24.6.2016 | Barbora Jana Petra | 8 komentářů

Šijte s námi šaty Burda 101 2/2011 – Kapsy, sešití sukně

Poté, co jsme ušily hlavní části na živůtku, je čas na sukňovou část.

Petra

Nejdřív odšiji záševky na předním i zadním díle. Na sukni dělám klasické “kalhotové” kapsy, složené ze dvou váčků. Přední váček přišiji ke zpevněnému okraji průhmatu, mírně nastřihnu v místě, kde průhmat končí. Sežehlím a pokud si to materiál žádá, můžu ještě fixovat stabilizačním prošitím těsně vedlě švu, popř. ozdobným prošíváním. Džínovina ale dobře drží tvar, takže jsem váček jen sežehlila do mírné výpustky (tedy tak, aby šev ležel ne přesně v ohybu látky, ale byl schovaný mírně směrem dovnitř kapsy).

IMG_5745

IMG_5746

IMG_5747Na odšité a sežehlené přední části váčků přiložím zadní stranu kapsy a podle značek zarovnám a našpendlím.  IMG_5748Horní část kapsy prošiji strojovým stehováním, tedy velkým stehem těsně nad švovou linií, kapsu tím dále stabilizuji. Váček sešiji obvyklou délkou stehu a začistím buď overlockem, nebo sestřihnu entlovacími nůžkami. (Rozdíly v šírce švových přídavků u kapsových váčků nejsou záměrné, způsobilo je to, že jsem podkladové části vystřihávala už jen z posledních – a velmi malých – zbytků látky).

IMG_5749Nový postranní šev pak srovnám lícem na líc se zadním dílem sukně a odšiji. Kapsu při šití přichytím přesně ve značce, aby se látka nepohnula, pomáhám si v tom místě patchworkovým “vidličkovým” špendlíkem.

IMG_1275Ka

Zadní středový šev na sukni nechávám ještě neodšitý, protože do něj bude pokračovat zip ze živůtku (který jsem z boku, kde je ve střihu, přemístila do středu zadního dílu).

Barbora

Sukňovou  část mám již nastřiženou ze svrchní černé i spodní žluté látky. Jako první je potřeba sešít přední šev. Na obrázku vidíte sešitý šev na spodní látce, protože na rozdíl od té černé je na ní alespoň něco vidět.

IMG_1109

Nyní je potřeba obě látky spojit a jelikož se jedná o druh kolové sukně, tak také vyvěsit. Obě vrstvy látky jsem si položila lícem na líc na sebe a po horním okraji sestehovala. Takto spojené vrstvy jsem našpendlila na krejčovskou figurínu.

IMG_1132

Během chvilky se vrstvy už posunuly, ale přesto jsem pro jistotu počkala s další prací do druhého dne. Jelikož obě vrstvy budou spojené na spodním okraji, je potřeba mít finální délku sukně upravenou před sešíváním sukně a živůtku. Proto jsem si v této fázi upravila jednu polovinu délky sukně tak, aby byly vrstvy stejně dlouhé a zároveň aby měly požadovaný sklon od krátké přední části po prodlouženou zadní.

IMG_1134

Druhou polovinu sukně upravíme už na rovné ploše, aby byly stejné.

IMG_1135

Když všechny vrsty zarovnáme, je potřeba spodní okraj sešít. (Z tohoto důvodu jsem si již před vyvěšením obě vrsvy spojila lícem k líci.) Po sešití spodního okraje sestřihneme švový přídavek. Výhodou je použít entlovací nůžky a přídavek sestřihnout na co nejmenší šířku – při otočení se tak do rubu dostane již rovnou prostříhaná a ztenčená látka, která nebude dělat žádné hrboly.

IMG_1137

Aby spodní okraj pěkně držel, sežehlíme švové přídavky do spodní (žluté) vrstvy a prošijeme je k sobě. Před tímto krokem odstraníme sestehování horního okraje sukně.

IMG_1139

Nyní spodní okraj opět sežehlíme, ale tentokrát již do finální podoby, kdy složíme látky rubem na rub a horní okraj takto sestehujeme k sobě.

