6.4.2017 | Barbora Jana Petra | 21 komentářů

Šijte s námi klasický francouzský kabátek – začištění okrajů, zdobení, knoflíkové dírky

V minulém týdnu jsme naquiltovaly díly s podšívkou, sešily hlavní švy a začistily vniřní švy podšívky. Abychom mohly postoupit dál a celkově začistit okraje, musíme si je nejprve připravit, následně ozdobit a až pak zapracovat podšívku.

V dnešním díle vám i ukážeme, jak se tradičně zpracovávají dírky na předním díle, pokud je některá na svém kabátku máte. Ale jelikož všechny tři preferujeme spíše ležérnější styl a kabátek nosíme převážně rozepnutý, všechny naše modely jsou zapínány pouze na háčky. Takže až se prokoušete našimi popisy, něco o knoflíkových dírkách naleznete na konci článku.

Bára

Před samotným zdobením je potřeba si připravit okraje. Je to velice jednoduché, protože všechno bude následně začištěné ručně přichycením podšívky z rubu.

Do celého dolního okraje kabátku je vhodné dát výztuhu, aby se pěkně nesl a také se zpevnil před přišíváním řetízku. Na vyztužení jsem použila pruhy našikmo střižené organzy. Ty jsem si na dolní okraj z rubu položila tak, aby přesahovaly přes nastehovanou linii cca 1,5cm.

IMG_1796

Horní okraj jsem opatrně a nenápadně přichytila krokvičkovým stehem k buklé.

IMG_1797

V místě nastehované linie jsem pruh organzy přehnula a sežehlila a následně skrytým stehem přichytila do buklé přímo v linii budoucího dolního okraje sáčka.

IMG_1798

Přes takto upravené vyztužení jsem pak záložku přehnula a krokvičkovým stehem přichytila k organze.

IMG_1834

Okraje na středním předním díle si vyztužíme ještě další vrstvou organzy. Nejlepší je na to přímo její pevný okraj, který skrytě přišijeme a lehce při přišívání napínáme. Poté stačí okraj pouze ohnout do rubu  a lehce zafixovat. U výstřihu to můžete udělat úplně stejně, nebo jej můžete také trochu stabilizovat. Já jsem stabilizovala tenkými proužky organzy pokládanými jeden přes druhý a to hlavně proto, že mé buklé je docela řídké a hodně často beru kabátek do ruky právě za průkrčník.

IMG_1853

Takto připevněné proužky organzy jsem si přistehovala a následně je přišila těsně vedle švové linie v přídavku. Poté jsem přídavek ohnula do rubu, sežehlila (není potřeba nic nastříhávat, protože buklé se pěkně natvaruje samo) a přichytila krokvičkou.

IMG_1816

Nyní jsou všechny okraje připraveny na zdobení. Největším problémem ale bývá jeho výběr. V mém případě jsem byla hodně omezena tím, že je mé buklé vcelku hodně výrazné a barevné samo o sobě, přestože je světlé a jemné. Snažila jsem se vyjít z možností, které jsem mohla nakoupit u nás v galanterii, protože jsem, kvůli barvě, měla obavu objednávat po internetu. Nakonec jsem této variantě stejně ale neunikla.  Vyzkoušela jsem několik možností, které kolikrát na malém kousku vypadaly výborně, ale když jsem je naaranžovala na větší plochu celého předního dílu, nějak to nebylo ono. Jako podklad pod zdobící stužku jsem použila třepení ze svrchní látky, na něj vlastnoručně vyrobenou (uháčkovanou) portu a navrch stužku s korálky z Bella Rose. Háčkovaná porta byla poslední varianta, která mne napadla, když jsem nemohla najít nic barevně a amateriálově vhodného. V zásobách jsem našla vlnu Kid Silk v odstínu 05 a uháčkovala z ní řadu dlouhých sloupků.

Třepení je ze šikmého proužku, který jsem uprostřed prošila hustým, úzkým cikcakem, abych zabránila nadměrnému vytřepení nebo vypadání vláken. Takto prošitý proužek jsem lehce roztřepila…

IMG_1862

… a přišila podél předních okrajů a průkrčníku.

