13.4.2017 | Barbora Jana Petra | 67 komentářů

Šijte s námi klasický francouzský kabátek – rukáv

Dnes konečně přichází řada na rukáv a tím pádem se z naší dosavadní “vesty” stane něco pořádného. Rukáv jsme zařadily na toto místo z toho důvodu, že pokud šijete například z kostkované nebo pruhované látky, musíte ho nastříhat až v době, kdy už máte sesazené hlavní díly a připravené průramky, abyste dosáhly plynulého přechodu vzorů a vše vám sedělo. V případě jednobarevné látky můžete rukávy samozřejmě střihnout již na začátku s hlavními díly a šít je průběžně, záleží na vás, co preferujete.

Bára

Vzhledem k tomu, že je moje látka nenáročná na sesazování vzoru, nastříhala jsem si rukáv již společně se vším ostatním na začátku a zároveň při quiltování předních a zadních dílů jsem si prošila i díly rukávu.

Aby se vám tříšvový rukáv u kabátku lépe zpracovával, je potřeba sešít ho v jiné posloupnosti, než jste možná zvyklé. Necháme si proto otevřený šev mezi předním a zadním dílem rukávu a přišijeme mezi ně spodní rukávový díl. Švy rozžehlíme a začistíme podšívku.

Spodní okraj rukávu je potřeba před založením nejprve vyztužit. Já jsem tužila šikmo střiženou organzou a jelikož můj vybraný střih zvláštní díl na výztuhu nemá, musela jsem si ho nakreslit. Přiložila jsem k sobě papírové střihové díly tak, aby seděl jejich spodní okraj a podle nich nakreslila samostatný díl.

IMG_1788

IMG_1789

Podle tohoto střihového dílu jsem si pak vystříhala organzu (na druhý rukáv samozřejmě zrcadlově), kterou jsem na rukáv přichytila stejně, jako když jsem tužila spodní okraj kabátku. Podle stejného postupu jsem pak zpracovala celý lem. Dejte si hodně záležet na vypracování rohů, je třeba vhodně sestřihnout švové přídavky, aby se zabránilo velké tloušťce.

Založený lem jsem následně ozdobila stejným způsobem jako přední díly a začistila podšívku na spodním okraji.

IMG_1893

V dalším kroku jsem pak sešila zbývající šev a začistila podšívku včetně rukávového rozparku.

IMG_1895

Nyní je potřeba připravit rukáv na všití. Rukávovou hlavici jsem si v horní části prostehovala a navolnila a žehličkou vysrážela. Okraj podšívky si v této fázi pohlídejte, aby se tam zbytečně nepletl.

IMG_1945

IMG_1946

Takto zpracované rukávy mám nyní připravené na všití. Před samotným všíváním jsem si ještě připravila i průramky, a to tak, že jsem podšívku přistehovala k buklé přímo ve švové linii.

IMG_1943

V knize od Claire Shaeffer je doporučováno i zpevnění a prošití části zadního průramku. Je to z toho důvodu, aby se vytvořil prostor pro lopatky. Prošití začíná cca 5 cm pod ramenním švem a je dlouhé přibližně 7-8cm. Prošívala jsem zadním stehem těsně vedle švové linie.

IMG_1944

Do takto připravených průramků jsem si rukávy nejdříve vešpendlila, poté vestehovala a nakonec ručně, zadním stehem a dvojitou nití, všila. Nemusíte mít obavy, ruční šití je trvanlivé a dostatečně pevné, pokud jej uděláte pečlivě. Navíc jste schopné s látkou lépe manipulovat a dostat ji do požadovaného tvaru. Švové přídavky jsem pak sestříhla asi na 1,5cm, v podpaží na 1cm. Otočené jsou pak směrem do rukávu, ty v podpaží zůstávají “rovně” a nikam se nesežehlují. Při žehlení a tvarování rukávu je třeba si dát pozor, abyste žehličkou nešáhly do hlavice rukávu a nezploštily ji, vše je lepší tvarovat spíš jen párou a rukou.

Nakonec jsem si přehrnula podšívku a ručně začistila. Je důležité dát pozor ve spodní části průramku, abyste podšívku moc nenatáhly, musí jít totiž přes “stojící” švový přídavek.

IMG_1958

IMG_1966

Rukávové rozparky jsem v této fázi ještě nedodělala. Pořídila jsem si na ně totiž perlové knoflíčky, ale začínám mít trochu obavy, že až na kabátek našiju ještě i ozdobené kapsy, tak už by to mohlo být trochu moc. Pokud bych u perlových knoflíčků setrvala, vyšila bych pro ně na rukávových rozparcích knoflíkové dírky. Ty se, narozdíl od dírek na předním díle, už šijí dohromady s podšívkou. Kdybych si knoflíky nakonec rozmyslela, budu řešit rukávové rozparky nejspíš pomocí patentů.

