30.3.2017 | Barbora Jana Petra | 27 komentářů

Šijte s námi klasický francouzský kabátek – quiltování, sešívání dílů

Dnes nás čeká nastříhání podšívky, její naquiltování na buklé, sešití hlavních švů a částečné začišťování. Quiltování podšívky na kabátek pomáhá nestabilní buklé alespoň trochu zpevnit.

Bára

Stejně jako musí být dodržován směr vlákna u buklé, je důležité jej zachovat i u podšívky. Satén jsem si tedy položila lícovou (lesklou) stranou na zem a na rubovou stranu jsem postupně kladla nastříhané díly z buklé, které mám pro změnu lícovou stranou nahoru, tak aby byl směr vlákna shodný. Obě vrstvy látky je potřeba prošpendlit, aby nedocházelo k posunu, tak si je připravíme na naquiltování.

Jak budete vrstvy prošívat závisí na vzoru látky, na její stabilitě a na zvoleném střihu. Pokud máte látku hladkou, bez vzoru, je vhodné si na papírovém střihu rozkreslit quiltovací linie. Obecně by měly být cca 2,5-5 cm od sebe po směru vlákna a zároveň by vzdálenost od švové linie neměla být menší než 2 – 2,5cm. (Kdybyste quiltovací linii posunuly až například 1cm od švové linie, musely byste švový přídavek sestřihnout právě na takto úzkou šíři, aby se tam po rozžehlení vešel, což by u buklé nedělalo dobrotu). Zároveň od horního i spodního okraje musí quiltování končit ve vzdálenosti cca 5cm. (Opět proto, aby šla šířka lemu přehnout do rubu.) Když si linie takto rozvrhnete, je potřeba si je přenést i na látku. Nejvhodnějším způsobem je opět prostehování. Tím zabráníte posunu látek  a zároveň pěkně uvidíte, kudy prošívat. Nic se nedivte, když některý díl bude mít třeba jen dvě prošití. Někdy můžete udělat i krátkou prošívací linii jako na následují fotce.

IMG_1768

Prostehované linie nyní můžete začít prošívat ze svrchní strany buklé. Jako horní niť použijete odstín vhodný pro buklé a jako spodní niť barvu podšívky. V tomto okamžiku je vhodné zapnout horní podávání nebo použít kráčející patku, aby se vám vrstvy oproti sobě neposouvaly. Velmi důležité je, že na začátku i na konci quiltovací linie nesmíte zapošívat. Naopak je třeba nechat konce nití přiměřeně dlouhé. Ty totiž musíte vtáhnout mezi vrstvu buklé a podšívky a tam zauzlovat.

IMG_1770

A takhle pak vypadá naquiltovaný díl, v tomto případě rukávové díly.

IMG_1772

Po naquiltování všech dílů sešijeme hlavní švy na buklé. Aby se podšívka náhodou nepřipletla pod jehlu, je dobré si ji takto poskládat a přišpendlit. Ale i tak dávejte pečlivě pozor, může se stát leccos!

IMG_1774

U takto připravených dílů sešijeme veškeré dlouhé švy – tzn. princesové i boční, abychom dostaly něco podobného…

IMG_1775

A ještě pohled z rubu…

IMG_1776

Po sešití švů je potřeba vytáhnout případnou stehovku, sestřihnout je a pěkně rozžehlit.  Pouštím do nich hodně páry a následně přitlačuji tzv. clapperem.

IMG_1777

IMG_1778

A v této fázi si už můžeme i trochu “uklidit”. Já tak říkám procesům, které častečně ukončí nějakou část šití a budoucí výrobek se stává “čistějším”. Dáme se totiž do částečného začištění podšívky přes právě sešité švy. Podšívka na francouzském kabátku se začišťuje ručně. Je opět několik variant. Jednou z možností je, že si díly podšívky, které se budou sešívat k sobě, podhrnete každou do své rubové strany a hřbety poté skrytým stehem sešijete k sobě. Já používám druhou variantu, která mi přijde jednodušší na manipulaci a pocitově mi připadá “festovnější”.

Jednu stranu podšívky položím na šev, sestřihnu a v místě švu lehce našpendlím přímo do švu.

IMG_1780

A protilehlou podšívku podhrnu do rubu tak, aby se její okraj dotýkal špendlíků, přichytím a skrytě přišiju.

IMG_1781

IMG_1783

Tahle část bude trvat trochu déle, chce to trpělivost, ale na relax je to báječné. 🙂

Jana

V případě mého kabátku je quiltování o to jednodušší, že mám kostkovaný vzor, kterým se mohu řídit. Linie prošití jsem si určovala rovnou na látce špendlíky a to tak, aby prošívání bylo cca 3 cm od linie švů a 5 cm od dolního okraje. Nakonec jsem případně doplnila linie prošívání tak, aby mezi prošíváním nebyla mezera více jak 5 cm.

