Zcela určitě jste v průběhu léta a prázdnin zaznamenaly u nás na Stehu poněkud volnější morálku a trochu méně hotových výrobků. 🙂 Já osobně, když je pěkné počasí, trávím většinu času s dětmi někde na výletech nebo na zahradě, kde přes léto prakticky žijeme, vaříme a odpočíváme. A tento režim je bohužel s klasickým šitím špatně slučitelný. Ale jelikož nemám ráda “prostoje”, tak pletu.
Pletení jsem nikdy moc ráda neměla. Je to zdlouhavé a nepřibývá to tolik. Trpělivost přišla až časem. U šití miluji rychlost, kdy nastřihnete díly, našpendlíte a už můžete zkoušet, jak to asi bude vypadat. Zatímco při pletení začnete, pletete den, dva, tři, pletete týden, pak měsíc… Pořád jen pletete a pletete a když to konečně upletete, tak zjistíte, že by ten zadní díl měl být o pár centimetrů šiřší/užší a buďto to tak musíte nechat, nebo vypárat a plést znova. I to se mi jednou stalo, že jsem celý svetr vypárala a dala si ho ještě jednou… Zkušené pletařky nyní jistě namítají, že takové chyby je možné eliminovat upletením zkušebního vzorku a přepočítáním počtu ok, ale abyste rozumněly – jsem pletařka začátečník, mám na kontě pouze pár svetrů a nějak mi to pořád nevychází.
V dnešním článku bych vám však chtěla představit úplně jednoduchý, ale variabilní střih svetru, který si můžete velmi snadno uplést, nebo pokud s jehlicemi nekamarádíte, tak i ušít z nějaké příjemné pleteniny.
Na tento střih jsem narazila při brouzdání po stránkách Brooklyn Tweed. Tato značka vydává párkrát do roka katalog s novými modely a návody na pletení. Střih stojí přibližně 8 dolarů. Všechny modely jsou upleteny z vln, které značka Brooklyn Tweed i vyrábí, což mne nejdřív trochu zarazilo, protože u nás zřejmě dostupné nejsou a navíc v mé blízkosti je jen jeden malý krámek s vlnami značky Drops. Ale pátrala jsem dál a dál a postupně se mi otevíral úplně nový svět. Svět pletařek… Narazila jsem totiž i na Ravelry. Je to neskutečně obsáhlá sbírka informací, které mi velice pomohly. Najdete tam přehledy a recenze přízí, střihy a návody, ale především si tam můžete vyhledat vámi zamýšlený model podle čísla střihu nebo názvu a pak už jen nevěřícně koukáte, že zrovna tento konrétní svetr byl upletený již po stopadesátéosmé a vůbec na něj nepotřebujete doporučenou vlnu, protože zrovna nějaká Anča z Horní-Dolní ho upletla právě z té vlny, kterou si chcete pořídit a vypadá to moooc dobře. Jestli teď zrovna namítáte, že bohužel neumíte anglicky, tak vás mohu uklidnit, že některé uživatelky tam píší německy, rusky, holandsky apod. Stránky jsou na základní orientaci velice jednoduché a i s minimem angličtiny si s pomocí ikonek určitě poradíte.
Ale teď zpátky k pletení…
Loni na podzim jsem začala plést Stranger Cardigan. Je to vcelku jednoduchá záležitost, dva obdélníky na přední díly, jeden na zadní a dva na rukávy. Toť vše. Žádné ujímání na rukávy, žádné tvarování výstřihu. NIC! Jen obdélníky. Pravda, copánkový vzor již nějaké zkušenosti vyžaduje, ale zase se u pletení nenudíte. Pletla jsem z vlny značky Drops, konkrétně z vlny Karisma, odstín 72 – perlově šedá. Zajímavé u tohoto modelu je, že se jednotlivé díly na sebe naplétají, takže ve výsledku už nemusíte nic sešívat a na vnitřní straně nemáte žádné švy. Jeden z důvodů, proč mě tento model lákal, byl i ten, že svetr lze nosit dvěma způsoby. A každý způsob má něco do sebe. Potřebujete-li delší ležérní svetr, obléknete ho klasicky. Potřebujete-li kratší verzi, svetr otočíte a hned máte variantu vhodnou třeba i na šaty, něco na způsob plédu.
