27.4.2017 | Barbora Jana Petra | 13 komentářů

Šijte s námi klasický francouzský kabátek – začištění podšívky, kapsy, řetízek

V dnešním díle nás konečně čeká dokončení naší dlouhé, ale radostné práce:-) Pokud ještě nemáte začištěné veškeré okraje podšívky, je na čase to udělat. Pak už zbývá jen připravit a našít kapsy a řetízek.

Bára

Po všití rukávů máte před sebou již skoro hotové sáčko a zbývá jen pár posledních dodělávek. Chanelovské sáčko má tradičně našívané kapsy, které nejsou nijak tužené, některé modely je mají rovnou stříhány už v “prověšeném” stavu, kdy je horní okraj kapsy lehce do tvaru písmene U.

Já jsem se rozhodovala, jestli budu přišívat kapsy pouze dvě nebo čtyři. Nejprve jsem si zkusila na sáčko přišpendlit střihové díly, ale nějak jsem si to nedokázala pořádně představit, tak jsem se rozhodla, že si připravím kapsy všechny čtyři a buďto je použiju nebo ne.

Kapsy jsem si připravila podle střihu. Ty spodní jsou o malinko větší než ty horní. Střihový díl jsem vždy položila na látku, po obvodu prostehovala a poté zahnula švové přídavky do rubu. Je dobré pěkně začistit všechny čtyři rohy, aby nedocházelo ke zbytečnému nahromadění vrstev látek  a kapsy tak nebyly nepěkně tlusté.

IMG_1972

IMG_1973

Potom jsem kapsy nazdobila stejným způsobem jako přední díl sáčka. Podle střihu jsem vystřihla i vrstvu podšívky a ručním začišťovacím stehem přišila na rubovou stranu kapsy.

IMG_1977

IMG_1980

Takhle připravené kapsy jsem pak zkoušela různě špendlit na sáčko, dokud jsem nebyla spokojená. Nakonec vyhrála varianta se čtyřmi kapsami.

Kapsy se přišívají opět ručně, začišťovacím stehem a to tak, aby jejich přišívání nebylo vidět na rubu sáčka na podšívce.

Jako jednu z posledních věcí jsem našívala řetízek na zadní vniřní okraj. Řetízek na sáčku plní funkci závaží, zadní okraj díky němu leží pěkně na těle a navíc vyrovnává tíhu předního zdobeného dílu. Přišívala jsem jej dvojitou nití, pěkně očko po očku:-).

Úplně poslední věc, kterou jsem na svém sáčku potřebovala dořešit, byly manžety. Chanelovské sáčko je známé i tím, že má funkční rukávové rozparky, většinou na knoflíky. Jak už jsem psala v článku o rukávech, původně jsem chtěla použít perličkové knoflíky, ale nakonec se mi to zdálo už trochu moc zdobné. Jiné vhodné knoflíčky jsem už nesehnala, respektive mi najednou jakákoliv další věc na rukávech začala připadat strašně divná a navíc. Proto jsem uvažovala o patentkách. Nakonec jsem to ale vyřešila úplně jednoduše. Byla jsem totiž zrovna u babičky, kde jsem našívala kapsy a řetízek a vzhledem k tomu, že jsem si s sebou patentky nevzala, rozhodla jsem se manžety zašít “natvrdo”, protože jsem to už zkrátka chtěla mít dokončené. 🙂

Jana

Po všití rukávů mne čekala dlouhá práce se začišťováním podšívky. Vzhledem k tomu, že je světlá, bylo ale asi nejtěžší ji nějak rovnoměrně sestříhat tak, aby vše vypadalo pěkně i z rubu.

Už od začátku jsem věděla, že bych chtěla 4 kapsy a to dole kulaté. Při stříhání jejich makety jsem se odpíchla od původních obdélníkových kapes a jen zastřihla dolní část do oblouku. Po nazkoušení jejich polohy jsem si na zkušební kapsy opět vyznačila, kudy vedou kostky a linie si na látce vyznačila stehovkou. Švové přídavky jsem pak sežehlila do rubu a dále postupovala stejně jako Bára.

20170427_101621

Řetízek jsem naštěstí nemusela složitě řešit, protože jsem měla ještě železnou zásobu od Susan Khalje. 🙂 Řetízek může být jak na lemu z buklé, tak na podšívce, záleží na tom, jaký se vám tam vejde. Všívá se klasicky na zadní díl – tvoří protiváhu k těžkému zdobení na předním díle. Pokud máte zdobení poměrně lehké, tak můžete řetízek přišít podél celého okraje, kabátek pak bude lépe přiléhat. V klasické krejčovině se pro tyto účely používají malá závažíčka všitá do kousku organzy, takže řetízek je vlastně takovou light verzí. 🙂

20170427_101657

Petra

Podšívku po obvodu sáčka jsem měla začištěnou už před všíváním rukávu, takže mě v tomto kroku čekalo už jen rozhodování o kapsách a řetízku. Kapsy jsem původně nechtěla dělat žádné, aby byl kabátek co nejjednodušší, ale pak mě psaní textu u historii Chanelu prostě přesvědčilo, že kapsy být musí, alespoň tedy ty spodní! Přestože běžně kapsy u chanelů nebývají podložené, chtěla jsem trochu ostřejší vzhled, takže jsem je podložila organzou a ještě před všíváním sežehlila do tvaru (což se mi osvědčuje i u začišťování rohů, pokud je nejdříve sežehlíte nesestřižené, přesně pak víte, kam až můžete střihnout). Jinak jsem postupovala stejně jako kolegyně.

