27.3.2017 | Host | 20 komentářů

A co si ten chanel i utkat?

článku o výběru materiálů pro váš klasický francouzský kabátek padla i zmínka o možnosti utkat si vlastní svrchní látku. Jak se ale ke tkaní dostat a začít s ním? Požádaly jsme o radu Aničku, která s tkaním začínala teprve před rokem, ale dnes už nabízí své báječné tkané výrobky pod značkou anninéNa příkladu vlastního „karierního“ postupu vám ráda ukáže několik možných cest k domácímu tkaní.

Tkaní mě lákalo už nějakou dobu a když jsem s ním začala, měla jsem představu, že budu vyrábět především metráž pro vlastní i cizí šití. Podle toho jsem v úplných začátcích také vyhlížela tkalcovské stavy: aby toho hodně uměly a byly pořádně široké. Ale ještě před investicí do vybavení jsem si chtěla řemeslo alespoň vyzkoušet. Stejný postup bych doporučila i každé začínající tkadleně či tkalci. Nejprve si osahat celý proces, pak se zamyslet nad tím, co a jak a kde budete chtít tkát, a pak se teprve pustit do nákupu zařízení.

Byť se mi tkalcovské řemeslo z počátku zdálo být tak trochu neviditelné, možností, jak k němu přičichnout, je v České republice překvapivě dost. A přibývají. Vedle zavedených možností, z nichž ty nejvýraznější vyjmenuji níže, najdete kurzy tkaní třeba i na Fleru nebo je nabízejí jednotlivé tkadleny ve svých dílnách. Schválně si zkuste vygooglit heslo „kurz tkaní“ – a pak už jen vybírejte.

natažené osnovy s kouskem hotové tkaniny

V Praze se můžete naučit tkát (a eventuálně vyzkoušet i jiná řemesla) minimálně na dvou místech. Jednak v prodejně Dalin, kde jsou také výhradním distributorem stavů, kolovrátků a dalších zařízení novozélandské firmy Ashford, a pak ve Vzdělávacím spolku uměleckých řemesel. Sama jsem absolvovala jednodenní kurz tkaní v Dalinu a posléze jsem se tam také vypravila pro stav. V Brně začali s kurzy tkaní v Galerii Pohyblivý svátek, v Olomouci je nabízí projekt Mistr a žák. Ale pro pořádnou průpravu v řemesle je nejlepší vypravit se mimo velká města. Sama jsem absolvovala několikadenní kurz v Domě Pod Jasanem v části Trutnova nazvané Voletiny. Některé jejich kurzy jsou akreditované při MŠMT a tkalcovství nabízejí jako rekvalifikaci přijímanou (a eventuálně dotovanou) Úřadem práce. Ale většina tkadlen a tkalců se dříve či později vypraví do tkalcovny ke Kubákům ve Strmilově, při které mají také vlastní výrobu stavů a kolovratů Arttex a nabízejí nejen kurzy tkaní a předení, ale také materiál a služby (například zpracování ovčí vlny). Zdeněk Kubák je navíc autorem knihy Domácí tkaní, která by neměla chybět v žádné knihovničce české tkadleny (já ji mám nedopatřením dokonce dvakrát). Tkalcovnu u Kubáků můžete virtuálně navštívit v tomto videu Material Times.

Pokud si po kurzu umíte spočítat přibližnou spotřebu materiálu, natáhnout osnovu, číst návody na tkalcovské vazby a zvládáte základy samotného tkaní (přibližně tohle vás na jednodenním kurzu naučí), je na čase začít pořádně trénovat a k tomu už potřebujete vlastní tkalcovský stav. Přitom rozhodnout se, jaký stav si koupit, je pak asi největší utrpení, které může začínající tkadlena zažít. Na většině výše zmíněných míst můžete vyzkoušet různé typy stavů od různých výrobců, což mohu vřele doporučit všem ještě před zakoupením. Zároveň byste měli mít alespoň trochu jasno v tom, co budete chtít tkát. Sama jsem absolvovala jeden celodenní a jeden víkendový kurz, než jsem se rozhodla, a i tak jsem si nebyla z počátku svou volbou úplně jistá. I ten nejjednodušší tkalcovský stav není levný a zabírá místo.

osnova na stavu, která čeká na navinutí na zadní válec.

Jak jsem psala, na začátku jsem si myslela, že budu tkát jemnou metráž. Pro to bych potřebovala velký stabilní stav, který umožňuje tkaní s člunkem a listy má ovládané nožními pedály (proč je to nutné si možná řekneme někdy příště). Takový stav začíná cenově kolem několika desítek tisíc, ale spíš si připravte něco kolem sta tisíc. Vedle toho, že jsem na takový stav prostě neměla peníze (a asi bych ani tolik neinvestovala do řemesla, se kterým jsem teprve začínala), rozhodně se mi nevešel do pražského 2+kk. A moc se mi nechtělo investovat ani dvacet až třicet tisíc do stavu, který by uměl alespoň něco z toho. Byla jsem škrt a prostě jsem zvolila více méně nejlevnější variantu a koupila si stav s pevným listem.