IMG_1864

Na něj jsem přišpendlila háčkovanou portu a uprostřed na ni ještě stužku s perličkami.

IMG_1883

Takto připravené zdobení jsem pak pečlivě v ruce přišila.

Když máte kabátek ozdobený, je potřeba vypracovat i zapínání. Na levý přední díl jsem přišila očka a na pravý háčky.  Zapínání jsem si rozměřila tak, aby vycházelo co nejvíc rovnoměrně, ale abych také zároveň měla háčky tam, kde nejvíc potřebuji – tzn. na úrovni prsou, aby se kabátek nerozevíral, a pod prsy, kde ho většinou nosím zapnutý právě na ten jeden háček. Zapínání je přišívané opět velice pečlivě v ruce a veškeré stehy pak přijdou schovat pod podšívku.

IMG_1925

Jakmile je tedy kabátek ozdobený a opatřený zapínáním, je možné kolem průkrčníku a na předních dílech začistit i finálně podšívku. Tu jsem si přehla do rubu a skrytým stehem pečlivě přišila.

IMG_1961

Jana

Asi nejtěžší věcí na celém kabátku je výběr zdobení. Ačkoliv může mít ze začátku člověk nějakou ideu, ta většinou ve chvíli, kdy se máte opravdu rozhodnout a něco na kabátek našít, udělá tři kotrmelce. Občas je to ode zdi ke zdi, čili od poloh vůbec žádné zdobení tam nebudu dávat po udělám z toho vánoční stromeček. Dalším obrovským problémem je sehnat nějaké zdobení, které si zaslouží být bok po boku buklé. Většina bordur k sehnání nevypadá dvakrát nejlépe, a to i když nejsou nejlevnější. Proto s radostí pozorujeme rozkvět Rita’s galantery, kde takových krásných a kvalitních zdobení a knoflíků najdete spoustu (mimochodem, už brzo se můžete těšit na rozhovor o tom, jak Rita začínala a co všechno podstupuje, aby mohla prodávat tu nejlepší galanterii). I moje bordura (a knoflíky + háčky) jsou odsud. Narozdíl od holek, které se s vhodným zdobením celkem trápily, jsem měla vybráno skoro hned. Přišla jsem do obchodu, vybrala si borduru, přišpendlila ji, vypadala dobře, a tak jsem ji rovnou našila. 🙂 Ale ve většině případů to není takhle jednoduché (já jsem třeba u svého prvního kabátku kombinovala řetěz z jedné bordury a podklad z druhé bordury, která měla také původně řetízek, ale ten byl moc jemný).

krajka-z-perel

Ještě před samotnou bordurou je potřeba začistit okraje. Stejně jako Bára jsem nejdříve vyztužila dolní lem šikmým pruhem z organzy a přední okraj okrajem z organzy. Okraj organzy jsem přišívala podobně jako olemování žíněnky na kabátu. Tím se zafixoval i přední okraj organzy.

20170325_14065420170326_104946 20170325_14364520170328_144203

Ostatní místa jako průkrčník jsem nechala nevyztužená, jen jsem je prošila, aby se buklé dále netřepilo. Po přežehlení přídavků do rubu jsem je zafixovala krokvičkovým stehem.

Následovalo přišití bordury perličkovým stehem těsně vedle štrasovo-perlového řetízku. Spodní okraje bordury můžete přehnoud do rubu a tam zafixovat (později bude zakryto podšívkou), nebo podhrnout a přišít na líci. Druhou variantu jsem zvolila i já, řetízek jsem navíc ustřihla a poslední kamínek přišila tak, aby  nevisel volně.

20170404_094433

Podšívku jsem ještě nezačišťovala – nemám ještě uzavřený ramenní šev kvůli způsobu, jakým budu šít rukáv. Původní kabátky byly hodně v kardiganovém stylu, takže švové přídavky rukávové hlavice a průramku se rozžehlí a přifixují každý na svou stranu.

actress-romy-schneider-with-gabrielle-chanel-during-a-fitting-in-1960-c2ae-bottistillsgamma

Dnes se originální kabátky šijí s klasickým, spíše sakovým rukávem. Příště vám ukážeme obě varianty.

