24.8.2016 | Barbora | 3 komentáře

Druhy krajek

Ještě než se dostaneme k samotnému článku o šití krajek, ukážeme si hlavní druhy krajek, se kterými se můžete setkat.

Krajkářství patří mezi velmi stará řemesla a krajek existuje mnoho druhů. Rozepisovat se o každé podrobně by vydalo na článků několik. V tom dnešním najdete základní rozdělení krajek a především informace, které jsou důležité pro jejich šití.

Pokud se rozhodnete s krajkou pracovat a chtěly byste si nějakou vybrat z bohaté nabídky obchodů, bude se jednat určitě o strojní krajku. Ručně vyráběné krajky, jako například paličkované nebo háčkované, se používají většinou na různé ozdoby a bordury a navíc jsou velice drahé. My se budeme zabývat krajkou ve smyslu široké metráže.

Z hlediska šití krajky je důležité rozdělení na krajky s podkladem a bez podkladu. Proč je to tak důležité se dozvíte v dalších článcích.

Krajky s podkladem

Tyto krajky mají jako základ tylovou síť, nejčastěji můžete narazit na krajku chantilly, alenconskou nebo na vyšívaný tyl. Většinou jsou v bílé nebo další světlé barvě, protože díky své jemnosti jsou hojně používané na svatební šaty nebo závoje.

  • chantilly – původní krajka z Chantilly se paličkovala z černých hedvábných nití a po okrajích mohla být zpevňována koňskými žíněmi. Dnes je většina krajek pletených na rašlovém stroji v mnoha barvách. Mezi krajkami patří mezi ty méně odolné.
https://french-lace.com/product/pontoise-90-black/

Zdroj: https://french-lace.com

 

https://french-lace.com/product/versailles-90-white/

Zdroj: https://french-lace.com

  • alenconská krajka byla původně z velmi jemných lněných nití, od chantilly ji rozeznáte především díky orámování motivů silnější nití.
https://french-lace.com/product/annetta-beigesable/

https://french-lace.com/

  • vyšívaný tyl – jak už název napovídá, nejdříve se uplete tyl, na který jsou posléze vyšité jednotlivé motivy.

Zdroj: lyst.co.uk

V dnešní době, kdy jsou všechny tyto typy krajek pleteny na rašlovém stroji, je poměrně těžké je rozpoznat a určit přesně druh. Dříve se od sebe odlišovaly právě i typem použitých nití, což nyní, v době umělých materiálů, už dávno neplatí. Většina krajek je nyní ze směsi polyesteru a nylonu, nebo viskozy a polyamidu, popřípadě se přidává bavlna. Luxusní krajky se stále vyrábějí i z hedvábí.  Každý prodejce si eviduje krajky pod názvem, který mu vyhovuje, a navíc dochází i ke špatným překladům přímo od dodavatele.

Krajky bez podkladu

Tyto krajky bývají většinou hrubší a dramatičtější než tylové krajky. Jsou složeny z jednotlivých vzorů, které se spojují tenkými nitěnými můstky nebo velkými stehy. Mezi nejznámější patří krajka typu guipure a macramé, jejichž názvy se dnes již překrývají a můžete je nalézt i jako krajku benátskou. Luxusnější krajky jsou vyráběny z bavlny, bežné spíše z PES a viskozy.

  • gypírská (guipure) krajka patří mezi krajky šité. Při výrobě je vzor strojově vyšit na podklad, který je později rozpuštěn.
Zdroj: Mendel Goldberg Fabrics

Zdroj: Mendel Goldberg Fabrics

Gypírské krajky jsou v poslední době velmi populární, a to jak v jednobarevných, tak i barevnějších variantách. U těch barevných se můžete rozhodnout, jestli chcete krajku s potiskem na světlém základě…

http://emmaonesock.com/fabrics/stretchlace.asp?lcd=162155

Zdroj: http://emmaonesock.com

…nebo krajku z více barevných nití.

Zdroj: Mendel Goldberg Fabrics

Zdroj: Mendel Goldberg Fabrics

  • makramé – původní technika macramé je u nás známa jako drhání, kdy pomocí nití vázaných do uzlíků vznikají hrubší vzory. Původní typy krajky makramé můžete vidět například v tomto odkazu. Strojové krajky makramé už ale vypadají trochu jinak a mnohdy můžete narazit na záměnu termínu guipure a macramé.
http://www.zanandreatessuti.it/ecommerce/?wpsc-product=macrame-geometrico-tint-art-4006-col-7

Zdroj: http://www.zanandreatessuti.it

Celoplošné krajky můžete sehnat v nepřeberném množství vzorů, ale důležité je dát pozor na vzory jednosměrné, vyžadující polohování všech střihových dílů ve stejném směru.

Krajková metráž se obvykle vyrábí v užší šíři – většinou kolem 120 cm, ty luxusnější mohou být široké pouze 90-100cm, což je potřebné při nákupu pro konkrétní střih zohlednit. Také je třeba vzít v potaz to, zda má krajka ozdobné okraje. Někdy může mít pouze jeden, někdy oba dva. V takovém případě se střihové díly pokládají většinou na okraje kolmo a ty jsou pak zahrnuty jako designový prvek – například ukončení délky sukně.

Poměrně obsáhlé pojednání o krajce si můžete přečíst v encyklopedii Wikipedia. Najdete zde rozdělení krajek podle oblastí, nebo podle způsobu výroby. Další velmi pěkně utříděné stránky o krajkách s ukázkami původních historických krajek jsou The Lace Guild, ale bohužel pouze v angličtině.

V příštích dílech tohoto malého seriálu o krajkách vás čekají informace, čím krajku podložit nebo jak co nejlépe zpracovat švy!

Save

Save

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (24.08.2016/7:22)
Kategorie: Začínáme se šitím, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Martina Jarkovska
Martina Jarkovska
7 let

Mám moc ráda Vaše články….všechny. Sama šiju a vaše super návody jsou pro mně velmi inspirativní. Držím palce. Martina

trackback

[…] Více o typech krajek jsme psaly zde. […]

3
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x