Jana

Jak už jsem psala v článku o stříhání, u vzorovaných buklé je třeba počkat se stříháním rukávových dílů až do chvíle, kdy máte sesazené tělo saka. Pak si sako oblečete, nebo v ideálním případě pověsíte na pannu, přišpendlíte zkušební rukáv na sako a snažíte se přišpendlit odstřižek buklé tak, aby vzor navazoval. Zároveň si dávejte pozor na směr vlákna, který by měl alespoň přibližně  sedět. (U výrazných vzorů si můžete dovolit dělat na zkušebním rukávu jen čárky, abyste věděly, kde navazovat.)

20170328_15342920170328_152924

Tuto operaci proveďte na předním i zadním díle (vzor pak pravděpodobně nebude navazovat na středovém švu rukávu, ale to je daň, kterou platí i originální saka od Chanelu). Pokud máte výrazně kostkovaný materiál, je třeba si dávat pozor, zvláště u velkých kostek, aby vzor navazoval i vertikálně (aby kostky měly zhruba stejnou velikost a dva pruhy nevedly těsně vedle sebe). Kousky buklé necháte takto našpendlené a celý díl pak použijete jako střih.

V případě, že stejně jako já máte každé rameno jinak vysoko a posouvaly jste průramek, musíte rukáv a navazování vzoru nazkoušet na obou stranách. (Použila jsem ten samý rukáv, jen ho obrátila rubem nahoru).

Spodní mezidíl rukávu jsem vzhledem k nedostatku materiálu stříhala šikmo a tento díl jsem vůbec nequiltovala.

Po naquiltování a sešití rukávu, kdy necháte střední šev nesešitý, je třeba vyztužit záložku rukávu, začistit okraje a našít ozdobnou stužku – postup jsem volila stejný jako Bára.

Nakonec sešijete i středový šev rukávu, začistíte lem podšívky (při našpendlování podšívky si rukáv natáhnu na rukávník, takže je celá operace jednodušší) a může se jít vsazovat.

Stejně jako Bára jsem rukáv vsazovala v ruce, což umožňuje větší kontrolu a je to výhodné zejména u vzorovaných materiálů. Nejdříve si přišijete spodní polovinu rukávu zadním stehem (po sesazovací značky).

20170412_154009

Horní polovinu rukávu pak našpendlete tak, aby navazoval vzor a přišijte začišťovacím stehem. Nakonec kabátek otočíte do rubu a linii prošijete zadním stehem.

20170412_155246 20170412_15544720170412_161707

Spodní polovinu průramků po sesazovací značky sestřihněte na centimetr a kousek a obšijte jej obnitkovacím stehem.

 

20170413_133821

U horní poloviny pak rozžehlete přídavky každý na svou stranu a přídavky průramku přichyťte krokvičkovým stehem (švový přídavek průramku je třeba nastřihnout). Tím získá rukáv oblejší vzhled.

20170413_133803

Pokud se vám líbí více sakové rukávy, tak postupujte stejně jako Bára.

20170413_125507 20170413_125547

Petra

Můj postup se od Bářina i Janina liší pouze na samém začátku, kdy kopíruji návod z knihy Claire Schaeffer a rukáv quiltuji celý až v okamžiku, kdy mám začištěný spodní okraj a rozparek. Sešiji tedy nejdřívě samostatně velké boční díly rukávu se středním “mezikusem”, naplocho dobře rozžehlím a vypracuji záložku – stejně jako kolegyně používám organzovou výztuhu nakreslenou podle rukávových dílů.

IMG_1768

Následně zastřihnu záložku, zešikma sestřihnu dělící švové přídavky u středního dílu a začistím jak záložku, tak i v postranních částech místa okolo rozparku.

IMG_1769

V této fázi přidávám zdobení. Nakonec z toho dlouhého rozhodování, o kterém jsem psala v minulém díle, vyhrálo úplně jiné řešení – celý kabátek olemuji pomocí nastříhaných proužků perforované kůže, přichycených nenápadnými stehy. Po přišití se kůže sice trochu nakrabatí podle látky, ale docela dobře reaguje na žehličku, která ji zase vyrovná.

zdobeni

IMG_7269

Až v této fázi pak rukáv quiltuji. Podšívkové díly sešiji stejným způsobem jako svrchní části rukávu, rozžehlím, přiložím celou podšívku rukávu na již připravenou svrchní část. Sešpendlím ve švech a ve větších dílech rukávu pak vyznačím na každém dvě quiltovací linie (střední část je příliš malá, tu vynechávám.  IMG_1778

Dál už se držím stejného postupu a rukáv vsazuji ručně. Když jsem to dělala poprvé, vybavuji se, jak jsem k tomu přistupovala s naprostou nedůvěrou. Ale je to už čtyři roky a rukáv drží jak helvétská víra, takže se opravdu není čeho bát!

