27.10.2016 | Petra | 35 komentářů

Svatební šaty aneb Maturita ze šití

Mám zkušenost, že jakmile začnete o šití víc přemýšlet a učit se nové věci, vaše dovednosti se sice zdokonalují postupně, ale skoková změna přichází až v okamžiku, kdy si troufnete na nějakou opravdu velkou výzvu. Když jsem se někdy v druhé půlce roku 2011 rozhodla, že se k šití chci vážně vrátit a začala načítat všechny ty úžasné blogy a knihy, co najednou byly k dispozici, stal se pro mě takovou výzvou kabátek ušitý klasickými postupy jako u Chanelu, do kterého jsem se hned v lednu 2012 pustila. Když se na to podívám zpět, byla to drzost: o šití jsem tehdy nevěděla skoro nic, naposledy jsem pravidelněji šila v rané pubertě, a i ty postupy, které mě babička naučila už v dětství, jsem musela znovu horko těžko lovit v paměti. A v této situaci jsem se vrhla do projektu, který vyžadoval preciznost, trpělivost a dlouhé hodiny ruční práce. Asi i díky začátečnickému štěstí to tehdy dopadlo docela dobře, ale důležitější než krásné nové sako pro mne byl ten pocit, jak moc mne ta zkušenost posunula v šití.

Podobný šicí milník jsem překročila toto léto. Na jaře jsem totiž, tak trochu bez přemýšlení, kývla na prosbu, abych ušila pro svatbu v blízkém příbuzenstvu nevěstě šaty. Nevěsta na první setkání přinesla dva inspirační obrázky – na jednom byly naddimenzované dyšesové šaty s velkou mašlí na zádech, na druhém naopak tyhle velmi subtilní, minimalistické šaty od Sarah Seven s krásnou siluetou, které mi k jejímu typu křehké víly přišly dokonalé:

1454962103402

https://sarahseven.com

Vlastně ani nevím, kde se ve mně vzalo přesvědčení, že to zvládnu. Téměř nešiji pro druhé a nikdy jsem nic podobného svatebním šatům nedělala. Minimalismus je navíc zrádný – nemusíte sice vymýšlet žádná složitá střihová řešení, ale o to víc je vidět kvalita látky a zpracování. Šaty měly být saténové, hedvábné, bez kompromisů při výběru materiálu.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Petra (27.10.2016/8:47)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Techniky, Vyšší krejčovina
35
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x