IMG_7819 IMG_7820

Narozdíl od Báry nepoužívám horní podávání (ani kráčející patku), ale v tomto případě je vždy potřeba šít tak, aby byla podšívka dole.

Začištění konce švů je pak stejné. 🙂

IMG_7888 IMG_7889

IMG_7890 IMG_7891

IMG_7892 IMG_7893

IMG_7894

Při sešívání švů jsem postupovala trochu odlišně, protože jsem nesešila celý kabátek, ale nejdříve princesové švy vepředu a vzadu, ty sestřihla, rozžehlila a začistila na nich podšívku. Až poté jsem se pustila do švů bočních. Pracuje se pak s méně materiálem naráz a střídají se více jednotlivé činnosti, což mě osobně více vyhovuje.

Nejdříve jsem tedy sešila princesové švy a musela si dávat pozor, abych sesadila kostky. Šev jsem si nejdříve sešpendlila podél švových linií běžnými špendlíky a pak napříč vidličkovými, které lépe zamezují posunu látky. Pokud máte vzor s nějakou výraznou linkou, tyto špendlíky by linku měly vždy jakoby objímat.

20170321_132016

Při šití pak obyčejné špendlíky průběžně vytahujte (pozor, i ty s hlavičkou se rády ztrácí!), vidličkové odstraňte až nakonec. Před rozžehlením přídavků je ještě sestřihněte, aby byly šíře maximálně 2,5 cm. Nic nemusíte nastřihávat, protože buklé se prostě přizpůsobí.

Po rozžehlení přichází na řadu začištění podšívky, které se dělá v ruce. Používám způsob, kdy ohnu vždy švový přídavek na svou stranu, sešpendlím a pak je přišiji začišťovacím stehem. Špendlíky nechávám na místě a vyndavám je až těsně před přežehlením na žehlícím prkně.

20170321_144349 20170321_144718

20170322_152135

Možná si říkáte, proč nesešijeme celou podšívku, celý kabátek a obě vrstvy neproquiltujeme. Je to kvůli přesnosti – je minimální šance, že by švy seděly na milimetr. Můžete však sešít vždy dva díly z buklé, dva z podšívky, rozžehlit, pečlivě sešpendlit podél sešitého švu a až poté naquiltovat. Často se to dělá u zadního švu, nebo v případě, kdy máte díl široký 5 centimetrů a není třeba ho quiltovat. Zbylé švy na podšívce pak začistíte také v ruce.

Petra

Tohle je okamžik celého procesu, kdy se pro mne začíná dít ta opravdová chanelovská magie. Jakmile přiquiltujete obě vrstvy, látky najednou začnou spolupracovat, chovat se jako jeden organismus, prostě projdou proměnou až alchymistickou! Ano, je to zdlouhavé a musíte pořád hlídat všechny vrstvy, ale je to zároveň i velmi krásný proces.

Protože mé techniky jsou v téhle fázi velmi podobné jako u Báry a Jany, nebudu opakovat už napsané a zaměřím se hlavně na věci, které jsem přeci jen řešila trochu jinak.

  • Quiltování

První chanel, který jsem šila, byl ještě poměrně boxy, takže bylo docela snadné udržet pravidelné rozestupy quiltovacích linií na 3cm. Na tomto střihu je mnohem víc tvarování, navíc každý díl je jinak široký, takže rozměřování bylo mnohem komplikovanější. Navíc na rozdíl od Báry nemám moc důvěru ke krátkým liniím :). Nakonec jsem vyšla vždy od středu dílu a snažila se linie rozdělit rovnoměrně okolo – pořád to ale trochu kulhalo, takže jsem nakonec přiložila díly k sobě tak, jak budou sešité, a quiltování bez rozměřování prostě od oka přešpendlila a prostehovala. (Po naquiltování ale stejně linie v látce skoro zmizely, takže možná není ani třeba si s tím dělat moc hlavu).

01

i když byly linie rozměřené v pravidelných rozestupech, stejně “kulhaly”

02

přešpendlení od oka u obou dílů

Na proquiltování jsem použila kráčející patku, kterou používám vždycky, když potřebuji mít kontrolu nad více nestabilními vrstvami – tahle pomůcka je investice, kterou za sebe opravdu můžu doporučit. Abych nějak nepoškodila hedvábnou podšívku, šila jsem jehlami Microtex 70. Po naquiltování je také dobré všechny díly porovnat se střihem, jestli se quiltováním nezmenšily,  popř. vyznačit nové švové linie.