Jak pokračuje vaše šití? V dalším týdnu vám dáme šanci, abyste nás dohnaly! V pondělí je svátek, který bude tentokrát světit i Steh, takže nový článek nebude. A ve čtvrtek náš seriál pokračuje, ale v trochu jiné podobě – těšte se na text věnovaný historii Chanelu a především pak chanelovského kabátku. Přejeme krásné velikonoce a hodně času na šití!

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (13.04.2017/2:24)

Leave a Reply

67 Komentáře "Šijte s námi klasický francouzský kabátek – rukáv"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Ateh
Člen

Máte to moc hezké 🙂 Ale dost jste mě překvapily, jaké podstupujete harakiri při vsazování kostkovaného rukávu 😉

Jana
Admin

To je tradiční způsob vsazování, používaný nejen u Chanela.

Ateh
Člen

Asi jsem měla na mysli něco jiného (když zkouším, taky nemám rukáv vestehovaný). Přece i komerční střihy (ty kreslené vždycky) mají přední a zadní sesazovací značku průramku a rukávu. Potom stačí touto značkou vést kostku a vždycky mi všechny ostatní zapadnou, kam mají. Toto se týká přední značky za všech okolností u károvaných materiálů (jakákoliv saka) a dá se velmi dobře použít i u zadní. Není-li kostka příliš veliká, s přehledem spasuji i horní rukávový šev. Quiltování na podšívku střiženou po niti mi umožňuje mírné vychýlení zadního rukávu od směru niti.

Jana
Admin

Tento způsob mi prostě u nestabilního buklé přijde přesnější. Navíc přišpendlení rukávu a našpendlení vzorku netrvá ani 5 minut – ve srovnání s celkovým časem stráveným nad sakem mi to připadá jako nic.

Ateh
Člen

Takže vlastně používáš hybrid mezi hotovým upravovaným střihem a moulage. Je to tak? 🙂

PS: Trošku mě mrzí (a nejsem sama), že v některých ohledech vázne komunikace. Když rozvinu nějaké téma, mám pocit, jakoby se ti do něj nechtělo 🙁

Petra
Admin

Tak Jana hlavne pouziva postup, ktery doporucuji dve nejvetsi soucasne autority na chanel (hned po Lagerfeldovi ;)), Schaeffer a Khalje – a nejak v redakci zadna nemame duvod jejich postupy zpochybnovat. Na tom uz neni moc co dal zkomunikovat 😉

Jana
Admin
Moulage je tvorba střihu ze zkušebního materiálu na panně (či přímo na modelce), čili je to jen jiný výraz pro draping. V tomto případě jsem použila rukáv od Susan Khalje, který je naprosto skvěle nakreslený, takže úpravu nepotřeboval žádnou. Pouze jsem ho na “vestě” přišpendlila a pak jsem na něj přišpendlila ústřižek látky, rukáv rozebrala a jednotlivé díly použila jako střih. Pokud je moje odpověď stručnější, je to dáno buď tím, že nemám, co bych k tomu více dodala (jako v tomto případě 🙂 ), případně se nacházím v akutní časové tísni, což se u matky šestnáctiměsíčního velmi živého dítěte, pracující na částečný úvazek a dozorující stavbu domu, dá… Číst vice »
Ateh
Člen
Podnadpis webu zní: “Web o šití pro začátečníky i pokročilé” a v tomto duchu se nese i úvodní článek “Nový web!” Jani, píšeš, že když se tě zeptají čtenářky, ráda odpovíš. Podle výrokové logiky to znamená, že nejsem četnářka a proto mi neodpovídáš ráda 😀 Při tom jsi žena, která má o krejčovství až neuvěřitelné znalosti! Peti, nejde přece o jakékoliv zpochybňování krejčovských autorit. Popsala jsem účinnou alternativu. Navíc z pohledu filozofického pokud nedokážeme “zrevidovat” svým úsudkem, zkušeností autoritu, jsme jen dogmatičtí. Zajisté znáte web Cutter And Tailor, takže víte, že připomínka jako ta moje, by mezi zúčastněnými vyvolala několikadenní diskuzi, každý by přispěl svým postupem, svou zkušeností, patrně by… Číst vice »
Jana
Admin

Na Cutter and Tailor jsem nikdy poznámky o tom, že to druhý dělá úplně špatně, nebo že je jeho postup rituální sebevražda. Něco takového by jistě dlouhou diskuzi vyvolalo, ale nejsem si jistá, že o krejčovině. 😉

