13.2.2017 | Barbora Jana | 24 komentářů

První výročí Stehu za stehem!

Tento víkend to byl přesně rok, co jsme začaly vydávat tento časopis. Velmi vám děkujeme za vaši přízeň a v rámci nostalgie vám přinášíme článek plný našich dojmů a plánů do budoucna.

A jak myšlenka Stehu vůbec vznikla?

Přišla s ní Petra, která stála u zrodu několika časopisů a zároveň měla pocit, že klasické blogy jsou už trochu pasé. U nás nikdy šicí blogy ani nedosáhly široké čtenářské základny a ty zahraniční už se většinou profesionalizovaly, nebo zanikly na nedostatku času. Chtělo to tedy jiný formát, který by nebyl vedený formou osobního deníku a obsahoval by mnohem komplexnější články o šití. Bylo to velké sousto, u kterého byl úspěch dopředu nepředvídatelný, ale přesto jsme se do něj pustily.

Proč právě my tři?

V době, kdy Petra přišla poprvé s myšlenkou internetového časopisu, dostala Jana nabídku na psaní článků pro Módní peklo, a tudíž nebyl úplně tak čas a energie pustit se do nových stránek. Se spoluprací ale nebyla po nějaké době úplně spokojená, proto jsme o pár měsíců později myšlenku časopisu obnovily. Oslovily jsme skupinku stálých diskutujících na Šicím fóru (které jsme založily o tři roky dříve), jestli se nechtějí na stránkách podílet, a tak do redakce přibyla Bára.

Jaké byly začátky?

Technicky dost krušné, ale díky bohu za youtube a IT návody pro lamy, které se na něm dají najít. Ovšem psaní o šití, to byla jiná. Stránka začala mít téměř okamžitě obrovský ohlas, což nás postrkovalo a motivovalo dál.

A jak vnímá uplynulý rok každá z nás?

Bára

Co ti Steh za ten rok dal a vzal?

Když se zamyslím nad touto otázkou, můžu s čistým svědomím říct, že mi spíše jen dal a to v pozitivním slova smyslu. Daleko víc si teď šití užívám, snažím se pracovat velmi pečlivě a pomalu, protože je potřeba toho hodně dokumentovat. To, co budu šít, si velmi dobře promýšlím. Manžel párkrát zkouknul naše stránky a překvapilo ho, jak jsou vlastně již obsáhlé a s údivem a hrůzou pronesl: “Ale to ti musí zabrat strašně moc času?!” Je pravda, že nějaký čas to samozřejmě zabere, ale pokud děláte něco, co vás baví, tak všechno jde daleko jednodušeji a hlavně vás to naplňuje. Stačilo odbourat večerní sledování televize a času je spousty, a to i se dvěma malými dětmi.

078

Jak vidíš Janu a Petru?

Jako spřízněné duše a nejlepší poradkyně! 🙂 Naše redakční facebooková stránka je plná rozhovorů nejen o šití a pokud se jedna z nich na půl dne odmlčí a nic nenapíše, už chytám nervozitu, co se děje a netrpělivě čekám na další diskuzní příspěvek. Jinak musím ještě prozradit, že Jana je náš IT guru a specialista a jen díky ní funguje poradna, diskuze, komentáře a chodí vám newslettery. A díky Petře si zase může číst články plné pěkné češtiny a bez pravopisných chyb.

Jak to vidíš do budoucna?

Mým velkým přáním je, aby se Steh stal místem, kam se čtenářky budou rády vracet nejen za novými články, ale také, aby si mezi sebou poradily a pochlubily se svými výtvory. Byla bych moc ráda, kdyby se šití zase stalo oblíbeným koníčkem a nebylo na něj nahlíženo jako na něco méněcenného. Mnoho lidí si ještě stále myslí, že pokud někdo šije, tak to dělá proto, aby ušetřil, a proto, že nemá dost peněz si koupit oblečení v obchodě. Jen ty, které mají se šitím zkušenosti, ví, že je to přesně naopak.

 

Jana

Co ti Steh za ten rok dal a vzal?

Především mi toho strašně moc dal. Šití zbožňuju a nejde jen o samotnou ruční práci, ale i o psaní o něm a o komunitu, která se kolem něj vytváří. Je skvělé sledovat ženy různého věku a povolání, jaké úžasné věci dokážou vytvořit vlastníma rukama. Bez čtenářek a jejich odezvy by nikdy nemohla být stránka tam, kde je teď. Momentálně připravujeme velké změny a novinky, jejichž plánování a realizace zabere dost času, ale na druhou stranu mě nabíjí obrovskou energií.

194

Jak vidíš Báru a Petru?

