9.1.2017 | Barbora | 32 komentářů

Alabama Chanin

Vůbec bych se nedivila, kdybyste tohle jméno dnes slyšely poprvé, věřím ale, že to pro vás určitě nebude naposledy.

Alabama Chanin je tvůrčí oděvní společnost, v jejímž čele stojí úžasná dáma Natalie Chanin. Ta pochází z městečka Florence v americkém státě Alabama, kde má sídlo i The Factory – doslova tedy továrna na ručně vyráběné a zdobené oblečení z úpletů. A nemějte strach, není to tvořilkovství a la Fler, ale opravdu krásná práce, navíc i pěkně drahá. Právě i proto, že výrobky z dílny Alabama Chanin nejsou finančně dostupné pro všechny, začala Natalie také psát knihy, ve kterých umožňuje nahlédnout pod pokličku své tvorby a poodhaluje výrobní tajemství.

Já jsem na ni narazila před pár lety, když jsem před vánocemi hledala nějaké knihy o šití, které bych si darovala pod stromeček. Zahlédla jsem tenkrát, mimo jiné, knihu Alabama Studio Sewing + Design a hned jsem navštívila i stránky Alabama Chanin. Když jsem viděla, jak krásné, originální a na první pohled pohodlné oblečení to je a kolik stojí, věděla jsem, že knížku zkrátka musím mít a tuto techniku vyzkoušet. Vrhla jsem se na to tenkrát velmi rychle, hlavně proto, abych vyzkoušela, jestli mi to vůbec půjde. Zkrátka na Štědrý den jsem otevřela knihu a první týden v lednu, kdy jsme jeli na hory, jsem si brala rozpracovanou práci s sebou. Byla to taková první zkouška typu pokus a omyl. Mnohé jistě máte vlastní zkušenost a víte, že mezi svátky moc nefungují eshopy ani specializované obchody a obzvlášť na malém městě je to opravdu velká bída. Takže jsem do toho tenkrát skočila po hlavě a musela využít úplet, který jsem měla doma, obyčejnou vyšívací bavlnku, šablonu jsem tiskla doma na A4, překreslovala na obyčejné desky z pevnějšího plastu a na látku pak přenášela pouze pomocí tužky. Nicméně i tak jsem stvořila vcelku nositelné tílko, ale hlavně jsem zjistila, že chci určitě pokračovat a přístě nepodcenit přípravu.

Technika

Technika spočívá v ozdobném sešívání a prostříhávání vrstev látek a aplikací. Na svrchní vrstvu látky se pomocí šablony a barvy přenese vybraný motiv, ten se pak společně s druhou spodní vrstvou látky prošije zvoleným stehem a následně vystřihne. Buďto se vystříhává motiv okolo a nechávají se jakoby naaplikované jednotlivé samostatné části, nebo se naopak vystříhávají vnitřní části jednotlivých motivů.

Tato technika je invencí samotné Natalie Chanin. Ta ale sama říká, že se pouze nechala inspirovat starými indiánskými technikami – postup je nápadně podobný indiánské technice zvané mola (molas). Mola je ale o hodně časově náročnější – sešívá se mnoho vrstev látky k sobě (co barva, to vrstva), postupně se prostříhávají a narozdíl od šití dle Alabamy Chanin se dělají z tkaných látek a musí se začišťovat (zahnutím a přišitím okraje látky začišťovacím stehem). Více se můžete dočíst v knize Indiánský patchwork molas od Zuzany Arsenjevové.

Látka

V Alabama Chanin používají 100% bavlněný organický úplet. Už to byl kámen úrazu, protože na našem trhu jsem nacházela úplety výhradně s příměsí elastických vláken. Navíc většina těchto úpletů je velmi tenká a po ustřižení hrozně roluje. Po dlouhém hledání jsem od Jany dostala kontakt na německý eshop Natturstoff, kde mají velký výběr různobarevných úpletů, některé i s bio certifikací.

Niť

Nejvíce se mi osvědčila prošívací niť značky Guttermann nebo klasické vyšívací bavlnky – mulinky, kdy jsem si vždy vytáhla 2-3 vlákna a s nimi šila.