Vendula
Člen
Do Říma vede více cest a  určitě není jen jediná ta správná. Jana je nadšenec a má obrovský přehled, o šití má načteno a nastudováno jako málokdo. Ateh má zas léty a praxí nasbírané zkušenosti. Já osobně jsem ráda, když se na dané téma objeví více možností postupů a názorů. Nechť si pak každý vybere, kterou cestou se dát. Pro rozvíjení diskuze ohledně zvolených a k nim altenativních postupů by sem museli více přispívat lidé se zkušenostmi. Ale dle mého pozorování sem chodí a diskutují spíš čtenaři, co se chtějí obohatit informacemi a co se díky tomuto webu učí technikám a postupům, o kterých dřív neměli ponětí, jak na ně.
Trinity
Člen
Předně bych chtěla poděkovat autorkám tohoto webu za jejich práci na tvorbě článků. Šicí angličtině moc nerozumím, takže jsem na stránky v češtině moc vděčná. V některých českých odborných výrazech tápu, navíc si to ještě komplikuji tím, že musím rozumět francouzským šicím výrazům. Možná by to mohl být námět na nějaký další článek, třeba jako ten o žehlicích nebo značících pomůckách. Nemyslela jsem třeba výrazy jako “zip”, ale třeba “podrážení” nebo “quiltování”. Autorky chápu, že chtějí představit postupy, které považují z hlediska haute couture za vrchol, a možná mají oprávněné obavy, že víc alternativních postupů by mohlo některé čtenářky znejistit a možná i odradit (“jak je to… Číst vice »
Jana
Admin
Možností je většinou opravdu mnoho a už jsem četla i názor, že jsou naše články příliš detailní. Snažíme se do článků dostat nějaký základ o přijatelné délce s tím, že témata chceme rozvíjet, ať už v pokračování či u šití konkrétních modelů. Konkrétně u tohoto společného šití jsme zvažovaly zařadit i konfekční verzi kabátku, ale nakonec jsme se rozhodly, že všechny varianty budou šité couture technikami a konfekční chanel ukážeme v nějakém článku později. A můžu slíbit, že další společné šití bude totálně necouture, primárně určené pro začátečníky a mírně pokročilé. 🙂 Mně třeba dost mrzí, jakým způsobem s námi Ateh komunikuje. Řešily jsme to s ní už několikrát, ona moc dobře ví, že nám… Číst vice »
Vendula
Člen

Já vás tři stejně obdivuji, jak to všechno kolem Stehu stíháte, musí to být nesmírně náročné. Za vaše články jsem opravdu vděčná. O spoustě věcí jsem nevěděla a ani by mě nenapadlo je hledat, až díky vaší osvětě jsem se začala zajímat o techniky, o kterých jsem dřív neměla páru.
Já třeba naopak detailní články vítám, protože jsou to právě ty detaily, které odlišují různou kvalitu zpracování a konečný vzhled oděvu. Ale dokážu si představit, že se začátečník může cítit zahlcen informaceni. Proto mi přijde jedině rozumné, pokud budete témata s náročnějším šitím prokládat tématy, ve kterých se najdou i méně zkušené švadlenky.

Trinity
Člen

Články mi nepřijdou přespříliš detailní, kdyby bylo na mně, tak klidně můžete detaily i přidávat 🙂

Střídání článků se mi líbí. Navíc díky vaší osvětě už mám doma kovadlinu (vyrobil manžel) a šunku a “klobásu” (moje výroba, piliny dodal manžel). Nezasvěcený by řekl, že si zařizuji železářství-uzenářství 🙂

Ateh
Člen
Když už jste toho o mě tolik napsaly, zareaguji. Před časem mi byla předána moderace jisté šicí diskuze na jistém uzavřeném fóru. Podobně jako na Módním pekle je možné příspěvkům dávat zelená a červená ramínka, zde jsou plusy a mínusy. Mé příspěvky dostávají pouze plusy a to i ty, které jsou laděny poněkud ironicky. Třeba to je způsobené “sociální bublinou” a ta moje neharmonuje s vaší. Nevím jak u ostatních, ale od Jany jsem starší o půl generace. I to je možnost, že sémantika některých výrazů a kolokací může Janině generaci připadat hrubá a urážlivá, zatímco u té mojí a starší je běžná a nezávadná. Možná to je místopis? Od Olomouce na sever a na východ… Číst vice »
Petra
Admin
Dovolím si tuto debatu uzavřít: Na Stehu jsme nikdy nebránily a nebudeme bránit tomu, aby někdo prezentoval vlastní postupy a sdílel své zkušenosti, i kdyby byly úplně protichůdné tomu, čemu se věnujeme my v redakci. Při moderování diskuzí platí stále stejné pravidlo: budeme usměrňovat jen ty přispěvatele, kteří by uráželi a zesměšnovali ostatní, protože chceme, aby debata byla vedena v pozitivním a konstruktivním duchu – abychom si pomáhali a učili se od sebe, ne spolu soutěžili a škorpili se, nebo si dokonce navzájem dělali psychoanalýzu. Debatu vytváříme všichni společně, každý příspěvek ji někam směřuje, nelze si ji vynutit, ani dávat ostatním vinu za to, že příspěvky vyznívají jinak, než jsme… Číst vice »
Vendula
Člen

Ten jste šila Vy? Krásná práce.