Nepřestává mě fascinovat, jak je možné, že jsme se našly. 🙂 Skvěle se doplňujeme a Báru i Petru strašně obdivuju. Bára je naprostý šicí drak – než se s Peťou rozhodneme, jaký vybrat střih, ona má ušito. Navíc strašně precizně, což je pro mě nepochopitelné o to víc. Na Petře zase obdivuju její umělecký, až konceptuální přístup. Nic, co šije, není jen tak, je vidět, jak nad vším do hloubky přemýšlí, jako ostatně asi nad vším, co dělá.

Jak to vidíš do budoucna?

Pevně věřím, že se stránka bude dále rozvíjet a tajně doufám, že hlavně, co se právě komunity týče. Byla bych hrozně ráda, kdyby se čtenářky více zapojily do samostatné diskuze, kterou i z těchto důvodů čeká vylepšení.

 

Petra

Co ti Steh za ten rok dal a vzal?

Minulý rok byl pro mě náročný, ale zároveň naprosto úžasný.  Takový ten rok, kdy se vám v rámci velkých životních změn tak trochu nečekaně začnou plnit velké sny – a Steh byl jedním z nich. Vědela jsem, že web o šití má potenciál, tušila jsem, že to v této sestavě krásně zvládneme, ale zároveň jsem si byla vědomá toho, kolik zájmových webů zase rychle skončilo pro nezájem čtenářů nebo neshody v redakci. A jsem ohromně vděčná, holkám v redakci i čtenářkám, že to všechno do sebe takhle krásně zapadlo.

070-2

Jak vidíš Báru a Janu?

Sleduju je s obrovským respektem a obdivem :)! Ale vážně, nepřestává mě udivovat jejich energie, nasazení, chuť zkoušet a prozkoumávat nové věci, báječná schopnost spolupracovat, ochota investovat do nekomerčního projektu tolik času i vlastních prostředků… Neustále mě inspirují a posouvají dopředu, zatímco já – váhavý střelec – teprve promýšlím zárodky nějakého nápadu, Jana už ví, jak to třeba naprogramuje a Bára má už ušitý nějaký další skvělý model. Vždycky, když mi někdo vypráví, jak moderní technologie lidi od sebe izolují, dávám naše seznámení a spolupráci jako příklad toho, že bez našich původních blogů, fóra, facebookových debat, Skypu atd. by něco takového jako Steh nikdy nevzniklo a nemohlo takhle skvěle fungovat.

Jak to vidíš do budoucna?

Především si konečně musíme pořídit tu profi verzi Skypu, abysme se při redakčních radách nejen slyšely, ale i viděly :)! Těším se a jsem zvědavá, co další rok přinese. Mým velkým snem je jednak jednou za čas dát Stehu podobu tištěného časopisu nebo knihy, třeba i s vlastními střihy, a pak pořádat intenzivní workshopy – podobná setkávání při šití couture projektů, jako pořádá třeba Susan Khalje, naše největší guru. Ale to je samozřejmě sen velmi neskromný a zacílený na mnoho let dopředu :).

Uložit

Uložit

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (13.02.2017/10:00)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vendula
6 let

Gratuluji k prvnímu výročí. Váš web je jednoduše úžasný a velmi inspirující!

Martina
Martina
6 let

Taky gratuluji k narozeninám a děkuji za spoustu užitečných informací. Moc ráda čtu články i příspěvky. Jen tak dál…

mata
mata
6 let

Také se přidávám s blahopřáním a přeji vám, spoustu skvělých nápadů jako doposud, hodně čtenářek a nadšených švadlenek. Jste skvělé, máte můj obdiv, co všechno stíháte a jak umíte uskutečnit svoje sny. Díky za všechny nápady a články.

Ateh
6 let

Milé dámy,
často se na mnohém neshodneme, což dovedu dát zcela nepokrytě najevo, ale to nemění nic na tom, že vám velice fandím. Web žije již celý rok, má se čile k světu a vy dokazujete, jak ohromnou moc má spolupracující tvořivá ženská energie.
Přeji vám mnoho invence, vizí a nezbytné trpělivosti a odhodlání k jejich realizaci.
Štěstí a úspěch ať vás provázejí v dalším roce!

splaseny.ero
Eva
6 let

Gratuluju k prvnímu výročí a přeju dostatek času na další články!
Jsem ráda, že jsem na vás narazila a krok za krokem jsem zjistila, že tu jsou na jednom místě odpovědi na otázky, které jsem léta marně vyhlížela. A další odpovědi přicházejí. Ne všechno, co ze mne vypadne je a bude vysoká krejčovina, ale čas od času si člověk potřebuje zvednout ego, když ukáže nejen líc, ale s náležitým “fundovaným” komentářem i rub 😉

Jana
Admin
6 let

Všem moc děkujeme za tak milá slova!

