26.7.2016 | Barbora | 15 komentářů

Bezešvé krajkové šaty

Krajka se již nějakou dobu drží na módní scéně a z honosných oděvů se přesunula i na oblečení pro denní nošení. Většinou v ulicích vídám něžné dívčí modely, nebo naopak dramatickou černou krajku. Ale občas lze vidět i model hodný módního pekla – třeba když se zkombinuje nepěkný umělý materiál, křiklavá barva, křivý nesesazený vzor a jako bonus i pro daný model nevhodná postava.

Při nedávných nákupech látek v Praze jsem v Evi látkách zahlédla zvláštní odstín modré barvy a při bližším ohledání jsem zjistila, že se jedná o bavlněnou krajku Ermano Scervino. Musím přiznat, že krajku nijak nevyhledávám, mám ji zařazenou jako materiál pro nevěsty a velké večerní, ale tahle byla tak nějak úplně obyčejná. A navíc ta modrá barva mne upoutala na první pohled, tak jsem se rozhodla pro koupi. Chtěla jsem z ní ušít letní šaty, ale úplně jednoduché, aby se daly vzít na běžné denní nošení a nemusela jsem si se dvěma raubíři v okolí dětského hřiště připadat „overdressed“.

Nějakou dobu mi trvalo, než jsem vybrala střih. Nakonec jsem se rozhodla, že udělám hluboký výstřih na zádech a vepředu francouzské záševky. Vzhledem k relativně vypasovaným šatům jsem řešila nutnost a vhodnost zapínání. V úvahu připadal zip do středu zadního dílu – přiznaný, nebo do bočního švu – skrytý. Jenže jak jistě mnohé víte, sehnat vhodné galanterní doplňky je občas velký problém. Takže po dlouhém pátrání jsem našla přijatelný světlemodrý zip, ale v jiném odstínu, který měl bohužel stříbrný jezdec a zoubky spíše dozlatova, nebo černý, kontrastní. Ani s jednou variantou jsem nebyla moc spokojená, proto jsem požádala i naše čtenářky na FB, aby mi pomohly tento oříšek rozlousknout. Prakticky 99% z vás se přiklánělo ke světle modré variantě, ale ani tohle mi v rozhodování nepomohlo, protože jsem pořád cítila, že to není ono. Nakonec mne napadlo zkusit, jestli bych náhodou šaty neoblékla i bez zipu. A ono to šlo! Budou bez zipu!

Jako podšívku jsem vybrala lehounký hedvábný satén od ZV Silk v bleděmodré barvě. Obě látky jsem vysrážela klasicky v pračce i sušičce, vyžehlila a dala se do toho.

Jenže samotnému šití samozřejmě ještě předcházelo ušití zkušebního modelu (díky tomu jsem právě třeba mohla eliminovat zip) a taky zkouška zcelování krajky.

Zcelování krajky je velice zajímavá věc, která vám dovolí krajkové věci šít skoro neviditelnými švy. V dnešním článku vám ji představím jen tak zběžně, ale mohu vám slíbit, že Jana už pilně pracuje na podrobnějším příspěvku, kde bude vše názorně vysvětleno.

IMAG2675

Při přenášení střihu na krajkovou látku je více než kdy jindy potřeba dát pozor na vzor. Střih je potřeba položit tak, aby krajka díly procházela souměrně a také je vhodné ji při sešívání dvou dílů napojit. Tedy dát si pozor, v jakých místech končí například spodní roh předního dílu a ve stejném místě jej napojit na spodní roh zadního dílu. Já jsem si švové linie na látku vyznačila prošitím kontrastní nití.

Zcelování se provádí tak, že si položíme střihové díly přes sebe tak, aby byly švové linie přímo na sobě. Tzn. na lícovou stranu jednoho dílu položíme rub připojovaného dílu. Švové linie sešpendlíme a krajku prošíváme z lícové strany hustým úzkým zigzagem po obvodu krajkového vzoru.

Nejprve jsem si sešila zadní středový šev, poté záševky na předním díle a nakonec boční švy. Na šatech není na první pohled žádný šev vidět, vzor krajky krásně splyne do sebe.

