19.12.2016 | Jana | 10 komentářů

Vánoční speciál – dárek na poslední chvíli: košilka/kombiné

V tuto dobu se šicí stránky plní nápady na to, co ušít na poslední chvíli svým blízkým pod stromeček. Místo zástěry nebo polštářku můžete vkročit do trochu luxusnějších vod a ušít dárek, který rozzáří oči každé ženě. V dnešním článku si ukážeme, jak ušít tak zrádnou věc, jako je šikmo střižená hedvábná košilka či kombiné bez nervů a se skvěle vypadajícícm výsledkem.

Jako první potřebujete střih. Košilku, která vám ukážu v článku, jsem šila podle střihu Savanah z internetového časopisu Seamwork. Později jsem našla střih, který je neplacený: je to model od indie značky Pauline Alice a liší se přítomností prsního záševku.

Důležitý je materiál. Budete potřebovat kus pěkného hedvábí, případně viskozy. Doporučuju satén či klouzavé typy krepdešínů, ale hezkou košilku ušijete i z habutaje. Pokud chcete ozdobit svůj výtvor krajkou, koukejte se po té elastické – ideální je šíře kolem 4 cm. Dále potřebujete kromě obvyklých šicích potřeb hedvábný papír. Spousta lidí vám řekne, že šít s ním je zbytečné, ale já si myslím, že díky němu dokáže ze šikmo střiženého saténu ušít krásnou košilku i někdo, kdo má jen malé šicí zkušenosti (a to asi mezi látkami neznám větší mrchu!). Hedvábí za slušné ceny seženete například v brněnských obchodech Solidus nebo Biltex, v pražských Evi-látkách v sekci slevy, v Apedu nebo na internetu v ZV-silk, kde je však omezený výběr barev.

Po vytištění a vystřihnutí střihu přeneste přední a zadní díl na hedvábný papír, nezapomeňte vyznačit také směr vlákna.

003

Já k tomuto účelu používám pevnou podložku a kopírovací radélko.

Okraje budeme začišťovat šikmým proužkem, takže je potřeba jej vystřihnout v délce o něco delší, než je obvod horního okraje, v šíři 6 cm. Tento proužek může být z více kusů, později si ukážeme, jak je spojit.

Dále budeme potřebovat ramínka. Ramínka budou špagetová a tudíž by teoreticky stačil úzký pruh látky, ale hezčí rozhodně budou, pokud si vystřihnete širší pruh – látka nebude tak tancovat a ramínka budou stejnoměrná. Takže na ramínka budete potřebovat šikmé pruhy o šíři cca 6-10 cm.

Stříhá se v jednoduché vrstvě látky a díly položte tak, aby jejich osy byly na sebe kolmé. Pokud byste položily oba díly paralelně, košilka by se vám přetáčela.

005

Pro stabilizaci budeme horní a dolní okraj prošívat s hedvábným papírem – zde použijte hodně špendlíků, protože materiál je opravdu jako živý. Jednotlivé díly vystřihněte přesně podél dílů z hedvábného papíru.

Na řadu tedy přichází prošití stehem o délce 2-2,2 mm asi 1 cm od okraje. Tím se okraje stanou stabilními.

003

Pokud na střihu máte záševek, je čas jej odšít.

Poté z jednoho dílu hedvábný papír odtrhejte a oba díly sešpendlete k sobě rubem k rubu. Aby byla šikmo střižená košilka v pohybu, sešívejte boční díly cikcakem asi 5 mm od okraje – materiál je svým způsobem elastický a je potřeba se k němu tak i chovat.

005 006

Po sešití obou dílů odtrhejte zbylý hedvábný papír, sestřihněte švové přídavky na minimum a díly sežehlete lícem k líci.

007 008 010

Sešijte v šíři asi 6mm tak, aby vznikl francouzský šev, a to opět cikcakem.

013

Nyní máme základ pro košilku hotový.

Horní okraj začistěte šikmým proužkem – pokud máte více kusů, je potřeba je nejdříve sešít. Sešívejte je jakoby po směru vlákna a při sešívání na stroji si je na začátku podložte hedvábným papírem – jinak by se mohl jemný materiál propadnout do podavače a na začátku švu by se udělal jeden velký cucek nití.

002

Tento minišvík poté rozžehlete, pak proužek sežehlete na polovinu, přišpendlete k okraji výstřihu a přišijte těsně vedle prošití tak, aby nebylo vidět.

 

017020028

Poté sestřihněte švové přídavky a sežehlete do rubu, kde je můžete přišít v ruce, nebo na stroji.

029030031

Nakonec můžete úzkým krátkým cikcakem připevnit krajku.

Dolní okraj můžete buď začistit krajkou (přišijete ji úzkým krátkým cikcakem a přebytečný materiál odstřihnete malými nůžkami), nebo udělat hladký rolovaný lem. Podél prošití přídavky sežehlíte do rubu, prošijete těsně vedle původního prošití a přídavky těsně vedle švu odstřihnete. Opět sežehlíte do rubu a přišijete buď v ruce, nebo na stroji.

01620161219_114029

Ramínka sešijete tak, že složíte šikmý pruh na polovinu lícem dovnitř, pruh natahujete a šijete asi 7 mm od okraje. Abyste se mohly soustředit jen na rovnoměrné natahování materiálu, můžete proužek dopředu nastehovat. Poté opět sestřihnete přídavky (aby byly zhruba stejně široké jako budoucí ramínko) a protáhnete do líce.

Ramínka na předním díle můžete přišít buď v ruce, nebo je lze přichytit už při lemování šikmým proužkem. Na zadním díle je přišijte v ruce. (Pokročilejší variantou je udělat ramínka s variabilní délkou, jako jsou na podprsenkách).