Byla jsem z tohoto svetru tak nadšená, že jsem letos v létě upletla ještě jednu podobnou variantu a to model Stowe. Chtěla jsem něco barevnějšího, tak jsem vybrala vlnu CottonMerino, odstín 7-vínová. Tahle vlna je neskutečně příjemná právě kvůli obsahu bavlny a velmi dobře se udržuje. Postup byl ještě jednodušší než u předchozího svetru, jedná se opět o variaci na čtverce a obdélníky, které se v tomto případě následně sešijí. I vzor je velmi jednoduchý, pouze hladce a obrace, takže jej zvládne každá začátečnice.
Pokud by se vám nechtělo zápasit s jehlicemi, je velice jednoduché tento typ svetru ušít.
Takto vypadá polohový plán střihu.
Nabídka pletenin je veliká a určitě si nějakou pěknou vyberete. Druhu pleteniny ale budete muset přizpůsobit i způsob sešití jednotlivých dílů. Některá pletená metráž je vcelku stabilní, jiné druhy se mohou hodně párat a mohou v nich ujíždět oka. To vždy zjistíte na vzorku. Nejlepším a nejbezpečnějším způsobem, pokud je to možné a konkrétní pletenina to dovoluje, je vypárat pár řad, nabrat je na jehlice a uzavřít klasickým způsobem. Pokud se jedná o opravdu hustou pleteninu z objemné vlny, asi bych doporučila sešití v ruce. Jinak můžete sešívat na stroji obyčejným stehem nebo entlem, můžete použít i overlock, který vám švy rovnou i začistí a nebudete je muset jinak zajišťovat proti párání. Další možností je sešití švů a následné začištění šikmým proužkem z vhodné tenké látky.
A co vy? Jste připraveny na chladnější počasí s nějakým ručně vyrobeným kouskem? Anebo vás tento článek k pletařskému počinu inspiruje? Budeme rády, když se pochlubíte.
Zkouším to na kruhových jehlicích, pletu cardigan Paulie, má návod i v češtině. A až se to s nima naučím, vrhnu se na nějaký Fair Isle vzor!
Možná.
Tak v důchodu nejdřív. 😀
Ty tvoje svetry jsou tak boží, že si nějaký musím objednat u mamky! 🙂
Nádherné. Dcera má ode mne už od loňska slíbený svetrik-cardinag z drops vlny brushed alpaca a zatím nebyl moc čas. Na dovolené sem ale uhackovala předni a zadní díl z téže vlny, ale model midnight. Už mi chybí jen rukávy a nemůžu se k tomu dokopat to dokončit.
Barborko nádherná práce!! 🙂 ten střih je naprosto fantastický 🙂 také když nešiji, tak pletu a tento cardigan musím vyzkoušet 😀 můžu se prosím zeptat, kolik padlo příze cotton merino na ten vínový svetřík?
Děkuji za pochvalu .-) Spotřebovala jsem 11 klubíček. Ale oproti střihu se mi celý svetr celkově vytáhl, takže i když jsem tuším pletla tu nejmenší velikost, měla jsem při napínání opačný problém a musela jsem ho zcvrkávat:-) Asi je to tím vzorkem a laxnějším utahováním:-)
Šití zbožňuju, ale pletení k smrti nesnáším, moje sestra to má zas obráceně. Takže máte můj obdiv, že zvládáte obojí. Oba svetry jsou super, líbí se mi hlavně v té obráceně oblečené variantě ala pléd.
Prosím, šlo by vložit obrázek ještě jednou tak, aby byly vidět i rozměry vpravo?