IMG_7323 IMG_7327 IMG_7328

A nakonec řetízek. Doma v zásobách jsem jich našla překvapivě několik, nakonec jsem se rozhodovala mezi dvěma – tipnete si, který vyhrál?

IMG_7329

 

A to je pro dnešek vše! Trochu vás ještě potrápíme a naše hotová sáčka neukážeme, protože všechny tři doufáme, že se umoudří počasí a do dalšího dílu se nám všechno podaří pěkně nafotit.

V případě, že už máte hotovo a rády byste se s vaší prací chtěly pochlubit, můžete fotografie vašich hotových modelů s krátkým popisem (například ohledně střihu, materiálu apod.) zasílat na náš email info@stehzastehem.cz a my je v některém z dalších článků uveřejníme.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (27.04.2017/9:52)

Leave a Reply

13 Komentáře "Šijte s námi klasický francouzský kabátek – začištění podšívky, kapsy, řetízek"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Trinity
Člen

Petro, já bych dala zlatý 🙂 , přestože mi zlato nesluší a nosím zásadně stříbro/bílé zlato. Jsem zvědavá, co jste zvolila.
Jano, kam plánujete ten bílý kabátek nosit? Už minule jsem si říkala, že vypadá jak kabátek pro nevěstu, hlavně kvůli tomu zdobení působí hodně slavnostně.
Na fotky jsem moc zvědavá.

Jana
Admin

To asi záleží, co je člověk zvyklý nosit, protože kabátek zapadá do mého běžného šatníku. 🙂 Je to samozřejmě solitér, takže ho hodlám nosit s jednoduchým topem a džíny. V serioznějším stylingu bych se asi ani necítila moc dobře, to by bylo spíš pro zralejší dámy, než jsem já…:-)

Petra
Admin

Mně na tomhle šití nejvíc asi bavilo, jak se všechny naše modely postupně “rýsovaly” čím dál víc podle typu každé z nás – prostě když člověk takovou dllouhou dobu něco šije, tak se do toho nutně postupně otiskne. I proto jsem moc zvědavá, jestli tohle zažívaly u šití čtenářky a jak dopadly další kabátky!

PetraH
Člen

Báro, moje manžety dopadly úplně stejně… 😉

Jana
Admin

I u mne je to zakletá část chanelovských kabátků. Ušila jsem už třetí a na žádném nemají manžety knoflíky 😀

Vendula
Host
Já to mám vyřešené už dva roky dopředu 🙂 , vyšívání dírek se nevyhnu. To jsem se totiž jednou zamilovala do knoflíků – měli poslední 4 velké a 4 menší. K nim jsem hledala buklé. Takže ty menší přijdou na rukávy, ty větší jsem plánovala na zapínaní. Ale potřebovala bych jich aspoň 5, takže nakonec jsem se rozhodla pro knoflíky na kapsách a kabátek zapínat na háčky. Jinak můj kabátek už mohl být hotový, kdybych nebyla věčně nespokojená se zdobením a nepředělávalo ho (jak já Vám Petro v té nerozhodnosti rozumím :-)! . Jednou mi to přišlo málo, pak zas moc, varianty zavrhovala a pak se… Číst vice »
Jana
Admin

A jaké ty knoglíky jsou, jestli se smím zeptat? Měla jsem třeba vybrané dost dobré knoflíky, ale pak mi to vždycky přislo jako trochu moc. V podstatě jsem se pro nekloflíkovou variantu vždy rozhodla až na poslední chvíli 🙂

Vendula
Člen

Jsou to tyhle, jen ty barvy úplně nesedí, nafotím pak hotový kabátek na denním světle. Ty knoflíky jsou tuším od Chanelu. Pravda, moc se nesnesou s dalším zdobením, proto jsem nakonec zvolila třepení k rukávům a kapsám, vše ostatní bez ozdob. Variant jsem vyzkoušela opravdu hodně a na toto téma prostudovala celou knihu :-).

Vendula
Člen

Zapomněla jsem vložit foto, tady je.

Jana
Admin

Ty jsou opravdu moc krásné! A těším se na výsledek. 🙂

Vendula
Host

Taky hlasuji pro zlatý, víc ladí k podšívce 🙂

Petra
Admin

On je vlastně jeden zlatý a druhý strašněmoczlatý 🙂

Barbora
Admin

Zlata není nikdy dost, takže bych dala ten zlatější:-)

wpDiscuz