3.10.2016 | Barbora Jana | 17 komentářů

Šijte s námi košili – naše varianty

Košile má spoustu podob, protože množství střihů a materiálů, které můžeme zvolit, je nepřeberné. V dnešním příspěvku vám odtajníme varianty, které budeme šít v rámci společného šití my.

Bára

Nejsem košilový typ. Ale ráda bych se pokusila o změnu, protože se mi košile moc líbí. Košile může vypadat ležérně jako triko, ale je daleko sofistikovanější. V jednoduché košili, tmavých kalhotách a tmavěmodrém saku můžete vyrazit skoro kamkoliv. V mém šatníku se košile neosvědčily z jednoho prostého důvodu – těch pár kousků, které vlastním, mi zkrátka nesedí.

Pokud mi košile sedí přes prsa, tak mám na zádech a okolo pasu plno volné látky a cítím se tak nějak krabicovitě.

_dsc0309

_dsc0311

Druhá košile mi sice sedí ve spodní části trochu lépe, ale pro změnu mě táhne přes prsa a nehezky rozevírá knoflíčky.

_dsc0316

_dsc0317

Proto bych si ráda ušila padnoucí košili, která bude sedět jak přes prsa, tak i jinde, a nebudu si v ní připadat jako v pytli.

Z tohoto důvodu jsem se proto rozhodla vycházet ze střihu vyrobeného na míru na jednom šicím kurzu. Jedná se o základní střih na halenku. Pomocí několika úprav, které vám v následujících článcích představím, z něj překreslím střih na košili. Základní blok se totiž skládá pouze z předního a zadního dílu a rukávu, tudíž budu ještě potřebovat sedlo, knoflíkovou légu, manžety a límec. Stále ještě netuším, jestli na košili přidám i kapsy.

blok

Jako materiál jsem si vybrala světlounce modrou bavlněnou košilovku, kterou jsem koupila v Apedu. Ještě také nemám vybrané knoflíčky, jejich výběr nechám zřejmě až na poslední možnou chvíli.

Jana

Košile nosím vcelku ráda, hlavně ty vzdušnější. A zároveň košile velmi často šiju – proto je možná paradox, že sobě jsem košili ještě nešila. Šiju totiž pro svého muže, a to několik košil ročně. Důvodem je fakt, že mému muži jen tak nějaká košile nevyhovuje a stejně musím všechny koupené více či méně zkracovat, takže se vždy jednou za půl roku proměním v takovou manufakturu a šiju několik košil naráz.

Původně jsem myslela, že budu šít základní bílou košili, ale protože bychom pak šily asi všechny to samé, rozhodla jsem se svůj plán změnit a objednat si hedvábný krepdešín na košili Archer od Grainline Studio.

Krepdešín je z mého oblíbeného obchodu Emma One Sock, kde mají hedvábí v různých kvalitách a v téměř sto barevných odstínech, což může být někdy větší problém, než kdyby jich měli deset. 🙂 Moje idea byla barevná košile (tedy ne bílá, černá či šedá) v odstínu, který by se hodil k rudé či korálové rtěnce. Nakonec tedy padla volba na barvu, kterou bych popsala jako světlá khaki.

Košili z krepdešínu jsem ještě nešila, takže to pro mě bude docela výzva! 🙂

Petra

Mám v podstatě stejný problém jako Bára – košile nosím jen zřídka, buď přiznaně o pár čísel větší jako oversized, nebo naopak přes prsa o velikost až dvě menší, než bych potřebovala. Ty pak prostě navrstvím rozepnuté přes tričko. Konfekční střihy mi nesedí kvůli slovanské kombinaci poměrně úzkých zad, ramen i pasu a větších prsou (v rozpětí konfekčních velikostí 38-42). Zkoušela jsem košile britské firmy Pepperberry, která šije oblečení pro plnější postavy, tam mi ale připadlo, že střihy sice sedí docela slušně, ale nebývají mi moc slušivé (tak nějak jako by to přehnaly s “kulatostí”, která prostě není šik).

screen-shot-2016-10-02-at-9-31-29-pm

V poslední době jsem si oblíbila dlouhé košile a také jsem si vždycky přála klasické košilové šaty, jaké už léta šije třeba firma Gap, ale ty mi byly většinou krátké a navíc mi samozřejmě také nesedí přes prsa. Můj cíl tedy bude takové 2v1 – zkusit upravit komerční střih na delší a volnější košili na slovanskou postavu tak, aby se střih dal snadno prodloužit a použít i na ty vysněné šaty.

people-tree-denim-shirt-dress-with-contrast-panel-original-247402Tuhle denimovou košili od ekofirmy People Tree (u nás prodává sympatický obchod Nila) jsem si zamilovala vloni, byť mi taky nesedí úplně dokonale. Byla hlavní inspirací pro volbu projektu. Takže: bude to dlouhá košile volnějšího střihu, variovatelná jako šaty. Materiál ještě dovybírám, ale dala jsem si předsevzetí, že to bude  jedna z látek, které už mám v zásobách. Zatím vede světlá lněná směsovka, na druhém místě je béžový hedvábný buret (noil) ze Sartoru. Použiji jeden ze střihů ze španělského časopisu Patrones, z čísla, které bylo věnované košilovým šatům. Zároveň tak poprvé vyzkouším, jak střihy z tohoto časopisu sedí!

patrones

O našich verzích už víte téměř vše a teď jsme zvědavé, jak jste se rozhodly vy! Nebo ještě přemýšlíte? Pokud máte jakékoliv pochybnosti, ptejte se! 🙂

Save

Save

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (03.10.2016/8:42)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Šijte s námi, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Kristina
6 let

Těším se moc! Před pár dny se mi zrodil v hlavě nápad na flanelové Adler šaty od Grainline studio s přidanými rukávy, aby byly nositelné teď na podzim. A teď si říkám, že s tím ještě počkám, abych mohla zapracovat tipy od Vás 🙂

volfish
6 let

Přidávám se do “týmu Bára” 😉

Vendula
vendulael
6 let
Odpověď na komentář  volfish

Já též, konfekční košile mi dělají tu samou paseku. Kvůli tomu si je kupuji větší a doma upravuji na svou postavu, aby seděly. Vlastně ani nevím, proč si ty košile nešiju rovnou sama, protože dřív jsem si je šila.

