6.2.2017 | Barbora | 6 komentářů

Šití technikou Alabama Chanin I.

Po zveřejnění článku o šití technikou Alabama Chanin mne příjemně překvapil váš zájem. Na základě vašich přání jsem se rozhodla sepsat podrobnější seriál, který by vám mohl pomoci, pokud byste chtěli tuto techniku také vyzkoušet. Budu se sice snažit vám všechno co nejlépe popsat a vysvětlit, ale přesto velmi doporučuji zakoupení některé z knih, které Natalie Chanin vydala. A to i v případě, že dobře nevládnete angličtinou. Vše je v nich totiž názorně rozkreslené nebo vyfotografované. Já osobně mám knihy dvě a i když se může na první pohled zdát, že jsou si podobné, zjistíte, že to tak není. V obou knihách se samozřejmě dočtete o historii Alabama Chanin, o materiálech, které používají, základních principech apod. První mojí knihou byla Alabama Studio Sewing + Design, kde jsou krásně zdokumentovány všemožné způsoby zdobení látek – od stehů po aplikace, ozdobná řasení či zdobení korálky… Při listování knihou zjišťujete, že každá další fotografie přináší další a další nápady, kombinace barev a prošívání, takže ve finále ani nevíte, který způsob zdobení vás zaujal nejvíc. Zároveň v knize také najdete archy se střihovou přílohou na několik modelů. Druhá kniha, Alabama Studio – Sewing Patterns, je spíše zaměřená na úpravy střihů, a to jak pro lepší padnutí modelu, tak i pro další designové varianty. V této knize nenajdete klasickou střihovou přílohu, ale CD, které obsahuje střihy ze všech dosud vydaných knih a zároveň i soubory s vybranými šablonami.

e9012cba1dd5d900901146edf1323b2f

Výběr modelu

Když jsem přemýšlela nad tímto seriálem, nejdříve jsem potřebovala vyřešit, co vlastně budu šít. Od toho se totiž odvíjí výběr látky, šablony i techniky. Jelikož tvoření touto technikou zabere opravdu dost času, je třeba si vše dobře rozmyslet, abyste ve výsledku byly spokojené a danou věc rády nosily a užily. Mnohé z vás jistě stále uvažují nad tím, že takto zdobené oblečení vlastně vůbec není váš styl. Může se vám zdát hodně folklorní či etno. Já mám také ráda spíše minimalistické kousky, v dlouhé sukni a batikovaném tričku à la lesana byste mne nikdy nepotkaly, ale když vše správně promyslíte a zkombinujete vhodný střih, barvy a šablonu, zjistíte, že je to fajn. Na stránkách Alabama Chanin jistě naleznete spoustu inspirace, koukněte i do sekce Journal nebo na Pinterest.

images

Po zvážení všech možných variant jsem se rozhodla, že se pustím do jednoduchého sáčka. Řekněme do takové lepší teplákovky. Něco, co můžu hodit na obyčejné triko k džínům, na jednoduché šaty, zkrátka něco, co se hodí k mému stylu, co se mi líbí a dokážu si představit, jak to budu kombinovat. Ale na druhou stranu to nebude obyčejná úpletová mikina, ale něco, co bude na první pohled vypadat zajímavě a nadčasově a nepotkám v tom na ulici každou druhou…

Zdroj: alabamachanin

Zdroj: alabamachanin

Střih

Když si pečlivě prohlédnete modely na stránkách Alabamy, zjistíte, že jsou to vždy co nejjednodušší a nejzákladnější kousky garderoby. Jednoduchá trička, šaty, sukně a sáčka, popřípadě doplňky typu šátek, pléd nebo pončo. Zaprvé je to proto, že se všechno vyrábí z poddajného a natahovacího úpletu, který nám leccos promine, a tak nemusíme jednotlivé kousky složitě tvarovat pomocí švů a záševků. Za druhé proto, že na jednoduchých věcech právě vynikne zdobení. A to si můžete dávkovat podle svého uvážení. Někomu třeba stačí jeden ozdobný motiv, někdo má zase rád oblečení bohatě ozdobené, vyšívané flitry a korálky s velkým množstvím motivů po celé ploše.

Původně jsem uvažovala, že na sáčko trochu poupravím svůj střih na kabátek typu Chanel, ale nakonec jsem od toho ustoupila, protože těch zjednodušujících úprav by bylo opravdu hodně. Vytiskla jsem si proto původní střih na sáčko, který pod názvem Coat/Jacket/Cardigan Pattern najdete na CD v knize Alabama Studio Sewing Patterns. Střih má pouze 3 díly – zadní díl, přední díly a jednošvový rukáv. Žádné záševky a složitosti. Po přeměření a porovnání měr s tabulkou jsem zvolila velikost XL. A přestože se jedná o velice jednoduchý střih, nedalo mi to a vytvořila jsem si zkušební model ze zbytkových úpletů. Přeci jen by byla velká škoda, kdybych po veškerém úsilí se zdobením zjistila, že mi to nesedí. A dobře jsem udělala. Zjistila jsem, že je potřeba upravit průramek i rukáv. Sice to nemá být sáčko s klasickým vsazeným a vypasovaným rukávem, ale takto spadlý rukáv se mi vůbec nelíbil.

IMG_1434

Proto jsem zkrátila ramenní šev, zmenšila průramek podle velikosti L a upravila rukávovou hlavici tím, že jsem ji trochu zvýšila. (O rukávových hlavicích a jejich úpravách se podrobněji můžete dozvědět ve videu v 8. díle seriálu o šití kabátu, které pro vás natočila Jana.) Pro porovnání – původní (horní) a upravený (vespod) střih na rukáv….

IMG_1531

A na zkušebním modelu..

IMG_1437

V příštím díle si povíme o vhodném materiálu a kde jej sehnat. Určitě vás bude také zajímat výběr a tvorba šablony. Zatím máte čas na rozmýšlení, co byste asi tak chtěly šít 🙂

images2

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (06.02.2017/11:41)
Kategorie: Techniky
Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Miriam
7 let

Jeej, ďakujem, teším sa na toto šitie. Presne tie dve knihy som si objednala z bookdepository a už sú doma. Tie knižky sú návykové. Je v nich kopec inšpirácií na vzory, strihy a aj ich vzájomné kombinovanie. Tiež poškuľujem po tom jednoduchom kabáte/ saku 🙂 Ale ako prvé asi vyskúšam jednoduché tričko alebo “wrap” sukňu bez šablón len s korálkami, aby som dostala do rúk to ručné šitie. A potom sa vrhnem na šablóny. Teším sa typy a rady:-)

Vendula
7 let

Po Vašem předchozím článku jsem si Alabamu trošku “prolustrovala” a musím uznat, že spoustu věcí má krásných a některé vypadají nad mé očekávání i velmi elegantně. Na další články se opravdu těším, přestože nemám v nejbližší době v plánu něco v tomto stylu šít. Ale minule jste mě “nahlodala” tím krásným tričkem šitým v jen ruce, takže jako alternativu ke knížce si na další dovolenou vezmu možná i šití 🙂

splaseny.ero
Eva
7 let

Super! Co jsem na Alabamu narazila, svrbí mě ruce 🙂 Koupi knihy mám v plánu později, až něco vyzkouším. A i když čtu z obrázků bez problémů, za Váš český komentář budu nesmírně vděčna, neboť angličtina není moje hobby… 🙂 Díky!

HelaF
7 let

Těším se, na další článek 🙂

6
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x