5.12.2016 | Barbora | 7 komentářů

Vogue 1440 – Donna Karan Collection

Při jedné podzimní návštěvě Evi látek se mi zalíbila tato žlutošedá vlna a vzala jsem si jeden metr s tím, že z ní udělám jednoduchou vestu. Takovou, co přes sebe snadno přehodím v kanceláři a co trochu rozjasní mé povětšinou tmavé oblečení. Když jsem začala hledat vhodný střih a pohrávat si s myšlenkou, že do obdélníku jen prostřihnu otvory na ruce a předek nechám volně vlnit a padat, uvědomila jsem si, že mám střih Vogue na sáčko od Donny Karan, které má přední díly podobně zvlněné. No a jak jsem ho vytáhla z poličky, věděla jsem, že vesta mizí do nenávratna a z této látky zkrátka bude sáčko. Doobjednala jsem další metr látky a pustila se do toho.

v1440

Vše jsem zkonzultovala s Janou, která jedno sáčko podle tohoto střihu už šila pro sebe a druhou variantu pro svou maminku. Řešily jsme spolu především padnutí, velikost a úpravy střihu. Pokud se prokoušete přes zkušební model, tak samotné ušití je už velmi jednoduché.

Jen pro pobavení… Takto probíhají naše konzultace přes FB… 🙂

img_1072

Na doporučení a i z vlastní zkušenosti jsem střihla velikost o číslo menší (14), než udávaly naměřené míry a udělala jsem zkušební model. Nějaké úpravy jsem sice předpokládala, ale ve finále zůstal původní a beze změn pouze jeden díl, a to ten s přinechaným límcem.

Celé sáčko jsem musela o několik centimetrů  na zadním díle prodloužit, celkově zúžit a nakonec kompletně vyměnit rukávy, protože ty původní stále nechtěly sedět. Na úpravy je tento střih trochu složitější, protože nemá klasické díly se záševky a bočními švy, ale je složen z několika zvláštních tvarů.

Pro porovnání můžete na následujících fotkách vidět, jak moc se jednotlivé díly změnily.

img_1082

img_1085

img_1087

Rukáv se mi nepodařilo upravit vůbec, hlavně mi neseděl kvůli průramku, který mě neustále zvláštně táhl. Takže jsem se nakonec rozhodla ušetřit si další trápení a po vzoru Jany jsem na sáčko přidala rukáv, jehož střih mám kreslený na míru z kurzu konstrukce střihů. Popravdě u mne není zase až tak velký problém v rukávech, jako spíš v průramku – na střihu na míru má můj průramek velmi atypický tvar, je hluboce projmutý kvůli tomu, že mám v poměru ke konstituci těla celkem velká prsa a na všech standardních střizích musím provádět tzv. FBA – úpravy pro plné poprsí.

Chvilku to sice trvalo, ale nakonec se mi podařilo celý střih upravit a mohla jsem se pustit do šití. Látka je 100% vlna, proto jsem ji předsrážela parní žehličkou. Je celkem volně tkaná, takže jsem se obávala třepení. Navíc kabátek není vypodšívkovaný, tak jsem musela vyřešit, jak naložit se švovými přídavky a jak je začistit. Na to je nejlepší použít šikmý proužek z nějaké tenké látky, kterým švy „obalíme“. V zásobách jsem našla šedý habutaj, který jsem si nastříhala na šikmé proužky a každý jednotlivý šev jsem jimi po sešití začistila. V průběhu práce jsem se navíc rozhodla vypodšívkovat rukávy, hlavně proto, aby se pohodlněji oblékaly.

img_1098

img_1099

Originální model má do švů zašité kontrastní paspulky a na okrajích ozdobnou portu. Paspulky jsem hned na začátku zamítla, ale chtěla jsem po obvodu límce použít něco na ozdobu. Objednala jsem si tedy chlupatou portu, jejíž vzorek jsem měla doma a která barevně pěkně ladila, ale po vyzkoušení jsem zavrhla i tu, protože se mi to zdálo už moc.

img_1016

Nakonec jsem využila toho, že látka jde krásně třepit, a na ozdobu jsem použila jen pevný okraj.

img_1019

Sáčko není na ušití vůbec složité, ale pokud se pro něj rozhodnete, mějte trpělivost s úpravami. Konečný výsledek určitě stojí za to.

img_1104

 

A nyní předávám prostor Janě, která se s vámi podělí o své zkušenosti.

