20.7.2016 | Petra | 5 komentářů

Ještě jednou o sew alongu

Užily jste si náš sew along? My rozhodně ano! Byla to pro nás i pro Steh dost zásadní zkušenost – články o společném šití jsme pro vás ostatně vytvářely nějakých osm týdnů tak intenzivně, že oproti původním plánům nebyl čas ani místo je prokládat dalšími tématy. Než se Steh vrátí ke klasickým článkům a individuálním tutoriálům, chtěly jsme se ještě jednou u společného šití jako redakce zastavit a mírně rekapitulovat. Společné šití takovéhoto rozsahu se totiž nedělo jen pro nás poprvé, ale v tomhle záběru to byla i úplná premiéra v českém kontextu. Jak to tedy vidíme teď z odstupu? Co nás inspirovalo? Překvapilo? Co plánujeme dál?

IMG_20160720_140520

Pro všechny z nás byly hodně důležité sew alongy na zahraničních šicích blozích – z téhle zkušenosti jsme také vycházely při přípravě toho našeho. Jaké tutoriály zrovna pro tebe byly zásadní, když ses učila/zdokonalovala v šití? Můžeš některé doporučit čtenářkám na léto?

J: Nejzásadnější byl asi sew along o body Nettie od Closet Case Files. Díky němu jsem se více skamarádila s úplety a střih jsem nakonec použila i jako základ těhotenské garderoby. Zároveň bych body Nettie doporučila i na léto – skvěle se hodí k různým sukním, střih obsahuje i obměnu na šaty či tričko a podle tohoto návodu můžete ušít i v současné době tak oblíbený střih se spadlými rameny.

B: Pro mě byl zásadní sew along asi ten od Closet Case Files pro džíny Ginger. Je v něm vše výborně popsané už od úplného začátku – od výběru materiálu, šicích potřeb, přípravy střihu až po samotné šití džínů. Vše je i přehledně rozděleno a je možné vracet se pouze k vybraným částem, které lehce najdete.

P: Pro mě to byl určite sewalong k Anna Dress od By Hand London – okouzlil mně tehdy velmi variabilní střih, který volbou materiálu a drobnými variacemi ožíval v několika verzích, od dlouhých večerních šatů po letní krátké volnočasové. Ještě předtím, stejně jako asi pro nás všechny, pro mne byly hodně důležité ne přímo sew alongy, ale klasické videokurzy na www.craftsy.com, hlavně The Couture Dress Susan Khalje a kurz korzetových šatů Gertie Hirsch. Ta možnost nakukovat pod ruce profíkům s blogerům byla úžasná, otevřelo mi to úplně jiné obzory.

Co tě překvapilo, zarazilo, nebo potěšilo při psaní našeho sew alongu? Co by se dalo vylepšit, co fungovalo naopak lépe? Promítla se tahle zkušenost ve vlastním šití?

J: Trochu jsem se obávala dodržení harmonogramu a jsem opravdu ráda, že se vše stihlo podle plánu, i když místy to bylo dosti hektické. Velmi mě potěšily pozitivní ohlasy, protože bez toho, abychom někomu předaly informace a pomohly mu se posunout v šití dál, by tento web postrádal smysl. Ve vlastním šití se sew along promítl především tak, že jsem si musela stanovit denní cíle, abych vše stihla, což rozhodně není špatná věc.

B: Každopádně jsem byla ráda, že jsem našla využití pro tyto dvě látky. Nějakou dobu jsem je měla už doma, původně jsem z nich zamýšlela úplně něco jiného, ale jsem ráda, že to takhle dopadlo. Mile mne překvapilo nadšení čtenářek při zahájení společného šití, ale trochu jsem očekávala, a troufám si říct, že ne sama, že se dočkáme daleko více hotových modelů. Takže dámy, která máte došito, neváhejte, vyfoťte se a ukažte svůj výrobek v naší diskuzi, ať vás můžeme pochválit.

A otázku na to, co by se dalo vylepšit, by bylo asi vhodné adresovat na čtenářky. Pokud máte nějakou připomínku, něco vám chybělo, něco by se vám líbilo jinak, zkuste nám napsat a příště se zkusíme případně přizpůsobit.