Šablona

V copycentru jsem si nechala šablonu vytisknout na papír velikosti A0 a sehnala jsem zde pevnější folii v rozměru A1. Ty jsem slepila izolepou k sobě, šablonu na ně překreslila a vystříhala. Ale pevně věřím a doufám, že musí být i možnost nechat šablonu někde vyříznout plotterem nebo laserem.

Barvy

V obchodě s kreativními potřebami jsem koupila barvy na textil značky Artemiss a Nerchau. Nanášela jsem je pomocí houbičky tupováním na látku. Příště bych ale chtěla vyzkoušet nastříkání barvy pomocí airbrushe.

První tílko aneb pokus, co dům dal

img_1132

img_1133

img_1131

Jako druhý projekt jsem si vybrala triko s dlouhým rukávem v kombinaci černé a tmavě šedé barvy. Použila jsem na něj šablonu se vzorem Magdalena, šedou textilní barvu a černou prošívací niť. Technikou Alabama Chanin jsem dělala pouze přední a zadní díl, rukávy jsem šila pouze z jedné vrstvy šedého úpletu. Celé triko, včetně všech švů, je šité v ruce.

img_1127

Detail

Detail

Detail rubové strany

Detail rubové strany

Třetí věcí byly šaty zdobené ozdobnými stehy a korálky. Jedná se o střih Vogue 1258. Na blogu Alabamy jsem je viděla šité jejich technikou a byla to láska na první pohled.

img_1371

img_1372

img_1373

img_1374

Zatím poslední variací na vyšívací téma je bílé triko s krátkým rukávem zdobené korálky v bílé a stříbrné barvě a aplikacemi ve tvaru hvězdiček.

img_1134

img_1136

Pokud i vás tyto techniky nadchnou, určitě je vyzkoušejte. Není to sice zrovna žádná rychlovka, ale zase se můžete realizovat při dlouhých zimních večerech a budete mít kousek, který bude po zásluze obdivován.

Měly byste zájem o článek s podrobnějším návodem? Anebo jste touto technikou něco vyzkoušely?

Uložit

Uložit

Uložit

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (09.01.2017/10:51)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Techniky, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ivana
Ivana
6 let

To je krásné, děkuji za inspiraci. Podrobnější článek bych jen uvítala.. Jak takové tričko perete/žehlíte?

Vendula
vendulae
6 let

Tedy to musela být piplačka, smekám klobouk. Ty šaty jsou opravdu velmi zajímavé a šedočerné tričko chci taky 🙂 , jen si nejsem jistá, jestli na tuto techniku mám dostatečně stabilní nervy 🙂 . Těším se na další článek, téma vypadá zajímavě.
PS: A u mě jste se trefila do černého, já to jméno doopravdy dnes slyšela poprvé.

HelaF
6 let

Jméno autorky čtu dnes prvně, ale oblečení touto technikou zpracované už nám v pinterestu dlouho uložené a zatím jsem jen zkoumala obrázky jak je to asi dělané. Ráda bych si takto něco ušila, viděla jsem i úžasné sukně. Budu ráda za článek s návodem, piplavá práce přesně pro mě :), ale na čtení anglických návodů mě neužije ….

Martina
6 let

Mně se to taky líbí, asi zapátrám a vyzkouším. Článek by byl fajn. Jen mám špatnou zkušenost s úplety 100% ba. Tedy české výroby. Vytahují se do šířky a zkracují do délky a zdá se, že to nemá konce :-). Kupuju už jen ty s elastanem. Z těch by to nešlo? Nebo je to jen proti zásadám?

splaseny.ero
Eva
6 let

Na fotky oblečeni této značky jsem narazila někdy na podzim a nejdřív jsem nevěřila vlastním očím. Pak mi došlo, že je to opravdu ruční práce a začala jsem se ohlížet po úpletu. Pokud neseženu ve svých oblíbených obchodech, dám na váš tip a do léta si zaručeně něco ušmodrchám. Manžela klepne, až vytáhnu jehlu a bavlnky, když mi právě dorazil nový šicí stroj:)

Zdenka
5 let
Odpověď na komentář  Eva

Tato technika je pro mne příjemným překvapením. Bohužel neumím anglicky, proto jsem velice vděčna za vaše rady a návody. Děkuji a prosím pokračujte.

