19.9.2016 | Jana | 67 komentářů

Šijte s námi košili – materiály

Košile má milion a tisíc podob a výběrem materiálu můžete určit, zda to bude košile na večírek, či do lesa. Košile se tradičně šijí z bavlněných pláten, pro rustikálnější nebo grunge styl můžete jít do kostkovaného flanelu, kdy bude přidanou hodnotou i vyšší hřejivost, naopak pro vzdušný typ košilí volte batist či voál. Klasikou jsou i košile z oxfordu, hodí se však spíše na volnočasové košile.

Mezi jemnější materiály, které udělají z klasické košile luxusnější model, patří cupro, jehož výhodou je především cena, jež je o hodně přijatelnější než hedvábí. To samé platí pro polyesterové varianty hedvábných materiálů, oproti cupru a hedvábí jsou však méně prodyšné. Chcete-li skutečně luxusní košili, při jejimž nošení se budete cítit jako v nebi, zvolte hedvábí. Satén je z hlediska šití pro skutečně pokročilé, u žoržetu a šifonu zas musíte počítat s jejich průsvitností. Méně klouzavý a ne zas tolik průsvitný je krepdešín, který bych rozhodně doporučila jako materiál na první hedvábnou košili.

Pokud nejste v šití příliš zběhlé, volte spíše neprůhledné materiály, protože na těch průsvitných jsou vidět i nepřesnosti, třeba v šíři švů.

Kromě svrchní látky potřebujete také výztuhu. Ideálními do košil jsou lepící či všívací plátna – čím tužší, tím slavnostnější vzhled. Pro splývavější a průhledné materiály můžete použít hedvábnou organzu.

Tečkou na každé košili jsou knoflíky. Ideální velikost je kolem 1 cm, silnější typy knoflíků vypadají velmi luxusně, ale nejsou tak lehce k sehnání. To samé platí pro drobnější knoflíky na límce, ty se však hodí pouze na neformálnější košile. Záleží jen na vás, jestli je chcete povýšit na designový detail nebo je nechat malé a nenápadné.

b82138d12f4039930ea11d7b71bcc7cf

Kde shánět?

Obrovský výběr košilovek s Oeko-tex certifikátem za příjemné ceny nabízí český výrobce Mileta. Nevýhodou je nutnost nakupovat na IČO a fakt, že pro prozkoumání jejich nabídky je potřeba osobní návštěva či jejich vzorkovník, který je poměrně drahý. Pokud však chcete bílou klasiku, lze se i naslepo domluvit, co byste si tak představovaly. Nebudete zklamané 🙂

A kdybyste náhodou šití košil vzaly vážně a chtěly mít luxusní vzorník doma, tak se můžete těšit na takhle krásný šanon. Sama jsem nemohla uvěřit, kolik různých bílých košilovek může vůbec existovat.

img_0566

 

img_0565

Košilovky seženete v každém obchodě s látkami, osobní tip pro nákupy přes internet jsou rozhodně Evi látky.

Hedvábné materiály včetně organzy seženete v ZV silk (vzorník a ceník k zaslání na vyžádání) či Biltexu (na internetu je jen část nabídky, pokud hledáte něco specifického, jsou velmi ochotní i po telefonu).

Tužící nažehlovací plátna seženete například u Fialy.

 

Už jste rozhodnuté, z čeho budete šít?

 

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (19.09.2016/10:49)
Kategorie: Šijte s námi, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
67 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Janina
7 let

Dobrý den, tak tentokrát snad svůj time management zvládnu líp, než při společném šití šatů, kdy zakoupené látky stále čekají, až přijde jejich čas… Nicméně rozhodně přijde. 🙂 Prosím opět o radu – chci šít pánskou košili, což se zrovna velmi hodí jako vánoční dárek, a zajímalo by mě, jaká výztuha je podle Vás lepší – lepící či všívací? A stačí jeden druh, nebo se používají různé typy do límců, manžet, atd.. Moc děkuji za odpověď!

Martina
Martina
7 let
Odpověď na komentář  Jana

Nažehlovací plátna do košil celoplošně potažená lepidlem prodávají i u Kalců.
Látky z Milety se dají koupit i jako zbytky, jsou to kusy dost velké na košile. Mají to v hotových balících na váhu a vychází to velmi výhodně. Nevýhodou je, že si nemůžete vybírat. Ale po telefonu jsou ochotní a posílají PPL.