Střih se mi moc líbí a stojí za vyzkoušení 🙂
Bohužel nemám střih momentálně v dosahu a jiný obrázek nemám. Zkusím si vzpomenout příští týden. Nicméně i z tohoto obrázku lze rozměry rukávu odvodit podle zadního dílu. A šířku předního vemte také klidně od oka. Já totiž ve finále ani jeden svetr nemám podle daných rozměrů. Nějak mi sice zkušební vzorek +- vyjde, ale na větší ploše se to nějakým kouzlem změní:-)
Díky, odhadnout to jde 🙂
Jehlice jsem neměla v ruce asi 20 let a nemám v plánu je vytahovat, ale použít nějakou pleteninu z metráže se vyloženě nabízí.
Všem děkuji za pochvalné komentáře 🙂 Jde to pomalu, ale je to relax:-)
relax to určitě je, ale já mám ten problém s dotahováním věcí do konce. pak mně to po určité době přestane bavit a odložím to klidně na půl roku. přeji hodně elánu nejen do šití ale i pletení. jste skvělá.
No tak já taky neříkám, že všechno hned dokončuji, že? 🙂 Většinou to je u věcí, u kterých si nejsem od začátku na 100% jistá – například střihem, materiálem, kombinací obojího… A je fajn mít občas rozpracováno na více frontách a šáhnout po tom, co se zrovna hodí. Zrovna pletení se hodí, když se manžel po pár večerech mého šití v pracovně začně tvářit už hodně divně… Pak beru vlnu a jehlice, usedám vedle něj u televize, sleduji jím vybraný program a on má pocit, že spolu trávíme večer přesně tak, jak má být:-)
Ten šedý svetr musím mít! Teda nebude šedý a rukávy udělám na 5 jehlicích bezešvově, ale chci se zeptat – ta vlna Karisma – nežere? Pletu převážně z merina nebo alpaky (ale tu musím osahat). Pletla jste to podle návodu – velikost seděla? Dělám svetry povětšinou klasického střihu, tam dokážu odhadnout jak bude co sedět, tyhlety typy mi moc nejdou.
Karisma kupodivu nežere. Taky jsem z ní měla strach, na první omak mi oproti alpakám a merinu přijde opravdu kousavá, ale hotový výrobek je úplně v pohodě. Pletla jsem, tuším, druhou nejmenší velikost a svetr byl o něco větší než podle návodu. Pro změnu – mamka ho teď pletla z té nové Puny, je menší než já, nosí velikost 36/38, pletla tu nejmenší velikost a zdálo se mi to docela malé. Ještě jsem ho teda neviděla po napaření a vytažení a konečném sešití. Pravda je, že ta Puna je o dost slabší než Karisma a taky prý strašně chlupatí:-)
Teď jste mě dostala … napaření a vytažení … pletu od malička, ale toto jsem nikdy se svetry nedělala. Co to je, jak a proč se to dělá?
Jinak jinými slovy to zas upletu, obleču, vypářu, upletu, obleču …
Já teda pro změnu nejsem vůbec žádná pletařka, upletla jsem jen pár kousků a proto se řídím popisem v návodu:-) V Brooklyntweed doporučují díly namočit, lehce vyždímat srolováním v ručníku, rozprostřít na podložku do požadovaného tvaru a nechat uschnout. Nebo se to dá právě dělat napařením parní žehličkou, to jsem taky někde vyčetla.
Postupem pokus – omyl jsem pletla můj první svetr. První varianta byla moc velká… 🙂 Ale pokud si uděláte zkušební vzorek a umíte si to rozpočítat, tak se Vám povede určitě na první pokus.
Aha, tak to pak ano. Svetry peru takto ale až po skompletování – stejně často pletu bezešvově. Úplet skoro vždycky trošku cukne s velikostí po vyprání. Vyplácí se udělat vzorek, ten vyprat, přeměřit a podle toho plést. S napařením zkušenost nemám, ale je to logické, když se vlněná látka napařuje před šitím.
Už mám koupenou vlnu na ten vínový svetřík, zkušební vzorek za sebou, ale bojím se, aby mi seděly na konci všechny díly k sobě svojí délkou. Musím zvolit větší velikost, a na bocích není vidět rozměr. Psala jste, že jste si to stejně přizpůsobila podle sebe, neměla jste s tím pak potíže? Tento styl-čtverce-jsem ještě nikdy nepletla. Děkuji za odpověď.