12.6.2016 | Barbora Jana | 3 komentáře

Šijte s námi šaty Burda 101 2/2011 – Naše úpravy a zkušební modely

Troje různé šaty, které šije redakce v rámci společného šití, tři různé postavy, které si žádají troje různé úpravy střihu. V minulých článcích jste se dozvěděly, jak změnit střih k obrazu svému po designové stránce – jak udělat základní střihové modelace; v dalším článku zase, jak přizpůsobit střih vaší postavě. Dnešní příspěvek bude takové shrnutí, co jsme se základním střihem provedly my.

Jana

Možná jste ta jedna šťastná z tisíců, které střihy a konfekční oblečení perfektně sedí a nemusíte dělat žádnou úpravu, nicméně je větší pravděpodobnost, že prostě jen nevíte, že danou úpravu potřebujete. První verzi těchto šatů jsem šila v roce 2011 a dělala tehdy dvě úpravy – celkové prodloužení a úpravu pro rovnější ramena. U zkušebního modelu jsem měla pocit, že mi perfektně sedí, nicméně u poslední verze jsem dělala už úpravy čtyři. Třetí byla úprava pro rovnější záda a čtvrtá zkrácení předního dílu v oblasti předního středu.

Z toho vyplývá, že dělat zkušební modely se vyplatí stále a stále dokola, protože příště možná přijdete na nějaký detail, který jste minule opomenuly. Jak by taková zkouška oděvu měla nebo mohla vypadat, jste se mohly dozvědět v jednom z dřívějších článků.

Jak jsem již psala, rozhodla jsem se ušít halenku a sukni namísto šatů. Důvodem bylo to, že jsem si představovala sukni z vybraného materiálu s bílou košilí jako možnou civilnější verzi a zároveň jsem se nechtěla připravit o možnost mít celé šaty.

20160525_19200120160525_192302

Při objednávání materiálu jsem měla na mysli trochu jiný střih sukně, z toho důvodu jsem ho objednala pouhých 2,5 yardu, což bylo množství doporučené pouze na sukni. Naštěstí mi poslali yardy tři, ale i tak by v nezměněném stavu metráž nestačila. Z toho důvodu jsem se rozhodla nejprve vynechat záhyb, který je na dolním díle sukně v oblasti bočního švu. Na zkušebním modelu to ovšem nevypadalo dobře, proto jsem raději zvolila možnost, že oba záhyby zredukuji o třetinu. A díky tomu se “vlezu”, ačkoliv to bude velmi těsné (ale o tom až příště). Dále jsem se rozhodla pro pásek šíře 2,5 centimetru, protože se sukní nehodlám nosit zkrácený top, jako u původního modelu.  Střih jsem ani neprodlužovala, a přesto ho mám při výšce 184 centimetrů pod kolena, téměř jako modelka na obálce. Takže pokud se do tohoto střihu budete chtít pustit, pozor na délku!

 

Barbora

Já jsem ze zkušebního materiálu nastříhala živůtek ve velikosti 42. Na obrázku vidíte tuto velikost bez úprav zepředu i zezadu.

IMG_0986

IMG_0989

Jak můžete vidět, celý top je mi poněkud volný. Vzhledem k vybranému typu sukně jsem se rovnou rozhodla, že zip bude ve střední části zadního dílu a ne na boku. Úpravy jsem nemusela dělat nijak zásadní. Celý živůtek jsem prodloužila cca o 1 cm v oblasti pasu a pak bylo potřeba vše pouze trochu zabrat a vytvarovat. Je pravda, že výstřih u tohoto modelu je velký. Ale pro mě nebyl ani tak moc hluboký, jako spíš široký. Proto jsem celý přední díl zabrala přes středovou osu o cca 0,7cm (v oblasti pasu) až 1,5cm nahoře u výstřihu (myšleno na polovině střihu – viz obrázek) Tyto body jsem spojila a nová šikmá čára se stala středem předního dílu – tím se mi i trochu zaklopila právě šířka výstřihu. Tu jsem ještě lehce upravila.

IMG_1087

IMG_1089

Veškeré upravené linie střihu jsou vyznačeny červenou barvou, takže si lehce můžete udělat obrázek, co vše se posouvalo a měnilo.