Martina
Martina
7 let
Odpověď na komentář  Jana

V Praze mívají, kupovala jsem už dvakrát dvě různé tuhosti francouzské provenience :-).

Martina
Martina
7 let
Odpověď na komentář  Jana

A krásné hedvábí a hedvábný voál v Sartoru v Praze nebo v e-shopu. Ovšem trochu dražší než v ZV Silk. Hedvábný voál (hedvábí s bavlnou) je někdy také v Terry módě a viděla jsem něco i ve FlexTex.

Vendula
vendulael
7 let
Odpověď na komentář  Martina

V zimě jsem koupila jednostranně lepící bavlněné plátno (100% bavlna) v Domě látek (přes internet), třeba ho ještě mají. Ještě jsem ho na nic nepoužila, ale stále dumám, jestli bych ho neměla před použitím nějak vysrážet. Otázkou ale je – jak, abych nějak zničila a nebo nezaktivovala to lepidlo.

Monika
Monika
7 let
Odpověď na komentář  vendulael

Je to tohle plátno? http://www.dumlatek.cz/vlizelin/60122-vyztuha.html#
A to je vhodné na košile? Vyztuží to dostatečně? (ne moc slavnostní košile, lehčí bavlna.
Díky

Ateh
7 let
Odpověď na komentář  vendulael

To Monika: Mělo by být, ale těžko posoudit, jak moc bude tužit. Vypadá spíš na jemný účinek. Na těchto stránkách jsou popisy trochu lepší. http://www.interlana.cz/web/cs/9-produkty/11-dle-typu/23-Kosilove-vlozky.html
Když jsem nakupovala v Interlaně žíněnky, nejdříve mi poslali vzorky a to velké vzorky, vždy jeden metr, abych mohla vyzkoušet, jak budou vhodné pro konkrétní oděvy. Takže pokud taková možnost je, je vždy lepší výztuhu alespoň osahat a ideálně vytvořit vzorek třeba toho límce.

Jana
Jana
7 let
Odpověď na komentář  vendulael

Škoda, že se v Interlaně dá nakupovat jen po rolích…

Ateh
7 let
Odpověď na komentář  vendulael

To Jana: asi tak. Koupit, nastříhat a rozeslat padesátimetrovou roli žíněnky v jednoduché šíři jsem ještě zvládla, ale do stometrových balíků asi nepůjdu, je to hrůza práce a spousta krabiček 😉

whitehorse
7 let

Toto téma zní moc zajímavé, i materiál by byl -jemne bavlněné prádlo a nebo bavlna s hedvábím (ale má to vzorek,tak by to bylo asi spíš na halenku).

Vendula
vendulael
7 let
Odpověď na komentář  whitehorse

Nebo “košilovou halenku” 🙂

Martina
Martina
7 let

A ještě ke knoflíkům: vůbec se mi nepodařilo sehnat v Praze ani na internetu nic vhodného pro pánské košile a nakonec jsem naslepo objednala dva druhy z e-bay. Dvoudírkové 13 mm a čtyřdírkové 12 mm. Jsou zatím nejlepší, co jsem sehnala. A skoro zadarmo :-). Zespoda bílé, shora průsvitné, vysoké asi 2 mm.

Martina
Martina
7 let
Odpověď na komentář  whitehorse
whitehorse
7 let
Odpověď na komentář  Martina

Z AE se dělala objednávku před týdnem ? škoda že sem neveela o tomhle, možná ale naštěstí?
Přejí, ať je rychlé doručení, u mne teď trhli rekord. Objednáno 14.9. a první balíček dnes dorazil.

Martina
Martina
7 let
Odpověď na komentář  whitehorse

už je mám dávno doma, trvalo to, ale jsou hezké.

Zdena
Zdena
7 let

A co za materiál bude asi tak ta úvodní fotka? (pruhovaná)

Vendula
vendulael
7 let
Odpověď na komentář  Jana

Vy mě tu s tím vzorníkem pěkně dráždíte :-), asi se budu muset porozhlédnout, kdo má v mém okolí vhodný ŽL,. Ty popelíny vypadají krásně.

Alena
Alena
7 let
Odpověď na komentář  Zdena

https://www.latka.cz/132-poso-b16-433_kosilovina-adena.html
Já mám tuto , je trošku do béžova.

