1.8.2016 | Jana | 26 komentářů

Citronové šaty

Díky značce Dolce & Gabbana se jedním z hitů letošního léta stal potisk s citróny. Tento potisk odkazuje na Sicílii, takže když jsem vysněnou citronovou látku získala na Aliexpressu, rozhodla jsem se, že i střih šatů by měl Sicílii trochu připomínat. Střih sukně byl jasná volba – už od začátku jsem myslela na třičtvrtěkolovou, ale výběr živůtku byl trochu složitější. Když jsem však poprvé uviděla náhledy modelů z letošní červencové Burdy, bylo celkem jasno – vítězem byl střih z titulní strany.

20

Top má půvabný výstřih, který je však méně hluboký než u šatů ze společného šití, navíc jej doplňují gracilnější ramínka. Střih je však se záševky typu “Dior”, které se mi v tomto případě úplně nehodily kvůli složitějšímu sesazování vzoru. Z toho důvodu jsem se rozhodla střih trochu předělat a to na francouzské záševky, zadní díl zůstal tak, jak byl.

Krom obvyklých úprav jsem dělala jen jednu malou změnu, kdy jsem odšpendlila přebytečnou látku z průramků směrem k vrcholu prsního záševku. Výsledný střih vypadal poněkud divočeji, ale někdy prostě lepící páska převládá nad původním papírem. 🙂

20160625_142153-1

Materiál je bavlněný popelín, který pro svou barvu poněkud prosvítá, proto jsou celé šaty podražené popelíny z produkce Milety.

Práce s podobným vzorem je hodně náročná v tom, že je třeba jej minimálně respektovat, pokud už není sesazený ve všech švech.

Zvolená třičtvrtěkolová sukně se nevešla celým předním dílem na šířku látky, bylo tedy jasné, že díl budu muset rozdělit. Nakonec jsem zvolila šev ve středu, protože ladit jeden šev mi přišlo jednodušší, než uhlídat dva. Dále jsem sesazovala vzor na zadních dílech živůtku a zadním středovém dílu sukně. Na předním díle jsem kvůli francouzským záševkům jen umisťovala střihový díl tak, aby měl ve středu jeden z motivů s citróny. Určitě by se daly sesadit i další švy, nicméně jsem na to neměla dost materiálu (i tak na šaty padly 4 metry).

Stříhání a sesazování komplikoval fakt, že na rubu motivy nebyly příliš vidět; když jsem pak na látku položila díly z podrážecího materiálu, nebyly vidět už vůbec. Proto jsem vždy vystřihla jeden díl, stehovkou si vyznačila, kudy vedou švové linie, a z líce jsem hledala vhodné umístění protilehlého dílu.

Kdybych přišila díly klasicky po našpendlení lícem k líci, mohly by se mi vrstvy posunout a i milimetrová nepřesnost by mohla bít do očí. Proto jsem zvolila způsob, kdy jsem vždy jeden díl přišpendlila z líce na druhý.

20160630_151750

Následně jsem je stehovkou a začišťovacím stehem přišila k sobě.

20160630_145122

Z rubu jsem pak uhladila přídavky na stejnou stranu a mohlo se šít.

20160630_145543 20160630_145558

U zadních bočních švů bylo dokonalé sesazení nemožné, protože mírnější křivka je napasovaná na výraznější – zde jsem se hlavně snažila, aby nevznikl nějaký rušivý útvar.

07-22-2016 074

Zapínání mají šaty řešené skrytými zipy v bočních švech. Abych ale podtrhla onen jihoitalský nádech, na zadním dílu jsem přišila funkční zapínání na knoflíky, které ovšem nehodlám používat. Knoflíky jsem si nechala potáhnout v Biltexu a stužku s očky mám z obchodu Susan Khalje.

20160716_20434920160719_151435

Dopředu mi bylo jasné, že podšívka by byla už moc, takže šaty mají  švové přídavky zakončené tak, aby byly pěkné i z rubu. Pro začišťování jsem použila dva způsoby:

  • Svrchní látku jsem sestřihla na 1,5 centimetru a spodní na 3 centimetry. Skvělou pomůckou, která mi usnadnila práci, je toto pravítko od firmy Prym. Spodní látku jsem pak zahnula, podhrnula a prošila, takže vznikl úhledně začištěný přídavek (mnohem hezčí než z overlocku, troufám si říct).

