16.2.2017 | Barbora | 9 komentářů

Šití technikou Alabama Chanin II.

Rozhodly jste se sledovat náš seriál a také něco ušít touto technikou? Dnes vám představím vhodné materiály a také se dozvíte, jak si vytvořit šablonu. Pokud už jste si rozmyslely, co budete šít, je to jen dobře, protože se od toho odvíjí volba materiálu a způsob zpracování.

Alabama Chanin S/S 2010

Alabama Chanin S/S 2010

Výběr textilního materiálu

Na originální modely používá Alabama Chanin dva typy bavlněného úpletu – tzv. single jersey – což u nás najdete pod názvem jednolíc. Tenčí úplet je o hmotnosti 5,6oz/linear yard, ten silnější pak 9,8oz/linear yard. V našich a evropských eshopech se ale setkáte většinou s údaji v gramech na m2. Po poradě a společných redakčních výpočtech jsme došli u tenkého úpletu k číslu 111g/m2 a u silnějšího 195g/m2.

Po obyčejném celobavlněném úpletu odpovídající gramáže jsem se snažila pátrat docela dlouhou dobu, ale moc se mi nedařilo. Snad jedině Moraviatex má v nabídce podobný úplet v gramáži 160g a 180g. Pokud byste chtěly, nabízejí ho i v biokvalitě, ale pouze ve světlých odstínech. (Ale zase se můžete vyřádit a vlastnoručně si ho nabarvit.) Dejte si ale pozor, protože tento úplet se docela dost sráží. Vůbec bych se nebála ho před použitím klidně i dvakrát, třikrát hodit do pračky na 60 stupňů. (A jestli máte obavy, že tuto teplotu nevydrží, tak buďte v klidu, já jej nedávno nejen barvila v pračce na 95 stupňů, ale ještě jsem pak přidala jednu vroucí lázeň v hrnci.)

Pokud chcete opravdu kvalitní látku, vyplatí se porozhlédnout v zahraničí. Já mám nejlepší zkušenost s látkami z Naturstoff.de. Objednala jsem si od nich vzorník a mají nejen krásné barvy, ale i materiál je velmi kvalitní. V nabídce mají jak klasický bílý jednolíc v biokvalitě v šíři 170cm a černý v šíři 165cm, ale také oboulíc (neboli interlock, kdy rub a líc vypadají stejně) v mnoha barvách. Na své černošedé triko jsem použila právě tento interlock o gramáži 167g/m2, a přestože jsem ho už snad stokrát vyprala, látka vypadá pořád stejně. Proto jsem se rozhodla, že na sáčko použiju právě tento osvědčený materiál. Jasnou volbou byla jedna vrstva v černé barvě, o druhé barvě jsem docela dlouho přemýšlrla, ale nakonec vyhrála tmavěmodrá. Interlock se od jednolíce liší i tím, že se jeho okraje nekroutí. To je jednoznačná výhoda při manipulaci. Práce s oboulícem je oproti jednolíci jednodušší. Na druhou stranu přímo u Alabamy říkají, že srolované okraje jsou tradičním prvkem jejich modelů. Opět je to jen na vás, co si vyberete a co se vám líbí.

V komentářích pod prvním článkem padla otázka, zda je možné použít i úplet s příměsí elastických vláken… Myslím, že záleží jen a jen na vás, co si vyberete a co vám bude vyhovovat. Osobně bych se vyhnula velkému procentu příměsi – elastická vlákénka jsou opravdu pidi a při jejich narušení a potrhání se může stát, že budou viditelná. Jistě jste to už zažily na nějakém hodně nošeném triku – v místě velkého tření, například v podpaží, dochází ke ztenčování vláken a ty se pak začnou třepit. Elastická vlákénka mají tendenci vylézat na povrch a při bližším pohledu jsou viditelná jako šedavé chmýříčko.

Dobrým zdrojem bavlněného úpletu mohou být i napínací prostěradla.

V každém případě se určitě vyhněte úpletům z viskozy nebo jejích směsí. Nejen, že jsou většinou tenčí než klasické bavlněné úplety, ale mají hlavně často tendenci žmolkovatět.

Množství materiálu záleží na zvoleném střihu, ale nezapomeňte, že potřebujete mít dvě vrstvy.

Výběr šablony a její výroba

Motiv a jeho velikost hrají velkou roli na celém výsledném výtvoru. Jak už jsem psala, můžete zvolit buď zdobení pouze jednoduchým motivem, nebo celoplošné. Můžete si vybrat abstraktní vzor, nebo květinový, nějaký nápis, zkrátka co se vám líbí.

62174a7eb59dd93545e1b4537925ce08

Kdo by si chtěl práci zjednodušit, na stránkách Alabamy si může objednat hotovou šablonu s motivem, který mají právě v nabídce. Ale šablony jsou velice drahé, navíc musíte ještě připočítat poštovné a clo, vyplatí se proto vlastní výroba, která je vcelku nenáročná. Motiv si můžete za pár dolarů stáhnout ze stránek Alabamy, ofotit a zvětšit z jejich knih, stáhnout z CD, nebo jednoduše stáhnout vybraný obrázek, zvětšit, vytisknout a poslepovat. Není to nic složitého. Já jsem si vybrala motiv Bloomers All Over, zvětšila jsem ho na 350%, několikrát vytiskla a poslepovala tak, aby mi celoplošně navazoval. Nakonec jsem šablonu obtáhla fixem, abych měla ostré obrysy, protože při tak velkém zvětšování se dost rozostřily.

