11.10.2016 | Host | 6 komentářů

Konstrukce košilového límce

Dnešní příspěvek vám přináší hostující autorka Ateh, která je profesionální švadlena. Vysvětlí vám, jak narýsovat klasický střih na košilový límec. 

Je to trochu cvičení z geometrie, ale věříme, že vás tahle výzva bude bavit!

l1

Charakteristický košilový límec je tvořen dvěma střihovými díly, stojáčkem a převěsem. Můžeme však použít i zjednodušenou formu – límec s tzv. přinechaným stojáčkem, kdy celý límec kreslíme a stříháme pouze jako jeden díl. Tento typ se využívá především na dámských košilích, popř. na košilích ze silnějších materiálů, kde by sesazovací šev převěsu a stojáčku byl příliš robustní a mohl nám tak následně při nošení dělat neplechu. 
Límec začínáme kreslit z bodu A. Osobně jej rýsuji na kancelářské čtvrtce, začínám vlevo dole a tak využiji již existujícího pravého úhlu na papíře.

A – B    Na této úsečce si vyměříme polovinu obvodu průkrčníku. Zjistíme ji přiložením krejčovského metru na papírový střih, nebo přeměřením zkušebního modelu v oblasti výstřihu.

B – C    Překryt stojáčku. Vždy je roven šířce překrytu košile, měříme tedy od jejího středu na předním díle k hraně přehybu košilové légy. Zde je šířka 1,5 cm.

B – D    Konstantní rozměr – 3,5 cm. Tento bod nám bude užitečný při následném tvarování spodního okraje stojáčku.

Sestrojíme kolmici (úsečku vedenou v pravém úhlu) na bod A a dále budeme rýsovat na ní. Zde je právě možné použít pravoúhlý roh kancelářského papíru.

A – 1    Opět konstanta – 2 cm; stojáčku dává sklon.

1 – 2    Šíře stojáčku na zadním středu, klasická košile jej má široký 2,5 cm. Na dámské košili z jemných materiálů jej můžeme zúžit na 2 cm, ale víc už raději ne, mohl by nám vzniknout paskvil.

2 – 3    Mezera 1,5 cm se zakresluje pro oddálení převěsu límce od stojáčku.

3 – 4    Převěs límce v šíři 4 cm. Pokud jsme kreslili užší stojáček, i převěs by měl být o něco užší, asi 3 až 3,5 cm. Doporučuji si výslednou šířku ověřit na jednoduchém plátěném zkušebním límci, aby následně vznikl ladný tvar.

Z bodů 1, 2, 3 a 4 narýsujeme kolmice. Stačí pár centimetrů, pouze ta z bodu 4 musí být dostatečně dlouhá.

Z bodu B sestrojíme další kolmici.

B – 5    Výška stojáčku na předním středu – 2 cm. Pokud od začátku kreslíme stojáček užší, než je na ilustrační konstrukci, zakreslíme bod 5 ve vzdálenosti 1,5 až 1,75 cm od bodu B.

6    Tento bod vznikne na průsečíku kolmic z bodu B a z bodu 4.

6 – 7    Tzv. cíp límce. Já jsem jej zakreslila široký 1,5 cm, ale je jen na vás, jakou šíři budete preferovat.

Teď se můžeme pustit do kreslení obrysů celého límce. Spojíme bod 1 a D jako pomocnou úsečku, v její polovině zakreslíme pomocný bod a z něj ve vzdálenosti 0,7 cm další pomocný bod. Přes něj z bodu 1 do bodu D zakreslíme křivku podle křivítka (osobně to většinou zvládám od ruky).
 Aby byl stojáček v oblasti předního zapínání pěkně klenutý, bod C zvýšíme o 3 mm a další křivku nakreslíme z bodu D do zvýšeného bodu C.
 Další křivka vychází z bodu 2 a pokračuje až k přednímu kraji. Stojáček se nám už vyloupl. Při rýsování dbáme na to, aby byl stojáček po celé délce stejně široký, užší je až v oblasti překrytu zapínání. Na obrázku je jeho konec hranatý, ale pokud se vám více líbí zaoblené okraje, vykreslete si oblouček.
 Na řadě je převěs límce. Zde je velmi důležitý cíp převěsu límce, jeho nasazení ke stojáčku musí být vzdáleno od předního středu (bod 5) 3 mm. Pokud tak neučiníme, límec nepůjde zapnout ke krku, případně se nám v této partii bude ošklivě krčit a cípy na obou stranách košile nebudou působit stejnoměrně. Zbývá už jen podle obrázku propojit všechny body na převěsu a konstrukce košilového límce je hotová.

Obrázek vnímejte jako ilustrační, pro větší názornost jsem zvolila poněkud špičatý límec, vy si jeho cíp můžete nakreslit pravoúhlý nebo i tupoúhlý (více než 90°) a potom se bude jednat o límec vhodný pro široké kravatové uzly. Zrovna tak můžete jeho okraje zakulatit nebo celou jeho délku udělat v jedné šíři. Fantazii se meze nekladou!

Límec s přinechaným stojáčkem kreslíme analogicky, vynecháme jen 1,5 cm mezeru mezi stojáčkem a převěsem límce.

l2

5 1 hlas
Article Rating
Článek pro Vás napsala Host (11.10.2016/12:55)
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting, Šijte s námi, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vendula
vendulael
7 let

Přesně takový návod jsem potřebovala. Dīky.

Zuzana
Zuzana
7 let

Dakujem za podrobny a jasny navod, velmi som sa tomuto clanku potesila.

Ateh
7 let

Těší mě, milé dámy, že jste spokojené. Postupem času jistě zpracuji i další návody na konstrukce 🙂

Vendula
vendulael
7 let
Odpověď na komentář  Ateh

Tak to budu doopravdy ráda. Zatím šiju podle hotových střihů, které si upravuju na svou postavu, ale sama cítím, že je čas se posunout dál. Jednou jsem ale dělala vlastní střih na šaty pro mou sestru metodou aranžování a zašpendlování látky přímo na těle a doopravdy se mi to povedlo. Ty šaty jí sedí jako žádné jiné. Jen sama na sobě tuhle metodu nejde použít (a na krejčovskou pannu si musím počkat do narozenin ?).

Michala L.
Míša
7 let

Přidávám se k děkujícím. Rýsování mě přitahuje, konfekční střihy nesedí (mám rovná a zároveň kratší záda), takže se pomalu, ale jistě odhodlávám ke konstrukci střihů na míru. Momentálně se peru s živůtkem.

trackback

[…] jste si límec nakreslily podle návodu od Jany-Ateh, nebo jej máte přímo z vámi vybraného střihu, je ten správný čas na jeho zkompletování a […]

6
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x