Petra

Při začištování okrajů jsem postupovala stejně jako holky, jen jsem organzové proužky dala ještě v jedné vrstvě i do přední části výstřihu a zadní průkrčník jsem pro jistotu (buklé je hodně hutné, taky aby měl výstřih ještě větší oporu) těsně nad švovou linií přes organzové proužky prošila řetízkovým stehem. Až pak jsem sestřihla přídavky na založení.

IMG_1757

Už předem jsem tušila, že zdobení pro mne nebude úplně snadná záležitost. Dávám přednost minimalističtějšímu stylu a se všemi těmi různými prýmky, perlami a třepením to prostě neumím – asi i proto jsem zdobení u minulého chanelu nakonec tak překombinovala, že jsem ho nezačala nosit dřív, než jsem složitě vyrobenou perličkovou portu zase odpárala… Ale nakonec to vypadalo, že se obvyklým pochybnostem vyhnu, když jsem u Rity našla tuto černou roztřepenou stužku se všitým řetízkem. Nicméně když jsem ji pak zkusila ještě přiložit k většímu kusu látky, původně efektní, výrazná ozdoba najednou působila strašně smutně. Takže jsem byla zase na začátku – a to v době, kdy mé redakční kolegyně už měly zdobení nejen vybrané, ale i přišité!

Nebudu pro účely tohoto článku předstírat, že jsem své dilema úplně vyřešila. Naopak: ukážu vám pár možností, které jsem vyzkoušela, a budu ráda za rady, co z toho pro nezúžastněného pozorovatele funguje.

č. 1. – Mé buklé se bohužel netřepí moc hezky, a to ani střižené šikmo. První pokus přesto byl kus vytřepeného rovného pruhu vloženého mezi svrchní látku a podšívku a jednoduchý černý prýmek s flitry. Možná ale je to až příliš jednoduché.

zdobeni1

č. 2 – Kombinace hnědozlatá sametka a výrazná metalická stužka, plus ještě kousek vytřepení, položený na svrchní látce. Zamítnuto po poradě s Janou a Bárou jako příliš kontrastní a lacině vypadající 🙂
zdobeni2

č.3 – Pokus zkombinovat roztřepení s perlami. Možná ve větších rozestupech by to fungovalo, ale teď mám spíš pocit, že ty perly k tomu budu radši nosit na krku.
zdobeni3

č. 4 – Koženková stužka z Apedu s řetízkovými třásněmi v podobném odstínu zelené jako buklé. Naležato jsou ty třásně trochu nezvladatelné…

zdobeni4… ale když je na klopu pověsím na panně, připadá mi to v pohodě. Spodní okraj kabátku bych pak olemovala jen proužkem koženky (nebo spíš kůže ve stejné barvě), tam už by třásně byly trochu moc. Co myslíte vy? Která z verzí je váš favorit?zdobeni5

Knoflíkové dírky

U kabátků typu Chanel, které mají na předních díle knoflíkové dírky, existuje jedno specifikum. Dírky v buklé jsou vyšívané ručně, zatímco na podšívce jsou falešné výpustkové dírky. Je to z toho důvodu, že vyšívané dírky by na rubové straně nemusely vypadat dobře, protože většinou bývá rub kontrastní oproti svrchní látce, takže by se na něm niť nepěkně vyjímala. Navíc je tento typ dírek i více odolný než samotné ručně vyšité dírky. Ty se používají jen na rukávových rozparcích.

Jak na vyšití dírek jste se mohly dovědět v kabátovém speciálu. Pro připomenutí je zde odkaz. Jen připomínám,  že je místo pro knoflíkovou dírku potřeba vyztužit. Když budete mít dírky vyšité, pak na rubovou stranu přišijete falešné výpustky z podšívkové látky. Připravíte si dva proužky široké cca 2,5 centimetru a o něco delší než knoflíková dírka. Tyto proužky podélně přehnete a sežehlíte a položíte je proti sobě z rubové strany na dírku tak, aby se obě hrany přehybu lehce dotýkaly. Přišijete je podél knoflíkové dírky v místech vnější strany jejích stehů.