Ateh
7 let
Odpověď na komentář  Jana

Jani, jsi vážně šílená, že sis ten vzorník pořídila! 🙂

Barbora
Admin
7 let
Odpověď na komentář  Ateh

Já ho mám taky, neboj… 🙂 Je kráááásnýýýý! Kdyby chtěl někdo z Tábora a okolí nakouknout, tak se může ozvat.

Lidka Bláhová
Lidka Bláhová
7 let
Odpověď na komentář  Barbora

Vy šijete v Táboře, možná bych měla zájem, ale občas potřebuji poradit. Dřív jsem šila hodně, ale tak pře 15 lety jsem se přestěhovala a tak nějak ledacos pozapoměla.
Do Brna je pro mne dosti daleko

Barbora
Admin
7 let
Odpověď na komentář  Lidka Bláhová

Pokud byste chtěla nakouknout, tak se ozvěte.

Monika
Monika
7 let
Odpověď na komentář  Jana

Ty vzorky z Milety jsou všechno 100% BA? Nebo + elatan? A na kolik vyjde vzorník? K výztuhám – mám oblíbený polytex.eu, mám zkušenosti hlavně s dekoračními, výplněmi nebo vlizelíny, i když jako maloodběratel jsem vždy chtěla okolo 1m od jednoho druhu, vždy bez problému. Jako výrobce měli většinou i lepší ceny než v krámě (ne žeby tady u nás v krámě něco měli kromě dvou vlizelínů – bílý a šedý… a zbytek prý si vymýšlím :))) Navíc zasílají zadarmo vzorník. Ten doporučuju, když se někdo jako já v tom příliš neorientuje.. Myslíte že na výztuhu ke košili by se… Číst vice »

Ateh
7 let
Odpověď na komentář  Monika

Není ten vefix náhodou oboustranně lepicí? To by byl pro košili problém….

Monika
Monika
7 let
Odpověď na komentář  Ateh

Mají ho v kategorii jednostraně přižehlovací, navíc v názvu gramáž +20 (jen jedenkrát to 20), tak snad bude jednostranný. Půjčila jsem vzorník, tak až se mi dostane zpátky do ruky, mrknu jestli to sedí. Takže by bavlněný velfix šel použít, ne? No zkusím, uvidím :). Je mi jedno, jestli budu objednávat z Phy nebo Svatoňovic. 1500,- je dost ;), až budu mít taky 8 kousků za rok, tak si ho taky pořídím :)). Nebo až se najde víc lidí z Ústí, s kterými bychom jeden exemplář pořídili. Ale zrovna nikoho v okolí neznám. Škoda, že Mileta nemá třeba vždy v… Číst vice »

Ateh
7 let
Odpověď na komentář  Monika

Předně Mileta nemá žádné podnikové prodejny. V republice ani není žádný maloobchod, který by materiály od Milety odebíral. Nakupují od nich pouze výrobci košil, ať už se jedná o několik firem s konfekcí, měřenkovou výrobu nebo zakázkovou jako jsem třeba já. Důvod absence maloobchodu je zřejmý. Ty látky stojí od cca pěti do deseti euro bez daně za metr a maloobchod si musí připočítat svoji marži, což v tomto oboru představuje 40 až 100%. Při tomto zatížení by se košilovky staly neprodejnými. Mimochodem těch vzorníků není v ČR prodaných ani 160 včetně nás tří z tohoto fóra. Add Velfix: ani… Číst vice »

Monika
Monika
7 let
Odpověď na komentář  Monika

Nejde o to že nemá svoje prodejny, ale že by v místní prodejně mohli mít svůj vzorník. Taková oboustranná spolupráce ;). A IČO, si každý může sehnat ve svém okolí. Ale asi se na zákazníky, co berou po dvou, třech metrech můžou… (i když právě to jsem si myslela jinde taky, když psali o rolích.. a nakonec třeba neměli se dvěma metry problém). Jo to s tím velfixem by asi mohlo být fakt. OK, díky za upozornění, hodím tam dotaz.

Ateh
7 let
Odpověď na komentář  Monika

Myšlenka je to sice milá, ale jak pro Miletu tak pro maloprodejce by to byla charitativní činnost. Prodejna si nebude kupovat vzorník, když nebude mít užitek ze zprostředkování nákupu. A pro Miletu je tuzemský trh zanedbatelný, tuším, že mi říkali, že zdaleka nečiní ani jedno procento. 🙂
A protože ty vzorníky znám, dovedu si živě představit, že náklady na jejich výrobu a kompletaci těch čtrnáct set + poštovné dalece přesahují.

