Ještě než se dostaneme k samotnému článku o šití krajek, ukážeme si hlavní druhy krajek, se kterými se můžete setkat.
Krajkářství patří mezi velmi stará řemesla a krajek existuje mnoho druhů. Rozepisovat se o každé podrobně by vydalo na článků několik. V tom dnešním najdete základní rozdělení krajek a především informace, které jsou důležité pro jejich šití.
Pokud se rozhodnete s krajkou pracovat a chtěly byste si nějakou vybrat z bohaté nabídky obchodů, bude se jednat určitě o strojní krajku. Ručně vyráběné krajky, jako například paličkované nebo háčkované, se používají většinou na různé ozdoby a bordury a navíc jsou velice drahé. My se budeme zabývat krajkou ve smyslu široké metráže.
Z hlediska šití krajky je důležité rozdělení na krajky s podkladem a bez podkladu. Proč je to tak důležité se dozvíte v dalších článcích.
Krajky s podkladem
Tyto krajky mají jako základ tylovou síť, nejčastěji můžete narazit na krajku chantilly, alenconskou nebo na vyšívaný tyl. Většinou jsou v bílé nebo další světlé barvě, protože díky své jemnosti jsou hojně používané na svatební šaty nebo závoje.
- chantilly – původní krajka z Chantilly se paličkovala z černých hedvábných nití a po okrajích mohla být zpevňována koňskými žíněmi. Dnes je většina krajek pletených na rašlovém stroji v mnoha barvách. Mezi krajkami patří mezi ty méně odolné.
- alenconská krajka byla původně z velmi jemných lněných nití, od chantilly ji rozeznáte především díky orámování motivů silnější nití.
- vyšívaný tyl – jak už název napovídá, nejdříve se uplete tyl, na který jsou posléze vyšité jednotlivé motivy.
V dnešní době, kdy jsou všechny tyto typy krajek pleteny na rašlovém stroji, je poměrně těžké je rozpoznat a určit přesně druh. Dříve se od sebe odlišovaly právě i typem použitých nití, což nyní, v době umělých materiálů, už dávno neplatí. Většina krajek je nyní ze směsi polyesteru a nylonu, nebo viskozy a polyamidu, popřípadě se přidává bavlna. Luxusní krajky se stále vyrábějí i z hedvábí. Každý prodejce si eviduje krajky pod názvem, který mu vyhovuje, a navíc dochází i ke špatným překladům přímo od dodavatele.
Krajky bez podkladu
Tyto krajky bývají většinou hrubší a dramatičtější než tylové krajky. Jsou složeny z jednotlivých vzorů, které se spojují tenkými nitěnými můstky nebo velkými stehy. Mezi nejznámější patří krajka typu guipure a macramé, jejichž názvy se dnes již překrývají a můžete je nalézt i jako krajku benátskou. Luxusnější krajky jsou vyráběny z bavlny, bežné spíše z PES a viskozy.
- gypírská (guipure) krajka patří mezi krajky šité. Při výrobě je vzor strojově vyšit na podklad, který je později rozpuštěn.
Gypírské krajky jsou v poslední době velmi populární, a to jak v jednobarevných, tak i barevnějších variantách. U těch barevných se můžete rozhodnout, jestli chcete krajku s potiskem na světlém základě…
…nebo krajku z více barevných nití.
- makramé – původní technika macramé je u nás známa jako drhání, kdy pomocí nití vázaných do uzlíků vznikají hrubší vzory. Původní typy krajky makramé můžete vidět například v tomto odkazu. Strojové krajky makramé už ale vypadají trochu jinak a mnohdy můžete narazit na záměnu termínu guipure a macramé.
Celoplošné krajky můžete sehnat v nepřeberném množství vzorů, ale důležité je dát pozor na vzory jednosměrné, vyžadující polohování všech střihových dílů ve stejném směru.
Krajková metráž se obvykle vyrábí v užší šíři – většinou kolem 120 cm, ty luxusnější mohou být široké pouze 90-100cm, což je potřebné při nákupu pro konkrétní střih zohlednit. Také je třeba vzít v potaz to, zda má krajka ozdobné okraje. Někdy může mít pouze jeden, někdy oba dva. V takovém případě se střihové díly pokládají většinou na okraje kolmo a ty jsou pak zahrnuty jako designový prvek – například ukončení délky sukně.
Poměrně obsáhlé pojednání o krajce si můžete přečíst v encyklopedii Wikipedia. Najdete zde rozdělení krajek podle oblastí, nebo podle způsobu výroby. Další velmi pěkně utříděné stránky o krajkách s ukázkami původních historických krajek jsou The Lace Guild, ale bohužel pouze v angličtině.
V příštích dílech tohoto malého seriálu o krajkách vás čekají informace, čím krajku podložit nebo jak co nejlépe zpracovat švy!
Mám moc ráda Vaše články….všechny. Sama šiju a vaše super návody jsou pro mně velmi inspirativní. Držím palce. Martina
My moc děkujeme za pozitivní komentář:-)
[…] Více o typech krajek jsme psaly zde. […]