IMG_1959

Zdroj: Claire Schaeffer

Na takto připravenou svrchní látku s dírkami už můžete přehrnout podšívku, začistit ji stejně jako ve výše popsaných příkladech našich kabátků a následně na ní vytvořit otvor pro dírku. U toho se postupuje tak, že si nejprve vrstvu svrchní látky a podšívky okolo dírky nastehujete, aby se předešlo nežádoucímu posunutí obou vrstev. Potom látku opatrně v místě dírky nastřihnete a okraje podhrnete do rubu a skrytě přišijete k falešným výpustkám.

IMG_1962

Zdroj: Claire Schaeffer

V případě, že byste chtěly vytvořit dírky s očkem, ve kterých knoflíky lépe sedí, nezapomeňte, že očko bude blíž ke kraji kabátku.

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (06.04.2017/1:04)

Leave a Reply

21 Komentáře "Šijte s námi klasický francouzský kabátek – začištění okrajů, zdobení, knoflíkové dírky"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Kristina
Člen

Díky za další článek, nemohla jsem se dočkat. Jsem trochu pozadu, quiltování bylo překvapivě celkem rychle hotové, ale to sešívání mi trvá. Mám dotaz na Báru k tomu šikmo střiženému a později vytřepenému proužku buklé – je nutné to prošívat cikcakem nebo stejně poslouží i normální rovný steh? U Petřina kabátku se mi nejvíce líbí zdobení s třásněmi.

Barbora
Admin

Určitě to můžete prošít i normálním rovným stehem. Já použila opravdu úzký cickcak, takže je to skoro jako rovnosteh.

Vendula
Člen

Pro Petru: varianta číslo 2 je strašná, všechny ostatní se mi líbí, varianta s třásněmi je nejzajímavější. ALE – pokud nejste ten typ, co má rád nápadné zdobení a jste v tomto ohledu spíš střídmější, volila bych variantu číslo 1. Ten kabátek by byl hezký i bez zdobení a i mírné a decentní zdobení bude vypadat opravdu hezky. A alespoň nebudete muset řešit, že by se zdobení tlouklo se zbytkem oblečení, co budete mít na sobě.

Petra
Admin

Díky za zpětnou vazbu, ještě zvažuju jednu verzi zdobení, ale jak už to řeším intenzivně docela dlouhou dobu, potřebuji si hlavně od toho na chvilku nechat odstup. Víkend rozhodne 🙂

Vendula
Člen

Přestože tenhle typ kabátku mám díky knihám a videonávodu po teoretické stránce zvládnuté, tak se vždycky opravdu těším na čtvrtek, až vyjde další z vašich článků k tomuto seriálu. Sledovat ten vývoj, jak se látky mění pod rukama k výslednému dílu, je uchvacující. Už teď je vidět, že ty vaše kabátky budou úžasné 🙂 .
Já mám hotový zkušební model, zítra chci nastříhat, tak snad vás doženu.
Na rozhovor s Ritou se opravdu těším, z jejího zboží jsem nadšená, navíc Rita je opravdu velmi milá a vstřícná, tak jí o to víc fandím, aby její obchod dobře fungoval.

Petra
Admin

Na rozhovor se těšte, prozradím, že to bylo velmi příjemné povídání a celý ten příběh je o velkém osobním nadšení pro rukodělnost a lásce ke krásné a kvalitní galanterii.

Barbora
Admin

Peťo, když teď vidím ty třásně okolo výstřihu, tak já bych neváhala a už bych je našívala. 🙂

Petra
Admin

Já jsem tušila, že to bude tvůj favorit! Nechám to teď ještě chviličku uzrát a během víkendu to v klidu dořeším, ale třásně zatím o dost vedou 🙂

AlenaK
Host

Nápady na zdobení pinterestuju od začátku šití stejně asi zůstanu u prostého třepení :-). Viděla jsem třepení z šikmého proužku i po osnově. Z šikmého proužku se lépe tvaruje v oblasti krku? Nebo je to jedno a můžu si to vytřepit, jak se mi zachce? Mám barevnější buklé a tendence k přezdobování, takže chci ubrat a mít nositelnější kousek. Toto je proužek vytřepený na obou stranách, přeložený asi v půli a prošitý na cca patku od středu? Ale ke zdobení mám tak ještě dva víkendy 🙂
U Petry váhám mezi první a poslední variantou 🙂

Jana
Admin

Šikmý proužek se tak strašně netřepí, když ho prošíváte, tak křížíte osnovu, takže je menší nebezpečí rozpadnutí a taky je bohatší, protože je tam pak o něco víc vláken. A také jsou v něm pak barvy zastoupené v útku i osnově.
Ten proužek na fotce je přeložený a dvakrát prošitý.