Adéla
Adéla
6 let

Díky za vás. Jen tak dál.

Miriam
6 let

Gratulujem k prvemu vyrociu a dakujem za vsetky clanky.Vdaka vam som objavila nove dimenzie sitia 🙂 Tesim sa na novinky avizovane v newslettry a drzim palce do dalsich projektov a rokov 🙂

6 let

Také se musím připojit ke gratulacím a díkům. Bez tohoto webu bych svoje šicí dovednosti zdokonalovala mnohem pomaleji (jestli by se vůbec zdokonalovaly). Díky vám mám rozešité padnoucí (!) šaty, na kterých jsem si vyzkoušela několik vámi popsaných metod a úprav. Děkuji 🙂

Ema
Ema
6 let

Také se připojuji ke gratulacím a moc děkuji za podnětné články!

Ivana
Ivana
6 let

Děkuji také za neustálý zdroj inspirace a užitečných informací.

Linda
Linda
6 let

Děkuji Vám za tento web. Několikrát týdně se dívám, jestli už je nový článek. Spousta informací je pro mě velmi přínosných a hlavně mě to posouvá v šití dál.

Vendula
6 let
Odpověď na komentář  Linda

To jste na tom ještě dobře, protože já to tu kontroluju i několikrát denně, jestli náhodou něco nového nevyšlo 🙂

Ema
Ema
6 let
Odpověď na komentář  Vendula

Tak to já taky 😀

Linda
Linda
6 let
Odpověď na komentář  Vendula

No dobře, tak popravdě každý den se dívám :). Ale jsem prostě fakt ráda za tento web.

Petra
6 let
Odpověď na komentář  Linda

Zatím se snažíme držet pevnou periodicitu dvou nových článků týdně, které vyjdou vždy během pondělí a čtvrtka, ale s novým webem tomu zkusíme dát ještě větší řád a do budoucna nejspíš i větší četnost textů 🙂

Hannnah
6 let

Hlásím se, že taky kontroluji každý den, jestli něco nepřibylo … Taky vás chci pochválit a poděkovat za to, co děláte. Na druhou stranu jsem zjistila, jaký jsem amatér, ale opravdu se snažím se zlepšovat. Ještě, že jste tento web nezačaly psát dříve, dnes už bych si absolutně do některých mých minulých projektů netroufla. Šila jsem například svatební šaty dceři, dopadly solidně, ale dnes bych už spoustu věcí dělala jinak (a lépe). Zdá se mi, že teď ke každému šití přistupuji s obavou a respektem (ty muka než vyberu střih a střihnu do látky! 🙂 ), dřív jsem to brala… Číst vice »

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Hannnah

Podle systémového hlášení Vám měl dorazit i newsletter, který jsme posílaly teď v neděli (o pul deváté ráno). Měnily jsme systém na posílání, tak jee možné, že to třeba spadlo do spamu. Každopádně posílám znovu!

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Hannnah

A nemusíte se bát, myslím, že podobné pocity máme každá. Já teda aspoň když vidím, co dokážou ostatní ušít, mám hodně často depku z toho, že toto nikdy nezvládnu. 🙂 Svoje svatební šaty bych zpětně předělala od základů!

Ateh
6 let
Odpověď na komentář  Hannnah

Z toho si vůbec nic nedělejte, je to zcela přirozené. I když už mám dost bohaté zkušenosti, čas od času na mě nervozita sedne také. Naposledy když jsem před měsícem stříhala kabát z velbloudí vlny za bezmála devět tisíc! Když by to bylo moje a já jsem něco zkazila, můžu si nadávat a obrečet to, ale tady už jde o cizí peníze 😉 Navíc to byl zbytek, co mi poslali, takže náhrada nemožná. Takže se mi stává, že mám na stole nataženou látku, na ní střih a pár hodin poskakuju kolem, než udělám definitivně “fik” 🙂

Linda
Linda
6 let
Odpověď na komentář  Ateh

Tak to bych nedala :). Střihnout do látky za tolik peněz, to by mě zabilo.

Ateh
6 let
Odpověď na komentář  Linda

Časem dala 😉 Byl to spíš příklad, jak se nám s nabytými zkušenostmi a dovednostmi posouvá “hranice” trémy a bez ohledu na ně, každá je někde máme 🙂

HelaF
6 let

Gratuluji k výročí a jsem moc ráda že jste a pokračujete!! ( nakukuji několikrát týdně 🙂

whitehorse
whitehorse
6 let

i já se přidávám s gratulací a přeji webu mnoho čtenářek, které inspiruje k dalším odvážným krokům v jejich šití a taky mnoho dalších společných let v tak báječné sestavě a skvělé atmosféře jaká mezi vámi panuje.

24
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x