  • Začištování

Začišťovala jsem podobně jako Jana s Bárou, respektive kombinací jejich postupů. Nejdřív jsem také zatáhla quiltovací nitě mezi vrstvy a zavázala – přičemž sestřihávám konce nití asi tak na palec od uzlíku. Díly jsem sešila jako Jana, vždy přední a zadní části nejdříve k sobě a hned na nich začistila princesové švy. Až pak jsem sesadila přední a zadní část v bočních švech. Po sešití jsem švy sestřihla na 3 cm, v dílech podložených organzou pak organzu přibližně na 1,5 cm. Důkladně jsem rozžehlila na žehlicí šunce a snažila se co nejvíce vysrážet přídavek v místě oblouků.

03 04 04b

Protože se buklé třepí a nechtělo se mu úplně poslouchat žehličku, švové přídavky jsem ještě zafixovala krokvičkou. To je krok, který v klasických návodech na “chanel” obvykle nenajdete, ale mně se u hutnějších buklé docela osvědčil. (Niť, kterou jsem začišťovala, není na fotkách skoro vidět, tak jsem vám na obrázku níže kousek pro názornost předšila stehovkou.)

05

Přes švy zachycené krokvičkou jsem pak podšívku přišívala stejným “sendvičovým” způsobem jako Bára – spodní část jsem nejdřív přišpendlila naplocho na šev, horní přes ni přehnula a přišila skrytým stehem.

06

Krása, že? Jaké metody jste zvolily vy? Překvapilo vás něco na quiltování? Těšíme se na vaše komentáře.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (30.03.2017/11:18)

Leave a Reply

27 Komentáře "Šijte s námi klasický francouzský kabátek – quiltování, sešívání dílů"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Ateh
Člen
Krása, holky jde vám to hezky od ruky 🙂 A jak píše Petra, v “oficiálních” návodech některé drobnosti v postupech nenajdete, ale to neznamená, že je nemůžeme vylepšovat dle aktuální potřeby. Každý materiál je jiný, každý střih se trochu liší ať už jen v závislosti na proporcích budoucí nositelky. Podšívku zpracovávám podobně jako Bára nebo Petra s jedním malým a užitečným rozdílem. Nejprve si na šev kabátku položim podhrnutou část podšívky a tu postupně přežehluji. Dá se tak dosáhnout větší přesnosti (švy na sobě perfektně leží) a navíc se sežehleným okrajem u jakékoliv podšívky ( i u běžného saka) se mnohem lépe pracuje. Sežehlený okraj následně odhrnu, podložím podšívkovým dílem, našpendlím… Číst vice »
Vendula
Člen

Krásné sledovat, jak vám jde dílo hezky od ruky 🙂 . Já se na to vrhnu hned příští týden, teď mám ještě jednu dodělávku. Ale vynasnažím se, abych vás dohnala 🙂
Kde prosím kupujete ty vidličkové špendlíky?

Jana
Admin

Ty jsou od Cloveru a já je mám z Ragosu. 🙂

Vendula
Člen

Děkuji, asi jsem je tam přehlédla. Jdu to prozkoumat.

PetraH
Člen
Potřebovala bych poradit: šiju podle střihu Vogue 8991 a ten je na zádech tvarován záševky v podšívce (2 na každém středním zádním dílu) a buklé se jen vysráží a natvaruje. Materiál mě celkem poslouchá, toho se nebojím, ale není mi jasné, jak si rozložím plochý díl z buklé na podšívku se záševky. Nebo se záševky dělají v ruce dodatečně? Dle návodu C. Shaffer opravdu quiltuje podšívku už se záševky… V tomto bodě jsem ztracená, ale možná, že až se do toho pustím, zjistím, že to půjde! 🙂 Mimochodem, čekat celý týden až do čtvrtka je utrpení!!! ;-)) Jsem ten typ, co nejraději odpoledne nastřihne, v noci došije (a ráno… Číst vice »
Jana
Admin

Když jsem šika podle tohoto střihu, tak jsem ty záševky uzavírala až nakonec v ruce a vysrážení saka byl skoro poslední krok…
Když se do něčeho pustím, tak bych nejradši také šila a šila, takže Vás chápu. 🙂

Petra
Admin

Já jsem to při pokusu o tenhle střih pochopila tak, že ty záševky dávají možnost finálního dofitování, proto se podle potřeby už na sesazeném těle kabátku došijí ručně až (po quiltování) a svrchní látka se podle nich vysráží.

Vendula
Člen

Koukla jsem do knížky od Claire Shaeffer, ty záševky na podšívce odšívá ručně, na buklé ten zaševek převádí na volnost pomocí podložení malého dílu organzy se záševkem. Dala bych sem fotky z té knihy (jsou tam podrobné fotonávody), ale asi bych tím potušovala autorská práva…

Vendula
Člen

Teď koukám, že píšete záševky na zádech, té knize se řeší prsní záševky. Ale asi bych je taky odšila na té podšívce ručně a na tom buklé jen vysrážela.