Ateh
Člen

Ano, děkuji za ocenění 🙂

Trinity
Člen

Trochu jste mě uklidnila, protože mám v plánu postupovat při sezasování vzoru podle značek.
Kohoutí stopu mám ráda, kabátek je krásný. Líbí se mi to jednoduché zdobení, to je ručně pletený copánek? Ráda se kochám takovými detaily jako jsou knoflíkové dírky zapracované do vzoru. Pro vás je to nejspíš standard, ale k vidění to až zas tak běžné není 🙂

Ateh
Člen
Děkuji 🙂 Copánek je z pletací vlny, každý pramen ze tří vláken, přišítý na rypsové stužce. To jsem tak chodila po olomouckých galanteriích, nikde nebylo nic vhodného, až jsem si v zoufalství pomyslela, že si prýmek budu muset snad uháčkovat. A nápad byl na světě 😉 V zakázce spousta věcí chodí jinak. Musíte se vejít do rozpočtu. Moc by se mi líbilo ozdobit kabátek nějakým prýmkem třeba od paní Rity, ale… nemůžu ztratit celý den nákupem v Praze a nemůžu použít zdobení za bezmála tisícovku. Materiál příjde na cca dva tisíce, zpacování na čtyři a půl. Musím přemýšlet aspoň trochu ekonomicky. I z tohoto důvodu u svých šatů “neplýtvám” organzou. K tomu,… Číst vice »
Vendula
Člen

Tento aspekt Vaší práce Vám vůbec nezávidím, vůbec se nedivím, že s vyúčtováním stráveného času bojujete. V tomto to máme my hobby nadšenci jednodušší, že jde o koníček a že ten čas nemusíme přepočítávat na peníze.

Ateh
Člen

Ale má to i své výhody, pod rukama mi projde obrovské množství překrásných materiálů a na hmatové vjemy jsem velmi zatížená 🙂 Možná i proto mi levná syntetika dělá na dlaních ekzém 😀

Trinity
Člen

Co používáte místo hedvábné organzy? Z více důvodů je to pro mě nedostupný materiál a při čtení článků se cítím méněcenná a přemýšlím, čím bych se tomu přiblížila.
Podobně je tomu s hedvábnou podšívkou – samozřejmě by mě lákalo zažít ten pocit hedvábí na těle, ale protože se dost potím (i v zimě), tak musím bundy, saka, kabáty atd. často prát. Do nejbližší čistírny je to 45 km + cena čištění = časově i finančně velice náročné. Nevím kolik (byť šetrných) domácích praní by hedvábná podšívka přežila…
Je tu někdo, kdo pere pravidelně hedvábí doma a oblečení je pořád v ucházejícím stavu?

Ateh
Člen
V pevných vypasovaných živůtcích mám organzu, ale tam jí nebývá třeba víc než půl metru. Zrovna tak přednice chanelků zpěvňuji organzou. Hodně používám tužený bavlněný organtýn (ten hlavně na záložky atp.), který vypláchnu v teplé vodě, aby byl tuhý “jen tak akorát”, takže něco mezi aby to nebyla úplná vbeztvará hadra ale ani krunýř jako při koupi. Odtužený se dá velmi dobře srovnat po niti a vyžehlit. Metr stává do stovky. A potom mám ještě různá lněná plátýnka. S těmi to je trochu horší, moc se neprodávají. Ale především asi maximálně respektuji výchozí materiál. Nepokouším se mu střihem a zpracováním vnutit něco, co mu není vlastní. Žoržety… Číst vice »
Ema
Host

No tak si určete standardní délku zkoušky (co já vím, půl hodiny?) a vše nad zpoplatněte. Když na to předem zákazníky upozorníte, nemohou být dotčeni 😉

Ateh
Člen

Ufff… nějak ve svých komentářích nemůžu najít, kde píšu, že to děláte špatně. A v souvislosti s mou osobou zřejmě platí, že mrkající smajlík za větou nemůže být považován za nadsázku a špičkování ale za útok….
Mimochodem se mi dostalo přesně té reakce, na niž jsem poukazovala a zaznamenala jsem ji už víckrát. Když se tě zeptám, zda jsou šaty červené, odpovíš mi, že se ti líbí 🙂 (To byl příměr.)

Barbora
Admin
“Ale dost jste mě překvapily, jaké podstupujete harakiri při vsazování kostkovaného rukávu ?” Ono možná když si přečteš citaci tvé věty jestě jednou, tak bys tam názorný příklad mohla najít. Vyznívá to asi takto – Ha, ha, to s tím ale provádíte psí kusy… Heč, já to vím líp?… On takový uštěpačný výkřik do tmy je dost nekonstruktivní, tak nemůžeš očekávat jinou než slušnou jednoduchou odpověď. Možná se zkus zamyslet jakým tónem do diskuzí přispíváš. “Lehké” jízlivosti si všímají i ostatní, jak sis jistě přečetla. Všechny chápeme, že máš hodně zkušeností a máš čtenářkám určitě co říct, především právě z pohledu někoho, pro koho je… Číst vice »
Ateh
Člen

Děkuji všem za podněty.