Dnes jsem strašně vděčná, že jsem v zápalu nadšení neutratila všechny úspory a koupila si právě tenhle typ stavu. Je to stroj, který sice zvládá jen to nejjednodušší možné tkaní, obyčejnou plátnovou vazbu, ale zároveň umožňuje práci se širokým spektrem dostupných materiálů, co do složení i struktury. A je to přesně ten stav, který bych doporučila, pokud si chcete vyrobit vlastní látku na klasický francouzský kabátek. Dovolí vám v osnově i útku používat rozmanité materiály a budete mít maximální kontrolu nad vedením příze. Konstrukčně je velmi jednoduchý a zároveň je to stav, který bych doporučila každé švadleně, která je nešťastná z kupící se hory odstřižků. Do pevné bavlněné osnovy můžete zatkat vše, co při stříhání padlo pod stůl, nebo i starý textil natrhat na tenké pruhy a vyrobit si tradiční „hadrák“. A co je obrovské plus, nemusíte vyhodit jiný kus nábytku nebo si pronajmout dílnu, abyste se vešli.

tkane_dziny

“hadrák” z džínů – do bílé osnovy z lněného provázku jsou zatkané pruhy natrhané a sešité ze starých džínů

Stav s pevným listem je v podstatě obdélníkový rám, ve kterém jsou bočnicemi spojené dva válce – zadní, na kterém je navinutá osnova čekající na setkání, a přední, na který navíjíte hotovou tkaninu. Vprostřed rámu je umístěn pevný list, kterým osnova vede a který opíráte o zarážky na bočnicích rámu ve třech polohách. Poloha v klidu nechává všechny osnovní nitě v jedné rovině. Při tkaní se střídají polohy listu nahoře a dole. List zvedá střídavě liché a sudé nitě osnovy a vytváří takzvaný prošlup, kterým protahujete útek a tkáte. U některých stavů se útek navíjí do člunku (a ten se následně prohazuje prošlupem), u tohoto stavu si ale vystačíte s útkem navinutým na dlouhé dřevěné jehle. List zároveň slouží k přitloukání každé řady útku k hotové tkanině. U složitějších strojů plní tyto dvě funkce (zvedání nití a přitloukání) dva různé systémy, osnovní nitě můžete zároveň rozdělit do několika listů (mluvíme o stavech se dvěma, čtyřmi, osmi, šestnácti… listy) a tkát nejen jednoduchou plátnovou vazbu, ale třeba kepr, atlas nebo střídáním osnovy a útku vytvářet barvený vzor.

Aby byla hotová tkanina rovná, nekroutila se a měli jste úhledné okraje, musí být osnova při práci na stavu napnutá. To vylučuje práci s některými přízemi – obecně s těmi, které jsou volněji sepředené nebo křehké a v napnutí by se trhaly. Zvedáním v listu a přitloukáním zároveň osnovní nitě dále namáháte a jakoby obrušujete, některé se třepí na jednotlivá vlákna, lepí k sobě a časem se mohou docela přetrhnout. Zatímco je tedy třeba jisté opatrnosti při výběru příze v osnově, v útku máte naprostou volnost – jak jste mohli vidět také ve videu z ateliéru Lesage. Zatkat můžete proužky krajky, zip, tkaninu natrhanou na pruhy, ale třeba i netextilní materiály – větvičky, suché listy a květy, oblázky, dráty, hřebíky… Pro začátek si ale jistě vystačíte i s přízemi určenými pro ruční nebo strojové pletení a háčkování nebo s textilními zbytky z vlastního šití.

Doufám, že si brzy budeme moci povědět více. A třeba se nám společně s redakcí Stehu za stehem podaří také něco z ruční tkaniny ušít. Určitě se pak pochlubíme!

O autorce: 

Anna vždycky ráda pracovala rukama a už od mala zkoušela různé techniky výroby a zpracování textilu. Experimentuje a spojuje tradiční i méně známé postupy, vyrábí jednotlivé kousky nebo malé série doplňků a oblečení pro svou značku anniné. Momentálně se nejvíce věnuje tkaní a všemu, co s ním souvisí.
0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Host (27.03.2017/9:12)
Kategorie: Odstřižky..., Techniky, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Martina
Martina
6 let

Krásný článek, děkuji! Už uvažuji o kurzu v Dalinu 🙂

annine
6 let
Odpověď na komentář  Martina

Moc děkuji za milá slova. Pokud Vás tkaní láká, určitě zkuste. Uvidíte, zda Vás zaujme. Já jsem zatím potkala více jedinců, kteří po vyzkoušení obojího raději předou.