Jak už se Bára zmínila, jedno sako jsem šila pro sebe a druhé pro maminku. U obou kabátků jsem dělala spíše menší úpravy – u sebe jako obvykle zkrácení zad a prodloužení trupu, u maminky jsem celý kabátek prodlužovala o 7 cm (chtěla ho prodloužit o 10 cm, ale to mi řekla až ve fázi zkušebního modelu, kdy už jsem měla materiál doma a přikoupit další by bylo hodně komplikované).

Prodlužování střihu, který je celý koncipován jako skládačka, nebylo úplně jednoduché, ale s trochou citu pro nakreslení linie to není nepřekonatelné. Stejně jako Bára jsem u obou kabátků použila nikoliv původní rukávy, ale rukávy konstruované svépomocí, a také jsem u obou zužovala ramena, protože na můj vkus rukávové hlavice příliš padaly.

Oba kabátky jsou na rozdíl od originálu podšité.

Můj kabátek je z hedvábného těžkého tvídu, do kterého jsou zatkané kusy slámy, tudíž to není úplně vhodný materiál na nepodšitý model. Přední a spodní díly jsem tedy zdvojila. Celý kabátek je pro stabilitu podražený organzou. Pro nedostatek materiálu jsou třásně přinechané – z toho důvodu jsem svrchní látku a organzu vždy prošila na stroji v linii, ke které mělo sahat vytřepení, a organzu jsem sežehlila směrem do středu. Následně jsem příslušné díly položila rubem k rubu na sebe a v kraji prošila. To zajišťuje, že se třásně nebudou vypárávat dál, okraj je zpevněný a organza není vidět. Výhoda kabátku je jeho variabilita – přepásaný zavazovacím páskem jsem ho nosila až do konce těhotenství.

httpww11httpww120031300211

00112

Maminčin kabátek jsem šila z buklé z Lintonu, které mělo hezkou jen jednu stranu, navíc si nepřála žádné zdobení, takže jsem jej ušila s klasickými okraji a bez paspulky. Je v poměrně velké velikosti, a přesto vypadá naprosto skvěle (pokud teda nevisí na o několik čísel menší panně), takže je střih vhodný, i když nosíte velikost 44–52 (větší už si podle tohoto střihu neušijete).

033

Celkově jde o velmi podařený střih, který je poměrně neobvyklý. Vzhledem k tomu, že u mě ani v jednom případě nenastalo až tak velké drama při úpravách střihu, byl i poměrně rychlý na ušití.

Uložit

Uložit

Uložit

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (05.12.2016/10:26)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Petra
6 let

Veřejně přiznávám, že už od rána přemýšlím, z čeho bych tenhle střih zkusila ušít! 🙂

Vendula
vendulae
6 let

Člověk by řekl, že tenhle kabátek bude za víkend hotový, ale ejhle :-), je s ním víc práce, než by se na první pohled zdálo. Líbí se mi všechny tři ušité varianty. Tenhle kousek bych si také dokázala představit ve svém šatníku, zas mám o čem přemýšlet 🙂

Vendula
vendulae
6 let
Odpověď na komentář  Barbora

Ono kolikrát ty úpravy střihu zaberou víc času, než samotné šití, už se mi to také párkrát stalo. Ale ta práce s úpravami se vždycky vyplatí. Kabátek se Vám opravdu povedl :-).
Už jsem se koukala na stránky Vogue, ale pokud jsem se dívala dobře, tak střih už není dostupný.

Vendula
vendulae
6 let

Nevím kam to napsat, ale váš první newsletter mě nadchnul 🙂

7
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x