6 let

Touto technikou (jen jsem tedy nevěděla, že ji má někdo “patentovanou”) jsem si minulý rok šila tričko. Jen jsem okraje neprošívala ručne, ale úzkým cikcakem na stroji. I tak se povedlo a to tričko mám velmi ráda. Je to moc pěkná technika, jednoho krásného dne se k ní určitě vrátím.

6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Zítra za světla to tričko pohledám, vyfotím a dám do fotogalerie v diskuzi :). Okraje se nevytahovaly. A i kdyby, tak bych to dávala za vinu spíš slabému úpletu, než prošití.

Miriam
6 let

waw, neskutočné…určite si prosím ďalší článok 🙂 to vyzerá byť dobrá aktivita na 5 hodín do vlaku 😀 tiež mám otázku prečo nemôže byť úplet s elastanom?

katcha
Katcha
6 let

Je to nádherné, jste moc šikovná. Nevím, jestli bych na tuto techniku měla měla dostatečnou trpělivost. Celý váš blog je úžasný a velmi inspirativní. Děkuji za něj, Kateřina

Miriam
6 let
Odpověď na komentář  Katcha

ohľadom úpletu z naturstoff- čisto bavlnené som tam našla len interlock -dá sa použiť aj to? 🙂

Monika
Monika
6 let

Děkuji za inspiraci, jméno také vidím poprvé, techniku ne, ale tady to opravdu vypadá nositelně. Asi to bude o těch šablonách a barevné/materiálové kombinaci. Nebo?
Mně se líbí to tmavé tričko. Měla bych dotaz, je nějaký technický důvod proč jste u něho šila i švy v ruce?

LaalaB
LaalaB
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Můžu se zeptat, jaké stehy jste použila? Vidím správně, že vzory jsou obšívané normálním předním stehem nebo to je “roztaženější” zadní steh nebo nějaký uplně jiný? A jaký steh používáte na to ruční šití upletů? Děkuju za odpověd.

Monika
Monika
6 let

Jo a už jsem si vzpoměla na název, to obšití a následné prostřihnutí mi (no dobrá, asi trochu vzdáleně:), připomíná techniku Richelieu u vyšívání. A to je teprve piplačka:)

Ema
Ema
6 let

No tedy, to je paráda! O technice slyším poprvé, ale rozhodně se mi líbí. Také bych uvítala podrobnější popis či návod. Jinak v Moraviatexu už mají i bio úplety z bavlny.

whitehorse
whitehorse
6 let

nádherné a i já se přidávám s žádostí o článek. nějaké takhle vymazlené tričko by se určitě hodilo. jedinečný kousek v šatníku.
chápu správně, že úplet by měl být spíše pevnější, aby neměl tolik tendenci se rolovat tam, kde je to prostřiženo?

Renee
Renee
6 let

Já musím tedy říct při vší úctě a obdivu k odvedené práci, že pro mě to není. Ne, že bych si na stránkách ACh nevybrala, něco se mi docela líbí, ale vynaložená práce a výsledek by mi přišly v nepoměru. A existuje asi nebezpečí, že člověk vyrobí takový vizuální mišmaš – a já mám ráda jednoduché věci.

Simona
Simona
6 let

Je to krásné! Už jsem o Natalii Chanin slyšela (nebo spíš viděla na internetu), ale teď díky Vám mě to velmi zaujalo. Budu se těšit na článek a dokonce jsem ve velkém pokušení pořídit knihu :-). Děkuji za inspiraci. Simona

zabazaba
6 let

I já se přikláním k dalšímu článku o této technice, doslava mě to nadchlo! Dík za inspiraci, je to pecka!

trackback

[…] komentářích pod prvním článkem padla otázka, zda je možné použít i úplet s příměsí elastických vláken… Myslím, že […]

mihulli
Michaela
6 let

Nádhera! Asi se musím hned do něčeho takového pustit, jen mě mrzí, že střih šatů už není k dispozici…

32
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x