27.2.2017 | Barbora | 16 komentářů

Šití technikou Alabama Chanin IV.

Dnes přišel konečně čas na samotné zdobení. Ještě předtím si však krátce řekneme pár základních věcí k přípravě. V knihách od Natali Chanin v úvodní kapitole najdete pár roztomilých pořekadel a poučení, která jsou známá i u nás. Například to o dlouhé niti a líné švadlence. Nebo zda by se měla navlékat nit, nebo spíše jehla…

Základem je tedy správná délka nitě, která by měla být dlouhá přibližně jako vaše předloktí. (Bez mučení přiznávám, že občas bývám hodně líná a tu niť mám fakt dlouhou.) Po navlečení je potřeba do jedné ruky vzít jehlu s nití a druhou rukou několikrát projet prsty po celé délce niti, čímž se odstraní i určité napětí, kterou niť ze své podstaty (je kroucená z několika vláken) má. Niť je třeba pořádně zauzlovat dvojitým uzlem a nechat alespoň 2-3 cm dlouhý konec.

Na šití a zdobení se používají klasické (přední, zadní, obšívací, stonkový atd.) a pružné stehy. Podrobnější popis najdete v dřívějším článku. Také v knihách je vše názorně vysvětleno.

IMG_1632

Prošívání a obrácená aplikace 

03bfe99f5b93137f84c9d8d50e3f82cd

Zdroj: Alabama Chanin

Prošívat můžete buďto předním nebo zadním stehem tak, že prošíváte po obvodu nabarveného vzoru a po jeho obšití vnitřní část nějakými šikovnými nůžtičkami vystříháte cca 2-3mm od prošívání.

Varianty…

46411d6cf5f314c24ce4a803be5082e33d1b7c60e591f18b1492ca555f36aef3DSC_3062

Zdroj: Alabama Chanin, Where is my instruction manual

Negativní obrácená aplikace

8e06ebc02bdef92454aae8b28b9442ba-e131781614547411 7faf1a19b80e783e490035424b78f05f c653db5972380e3c5985ca0ebc7b5fd3

V tomto případě prošíváte opět předním nebo zadním stehem 2-3mm směrem dovnitř od okraje nabarveného vzoru a po prošití ostříháte všechno okolo nabarvené šablony.

Tyto dva druhy zdobení patří mezi nejjednodušší, obzvlášť když použijete přední steh – pak jde práce velmi rychle od ruky. Ale můžete si samozřejmě práci trochu ztížit a látku vyšperkovat ještě víc, pokud třeba použijete na zdobení různé druhy korálků a flitrů. U nás máme velikou výhodu, protože nabídka korálků značky Preciosa je tu rozsáhlá a dostupná, přitom jsou to přesně ty korálky, které používají i u Alabamy.

U těchto dvou druhů zdobení platí to, že obě vrstvy látky – spodní a vrchní se šablonou – máte od začátku práce spojené a leží na sobě.

Aplikace

2015-Swatch-of-the-Month-Blues-8-August-Small-Polka-Dot-3D-Applique-Abraham-Rowe-3

Tato varianta se liší už ve způsobu nanášení vzoru a je trochu složitější. Šablonu si nastříkáte na lícovou stranu spodní látky. Poté šablonu obrátíte a ještě jednou ji nastříkáte na svrchní látku, ale na její rubovou stranu. Po zaschnutí barvy ze svrchní látky vystříháte jednotlivé motivy a ihned si je pokládáte na spodní látku – na ni je pak můžete přišít zase mnoha různými způsoby.

IMG_1637

Možnou obměnou tohoto způsobu je i reliéfní aplikace, kdy při vystříhávání motivů ze svrchní látky tyto motivy o něco zvětšíte (nebude stříhat přímo po okraji barvy, ale s přídavkem) a takto zvětšený motiv poté na jeho místo na spodní látce nařasíte tak, aby okraje seděly a uvnitř motivu vznikly různé sklady a vrásnění.

IMG_1638

Zdobení pomocí našívaných proužků

Touto metodou můžete přidat trochu dimenze do jinak hladkých ploch, které například nechcete zdobit velkou aplikací.