Sukně

Dlouho jsem přemýšlela, jak využít obou barev látky, až jsem došla k tomuto řešení. Byla jsem limitována množstvím látky, které jsem měla. Má šíři 145cm a na délku jsem té žluté měla rovných 102cm. Ustřihla jsem si proto ze zkušební látky tento rozměr a zkoušela a zkoušela. Vzhledem k tomu, že jsem chtěla mít zadní díl sukně delší než přední, byla jsem nucena udělat na středu předního dílu šev. Naštěstí v tomto potisku to není zase až tak vidět. Abych docílila toho, že je přední část sukně spíše hladká a v zadní části se pěkně vlní, zakreslila jsem si horní okraj sukně atypickým tvarem.

IMG_1108(1)

Kdybych použila rovnoměrnou kruhovou výseč, tak by se sukně po celém obvodu vlnila stejně pravidelně. Pokud ale určitou část střihnete víceméně rovnoměrně se spodním okrajem, bude v těchto místech sukně hladká a naopak – tam, kde bude větší zakulacení, dojde  k hustějšímu vlnění. Tvar i délku horního obvodu jsem stříhala od ruky, bez použití nějakého vzorečku, právě z důvodu atypického řešení. Pokud byste chtěly mít sukni zvlněnou pravidelně, můžete pro výpočet poloměru použít vzoreček z minulého článku.

Nakonec tedy zkušební model po úpravách vypadá takto:

IMG_1086

IMG_1072

IMG_1069

Petra

Chtěla jsem šaty s kapsami (protože s kapsami je skoro všechno lepší, že?) a tak jsem si jako základ pro sukni vybrala střih zavinovací sukně z Burdy 2/2016, č. 115. Takovou sukni je sice poměrně snadné narýsovat, ale pokud si nejste v kreslení střihů jisté, vždy je rychlejší vyjít z připravené verze a jej ji doladit podle svých potřeb. Sukně z tohoto střihu je zavinovací, ale má vyznačený střed, který jsem použila jako střed předního dílu pro svoji verzi (překrývající se část jsem tedy úplně vynechala). Sukni jsem přisazovala v pasové lince (je v následujícím obrázku naznačena červenou čarou), a hlavní úpravu, kterou jsem dělala, bylo posunutí záševku za zadním díle a nové rozložení skladů na předním díle tak, aby hezky navazovaly na záševky na živůtku. Pokud si chcete ověřit, že všechno bude dobře napojené, můžete si klidně střih pomocně sešpendlit a linie ještě uhladit, jak to vidíte na dalším obrázku.

SA1

SA4Úpravy živůtku jsem již popisovala v minulém článku, tak se rovnou podíváme na zkušební model. Rozhodla jsem se dělat “nositelný zkušební model” z laciného saténu od Mrázů, s kterým mám ale dobré zkušenosti – hezky se nosí a vypadá dobře i při častém praní. Na následující fotce je první verze zkušebního modelu, ze které je jasné, jaké úpravy střih ještě potřebuje. Na břichu je nehezký skládek, který je třeba zašpendlit a v nové linii vyznačit, o kolik je třeba sukni posunout nahoru (ve středu je to cca 1cm, u záševku 0,7cm, na boku pak nechávám původní výšku). Sklady hezky navazují, kapsy jsou umístěné přijateleně, sukně ale ještě potřebuje zúžit a najít slušivější délku. To mi pak pomůže s přesným umístěním střihu na látku s bordurou. Možná také ještě mírně posunu záševky na živůtku o centimetr až dva níž a o maličko zpětně také zvětším výstřih, který jsem oproti původnímu střihu zvyšovala hodně, skoro o 5cm.

SA2

Tolik tedy naše úpravy. Pustily jste se již do zkušebních střihů? Potřebujete poradit, jak je upravit? Klidně se ptejte v diskuzi pod článkem, můžete také dávat fotky do poradny, těšíme se na vaše modely!

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (12.06.2016/5:18)
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting, šaty Burda 101 2/2011, Šijte s námi, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Katka
Katka
7 let

Mám otázku k úpravě šatů Barbory, bude zip jen na živůtku nebo prodloužíte až do sukně? Jde mi zkrátka o to, jestli se do šatů půjde obléknout i při použití jen na vrchní část.

Petra
7 let
Odpověď na komentář  Katka

Dovolím si odpovědět za Báru. Záleží samozřejmě na Vašich mírách a pružnosti materiálu, ale v drtivé většině případů bude muset být zip vedený až do sukně, jinak se přes boky nebo ramena/prsa do šatů nemáte šanci dostat.

Katka
Katka
7 let
Odpověď na komentář  Petra

Ok, děkuji!

3
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x