10.10.2016 | Barbora Jana | 5 komentářů

Šijte s námi košili – přeměna základního střihu na košili

Protože nám materiály k úpravám střihu trochu “nabobtnaly”, rozhodly jsme se je rozdělit do tří částí, které vám přineseme postupně během tohoto týdne. V první části vám Bára ukáže, jak vykouzlit střih na košili ze základního střihu na míru. 

Variant na košili je mnoho druhů a záleží na každém z nás, jaká ta jeho ve finále bude. Existuje mnoho teorií, jak by měla klasická košile vypadat, někdo se přiklání ke klasice bez záševků, někdo zase vynechává náprsní kapsy apod. Shoda panuje v tom, že u pánské košile se přední díly překrývají levý přes pravý a u dámské naopak – pravý přes levýtzn. knoflíky jsou na levé části předního dílu a knoflíkové dírky na pravé části.

Jak už jsem psala v minulém článku, já bych se ráda dobrala k pěkně padnoucí košili, ve které nebudu jako krabice a budu se v ní cítit dobře. Z tohoto důvodu vám nyní ukáži, jaké úpravy základního střihu jsem dělala. Základní blok se skládá z předního a zadního dílu a rukávu. Budete proto potřebovat přikreslit knoflíkové lišty, manžety, límec, kapsy, zkrátka vše, co si na své košili přejete mít.

img_0583

Základní blok

V první řadě je potřeba si upravit přední díl. Je třeba uzavřít ramenní rozparek. Touto úpravou se mi hodně rozevřel pasový výběr, proto jsem ještě přidala jeden prsní záševek z bočního švu.

img_0611

Na zadním díle není potřeba dělat větší úpravy, jen vyznačíme hloubku ramenního sedla. Zároveň posuneme ramenní šev na předním díle. Pokud totiž má košile sedlo, tak jeho šev s předním dílem nebývá přímo v ramenní linii jako obvykle, ale posouvá se trochu do předního dílu. Historicky je to z důvodu, aby šev netlačil na ramenou, kde bývá největší tlak, pokud něco neseme. Původní ramenní šev odstraníme slepením obou dílů dohromady.

img_0613

Pokud byste chtěly přidat do zadního dílu více látky na volnost, jednoduše si při stříhání o danou šířku posunete zadní díl od přehybu látky. Širší zadní díl se pak do sedla může nařasit, nebo udělat jeden protizáhyb na středu dílu, nebo pár menších skladů nad oběma lopatkami. Opět – variant je mnoho.

Spodní okraje předního i zadního dílu jsem zaoblila dle požadovaného tvaru.

img_0614

Knoflíkové lišty

Buďto můžete mít přinechané lišty, nebo samostatné, nebo kombinaci obou. Já si zatím nejsem jistá, jakou variantu použiju, ale na úpravě bloku vám ukáži, jak se dopracovat k oběma variantám.

Pokud kombinujete přinechanou a samostatnou lištu, pak ta přinechaná bývá na díle, kde jsou knoflíky – tzn. na levém předním díle. Lišta bude široká 2,5 cm, proto celá šíře přinechaného materiálu bude 2x šířka lišty + 1x 1/2 šíře lišty. V tomto případě tedy celkem 6,25 cm.

img_0615

Pro pravý přední díl si nakreslím samostatnou lištu, která bude široká 2x 2,5 cm + přídavky.

img_0616

Samostatnou lištu pak můžete prošít na obou stranách, nebo pouze na jejím vnitřním okraji. Můžete ale také zvolit přinechanou variantu, která je jednodušší a působí hladším dojmem.

Límec

Na košili patří límec se samostatným stojáčkem, ale opět – tvarů existuje velké množství, takže je to jen a jen na vás.

Na podrobný text o klasické konstrukci límce se těšte zítra! 

Rukávy

Délka rukávu z mého základního střihu je přibližně taková, jakou si představuji včetně manžety, proto jsem celý rukáv o šířku manžety zkrátila a zároveň také rozšířila. Přidaná látka se pak naskládá do manžety. Rukávový rozparek budu dělat velmi jednoduchý, proto si připravím pouze proužek látky na jeho olemování. Samotná manžeta bude mít zkosené okraje.

V některém z následujících článků se budeme zabývat i složitější variantou rukávového rozparku.

img_0623

img_0624

img_0625

img_0626

Přídavky na švy

U švů, které budou přeplátované, budu přidávat cca 1,5 cm, u ostatních cca 1 cm. Některé díly jsem si pro zjednodušení kreslila již s přídavky.

Zkušební střih

Jelikož jsem vycházela z bloku, který byl nakreslený přímo na míru a měla jsem i jeho látkový model, tak jsem se s novým zkušebním modelem tolik nezatěžovala. Udělala jsem nový pouze na přední a zadní díly, abych zjistila, že modelace předních záševků je v pořádku. Rukáv, stejně jako límec a manžety, jsem už nezkoušela, tak doufám, že se zadaří 🙂

img_0595

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (10.10.2016/12:30)
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting, Šijte s námi, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Kristina
7 let

Díky za zajímavou reportáž 🙂 Mám jeden dotaz – chápu to dobře, že posunutím ramenního švu dopředu se tvar rukávové hlavice nijak nemění? Jen se adekvátně posune značka pro vrchol směrem dopředu? Děkuji

Ateh
7 let
Odpověď na komentář  Kristina

Chápete to správně 🙂 A můžete to udělat tak, jak popisujete nebo si udělat značku v místě původního ramenního švu.

Adéla
Adéla
7 let

Můžu se zeptat? Jak určit správnou šířku té ramenní části. Není to úplně vidět, ale z vašeho modelu mi to přijde docela úzké. Rukávy jsem zatím nešila, protože mi to nikdy nesedělo, tak bych to teď chtěla zkusit pořádně a zrovna přemýšlím, kde přesně má být ten ramenní šev. A ta vlnka na konci rukávu je proč? Dekuju

Barbora
Admin
7 let
Odpověď na komentář  Adéla

Nejsem si jistá,jestli jsem správně pochopila, na co přesně se ptáte, ale pokusím se to dovysvětlit. Šířka ramenní části (což je vlastně vzdálenost od krku k rameni) je daná ze základního bloku. Pokud se ptáte na sedlo a kde by vlastně měl být ten “ramenní” šev (schválně píšu v uvozovkách, protože není úplně ramenní, ale je posunutý dopředu), tak je to vcelku na vás. Já jsem ho od původního (opravdového ramenního) švu posouvala cca 3 – 4 cm dopředu. Snad jsem Vám s odpovědí pomohla, kdyby ne, neváhejte napsat znovu. Vlnka na konci rukávu je takové vylepšení. Zadní část rukávu… Číst vice »

Zuzana
Zuzana
6 let

Dobrý den, pokud chci udělat hodně boxy košilové šaty (jako na obrázku) a přemýšlím jestli základní střih udělat úplně rovný, s tím že budou rukávy jakoby spadené z ramene. Můžete mi prosím poradit, jak na takový střih? Děkuji.

5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x