IMAG2684Na fotce můžete zahlédnout oranžovou nití prošité švové linie bočního švu a francouzského záševku, okolo nich je krajka zcelovaná.

Spodní šaty z hedvábného saténu jsem ušila za použití úzkých francouzských švů. Hladkou stranu saténu jsem orientovala na tělo a přídavky jsem ponechala mezi saténem a krajkou. Tím, že jsou úzké, tak pod krajkou neprosvítají a vnitřní strana šatů je krásně hladká. Okraje výstřihu a průramků jsem stabilizovala prošitím velmi krátkými stehy. Podšívku jsem okolo výstřihu všila na stroji a přídavky sestřihla entlovacími nůžkami. Následně jsem ji ještě perličkovým stehem přichytila cca 1 cm od kraje, aby neměla tendenci vylézat. Okolo průramků jsem podšívku poté všívala ručně pomocí skrytého stehu.

Spodní okraj hedvábného saténu jsem založila pomocí jednoduchého triku. Protože by se mi takto jemná látka mohla vytahovat a i by se špatně sežehlovala, pomohla jsem si pomocnou řadou stehů podél celého spodního okraje (cca 1cm od okraje) a toto prošití sežehlila do rubu (tzn. na tu stranu, která bude na těle).

IMG_0135

Následně jsem prošila další řadou vedle tohoto prošití a přebytečnou látku ustřihla co nejblíže ke stehům.

IMG_0137

Po zastřižení ještě jednou zahnu a sežehlím do rubu a prošiju přes viditelnou řadu stehů.

IMG_0141

IMG_0142

Okraj krajkových šatů jsem zastřihla těsně okolo vzoru krajky. A teď už stačí jen finální vyžehlení a je hotovo.

IMG_0145

IMG_0146

IMG_0147

IMG_0148

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (26.07.2016/6:57)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Techniky, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Renee
Renee
7 let

To je fenomenální práce!!!

Petula
Petra
7 let

Krásné šaty a ještě bez zipu 🙂

Markéta
Markéta
7 let

Super inspirace … akorát nevím, jestli jsem to dobře pochopila. Bavlněný satén máte tak pružný, abyste do něj vlezla jak do trička, je to tak? Tím pádem je krajka taky pružná? Šaty nejsou tvarovány záševky, to by pak asi nešlo tak pěkně scelit krajku, nebo ano?

Markéta
Markéta
7 let
Odpověď na komentář  Barbora

Asi už chápu, děkuji … ty záševky totiž vůbec nejsou vidět.

Ateh
7 let
Odpověď na komentář  Markéta

Zcelování je nádherný způsob jak vytvořit bezešvé oděvy. Na těchto svatebních jsem zcelovala ručně. Zkustě pohledat boční šev a prsní záševek vycházející z bočního švu 🙂
https://www.facebook.com/atehsuits/photos/a.828579173829958.1073741828.828486393839236/828580757163133/?type=3&theater

Zuzka
Zuzka
7 let

Barborko, opravdu krásné šaty 🙂 o této krajce jsme už také uvažovala, jen ta cena 🙁 … ale Ty Vaše šatky nevypadají na spotřebu materiálu tak náročné 🙂 mohla byste mi prosím prozradit, kolik na ně “padlo” ? 🙂
Děkuji – Z. 🙂

Zuzka
Zuzka
7 let
Odpověď na komentář  Barbora

Moc děkuji za odpověď. Teď jste mě motivovala a jestli bude ve i v Evi obchodě ve Zlíně, kam se chystám jdu do toho!! 🙂
Z.

Vendula
7 let

Krásné šaty. Zcelovaní krajky jsem ještě nikdy nedělala, tak teď už vím, jak na to :-).

Petra
Petra
6 let

Zcelování krajky je mi jasné, zcelení francouzského švu již méně. Můžete popsat podrobněji záševky u krajky? Zdravím. P.

trackback

[…] získala tu příjemnou lesklou a chladivou stranu hedvábí přímo na tělo a po zkušenostech s modrými krajkovými šaty vím, že je to naprosto dokonalý […]

15
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x