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  annine

Musím se přiznat, že před každým, kdo opravdu umí příst, mám obrovský respekt, protože mně z toho vycházela vždycky příze velmi nepravidelného průměru. Ale zas na buklé by to bylo asi dobrý. 🙂

Barbora
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Jana

Tak předení jsem ještě nikdy nezkoušela, ale tuším, že to bude další krok. Jdu totiž pozpátku. Nejdřív šití, potom výroba vlastní látky následovaná přízí a na stará kolena se dám na chov ovcí:-)

Martina
Martina
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Jooo, tomu rozumím. Mám to stejně, jen se bojím, že to všechno nestihnu 🙂

Barbora
Admin
6 let

Já už mám dokonce poukaz na kurz od Vánoc doma, ale čekám na nějaké pěknější počasí, aby ten celodenní výlet do Prahy stál za to:-) O tkaní uvažuji právě už delší dobu, i proto jsem moc ráda, že nám Anička napsala takovýto článek.

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Když svítí sluníčko, tak se látky nakupují líp? 🙂

Barbora
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Jana

Kdo tady mluví o látkách? Co se mi to snažíš podsouvat?!:-) Na to bych vůbec nepomyslela… Ale pravda, Dalin je v mé oblíbené oblasti…:-)

Petra
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Nejen, že se líp nakupuje, navíc se pak dá odpočívat na zahrádce Las Adelitas u nějakého pěkného drinku 🙂

Vendula
6 let
Odpověď na komentář  Petra

To pak i ta lehčí peněženka míň “bolí” 🙂

Barbora
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Petra

Neboj, dám ti včas vědět, kdy se na kurz chystám:-)

annine
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Směle do toho! Budu držet palce a díky za přečtení.

Ateh
6 let

Moc pěkný článek. A mohu potvrdit, že tkaní je fajn. U nás doma se občas tká tím nejobyčejnějším způsobem, na rámu. Děláme “chlupaté” koberečky a kobercové vlny je stále slušná zásoba. Možná po létech opět natáhnu osnovu 🙂

annine
6 let
Odpověď na komentář  Ateh

Děkuji 😉 Nejobyčejnějším způsobem se dosahuje nejkouzelnějších výsledků – alespoň podle mého názoru. Natáhnout osnovu bývá ten nejtěžší krok, ale pak už to jde samo a rychle, však to znáte…

HelaF
6 let

Kurz tkaní ve Vzdělávacím spolku uměleckých řemesel jsem absolvovala asi před 20ti lety. Tenkrát jsem si vyrobila rám a podědila malý dětský ale kvalitní stav. Oboje i nějakými vlnami se se mnou několikrát stěhovalo a dnes na půdě čekají ,až nastane jejich doba. Tkaní mě bavilo a jak vidím ty střihové díly Chanel saka vešla bych se s nimi i na ten dětský stav,tak snad někdy…

annine
6 let
Odpověď na komentář  HelaF

Tkaní se teď daří, možná dozrál čas i pro Váš stav a příze. A máte naprostou pravdu, právě takovéhle střihy jsou pro úzkou ruční tkaninu jako stvořené.

Vendula
6 let

Velmi zajímavý článek, videem jsem se doslova pokochala. Tkát se sice nechystám, ale v dětství jsme doma měli malý dětský tkalcovský stav a vzpomínám si, že mě tenkrát to tkaní bavilo. Vůbec ani nevím, kam se ten stav poděl.

whitehorse
whitehorse
6 let

teda musím říct, že tento článek mně nahlodal a hledala sem a našla kurz v Brně. případně i zvažuju pořídit alespon ten dětský (a že jich je druhů) ale nějakého většího rozměru (ale tak aby se mi v pohodě vešel do bytu). takže díky za motivaci.

Monika
6 let

Děkuji Annine za článek. Právě jsem strávila dost času na netu výběrem/hledáním buklé, bezvýsledně, ale zato jsem našla pěkné příze:),,, No a vzpoměla si na tenhle článek na Stehu. Jestli ještě sledujete diskuzi, nebo někdo kdo má s tkaním už zkušnosti (že Barboro, co kurz?:)), nemohla byste napsat, nebo poslat odkaz, jaký konkrétně stav jste si pořídila? Do 2+kk:) A ještě k té látce – i na videu z Lesage, není výsledná látka příliš úzká? A jak se z toho potom šije? Netřepí se? Ještě víc než “strojové” buké z obchodu? Opravdu o tom vážně uvažuju :). Za dobu na… Číst vice »

Barbora
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Monika

Musím se přiznat, že kurz je ještě stále ve formě dárkového poukazu na poličce. Ale plánuji ho na začátek podzimu.
Ta úzká šíře látky na škodu zas až tak není. Můžete si ji upravit přesně podle sebe a potřebné velikosti střihových dílů. Pokud si utkáte buklé na šíři každého dílu + přídavky, do doby než jej sešijte s ním můžete pracovat jako s obdélníkem, který má tedy boční strany s pevným okrajem a proto se třepit nebude vůbec a po sešití a sestřižení švových přídavků je ihned začistíte s podšívkou, takže není potřeba se obávat, že by se vám vytřepilo.

20
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x