IMG_1140

Takto připravenou sukni přišijeme k živůtku. Prvních a posledních cca 5cm vždy přišívám dlouhým stehem, aby se mi to popřípadě lépe páralo, když bych pak potřebovala trochu hýbnout sukní nebo živůtkem, aby mi seděl zip a sešel se mi zadní šev živůtku a sukně na pravé i levé polovině. Jakmile si zkontrolujeme, že nám vše sedí, počátek i konec prošijeme normálním stehem. Ještě si v této fázi poznačíme, kam až bude na sukni zasahovat zip. Od sesazovacího švu (sukně a živůtku) až po budoucí konec zipu si na pravé i levé části sukně sestehujeme  svrchní a podkladovou látku k sobě. V tomto místě už nadále při všívání zipu budeme považovat obě vrstvy látky za jednu. Od spodního okraje zipu až po spodní okraj necháme obě vrstvy nespojené a příště si ukážeme, jak sešít skrytě zadní šev.

Jana

Z důvodů větší univerzálnosti jsem se rozhodla ušít zvlášť top a sukni, z toho důvodu dnes uvidíte i trochu odlišné šití pásku.

Sukně je tvořena sedlem, které je něco mezi 1/4 a 1/3 kolovou sukní. Původní střih zahrnuje kapsy, které začínají těsně pod páskem, já jsem ovšem zvyklá šít kapsy cca 15 cm pod páskem, protože dávám zip do bočního švu, takže na něj musím vytvořit místo. U tohoto střihu však kapsy tak nízko dát nejde, z toho důvodu jsem zvolila umístění asi 5 centimetrů pod páskem.

Nejdříve jsem si vystřihla kapsy z podšívkoviny a pak 5cm proužky z vrchní látky, které jsem našila na podšívkovinu, aby neprobleskovala kapsovým průhmatem.

Běžně stříhám z podšívkoviny kapsu mínus tento pruh a pak oba díly sešiju, jenže vzhledem k tomu, jak je látka řídce tkaná, jsem musela postup mírně modifikovat. Proužky z hlavní látky jsem kvůli třepivosti obentlovala, sežehlila jejich vnitřní část do rubu a našila na díl z podšívkoviny. Poté jsem vždy dva protilehlé díly našila na přední a zadní díly sukně a to tesně vedle sesazovací linie pro boční šev.

20160603_15492720160605_10295020160605_14122720160605_101252

Všechny kapsové váčky jsem přežehlila na stranu a sešila boční díly tak, abych kapsové váčky nezachytila.

20160605_14132820160605_142804

Poté jsem rozžehlila boční švy a sežehlila všechny díly podél vyznačených švových linií i v oblasti průhmatu kapes.

20160605_143410

Kapsové váčky na zadních dílech jsem sežehlila dopředu a přišila k předním dílům.

20160605_14350120160605_144654

Mezi kapsovými váčky tak vzniká minimezírka, ale ta funkčnosti kapsy nevadí.

Výsledek pak vypadá takto:

20160605_14355820160605_144028

(Na téměř dokončené sukni jsem zjistila, že se kapsy nepříjemně rozevírají, což je dáno zřejmě jejich vysokým uložením. Naštěstí to lze při tomto způsobu šití kapes jednoduše napravit a sešití bočního švu o 4 centimetry níže vše napravilo a zároveň průhmaty zůstaly natolik dlouhé, aby kapsy byly plně funkční.)

V této fázi přišel na řadu pásek. (U mých šatů bude viditelný zip, takže jej budu všívat až po pásku, jinak by měl být zip vsazen dříve.) Ten běžně tužím dvojitou vrstvou žíněnky, nicméně ta by přes světlý materiál prosvítala, proto jsem použila kloboukovou stuhu. Když jsem ji sháněla po galanteriích, byla mi nabízena pouze PES rypsová stuha, ale tato je ve složení bavlna a viskóza a na rozdíl od rypsové stuhy má na okrajích obloučky. Díky tomu se dá snadno tvarovat parou, což je u pásku vždycky výhoda – na křivky ženského těla patří křivky. Když jsem k sobě přišila vrstvy gazar, batist (v dvojnásobné šíři pásku) a pásku tužícím stehem, vzala jsem do ruky žehličku a natvarovala budoucí pásek do mírného oblouku.

20160605_170205 20160605_170716

Ten jsem přišila k horní části sukně, sežehlila okraje do rubu a švové přídavky přišila krokvičkovým stehem ke kloboukové stuze.

