24.10.2016 | Barbora Jana | 4 komentáře

Šijte s námi košili – knoflíkové lišty, kapsy, záševky

Barbora

Já jsem se nakonec rozhodla, že na svou košili našiji samostatné lišty.

Pro prošití velmi blízko u kraje používám speciální patku s vodícím plíškem uprostřed. Tato patka se používá, abyste mohly šít přímo v místě, kudy vám vede právě ta vodící značka. Já si vždy posunu jehlu nepatrně na stranu, vodící jezdec mám těsně vedle hrany přehybu a šiju ve stejné vzdálenosti od okraje.

img_0694

img_0692

Záševky

na předních dílech mám docela široké záševky, tak jsem přemýšlela, jak je ušít, aby vypadaly i z rubu pěkně a čistě a přitom bych tam neměla velké množství odšité látky. Z toho důvodu jsem se rozhodla je ušít jako francouzské švy.

Záševky jsem si vyznačila prošitím kontrastní nití, abych je měla viditelné jak z rubu, tak i z líce.

img_0696

Nejprve si je našpendlíte do líce, prošijete cca 0,5cm od vyznačení, odstřihnete co nejblíže sešití…

img_0775… otočíte do rubu, sežehlíte a prošijete nyní již po vyznačené linii záševku.

img_0778

Získáte tak krásně začištěný záševek široký přibližně půl centimetru.

img_0779

Na zadním díle jsem odšila záševky klasickým způsobem a sežehlila ke středu.

img_0781

Jana

Na mojí košili jsou přední díly každý jiný – na levém dílu je knoflíková lišta přinechaná, zatímco na pravém se přišívá zvlášť.

Na levém díle jsem tedy nejdříve přední okraj dvakrát ohla a poté prošila. Prošívat by se mělo těsně při kraji, já si pomáhám overlockovou patkou, která má vodící prvek přiměřeně odsazený.

20161018_165306 20161018_165813

U pravého dílu jsem nejdříve légu přišila ke středovému okraji předního dílu, sežehlila na půl, následně na stranu a sežehlila švový přídavek rubu légy.

20161018_204108 20161018_204230 20161018_205233

Záševky můj střih neobsahuje, takže se můžeme posunout rovnou ke kapsám.  Nebudu vám lhát; kapsy na saténu, ač viskozovém, jsou docela peklo. Látka se vlní, jak může a už jen ustřihnout díl přísně po směru vlákna je problém. Z toho důvodu jsem si vyrobila šablonu o velikosti, jakou má mít výsledná kapsa. Na vystřižený díl jsem nastříkala dočasné lepidlo na látku (dá se vyprat, ale vše vyzkoušejte na vzorku látky) a šablonu na ni přilepila. Díky tomu nedocházelo k posunům a mohla jsem zažehlit švové přídavky do rubu tak, aby byl okraj rovný.

20161019_100727 20161019_100757

Ani našívání kapes není zrovna jednoduché, právě díky povaze saténu. U bavlněného materiálu bych prostě kapsy našpendlila a přišila, tady jsem se trochu bála zvlněných okrajů, proto jsem kapsy přistehovala a teprve poté přišila.

 

Petra

Má košile měla mít na zadním díle záševky, ale rozhodla jsem se, že by ze zvolené látky mohla košile vypadat dobře, když nebude na zádech vypasovaná, popř. bude sepnutá přes ZD jen tenkou vázačkou. Záševky jsem ale pro jistotu nechala nenápadně naznačené, pokud by plán nevyšel a přidávala bych je později. Poměrně často se mi stává, že i když mám zkušební model hotový a upravený, stejně mi to nedá a ještě během šití zkouším různé varianty – tohle je jeden z těch případů.

Na předních dílech  je třeba odšít samostatné lišty, stejně tak, jak vám to už vysvětlila Bára a Jana na levém PD. Stejně jako ony si pomáhám při ozdobném prošití patkou s vodícím plíškem, nemám sice originál, ale patka č. 5 na Berninu, co je původně na slepý steh, umí i tohle.

Než se ale dostanu k lištám, odšiji náprsenku, kterou košile na předních dílech má. Sesazuji náprsenkový díl do “výkusu” v předním díle, takže musím nejdřív stabilizovat bod, kde budu otáčet patku (a kde tedy musím švový přídavek nastřihnout až skoro k linii šití). Podlepila jsem tedy tento bod kouskem stabilizační výztuhy, sice z ní pár milimetrů bude po dokončení košile uvnitř viditelných, ale to mě trápí míň, něž vytrhávající nebo párající se růžek. Našpendlím, odšiji a zažehlím dovniř náprsenky.

1

Původně jsem měla v plánu náprsenku celou podlepit, po pár testech mě ale napadlo, že bude lepší ji podložit ještě jednou vrstvou stejné látky, jako to bude u sedla. Zrcadlový díl jsem zažehlila do tvaru a našpendlila těsně na linii původního šití. Po nastehování pak ozdobné prošití přichytí podklad dostatečně pevně. Tak jsou přední díly připravené k našití lišt, které už rozepsaly kolegyně :).

2

img_6446

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (24.10.2016/2:49)
Kategorie: košile, Šijte s námi, Techniky, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Adéla
Adéla
6 let

Mohly by jste mi, prosím, nějak zjednodušeně napsat, na základě čeho se rozhodujete pro přinechanou / samostatnou knoflíkovou lištu? Ten rozdíl jednoho švu si dovedu představit, ale kdy co použít je na mě asi vyšší dívčí. Takhle detailně jsem nad šitím ještě nepřemýšlela. Děkuju.

Petra
6 let

U mého modelu to bylo jasné, tvarování předního dílu je schované v náprsence, takže ani nebyla možnost tam nějak přinechanou lištu zakomponovat. Jinak bych řekla, že je to do velké míry intuitivní, švy samostatné lišty zapínání třeba zpevňují, ale u minimalistického modelu můžete chtít lištu přinechanou a třeba ji přišít (nebo dokonce jen přilepit) velmi nenápadně, aby byl výsledný tvar co nejméně členitý. Někdy rozhodne třeba i to, že potřebujete polohovat vzor na látce a jde to lépe, když lištu střihnete samostatně.

Adéla
Adéla
6 let
Odpověď na komentář  Petra

Haha, tak takovou odpověď jsem trochu čekala. Ale děkuju za ni. No, mně intuice říká, že asi bude jednodušší sežehlit hranu než ušít dlouhý rovný steh. Jestli se mi tedy podaří doupravit střih, zatím to stále není ono.

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Adéla

Mně třeba přijde jednodušší udělat lišty na obou předních ďílech, ale je to opravdu invididuální 🙂

4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x