Alena
Host

Dovolím si poznamenat, že v dané větě nevnímám vůbec nic shazujícího, odsuzujícího, prostě nic negativního. Jde prostě o vyjádření pocitu, možná i trošičku obdivu, že si s tím někdo dává tolik práce. Pro méně odvážné je níže naznačen “běžnější postup”.
Práci Ateh znám jen z fotek a z těch je pečlivost znát, rozhodně nemám pocit, že na někoho shlíží s patra a práci odsuzuje.
Pokud mohu přispět drobně a neznale k problematice sesazování zejména pruhů a kostek, tak ve skvělém časopise Threads o tom vyšel článek, který mi přinejmenším na raglánové rukávy funguje. na webu je jen pro předplatitele, bohužel.

Vendula
Člen
Ještě jsem vás nedohnala, ale jsem na dobré cestě :-). Zdržela jsem se podšívkou, respektive jejím výběrerem. Šiju z modrého buklé, které je oproti mým jiným látkám z kategorie levnější, a tak jsem chtěla jako podšívku vybrat něco ze svých zásob. Ale přišlo ALE. Ponžé v dokonale ladící barvě je moc tenké, vcelku ladící kreprešín od pana Volfa zas málo klouzavý, krásný vzorovaný satén ze sásob zas na podšívku strašně drahý, vlastnostmi vyhovující habutaj v modré barvě neměl správný odstín. Někdy je to prostě alchymie. Nakonec jsem narychlo oběhla Sartor, Evi a BP. Od pana Pavlačky jsem si odnesla vzorovaný krepdešín (a další buklé… 🙂 ) nejen… Číst vice »
Vendula
Člen

Ach ty překlepy, pardon.

Petra
Admin

Diky! 😉

Jana
Admin

S dovolením odpovím za Báru, protože střih na top jsem jí kopírovala ze svého originálního střihu – jde o střih Vogue 1310. Je velmi jednoduchý, ale střižený šikmo, takže je hodně slušivý. 🙂
U každého chanelu si říkám, že tentokrát bude barevná podšívka a vždycky to skončí černým nebo bílým saténem od pana Volfa. 🙂

Vendula
Člen

Díky za tip, je moc hezký (ani ta sa sukně není k zahození). Taky bych chtěla něco, co bych stříhala šikmo, tyhle jednoduché věci jsou pak slušivější.

Jana
Admin

Mám ho už ve třech variantách 🙂 Akorát je bohužel out of print. 🙁

Vendula
Člen

Koukala jsem na to. Já ale něco vymyslím, nejspíš použiju a upravím jeden ze střihů na jednoduché šikmo střižené šaty.
Vůbec se nedivím, že ten top máte ve více variantách. Jsou to přesně ty univerzální kousky, co se dobře kombinují. Takovéto topy mám taky ráda.

Adele
Člen

Tak to je skvělá šance udělat Váš vlastní “trochu” podobný a dát ho sem ke stažení za nějakou symbolickou cenu 🙂

Barbora
Admin

Tenhle víkend jsem trochu dál od počítače, tak jsem ráda, že na Vaši otázku přispěchala s odpovědí Jana. Ano, budu šít tento šikmý top, už jsem ho také jednou zkoušela a to z onoho hedvábného devoré, jak jsem, myslím, dávala na FB. Ještě jsem do něj ale nestřihla, nějak zatím nebyl čas a také přemýšlím, jestli ten přední díl opět nezdvojit, jako u toho minulého.

Vendula
Člen

Já ten top taky nechám, až bude hotový kabátek, aspoň mám čas rozmýšlet nad detaily 🙂

AlenaK
Host

Jdu třepit šikmé proužky, takže se držím v závěsu 🙂 Žehrám sama na sebe, že jsem si vybrala svoji milovanou modrou barvu, protože sehnat vhodné modré zdobení se mi nepodařilo. Ale když se dívám k sobě na Pinterest, stejně se mi třepení do nástěnek nakupilo nejvíc. Stejně bojuji s knoflíky, takže dávám háčky do zapínání a dám další kolo obíhačky po galanteriích po knoflících do rukávů, protože sehnat větší a menší odpovídající knoflíky se mi nepodařilo. V menším rozměru snad uspěju 🙂

Martina
Host

Jak tam máte naskládaný ten rukávový rozparek? Já to provedla tak, že šev předního dílu vede rovně a podkryt je vysunutý ze zadního dílu, jestli je to srozumitelné. Vy to tam máte nějak jinak?