Nastříháte si (nebo vyřežete pomocí řezacího kolečka a podložky) proužky široké cca 1,5cm, které potom našijete na již sešitý oděv. Já jsem takto zdobila jednoduchou černou úpletovou sukni. Při našívání samozřejmě můžete použít různé druhy stehů, přišívat korálky, proužky řasit, skládat, překládat a kroutit. Fantazii se meze nekladou a v knihách od Natali Chanin naleznete plno inspirace.

IMG_1640

 

IMG_1642

Konstrukce

Oblečení značky Alabama Chanin bývalo ještě donedávna kompletně celé šité v ruce. V poslední době však představují i kolekce, kde u jednodušších a méně zdobených kousků oděvů můžete najít i strojové šití. Nicméně já zůstala věrná tradiční technologii a i švy mám šité ručně.

Na své sáčko jsem si tedy vybrala jedny z nejjednoduších postupů, prošívání předním stehem a obrácenou aplikaci. Okraje jsem prošívala tmavě modrou prošívací nití od Gütermannu. Nejdříve jsem úplně všechny motivy na všech dílech obšila a následně prostříhala. Poté následovalo sešití ramenních švů, přišití rukávů naplocho a sešití bočních i rukávových švů. Vše jsem sešívala předním stehem a následně ještě jednou prošívala z líce opět předním stehem. Tím celý šev zpevníte a zároveň zafixujete švové přídavky. Na začištění průkrčníku, předních dílů a spodního okraje sáčka je potřeba proužek z úpletu, který přehnete a některým z pružných stehů přišijete. A to je vlastně vše. Samy vidíte, že na tom není vůbec nic složitého, pouze je tento projekt časově náročnější.

IMG_1655

IMG_1656

IMG_1653

Uložit

Uložit

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (27.02.2017/8:17)
Kategorie: Techniky, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vendula
6 let

Blíž by mě zajímaly ty ručně sešívané švy. Mohla byste prosím přidat foto detailu, jak na hotovém výrobku vypadají? Přiznám se, že mě trochu překvapilo, že ty švy sešíváte předním stehem, protože mi nepřijde příliš odolný. Ale možná je to jenom můj předsudek.

Vendula
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Děkuji za odpověď i foto. Budu to muset vyzkoušet , abych se přesvědčila na vlastní kůži :-).
Ať se Vám dovolená vydaří!

Jana
Admin
6 let

Bára se momentálně rekreuje, takže pošle asi později. Přední steh je překvapivě stabilní, ale stehy musí být stejně dlouhé kvůli napětí. Někdo doporučuje přední steh i k všívání zipu, protože to umožňuje víc pohybu. Ale taky k tomu mám nedůvěru. 🙂

Vendula
6 let
Odpověď na komentář  Jana

Tak to jsme dvě. Na zip jdu zásadně osvědčenými metodami 🙂

HelaF
6 let

Přemýšlím, že bych šila bez obarvení krajových linií , jen šablonu obkreslit na látku, obšít a vystříhat. A na některých fotkách jsou uzlíky a konce nití na lícové straně viditelně ponechané? Nebo je to jen nedokončená práce? Objednané látky mám na cestě a pořád přemýšlím co dělat. Sešívání jen předním stehem mi přijde také ne příliš důvěryhodné 🙂

HelaF
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Tedy po pravdě, uzlíky a konce nití viditelně, to nebude nic pro mě. Byla jsem v dětství vedena k precizní práci při vyšívání a ostatních ručních pracích , je to ve mě hluboko uložené 🙂

Nora
Jana
6 let
Odpověď na komentář  HelaF

Můžete uzlíky a konce nití schovat všechny do rubu. 🙂

Adele
6 let

Mě by zajímala ta technika s našíváním korálků. Máte něco ušito s korálky?

Miriam
6 let

Tak prvy pokus 🙂 trosku sa mi rozpila farba cez tie zosite casti sablony 🙁 ale inak celkom zaujimave siticko 🙂

HelaF
6 let
Odpověď na komentář  Miriam

Nádherná práce! Měla jste filcovou šablonu? Kombinace bílé se světle šedou a tmavým prošitím je skvělá!

Petra
6 let
Odpověď na komentář  Miriam

Krásné! Tu rozpitou barvu vydávejte za umělecký záměr 🙂

16
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x