IMG_1431

Velikost šablony záleží na vybraném střihu. Nejjednodušší je, když vám šablona pokryje celý jeden střihový díl a vy ji nemusíte polohovat. V případě větších kusů oblečení, jako jsou třeba dlouhé šaty, si s tím ale asi budete muset pohrát a šablonu při nanášení barvy posouvat, jinak by byla strašně velká. Ta moje má rozměry cca 60x60cm.

Šablonu můžete vytvořit z různých materiálů. Šablonu na černošedé triko jsem vyráběla z pevnější fólie, na kterou jsem si motiv fixou nakreslila a pak malinkými nůžkami vystříhala. Šablona z fólie má tu nevýhodu, že se může na látce víc nechtěně posouvat. Pokud máte tekutější barvu, může se také pod šablonou rozpíjet.

Tentokrát jsem se rozhodla vytvořit šablonu z filcu. Výhodou filcu je, že i když ho neseženete v požadované velikosti, velice jednoduše ho sešijete k sobě. Seženete ho v každém obchodě s výtvarnými potřebami nebo v galanterii. Další výhodou je, že určité množství barvy je po okrajích schopen vsáknout, proto se barva tolik nerozpíjí. Je ale potřeba ho velice pečlivě vyřezat ostrým skalpelem nebo nůžtičkami. Filc seženete v různých tloušťkách. Mne kupodivu překvapilo, že silnější a pevnější filc jde daleko lépe řezat a stříhat než ten slabší, který se hodně tahal. Sešila jsem tedy 6 filcových listů ve velikosti A4 k sobě a pomocí lepidla na textil jsem na něj přilepila papírovou šablonu. Nejlépe na to funguje lepidlo ve spreji. I slabá vrstva papír krásně přilepí, ale lze jej potom jednoduše sejmout.

IMG_1446

Šablona v procesu stříhání…

IMG_1447

Do příštího dílu tedy jistě stihnete vystříhat šablonu a objednat nějaký pěkný úplet, protože budeme pokračovat vybíráním barev a jejich přenosem na látku.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (16.02.2017/1:19)
Kategorie: Techniky, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
PetraH
6 let

Mohu doporučit tento filc pro výrobu šablony http://www.tama-bohemia.cz/index.php/materialy-pro-vysivani/filc
Dřív měli i normální e-shop, teď jsem ho nenašla. Filc je tenký necelý 1mm a velmi pevný, skvěle se z něj tvoří šablony. Nepamatuji si cenu, ale vycházel lépe než naformátovaný na A4. Třeba tento tip poslouží 🙂

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  PetraH

Díky za tip! Filc jsem si objednala, objednávat lze na kpazoutova@tama.cz, cena je 58 korun za metr + DPH + poštovné.

HelaF
6 let

naplánovala jsem šít top. Lístková šablona se mi moc líbí 🙂
našla jsem 100% úplet v tkadexa. S tímto materiálem nemám zkušenost, brala jsem od nich jen bambusový úplet, který je moc příjemný, ale na toto prošívání asi nevhodný
http://www.tkadexa.cz/tkadexa/eshop/1-1-METRAZ-LATKY/157-3-Bavlneny-oboulic-jednol-100-Ba
v batani mají vše s elastenem.
http://www.batani.cz/batani/eshop/1-1-JEDNOLIC-uplet-trickovina/9-2-JEDNOLIC-165gr-m2-JEDNOBAREVNY
plánujete někdo nákup v naturstoff?

whitehorse
whitehorse
6 let

k té plsti by mohly pomoci i tyto stránky http://eshop.tovarna-plsti.cz/dekoracni/dekoracni-plsti/

PetraH
Petra H.
6 let
Odpověď na komentář  whitehorse

Myslím, že tento filc je hodně jemný a vytahuje se. Ale možná na šablonu postačí…
Jsem zvědavá na další díl návodu, jak se vlastně se šablonou bude pracovat dál 🙂

zabazaba
6 let

Holky čau! já jsem našla toto http://www.majdalatky.cz/JEDNOBAREVNE-UPLETY-c1_2_2.htm
moc zkušeností nemám, radši si látku předem osahám, pokud je kde, takže se ptám šlo by použít? Chystám se na tričko/top.
A už se těším na další článek.

to whitehorse: zdravím 🙂

Pavlicka
Pavla
6 let

Dobrý den, mám dobrou zkušenost při malování na trička: místo filce používám samolepící tapetu. Najdete ji i v tržnicích u Vietnamců, ošklivé vzory nebo zbytky bývají ve slevě. Vybraný vzor si ve správné velikosti vytisknu papír, který nalepím zespodu na tapetu (na tu část, která se pak slupuje). Motiv stříhám z obou vrstev najednou, čímž odpadá složité přenášení motivu na šablonu. Následně sloupávám tu nelepící část a postupně tapetu lepím na látku. Tapeta se dá použít několikrát, pokud ji po zaschnutí barvy opatrně sloupnete a nalepíte třeba na euroobal. Ja však dobré barvit látku brzo po nalepení tapety, okraje mají… Číst vice »

9
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x