20160701_14495620160701_15003620160730_094420

  • U některých švů výše uvedený způsob použít nešel – v takovém případě jsem použila šikmý proužek ze spodní látky, přišila jej na švový přídavek sestřižený na 15 mm z lícové strany svrchní látky, otočila do rubu a znovu prošila. Na rubu jsem proužek už nepodhrnovala, aby zde nebyla vrstva navíc (šikmé proužky se netřepí, není tedy třeba začišťovat).

20160711_17144320160711_171532

Průramky a výstřih jsou začištěné šikmými proužky ze svrchní látky.

Nakonec zbývala jen záložka, do které jsem všila krinolinovou pásku. Ta se původně vyráběla z koňských žíní, dnes se vyrábí z plastu. Můžete ji koupit v různých šířích a buď jemnější nebo tužší. S tužší nemám úplně dobrou zkušenost, protože se horní okraj protlačoval na líc, je tedy lepší použít jemnější (která se ostatně prodává obvykle) ve větší šíři. Moje páska má šíři necelých 8 centimetrů (3 palce).

Pásku seženete u nás v tanečních sportech, kde je ovšem poměrně drahá. V zahraničí můžete využít kurzu libry a pořídit ji například v obchodě Vena Cava (u nás se prodává v ceně kolem stovky za metr, takže na 3/4 kolovku potřebujete 4 metry pásky).

Krinolinová páska není moc příjemná na kůži, takže jsem se jí rozhodla schovat pod šikmý proužek z bílého popelínu. Nejdřív jsem ho přišila z líce k sukni (kterou jsem nechala vyvěsit pár dní, ale nepohla se ani o milimetr), sežehlila do rubu a pásku pak přišila ke švovým přídavkům a šikmému pruhu.

20160720_100747

Šikmý pruh jsem přišila ručně krokvičkovým stehem k podrážecímu materiálu.

Na následujícím obrázku můžete vidět efekt bez pásky a s páskou. Sukně má díky pásce rozlet, ale zároveň zůstává civilní.

20160719_154005 20160724_105246-1

Celkově musím říct, že mě šaty překvapily. Díky skvělému střihu a krásnému potisku sklízím chválu kudy chodím, což jsem opravdu nečekala.

20160728_121119-1 20160728_121258-120160728_121217-1

Pokud máte pochybnosti nad podobným střihem či potiskem, nebojte se toho!

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (01.08.2016/12:56)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Miriam
7 let

waw, nádherné šaty a skvelé tipy. Nemyslela by som, že na také šaty treba 4m látky 🙂 Určite využijem rady ako na to. S krinolínovou páskou som šila len raz, ale dávala som ju do podšívky, je fajn vedieť, že môže ísť priamo na sukňu 🙂

Hannnah
Hanka
7 let

Zrovna dnes jsem dostala objednávku od “skorosnachy” (chápete, že se musím obzvlášť snažit 🙂 ) na typově podobné šaty, jen svátečnější, pro hosta na svatbu.
Takže se mi dnešní návod velice hodí, určitě se budu hodně inspirovat.

Hannnah
Hanka
7 let
Odpověď na komentář  Jana

Tak už mi byla dodána látka a protože není taková, jak bych si myslela, že bude, chtěla bych vás poprosit o radu. 1/ jde o poměrně tenký popelín (opravdu krásný vzor, nedivím se, že neodolala). Sice neprosvítá jako ten váš, ale mám obavu, že na skládané sukni (tak jak je na originálním střihu) bude vypadat moc “hadrovitě”. Proto také uvažuji o podražení, mám bavlnu s hedvábím z Terry módy. Jde o to, že jsem ještě nikdy nepodrážela, snad to zvládnu, ale nejsem si jistá, jestli je to správná volba – myslíte, že se tím vrchní látka “zpevní” a bude lépe… Číst vice »

Markéta
Markéta
7 let

Moc hezké! Taky jsem měla v pácu citronovou látku, ale než jsem se rozkývala, vyprodali mi ji. Zajímalo by mě – na kolovou sukni z plátna použiju krinolínovou pásku, ale jak trochu vylepšit kolovku z úpletu? Mám jedny takové šaty a po nějaké době nošení je ta sukně taková splihlá.

Petra
7 let
Odpověď na komentář  Jana

Někdy pomůže i na záložku našít krokvičkou širší tkaloun, nejlépe pokud se Vám podaří najít ve vhodné nenápadné barvě. Funguje to ale spíš u těžších a méně pružných úpletů.