Barbora
Admin

Ono záleží, podle jakého střihu šijete. U střihu od Susan Khalje je ten “přesah” na předním dílu rukávu a leží na zadním dílu rukávu.

Martina
Host

Aha, to je to, co se mi zdálo divné. Už chápu. Šiju podle vlastního střihu, takže jaké si to udělám, takové to mám :-). Děkuji.

Barbora
Admin

Přesně tak:-) Já to mám na minulém sáčku taky jinak, to co jde ze zadního dílu rukávu je jakoby podkryt a je pod přední částí rukávu.

Martina
Host

Ještě bych chtěla dodat k předchozí diskusi, že příspěvky Ateh jsou pro mě vedle článků také velmi přínosné a pomáhají zvednout úroveň tohoto webu. Jinak jsme tu většinou amatérky a další pohled od zkušené krejčové je určitě dobrý. Přesto, že šiju jen pro sebe a není mi líto peněz ani času, taky hledám často úspornější variantu, nechci dát za materiál na jednu věc tisíce (už proto, že se mi vždycky nevydaří podle mých představ). Takže se přimlouvám za ukončení žabomyších sporů a více tolerance k názorům ostatních.

Dagmar
Člen

Promiň, ale víc tolerance bych očekávala od Ateh. Čtu web od začátku a nebaví mě její ironické, kousavé a vševědoucí poznámky. Dost mi to kazí náladu. Nic proti zkušenostem nebo jinému pohledu, ale od holek je to o nadšení, inspiraci, a snaze dělat něco opravdu krásně, od Ateh skoro pokaždé o usazení. Ani nechci odhadnout, kolik času a energie dávají holky těmhle úžasným stránkám a jsem za ně opravdu ráda. Takže Ateh, jestli to nemyslíš tak, jak to vyznívá, příště to prosím nějak přepiš.

Martina
Host

No vidíš, asi je to o názoru. Mě její praktické a smysluplné připomínky baví a myslím, že tyto skvělé stránky vhodně doplňují :-).

Renee
Host

Taky mi poznámky od Ateh nepřipadají ironické ani kousavé. Působí na mě jako zkušená a prakticky orientovaná profesionálka, už víckrát mi poradila a ráda bych ji tu čítala dál, protože tvoří realistickou protiváhu k maximalismu tvůrkyň webu.

Holt ten tón hlasu nebo úsměv, se kterým člověk nějakou poznámku přičiní, se nevyhnutelně v těch drátech, co to jima běhá, ztrácí. Tak předpokládejme prosím ty lepší úmysly a nezávadná vyznění a šijme všemi způsoby!

Jana
Admin
Myslím, že pokud je někdo opakovaně, po několik let upozorňován (už z dob, kdy jsme s Ateh diskutovaly na jednom fóru o šití), že na jeho komunikaci je co zlepšovat, měl by se podle toho zařídit. Šití zbožňuju, nechci žádné řeči o harakiri nebo že takto se to vůbec nedělá. Dá se to napsat rozhodně jinak, slušně a nekonfliktně. Kdyby byl první příspěvek v diskuzi ve stylu : “Zajímalo by mě, proč to děláš takto, mně u kostkovaných vzorů stačí se orientovat podle značek.” Začala by diskuze o nestabilitě buklé, že buklé z Lintonu je ručně tkané, takže ne všechny čtverečky jsou stejné atd. Bylo by to naprosto v pohodě a nebylo… Číst vice »
Vendula
Člen

Mám drobný technický dotaz týkající se vyztužení spodního lemu. Claire Shaeffer vyztužuje spodní lem šikmo střiženým dílem výztuhy (jeden kus), který je tvarovaný podle hlavních střihových dílů. Když se spodní lem vyztužuje šikmým pruhem výztuhy, tak ten je rovněž jen jako jeden kus a nebo je ve více kusech a překládá se přes sebe podobně jako u kabátu ? Jakou techniku doporučuje Suzan Khalje? (Nastudovanou mám jen metodiku od Shaeffer.)
A ještě jsem při quiltování přemýšlela, že pokud by se mělo quiltovat ručně, tak jaký steh je pro to vhodný?
A měly jste naprostou pravdu. Nejtěžší je vybrat zdobení 🙂

Jana
Host

Tužila jsem to šikmým pruhem vcelku. Hlavně proto, že už jsem měla rukáv naquiltovaný, když jsem výztuhu všívala, tak jsem to nechtěla ladit až ‘na místě’. 🙂 Jak to dělá SK bohužel nevím, ale je dost možné, že dává jen kousky výztuhy na místa knoflíků a knoflíkových dírek.