Jana
Admin

Tento postup jsem popisovala v článku na MP http://www.modnipeklo.cz/clanky/klasicky-francouzsky-kabatek-iii/ . 🙂 Tedy bez organzy, přišla mi zbytečná, takže jsem ji vynechala.

Vendula
Člen

Já věděla, že jste o tom už někdy psala, jen jsem to nemohla najít 🙂 . Taky mi tam ta organza přijde zbytečná, obzvláště když ten záševek není nikterak velký a navíc u vlněných materiálů lze jednoduše a rychle vysrážet.

AlenaK
Host

Kdy se vkládá druhá vrstva zpevňovacího proužku organzy do kraje předního dílu? Před šitím knoflíků, nebo už teď?
Mám prošité první 2 díly a neděle je v tahu 🙂

Barbora
Admin

Pevný okraj z organzy můžete připevnit hned po naquiltování. Jak na to ukážeme ve čtvrtečním pokračování, takže máte ještě dost času na quiltování:-)

PetraH
Člen

Jak je to prosím s quiltováním předního dílu, který je podložený organzou? Quiltuje se jen na organzu nebo celý “sendvič” buklé-organza-podšívka? V článku na MP píše Jana, že se quiltuje jen buklé s organzou, z výše uvedených postupů usuzuji, že jste prošívaly všechny vrstvy (viz fotky Petřiných postupů) – což mi přijde hezčí. Jak tedy? 🙂
Díky P.

Jana
Admin

Můžete zvolit variantu, která se Vám víc líbí, tachnicky je to jedno. 🙂

Vendula
Člen

Mám možná trochu hloupý dotaz 🙂 . Jsem teprve u zkušebního modelu, chsi šít podle V8804. Zadní středový šev není nijak tvarovaný, takže mě napadá jej jednoduše vynechat, nastříhat zadní díly jako jeden díl v přehybu látky a místo středového švu zde vést quiltovací linii. Nebo má ten zadní středový šev nějaký hlubší smysl nebo význam a u Chanelu musí být?

Ateh
Člen

Podle mě žádný hluboký význam nemá. Už jsem kreslila a šila i bez něj, tuším dvakrát nebo třikrát. Ale na druhou stranu nemám sebemenší ponětí, co je střih Vogue zač jako celek.

Vendula
Člen

Jsem si to myslela. Tak ho taky vynechám 🙂 . Děkuji.

Jana
Admin

Většinou se tam dává kvůli tvarování, ale když tam tvarování není, je zbytečný. 🙂

Jana
Admin

Jinak tady více info (i první komentář v diskuzi je zajímavý).
http://www.coutureschmiede.com/2013/02/chanel-jacket-center-back-seam-and.html?m=1

Vendula
Člen

Díky :-). Jak to čtu, tak nad tím švem nefilozofuju jen já :-).

Janina
Člen

Zítra mě konečně čeká quiltování, tak pečlivě pročítám články zpětně. Myslela jsem, že quiltování se prošívá po směru vlákna, jak má na fotce papírového střihu Bára, ale Petra quiltuje podle zakřivení střihu – je to jedno, jaký způsob zvolit? Děkuji za odpověď!

Petra
Admin

Jsou i třeba verze, kdy se kabátek quiltuje podle “klikatice” vzoru kohoutí stopy 🙂 Rozhodnutí je spíš designová záležitost, funkčnost na něm úplně nezávisí, tam jde hlavně o dodržení rozumné vzdálenosti linií od sebe a od krajů. Vždycky záleží samozřejmě na tom, jak dobrě se quiltování v látce schová, nebo naopak, jestli ho třeba chcete třeba zdůraznit a nechat vyznít – i takové řešení na některých “chanelech” najdete. Někdy se zase quiltování provádí ručně, pak je výsledný efekt ještě nenápadnější.

Ateh
Člen

Jedno to není, látka vám to musí “dovolit”. Jde o to, aby quiltování ve vrchovém materiálu nebylo patrné.

Kristina
Člen

Dobrý den, myslíte, že by šlo podobně naquiltovat hedvábnou podšívku i u šatů? Konkrétně jsem si koupila hezké (a drahé) buklé na tyto šaty https://burdastyle.ru/vikroyki/platya/plate-burda-2013-2-118/ a přemýšlím, jak tu poměrně choulostivou látku co nejvíce zabezpečit proti třepení. Napadlo mě proquiltovat na podšívku. Je to úplná blbost?

Jana
Admin

Určitě šlo! Jem bych možná quiltovala vodorovně.

Kristina
Člen

Děkuji, zkusím to! Vodorovné quiltování mě vůbec nenapadlo 🙂

wpDiscuz