Jana
Admin

Ještě teda drobná poznámka – tohle není jediný způsob, můžete ten šikmý proužek našít na šikmý pruh z nějakého tenkého materiálu – typicky se používá šifon, protože je jemný a tenký, ale určitě by šel použít nějaký tenký batist atd. Další možnost je použít okraje látky, které mají jakoby třepení – okraje se odstřihnou, přeloží přes sebe, ale na střed se pak musí přišít nějaký prýmek. Chce to vyzkoušet, co bude vypadat nejlíp. (Kdyžtak určitě rády poradíme 🙂 ).

Ateh
Člen

Ze šikmého proužku je huňatější. Stříhám jej široký 3 cm a středem našívám na stejný z organzy. Sežehlím ke straně a skrytě přišívám pod okraj.

Janina
Člen

Mně se u Petry líbí též všechny varianty kromě 2.. 🙂 Přiznávám, že mě trochu děsí představa začištěných okrajů i délky kabátku před vsazením rukávů – aby mi to pak rukávy nějak “nerozhodily”… ale samozřejmě vám ve všem věřím… 🙂 A děkuji za tip na Látky Marija, včera jsem k nim zaběhla na 100% hedvábí na podšívku, skvělé! A také mají velký výběr krásných buklé, cena okolo 900 Kč – zřejmě nakonec buklé na “závěrečný” kabátek koupím u nich.

Jana
Admin

My jsme tento postup zvolily z praktických důvodů – rukáv se nejdřív nazdobí a až potom se finálně sešije a k tomu už potřebujete mít rozhodnuté, jaké zdobení zvolíte a k tonu je dobré už mít veškeré okraje začištěné. 🙂 Můžete ale začistit okraje bez záložky, rozhodnout se pro zdobení a pak doladit délku až se vsazenými rukávy. 🙂

Miriam
Člen

konečne mám hotový skušobný model a chystám sa strihnúť do látky a podšívky. Na podšívku mám nachystaný hodvábny asi satén/krepsatén – bolo to označené ako hodvábna šatovka- len až teraz som si uvedomila, že je tam aj prímes elastanu 🙁 bude to veľký problém? Mám doma ešte farebne vhodnú acetátovú podšívku, ktorú by som teoreticky mohla použiť… čo bude lepšie? Vďaka

Barbora
Admin

Vůbec bych si s tím nedělala hlavu. Klidně ji použijte.

Linda
Host

Petro, popravdě se mi nelíbí ani jedna varianta zdobení, ale můj názor není vůbec “směroplatný” :), protože zdobení obecně nějak moc nefandím. Ten kabátek by byl nejkrásnější bez ničeho (v jednoduchosti je krása).

Petra
Admin

Díky za upřímnost, úplně Vás chápu! Taky nakonec nevyhrála ani jedna z možností, ale najednou mě včera napadla jiná, hodně minimalistická, rozuzlení prozradím až v článku příští čtvrtek 🙂

Linda
Host

Tak to se těším, co jste vymyslela!

Trinity
Člen

Nějak jsem nepostřehla, jestli některá z vás šila kapsy, ať už pravé nebo falešné. Já si žádný kabát ani sako nedokážu bez kapes představit. Nervu do nich žádné velké věci, ale potřebuji mít po ruce aspoň jeden papírový kapesník (celoroční alergická rýma), případně mít kam dát klíč od auta. Máte nějaký odkaz, který se týká šití kapes (chci je našívat zvenčí a ozdobit je stejně jako zbytek kabátku)?

Jana
Admin

Kapsy se budou přišívat až úplně nakonec. Musí se totiž vychytat jejich velikost a umístění. 🙂

wpDiscuz