Martina
Martina
7 let
Odpověď na komentář  Jana

Myslím, že se tomu říká rašlovka. Prodává se běžně v bílé a černé barvě.

Vendula
7 let
Odpověď na komentář  Martina

Rašlovka se používá spíš do sak a kabátů. Ale v Praze u Kalců mají vcelku slušný výběr výztuh, jednou jsem si tam koupila tenký elastický vlizelín (nažehlovací a opravdu velmi pružný) – prý vhodný právě do úpletů. Ještě jsem s ním ale nepracovala, zatím mi tu leží, takže nemohu předat zkušenosti.

Petra
7 let
Odpověď na komentář  Vendula

Raslovka je hodne pevna vyztuha, ten vlizelin do upletu se pozna tak, ze je jakoby prosekany, kdyz ho natahnete. Pracuje se s nim super, davam ho treba i do lemu tricek, kdyz chci pevnejsi sirsi okraj. Latka pak porad pruzi (prave diky ten prosekanym otvorum), ale je pevnejsi.

whitehorse
Whitehorse
7 let

Nádherné. A nikdy by mne nenapadlo, že máte velikost 44.

whitehorse
whitehorse
7 let

tak já se svými 160cm to mám trošku horší. a bohužel velikost 42 z Burdy je mi obvykle malá, i když konfekce mi stačí 40-42.ale loni se mi celkem povedly jedny šaty světlé (téměř bílé) barvy s růžemi a korzetovým živůtkem na ramínka s půlkolovou sukní a k tomu bolerko. ještě byl v plánu klobouk a už druhé léto o něm marně sním a pořád na něj ne a ne najít čas 🙁

Petra
7 let
Odpověď na komentář  whitehorse

Myslím, že na tom je dobře vidět relativita konfekčního číslování – já mám také 160 cm a obvykle z Burdy používám vel. 40, kterou přes záda musím hodně zabrat a vpředu naopak přes hrudník dost rozšířit. Teď šiji šaty na přání na velikost 32, max. 34, a ty úpravy jsou oproti šití na mne úplně banální, nikde žádná křivka… nedivím se, že návrháři dávají přednost chlapeckým postavám, nejen proto, že to na nich lépe vypadá.

whitehorse
whitehorse
7 let
Odpověď na komentář  Petra

no faktem je, že v tomto se mi šije lépe na mně, kde více-méně odpovídám i přes ty případné problémy, které stačí korigovat velikostí (a přechodem mezi nimi), jak na dceru, která by se vešla do velikosti “S” (36) nebýt toho, že má trochu větší prsa (košíčky tak 70C-D) a to je tak velikost 40 . ono co si budeme povídat – velikost 40 někde a 40 v jiné značce jsou mnohdy odlišné 🙁 já mám navíc ramena, takže sako v obchodě – neřešitelný problém sehnat 🙁 teda řešitelný .. naposledy se mi povedlo sehnat v OP Prostějov, ale běžně… Číst vice »

Vendula
7 let

Ty šaty jsou nádherné ( a ta látka :-)! ), moc Vám sluší, vůbec se nedivím, že s nimi sklízíte samou chválu. A velikost 44 bych Vám taky netipovala.

Ivana
Ivana
7 let

Miluju citróny :-). A šaty jsou opravdu překrásné, kéž bych uměla taky tak šít…

Mitt
Vlaďka
7 let

Dobrý den! Nááádhera!
Chystám se na šaty s 3/4 kolovou sukní, ale protože bude krátká a ve velikosti 38, vejde se celý díl sukně na šíři materiálu 140cm.
Otázka: mám jej položit symetricky, tj. oba okraje dílu budou ležet po diagonále; nebo tak, že jeden okraj bude po osnově a druhý okraj po útku? A proč?
Díky .

Ettelwen
Ettelwen
6 let

Jen poznatek k té krinolínové pásce, myslím, že by se dala použít i tahle, co říkáte? Navíc stojí podstatně míň, než v tanečních obchodech – https://www.stoklasa.cz/modisticka-krinolina-jemna-sire-8-cm-x134119

trackback

[…] něj krinolínovou pásku, aby byla sukně nadýchanější – přesně tak, jak Jana popisuje v článku o citronových šatech. Spodní lemy už jsem začišťovala ručně poslední večer před […]

trackback

[…] Aliexpressu byl totiž materiál na citronové šaty, pak jsem si ale objednala hedvábný satén také s potiskem à la Dolce & Gabbana, a z toho […]

26
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x