top jste mohly zahlédnout již v minulém článku pod kabátkem chanel. Celkové foto samotného topu je zde:

IMG_2106

_DSC0838

_DSC0837

 

Uložit

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (08.05.2017/11:09)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Zdarma
Štítky:
Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vendula
6 let

Ten top je krásný a velmi Vám sluší. Vůbec by mě nenapadlo zdvojovat jen přední díl, přitom je to úplně geniální nápad. A stejně tak mě nadchla myšlenka použít rub saténu jako lícovou stranu. Ono někdy je toho lesku moc 🙂 .
Jen mě překvapila první fotka, respektive polohování střihu. Vždycky jsem byla přesvědčená, že u šikmo střižených věcí by směry vlákna předního a zadního dílu měly být na sebe kolmé, aby nedocházelo k nechtěnému přetáčení oděvu.

Vendula
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

To začištění máte opravdu parádní, fotkou sežehleného výstřihu jsem se kochala. Na tyhle detaily jsem “ujetá” 🙂 .

whitehorse
Whitehorse
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Mohu se zeptat-pokud se zdvojuje přední díl, tak se oba díly pokládají stejným směrem a zádový se směrem kolmo k nim? Děkuji.

whitehorse
5 let
Odpověď na komentář  Barbora

mohu se ještě zeptat? u střihu je napsáno, že je spotřeba látky na top 2,1m, což se mi zdá hodně. střih už rovnou počítá s tím, že bude přední díl zdvojený? Díky moc.

whitehorse
5 let
Odpověď na komentář  Barbora

Díky moc, já ho právě šila z šarmé (loni) a když sem se koukala tak sem ho měla jen 1m, ale asi byl o něco širší než běžně hedvábí bývá, a tak to tam vešlo.

whitehorse
5 let
Odpověď na komentář  whitehorse

Díky Jani, pak už tu spotřebu chápu 🙂 z toho šarmé jsem to šila jen z jedné vrstvy, takže to odpovídá.

Jana
Admin
5 let
Odpověď na komentář  Barbora

Celý top je stříhaný dvakrát, nejen přední díl.

whitehorse
whitehorse
6 let

tak tímhle se moc ráda kochám. krásné hedvábí a skvělá práce.
netušíte, zda takový top nebyl i v Burdě? našla sem jeden střih od Burdy (6501), ale má záševky, což je celkem zbytečné, když tady je vidět, jak krásně sedí i bez záševků.

Vendula
6 let
Odpověď na komentář  whitehorse

Bez záševků je Burda 6503, ale má záhyby na jedné straně.

Vendula
6 let
Odpověď na komentář  whitehorse

Z Burdy ješte 6774, ale ten má taky záševky.

whitehorse
Whitehorse
6 let
Odpověď na komentář  Vendula

Díky.nasla sem v burde 7/2016 střih na jeden top 103, ale je kolem krku na šňůrku a nemá ramenní švy. Myslíte, že by to šlo doupravit na podobny jako ten vogue?

Vendula
6 let
Odpověď na komentář  Whitehorse

Na druhou stranu není třeba se omezovat jen na třihy, které jsou přímo určené k šikmému polohování. Můžete vzít obyčejný střih na top a střihnout šikmo, i když směr vlákna uvedený ve střihu je standardní. Jen musíte počítat s tím, že šikmo střižená látka se chová jako pružná a že možná budete maličko zmenšovat. A případný prsní záševek (u těch splývavých topů nebývá moc hluboký) můžete uzavřít a jakoby otevřít střih směrem od prsou dolů.

whitehorse
whitehorse
6 let
Odpověď na komentář  Vendula

díky moc, tak to zkusím nějak vymyslet. mám na zkoušku polyesterové šarmé, tak nejdřív z toho a když se povede tak z hedvábí.

HelaF
6 let

Krásný top, moc děkuji za pro mne nové typy jak na šití šikmo střižených látek. Hledala jsem tento vogue střih, ale asi není dostupný? Líbí se mi, jak jsou natvarované průramky a výstřih, velmi krásně vám to sedne 🙂

HelaF
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Děkuji za nasměrování, střih jsem na ebay objevila 🙂

Linda
Linda
6 let

Báro, prosím Vás mám pár dotazů. Budu šít pro tchýni slavnostní model – halenka + sukně z tohoto:
http://www.terrymoda.cz/produkt/pruzne-hedvabi-v-sampan-barve-6056925004-D6640/
Píšou tam, že to lze vyprat. Můžu to opravdu udělat nebo to zničím? Já jsem takovéto hedvábí nikdy neměla, nikdy jsem z toho nešila a teď mám hrůzu z toho, že to zničím.

Linda
Linda
6 let

Super, děkuju za rychlou odpověď. A sušit můžu normálně svisle? Nebo raději vodorovně? Nebude Vám vadit, když se tady občas objevím s dotazy? Budu to šít během léta, zlatá svatba je v září :).

Linda
Linda
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Děkuji moc.

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Linda

Topy podle tohoto střihu suším na ramínku, není je pak potřeba nijak výrazně žehlit. 🙂

Linda
Linda
6 let
Odpověď na komentář  Jana

Dámy, použily byste na to hedvábné nitě + tenkou jehlu? Nebo stačí normální nit? Halenka bude mít na rukávech manžety – čím vyztužit?

Vendula
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Jestli se mohu připojit do diskuze, tak přidám jednu zkušenost. Když používám hedvábné nitě na velmi tenké hedvábné látky , tak se mi často stává, že stroj chvílemi vynechává stehy a nebo je steh místy nepravidelný. Řešením je šít skrz hedvábný papír (ale funguje i obyčejný střihový) , steh je díky tomu hezky pravidelný. Když používám polyesterové nitě, tak tento problém nemívám.
Jehly používám také mikrotex 60 nebo 70. Jakýkoliv sebemenší defekt jehly dělá neplechu. Takže když se jehla byť jen trochu ztupí nebo ohne, je třeba ji vyměnit za novou.

Linda
Linda
6 let

Díky moc všem za rady. Seženu jehly MIcrotex 60 a normální polyesterové nitě.

29
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x