Barbora
Admin
7 let
Odpověď na komentář  Monika

V prvé řadě děkuji za tip na polytex. Objednala jsem si jejich vzorník, abych měla na reference:-) Ten režný Vefix 145+20 je podle mě hrozně moc silný. To byste měla límec a manžety jako prkno. Pokud chcete opravdu tuhou výztuhu ke košili, tak vezměte ten 140+20 (je to sice jen o 5g, ale je tam fakt velký rozdíl) nebo by podle mě mohl stačit i ten 90+20. Já osobně tedy budu používat ještě jemnější výztuhu.

Monika
Monika
7 let
Odpověď na komentář  Monika

Aha, diky za komentář ke gramáži. Než jste napsala, volala jsem i do polytexu řekli mi tam to samé :). Prostě jsem se na tom límci zasekla, musím si objednat z netu a jediný vzorník mám právě tenhle, a jedna z jejich mála tkaných jednostranně nažehlovacích je velfix.. Ale prostudovala jsem pár časopisů, cože to doporučují u střihů s košilemi/halenkami a většinou různé gramáže vlizelínu… Takže si s tím ze začátku nebudu dělat hlavu a zkusím něco co mám doma, myslím kolem 50g. a hold to nebude tkané a bavlněné :).

Ateh
7 let
Odpověď na komentář  Monika

Lepicí plátno se používá především do pánských košil. jemným vlizelínem na dámské nic nepokazíte 🙂

volfish
7 let

Celkem hezké košilovky, na omak srovnatelné s Miletou, jsem teď potkala u Mraze v Sázavské (Praha), mají je tuším i na webu, ale objednávat něco z jejich eshopu je prý zážitek jen pro otrlé.
Ale já mám svých cca 5kg “zbytků” z Milety, takže něco vyberu.
Aktuálně předělávám svůj základní halenkový střih na nové míry a pak bych šila z něj.

Ema
Ema
7 let
Odpověď na komentář  volfish

U Mráze na webu objednávám pravidelně nejméně jednou měsíčně (www.dumlatek.cz) a je to na tři kliknutí, naprosto bez problémů. Dodání pak zhruba do týdne.

Ateh
7 let

Ještě mě napadlo jedno důležité upozornění ohledně košilovek Mileta. Nesmějí!!! se prát na víc než 40°C a sušit na slunci a týká se to i bílých. V současnosti se “sněhobílosti” dosahuje jinými postupy než v minulosti a materiály by zažloutly. Zrovna tak různé zušlechťovací lázně nejsou moc friendly pro miminkovskou pokožku.
A nejlepší prací prášek je Ariel, nikoliv však gelový. Nechávali si udělat testy. I tenpráškový se dá použít na berevné, stačí jen pořádně rozpustit v malém množství teplé vody 🙂

Ema
Ema
7 let

Nakupuje někdo na marlen.cz? A už někdo viděl košili z taftu? Mají ho tam zařazený mezi látky na košile, což mě trochu mate. O taftové košili jsem ještě neslyšela.

Jana
Jana
7 let
Odpověď na komentář  Ema

Taft na košili použít jde, u luxusních značek se takové věci vyskytují. Jen je potřeba to otestovat z hlediska prání, u hedvábného může dojít ke značným změnám charakteristik.

Miriam
7 let

Môžem sa ešte opýtať k tej Milete? zistila som, že sestra má v ČR ŽL 🙂 Koľko stál ten vzorkovník? Ak ste kupovali tie 5 kg balíky, aké dĺžky látok tam boli? stačí to na košelu? Predajú mi aj len napr. 2 m ( kupovala by som viac vzorov, ale každý len na 1 košelu) Vďaka

Miriam
7 let
Odpověď na komentář  Jana

Vďaka , paráda 🙂

Macek
7 let

Když jsem se dostala k výběru látky na přítelovu košili, zjistila jsem, že mám asi problém. Tak nějak se mi zalíbily látky typu oxford, kepr či rybí kost a i když už jsem prošla nabídky všemožných e-shopů s metráží, na nic kloudného jsem zatím nenarazila. Něco málo jsem objevila v kategorii “košilovky” na evi-latky.cz, ale všechny jsou spíše ve studenějších odstínech a já samozřejmě hledám přesný opak. No a když si člověk říká, že už to nemůže být horší, objeví se tady fotky katalogu od Milety s kvantem vysněných typů košilových látek a navíc ve všemožných barvách. Chápu-li to správně… Číst vice »