20160606_151536 20160609_080518

U spodních dílů sukně jsem sešila boční díly a po rozžehlení a přifixování švových přídavků na batist jsem obě části sukně sešila a tento šev rozžehlila. Švové přídavky sedla sukně jsem přišila krokvičkovým stehem k batistu.

U sukně zbývají ještě záložka a podšívka, ale o tom v dalších článcích!

Sukně jsou tedy připravené na sešití k živůtku a vsazení zipů.

 

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (24.06.2016/9:48)

Leave a Reply

8 Komentáře "Šijte s námi šaty Burda 101 2/2011 – Kapsy, sešití sukně"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Vendula
Host
Tu sukni, co šije Jana, jsem šila nedávno také a rovněž jsem měla potíže s tím, že se mi ty kapsy rozevíraly. Na rozdíl od Jany jsem je neposouvala níž a nechala je umístěné tak, jak je ve střihu, takže by ani nepomohlo je odshora trochu zašít. Zkoušela jsem udělat dodatečné zapínání na ploché háčky, ale nebylo to ono, takže jsem ty kapsy nakonec zašila úplně (párat je už se mi nechtělo, měla jsem už vsazený pásek a kapsy přichycené v pásku). Ty kapsy bych do tohoto typu sukně doporučila jen pokud nemáte příliš tvarovanou postavu (rozdíl mezi pasem a boky), pokud ty tvary máte, tak… Číst vice »
Jana
Admin

V tomhle jsem měla štěstí, že zásadně nečtu návody. 🙂 Jinak ale souhlasím, že je střih naprosto skvělý, určitě ušiju ještě jednu verzi, tentokrát bez redukce záhybů.

Vendula
Host

Také si chci ušít ještě jednu (mám neoprenovou, chci ji ještě v nějaké “vzdušnější” verzi), je prostě nádherná.

Jana
Admin

Přemýšlím o verzi z tohoto https://m.aliexpress.com/item/32394414713.html, pokud se teda v mých oblíbených obchodech neobjeví do podzimu něco lepšího 🙂

Vendula
Host
Ta látka je krásná :-). Jste oproti mně napřed, že už máte předvybráno, já jsem zatím nic nevybrala (respektive jsem ještě ani nehledala). Ale určitě ji chci celohedvábnou, nějak se toho hedvábí nedokážu nabažit 🙂 Můžu se prosím ještě zeptat, zda už máte zip k tomu topu a popřípadě odkud? Já mám ten top už dávno skoro hotový, ale chybí mi jen ten zip. Ty dělitelné zipy, co jsem viděla, jsou strašně těžké. Ten top mám z hedvábného serže a ty těžke zipy mi k němu váhově nepasují, potřebovala bych nějaký lehčí dělitelný zip. Už to pátrání pomalu vzdávám a vymýšlím jinou variantu zapínání. Zkoušela jsem,… Číst vice »
Jana
Admin

Mám zip YKK Excella #5, ale ten by byl ne serž moc silný a nejsem si jistá, jestli by na serž nebyla těžká i kovová trojka. YKK dělá i rozdělávací skryté zipy, ale na zipperstop.com, kde je kupuju, mají jen černé a bílé. Pak je možnost všít tam dlouhý zip a zbytek připnout na patentky do rubu, nebo všít skrytý zip rozepínatelný odspodu tak, aby končil 10 cm pod vystrihem a udělat tam zapinani na ten knoflíček.

Vendula
Host

Moc děkuji za tipy. Variantu, že bych všila skrytý zip s rozepínáním odspodu a s rozparkem u krku jsem už také zvažovala a nejspíš i ní také skončím. Dokonce jsem už zvažovala i našití knoflíkové légy, ale nebylo by to moc praktické, vzadu by se mi to špatně bez cizí pomoci zapínalo.

trackback

[…] Sukně je tvořená organzovou vrstvou a krajkovou vrstvou. Krajkovou vrstvu by bylo možné scelit také v bočních švech, ale tím bych v podstatě přišla o možnost kapes. Nakonec jsem se rozhodla spojit obě vrstvy ještě před sešíváním a do bočních švů všít kapsy, které jsem šila stejným způsobem, jako na konci tohoto článku. […]

wpDiscuz