Moi
Marta
6 let

Jdu dorýsovat rukáv a těším se na pokračování.

Zdena
Zdena
6 let

Škoda, že některá neřešíte spíš menší hrudník, ale širší ramena (příp. ještě horní obvod rukou – bicespy? ;)). Plus nějaké to prodloužení, nemám ráda krátké košile.
Můj střih klasika Burda 6810, krátký rukáv.

Adéla
Adéla
6 let
Odpověď na komentář  Zdena

To řeším taky, už jsem si vytáhla střih 115 z Burdy 6/06. Na těle docela dobrý, ale rukávy jsem natáhla kousek nad lokty. Takže to postupně upravuju a zvětšuju, ale zatím to stále není ono, tak doufám, že se mi to podaří dotáhnout.

whitehorse
Whitehorse
6 let
Odpověď na komentář  Zdena

To je jako bych to psala já. Taky velký bicepsy že málokterý rukáv je mi pohodlně, širší ramena (aspoň podle toho co je běžné k dostání v obchodě) a prsa 75B. Takže většina věcí co sedí v ramenach a na pažích potřebuje dovycpat vepředu ?

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Zdena

Úprav budeme řešit mnohem víc, stejně jako v minulém společném šití — tenhle článek je spíš takove info, co nás vedlo k výběru určité varianty 🙂

Janina
6 let

Já zůstanu u plánované pánské košile, takže… si s tím nějak poradím… Holt se budu hodně ptát.. 🙂

Monika Židlická
Monika Židlická
6 let

Ráda bych si ušila přesně takový typ košile, jako má Bára na druhé fotce…tu světle modrou, vypasovanou. Bohužel nikde nemohu sehnat takovíto střih 🙁 ani ve vašich odkazech jsem nenašla. Nevím, jak to tu je myšleno, zda budeme moci použít střih co Bára vytvoří nebo si musíme sehnat svůj… Neměli byste prosím odkaz? Samozřejmě i placený – střih si ráda koupím. Děkuji za odpověď. Monika

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Monika Židlická

Bára tvoří střih ze základního přímo na svou postavu, takže její střih použít není možné. Podobný střih je Burda 6849.

Monika
Monika
6 let
Odpověď na komentář  Jana

Děkuju moc za výborný tip! Je to přesně takový střh co jsem chtěla…sama jsem ho nenašla. Už ho mám objednaný 🙂

Vendula
vendulael
6 let

Jano, i když teď nebudete šít pánskou košili, mohla byste prosím, až budete zas manželovi šít tu hromadu košil, udělat z toho počinu nějakou reportáž a instruktáž? Já jsem zatím šila jen na sebe, sestru a děti, ale na dospělého chlapa nikdy. Přitom můj muž by ty košile asi i ocenil, protože je vzhledem k povolání obléká prakticky každý den, ale jeho postava je poněkud nekonfekční, takže sehnat pro něj jakžtakž padnoucí košili je vcelku oříšek. Trochu jste mi s tím šitím pánských košil nasadila brouka do hlavy. To bych snad pak investovala i dotoho vzorníku od Milety.

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  vendulael

Počítám pak s minipovídáním, jak šít košile hromadně/časově co nejúsporněji, protože delám vždy víc kroků zaráz — třeba na límci pracuju hned od začátku, abych ho mohla všívat ve chvíli, kdy mám sešité ramenní švy, hlídám si návaznost na žehličku, abych nežehlilajen jeden šev atd.

Vendula
vendulael
6 let
Odpověď na komentář  Jana

Nad tím jsem také přemýšlela, že je asi rychlejší šít ty košile najednou nebo alespoň po skupinkách podle barev (aby se nemusely neustále měnit nitě v šicím stroji) a jednotlivé části šít u všech košil najednou. Za návod budu ráda. Vnuknula jste mi myšlenku, že bych manželovi ušila nějaké košile k Vánocům (a nebo k narozeninám, kdybych ty Vánoce nestihla), to by koukal :-). Ale nejdřív budu muset udělat nějakou zkušební, abych vychytala střih.

Jana
Admin
6 let
Odpověď na komentář  vendulael

Po přiměřeně velkých skupinkách je šití košilí opravdu nejefektivnější – mně vyhovuje šít je po třech, dvě jsou málo, čtyři už moc velká moc manufaktura 🙂
Manželovi šiju podle konfekční košile, která mu vyhovovala – po jejím rozpadnutí jsem ji rozpárala a udělala střih…

Ivana
Ivana
6 let

Chtěla bych si ušít košilové šaty, podobné jako má Petra na obrázku z časopisu, ale nemůžu nikde najít takový střih. Poradíte? Nebo se dá použít klasický střih na halenku, který prodloužím? Děkuji.

17
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x