P: Překvapila jsem sama sebe, že dokážu napsat poměrně dlouhý text v hotelovém pokoji na druhé straně světa na mobilním telefonu a po dvou dnech bez spánku 🙂 Ale ještě víc pro mne byly překvapující všechny ty “produkční” věci okolo – jak moc je třeba plánovat a fázovat samotné šití, nezapomínat vše fotit a zároveň v každé fázi myslet na to, aby vše bylo ve výsledku srozumitelné. I u mého snadného projektu přišlo pár fází paniky – že to nestihnu, že pokud něco pokazím, nemám druhou šanci, že fotky nejsou dost kvalitní, že při přejíždění mezi několika místy zapomenu nějaký díl vzít s sebou… Jsem ráda, že to nakonec klaplo! Sew alongu ale samozřejmě dává smysl hlavně komunita, co se kolem něj vytvoří, a doufám, že alespoň částečně podařilo čtenářky do šití zapojit.

Co vymyslíme příště?

J: Tento, řekněme pilotní, projekt nám určitě ukázal, že má smysl pořádat společné šití. Vybrané šaty byly vcelku jednoduché, i když ne triviální – proto si myslím, že by bylo fajn zařadit nějaký o kapku složitější projekt pro mírně pokročilé.

B: Asi se nevrhneme rovnou na zimní kabát, ale určitě můžete počítat s další nositelnou věcí, kterou si budete moci ušít s naší pomocí.

P: Nebojím se velkých úkolů. Takže sako nebo dlouhou vestu s klasickými klopami? 🙂

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Petra (20.07.2016/1:20)
Kategorie: Šijte s námi, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ali
Ali
7 let

Baby, ste super! Šaty mám ušité, ale rozhodla som sa pre inú verziu – model 104 z toho istého čísla Burdy. Ráta sa aj to? 🙂 Ide o tie isté šaty, len nemajú prinechané rukávy, ale hrubšie ramienka. Mne tento strih viac vyhovuje. Inak som sa držala postupu, aj sukňu mám riasenú, ako je v originálnom strihu. 🙂 Už teraz sa teším na ďalší sew along a pravdaže aj na ostatné vaše články 🙂

Ivana
Ivana
7 let

Děkuji moc za vaše skvělé články, za předávání zkušeností a tipů na vše, co se týká šití. Moc ráda je čtu :-). Se stejným nadšením jsem nakoupila i látky, ale k ušití jsem se zatím nedostala. Mám to rozhodně v plánu, jenom mi to bude asi déle trvat. Hezké léto a už se těším na podzimní sew along!

Mijda
Mijda
7 let

Super serie, podle střihu už mám hotovou halenku ze zbytků strakaté lbavlny, na které jsem ladila střihové úpravy, pak jsem ze zásob vylovila jednu lehkou letní lněnou látku a jednu starorůžovou, ke které jsem rovnou měla i podšívku, na šaty do práce. A už jsem u sešití živůtku a sukně. Diky moc za inspiraci a spoustu tipů.

Mirka
7 let

Děvčata děkuji za vaše články. Co se týká šatů, mám zatím ušitý jen zkušební model, ale spoustu rad z vašich článků jsem už využila. Dceři jsem šila letní sukni, na níž jsem si poprvé vyzkoušela podražení (tenkým bavlněným batistem) a začištění švových přídavků podle Barbory (její začištění švových přídavků na živůtku). Pořídila jsem si krejčovskou pannu, ušila a vycpala krejčovskou šunku, objednala z Flex texu látky (podle vašich rad, směs bavlny a hedvábí) na podšívky či podražení oděvu a ještě mám v plánu objednat si u pana Volfa hedvábnou organzu, abych si vyzkoušela jak se s ní pracuje. Pokud děvčata… Číst vice »

Jana
Admin
7 let
Odpověď na komentář  Mirka

Mohu vám uklidnit, že tu kloboukovou stuhu jsem nesehnala ani v Brně 🙂
Téma podzimního sew-alongu ještě ladíme, ale zveřejníme ho dostatečně včas!

5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x