10.11.2016 | Barbora | 32 komentářů

Prát, či neprat?

Prát, či neprat? Toť otázka!

V minulých týdnech jsme se shodou okolností připletly do několika diskuzí, kde se probíhalo téma, zda prát, či neprat látky před šitím.

Jak jste si jistě všimly, pokaždé vás nabádáme, že je třeba látku před šitím vysrážet. A to většinou tak, jak pak zamýšlíme pečovat o hotový oděv. To znamená, že většinou zkrátka vyprat, nebo alespoň vysrážet parou z žehličky, pokud se jedná o materiál, který prát nelze. A za tím si stojíme. Důvody, proč to tak vidíme my, vám nastíním v článku.

Ale narazily jsme i na nekompromisní názor – látky nikdy neprat! Na youtube koluje jedno video od paní, která je švadlena a vede i kurzy šití, a nabádá k tomu, že látky se před šitím prát nemají. Uvádí tam několik důvodů. Například že látky jsou vysrážené již z výroby, protože přeci byly barvené a tudíž i vysrážené. Nebo že designéři a výrobci oděvů to také nedělají. Nebo že nový majitel hotového kusu oděvu ho nechce mít hned od začátku sepraný. A že s vypranou látkou se špatně manipuluje, protože ztrácí svou chemickou impregnaci…

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (10.11.2016/9:09)
Kategorie: Techniky, Začínáme se šitím
32
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x