Ateh
7 let
Odpověď na komentář  Macek

Pokud si uděláte výlet do Olomouce, můžete se do katalogu podívat. Ale je to časově náročné, těch vzorků je v něm neskutečně moc 😉

NielaD
6 let
Odpověď na komentář  Macek

Pokud budete mít zájem měla jsem návrh na spolu nakoupení v Miletě ( zbytkový pytel) nebo i jen po domluvě ( pokud budete vědet katalogové číslo) jsem z OV a ješťe je tu jedna paní ne Ov. Daniela

Eliška
6 let
Odpověď na komentář  NielaD

Dobrý den, já bych o nějakých látkách uvažovala, ale jejich sortiment vůbec neznám, můžu Vám napsat o podrobnosti?

NielaD
6 let
Odpověď na komentář  Eliška

Já nejsem majitelkou katalogu. Svého času se zde ukazovaly obrazky. Já je teď už nevidím. Jsou to velmi kvalitní bavlněné košiloviny. České výroby.

Ivana
Ivana
7 let

Jano, to všívací plátno jako výztuhu jste kupovala kde? Jak se to používá na košili? Když je světlá látka, není to vidět? (Dedukuji, že se výztuha přišije, podobně jako u kabátu.)

Sára
Sára
6 let

Dobrý den, měla bych dotaz, měly jste někdy problém s bublinkami na límci a manžetách?tzn podlepení,které se nerovnoměrně po čase poodlepuje? Vyzkoušela jsem více lepení, opravdu pečlivé zažehlení na různé teploty, ale po každém vyprání se “bublinky ” vždy objevily. Vím, že v Jankovi a jiných vyrobnach používají lis, který součásti zafixuje, zařízení však ale stojí X milionů a těžko si jej pořídím domů, proto se ptám, jestli je nějaká finta, co by docílila stejného vysledku i v domácím prostředí.. Nebo jsem prostě jen nenarazila na to správné podlepení? Začínám být opravdu zoufalá, protože co košile, to nedokonalý výsledek. Budu… Číst vice »

Sára
Sára
6 let
Odpověď na komentář  Jana

Díky za odpověd. Zkusím tedy na vaše doporučení podlepení od Fialy a taky semtam kontrolovat aukro, snad se konečně má noční můra vyřeší 🙂

Ivana
Ivana
6 let

Chci se zeptat – má Mileta v nabídce i lněnou košilovinu? Pokud ano, mohly byste sem, moc prosím, vložit obrázek? Nevíte, jak to vychází cenově? Děkuji mnohokrát. Už delší dobu sháním světle modrou lněnou látku na košili, ale zatím bez úspěchu. 🙂

Ateh
6 let
Odpověď na komentář  Ivana

Má Berlino 11720 a 11728, který má droboučký vytkávaný vzoreček. Barva 2 je za 7,70 Euro zbylé bleděmodré za 8,70. K tomu je třeba připočítat DPH 21 % a “pokutu”k za ustřižení malých kusů 20 %. Poštovné je 4,50 bez daně, kurz dle ČNB.

Ivana
Ivana
6 let

Moc děkuju, látky jsou krásné všechny

LenkaK
Lenina
6 let

A kolik bude spotřeba látky na košili? Jedu zítra do Brna, tak že bych se poohlédla po něčem. Tak cca. Děkuji.

Barbora
Admin
6 let
Odpověď na komentář  Lenina

Na košili je potřeba délka košile + délka rukávu + něco trochu navíc.

jitka.p
3 let

Dobrý den,
chystám se šít pánskou košili a chtěla bych se zeptat, jestli máte tip, kde zakoupit hotové střihy? Sháním nějaký střih typu slim fit. Našla jsem jediný u Vogue a něco málo v Burdě. Nabízí se také možnost rozpárat přítelovu starou oblíbenou košili a udělat střih podle ní, ale to je docela pracné a nechávám to spíš jako poslední možnost 🙂 Děkuji za odpověď.

jitka.p
3 let
Odpověď na komentář  Jana

Střih by měl být spíš trendy, klasické košile jsou mému muži dost volné a já se trochu bojím větších střihových úprav, takže hledám spíše varianty, které už jsou více vypasované. Děkuji za odkaz, na Etsy jsem zatím nic nehledala. Našla jsem ale spoustu inspirace i odkazy na střihy tady:
https://www.thestitchsisters.co.uk/mansewing-mens-shirt-sewing-pattern-round-up/

67
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x