018 016

A hotovo! Naprosto luxusní dárek, který jste schopné ušít za jedno odpoledne 🙂

014

Pokud košilku ušijete z krepdešínu nebo saténu, může sloužit i jako svrchní oděv, který se hodí zejména do tropického počasí. Výhodou potom je, že při případném cestování nezabere žádné místo.

020

Šily jste letos na Vánoce? Pochlubte se v komentářích! 🙂

 

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

5 1 hlas
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (19.12.2016/11:49)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Techniky, Začínáme se šitím, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vendula
vendulae
7 let

Šití skrz hedvábný papír je skvělá pomůcka, když jsem tenhle trik poprvé objevila a vyzkoušela, přestala jsem se bát šít z hedvábných a ostatních jemných látek. Nešiju s ním vždycky, ale u šikmo střižených a nebo více tvarovanějších dílů je to sázka na jistotu. Doma mám už delší dobu tento střih na šaty https://voguepatterns.mccall.com/v1208, který by se dal bez té ozdoby na rameni použít i jako střih na jednoduchou noční košilku. Díly jsou střiženy rovněž šikmo. Až střih přijde na řadu, tak jako zkušební model bude právě ta noční košilka 🙂 . Ale na ty letošní Vánoce už to nebude… Číst vice »

Barbora
Admin
7 let
Odpověď na komentář  vendulae

Tak až se do toho pustíte, určitě se nezapomeňte pochlubit výsledkem. Já vždycky myslím, že nabídku Vogue střihů mám docela zmáklou a třeba zrovna tyhle šaty jsem úplně přehlídla, přitom vypadají moc dobře. Každopádně aspoň jako košilka by se šikly, Ze šikmo střižených věcí mám takovou zvláštní fobii, protože na postavě odhalí většinou jen to nepěkné, co tam normálně vlastně ani skoro není:-)

Vendula
vendulae
7 let
Odpověď na komentář  Barbora

Zrovna Vy fóbii mít nemusíte, na Vás nic nepěkného snad ani být nemůže 🙂 . Ty šaty jsou vypodšívkované a nejsou úplně na tělo, tak by se myslím ani nic rýsovat nemělo. Ale košilku samozřejmě podšívkovat nebudu. Určitě pak poreferuji, jen já mám těch plánů tolik, že je nestíhám. Jinak minulý týden jsem na vás intenzivně myslela, když jsem šila jeden bundokabátek (už jen vypodšívkovat a pak dám fotku do galerie). Měla jsem stejný problém s rukávy a průramky podobně jako vy u toho kabátku DK. Zkušební model jsem sice dělala a dlouho ladila nedostatky, ale po vsazení rukávů ta… Číst vice »

Vendula
vendulae
7 let
Odpověď na komentář  Jana

Vy jste prostě úžasná 🙂 !

Barbora
Admin
7 let
Odpověď na komentář  vendulae

Tak já si tedy dám předsevzetí, že v novém roce ty šikmo střižené věci zkusím pokořit:-)Díky za dodání odvahy.
Vytvoření dobře padnoucího rukávu a průramku určitě schvaluji, mě už to hodněkrát pomohlo. Nevím proč, ale správně padnoucí rukáv je v poslední době tím největším kamenem úrazu – zrovna včera jsem konečně došila kabát pro mamku a při zevrubném úklidu jsem vyhazovala asi 5 různých rukávů, které jsem se snažila naimplementovat na tělo zkušebního modelu kabátu. Byl to fakt boj.

Petra
7 let
Odpověď na komentář  Barbora

Baru, tak já se s tím předsevzetím přidávám! To dáme 🙂

Martina
Martina
7 let

Mám už dlouho doma k tomuto účelu hedvábí s elastanem. Na spodní košilku. Tipy s hedvábným papírem jsem neznala, takže určitě vyzkouším. Vzhledem k obsahu elastanu nebudu stříhat šikmo, ale myslela jsem, že budu šít na overlocku. Ale možná že ty francouzské švy jsou lepší, že?
A ten hedvábný papír má být běžný tenký střihový, nemusí to být ten extra jemný barevný, že ne?
K vánocům jsem šila tašku a pánskou košili, jsem zvědavá na reakce. Pořád se trochu bojím, abych se nevnucovala se svými výtvory tam, kde o ně nikdo nestojí :-).

Jana
Jana
7 let
Odpověď na komentář  Martina

Ono nejde ani tak o elasticitu, jako spíš o to, že se šikmo střižený materiál úplně jinak nese. Takže pokud máte dost materiálu, zkuste ji střihnout šikmo, ale pokud ne, tak bude skvělá i tak 🙂
Hedvábný papír se dá koupit přímo od Burdy http://www.burda-strihy.cz/saty/701-Hedvabny-papir-burda.html , ale třeba v Brně v Kalců vůbec nevěděli, co po nich chci a posílali mě do papírnictví 🙂 Střihový se dá použít taky, ale hůř se s ním pracuje.
Dárky budou mít určitě úspěch!

7 let

Článek mi připomněl můj počin asi před dvěma lety. Dostala jsem širokou hedvábnou halenku s tím, že ji nositelka nechce, tak ať si z ní něco ušiju. No vzhledem k mým šicím návykům “střihnu to od oka, bez jakéhokol střihu ono to nějak dopadne”, dopadla katastrofálně, naštěstí jsem pro ni nakonec našla využití. Zahrála si rekvizitu v místím ochotnickém divadle, kde nevadilo, že absolutně nesedí :).
Jinak k těmto Vánocům plánuji, zcela sobecky, jen dárek pro sebe. Zatím mám zkušební střih, ale vlněné šaty na sebe nenechají dlouho čekat :).

10
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x