Vendula
Člen
Děkuji za odpověď. Ale měla jsem na mysli dolní lem kabátku, ne rukávu . Zapomněla jsem to k dotazu připsat, když už jsem ho špatně přiřadila ke článku věnovanému rukávům. 🙂 Jde mi o to, jestli do dolního lemu dáváte jen jeden šikmý pruh po celé délce dolního lemu a nebo zda se jedná o více kusů šikmých pruhů, které se přesahují přes přídavky členících švů (jako se to dělá u klasických sak nebo kabátů). Přijde mi, že u boxy střihů by mohl stačit ten jeden jediný šikmý pruh, ale u tvarovanějsích kabátků si nejsem jistá. Shaeffer to řeší jedním dílem výztuhy tvarované dle tvaru dolního lemu s šikmým… Číst vice »
Jana
Admin

Pardon, to jsem nepochopila 🙂 Okraj kabátku je povětšinou rovný, tak stačí jeden pruh. 🙂

Vendula
Člen

Děkuji :-).

Barbora
Admin

Já jsem třeba tu výztuhu dělala z více pruhů, tak jako u kabátu, protože mám kabátek docela dost tvarovaný. Ale pokud to jde v jednom, je to určitě jednodušší.

Petra
Admin

Já dala zvlášť pruh do zadního dílu a dva samostatné do předních dílů. Ale rozhodla jsem se spíš pocitově, přeci jen tam nějaké tvarování je, i když nic dramatického. Takže hlavní důvod byl asi ten, že jsem měla už nastříhané pruhy organzy kratších délek a vždy se ji snažím prostě využít do maxima, když už je to taková drahocennost, jak se tu občas v debatách tvrdí :).

Jana
Admin

Šikmé pruhy organzy používám docela často – i jako výztuhu do záložek sukní, tak ji mám nastříhanou v pruzích širokých 20 cm (ty používám na ty sukně, na kabát či sako ji přestřihnu na půlku). Tím, že člověk nemusí pokaždé stříhat šikmé pruhy, taky dost materiálu ušetří. 🙂

Vendula
Člen

To je dobrý tip 🙂 . A nejen kvůli úspoře materiálu, ale i času.

Tereza
Host
Uff… konečně jsem se tím taky prokousala a se šitím jsem v těsném závěsu. I když jako začátečník mám docela pocit, že rukávy budou rozhodovat o tom, jestli kabátek poletí do koše (jako už několik mých super výtvorů) nebo do šatny na ramínko. Dámy, nechci se vůbec účastnit místní rozepře, ale za sebe bych vám ráda hlavně poděkovala za tyhle stránky. Podle mě jsou úžasné a opravdu oceňuji, že vůbec existuje pár “nadšenců” (nadšenkyň?), které ve svém volném čase tvoří ještě něco pro ostatní. Chanelovský kabátek byl můj vysněný projekt už od dob módního pekla a bez vás bych do toho nikdy nešla a ani si nedokázala… Číst vice »
Jana
Admin

Vsazování rukávu pro mě byl vždycky problém, ale ruční vsazování má výhodu obrovské kontroly nad materiálem, takže věřím, že se Vám to povede na jedničku! 🙂
Záševky na zadním díle se dělají jednodušše – na podšívce vezmete materiál mezi dvěma liniemi prošití, přehnete ho k boku a přišijete stejně jako se začišťovaly jednotlivé švy podšívky. Pak vezmete šunku nebo složený ručník a buklé propaříte tak, aby se vysráželo podle podšívky. 🙂

Vendula
Člen

Konečné dotvarování kabátku pomocí svislých záševků v podšívce, které se ručně šijí zcela na závěr, mi bylo trochu záhadou, tak jsem se snažila zjistit trochu víc. Tak jestli mohu dolpnit Janu, tak paní Shaeffer doporučuje po tomto závěrečném tvarování pomocí dodatečných záševků na podšívce vrchní látku v oblasti záševků pouze propařit bez dotyku žehličky (žehličku přidržet kousek nad danou odlastí a pouze vypustit páru) a následně dotvarovat pouze rukou poklepáváním prsty nebo dlaní.

Jana
Admin

Děkuji moc za doplnění, přesně tak jsem to myslela, ale nedokázala zformulovat do smysluplné odpovědi. 🙂

Tereza
Host

Super, díky moc. Mimochodem jsem se snažila najít střih 1310, ale už jsem ho nikde nedohledala, máte někdo ještě nějaké tipy?

Vendula
Člen

1310 vypadá takhle, ale taky jsem už ho nikde neviděla dostupný.

Vendula
Člen

Já plánuju na top použít a upravit tento střih, jsou to šikmo střižené šaty.
V1208

Macek
Člen

Skenuju obrázky už asi hodinu a ne a ne přijít na to, jak se začišťují rozparky na rukávu. Na fotkách od Báry to vypadá, že ten rozparkový výčnělek na spodku rukávu je ozdoben a přesahuje přes rozparek, zatímco u Petry to vypadá, že je výčnělek jakoby uvnitř rozparku a ozoben je druhý díl rukávu podél švové linie. Jak to je tedy správně?

wpDiscuz