10.6.2016 | Jana | 10 komentářů

Šijte s námi šaty Burda 101 2/2011 – Úpravy střihu na postavu

V prvních letech jsem při šití padnutí oděvu moc neřešila. Na sebe jsem začala šít, když mi bylo čerstvých náct, a díky tomu se spousta věcí i ztratila. Čím jsem však byla starší, tím víc jsem si uvědomovala obrovskou sílu domácího šití v tom, že mohu mít oděv na míru, který mi bude skvěle sedět.

Nejde jen o to, jestli vám něco někde odstává. Perfektně padnoucí kus oblečení budete nosit do roztrhání s mnohem vyšší pravděpodobností než něco, co se tu a tam krčí a každých pět sekund vysouvá nahoru. Z toho důvodu vám doporučujeme udělat si zkušební model, ačkoliv jste začátečnice a chcete mít šaty co nejdříve hotové. Může to být klidně nositelný zkušební model – třeba z látky, která se vám celkem líbí, ale nebude jí škoda, když se to nepovede úplně dle představ.

Jakým způsobem upravit střih dost napoví i to, jakým způsobem vám padne konfekce. Asi dávno tušíte, že potřebujete úpravu pro plnější ňadra (říkají vám to všechny ty rozepínající se halenky), stejně jako většina majitelek svislejších ramen pociťuje, že jim všechno v boční části  ramen odstává a ramínka podprsenky mají tendenci padat dolů. S největší pravděpodobností však napoprvé všechny úpravy nevychytáte. Na druhou stranu jsou všechny střihy od určité firmy dělané na stejný typ postavy, takže později už automaticky aplikujete ty samé úpravy pořád dokola.

V dnešním článku si ukážeme nejčastější typy úprav v oblasti živůtku. Pokud byste chtěly střih prodlužovat či zkracovat, návod najdete zde.

Úpravy v oblasti ramen

  • svislejší/rovnější ramena

Všechny střihy jsou konstruovány pro určitý sklon ramen. Pokud tento sklon máte vyšší či nižší, střih nebude úplně sedět. Jak to poznáte se můžete dočíst ve starším článku. Při úpravách ramenního švu, který buď v boční porci zvednete, či snížíte, je potřeba posunout i průramek. U tohoto střihu to není tak zásadní, u střihu s rukávy nezbytně nutné. Pro svislejší ramena platí oranžová linie, pro rovnější modrá. I pouhý půlcentimetr může udělat divy.

20160602_094655-1

  • ramena směřující dopředu/vystouplá klíční kost

Pokud vaše ramena směřují dopředu, ramenní šev celý “ujíždí” dozadu a je třeba ho posunout (modrá linie).

20160602_094711-1

U vystouplé klíční kosti je v boční partii umístění ramenního švu u krku správné, proto posouváme pouze boční část ramenního švu (oranžová linie).

20160602_094749-1

Úpravy v oblasti zad

  • kulatá/rovná záda

U kulatých zad nám kus látky na zádech chybí, u rovných přebývá. Kdybychom jen prodloužili či zkrátili záda, dotklo by se to buď délky průramku, nebo délky bočního švu. V obou případech by nám látka přebývala/chyběla. Proto při úpravě musí průramek i šev zůstat nedotčené. Oranžová linie platí pro rovná záda, modrá pro kulatá. Délka ramenního švu zůstává stejná, na schématu mi ujela ruka a modrá linie je trochu delší.

20160602_095312

  • propadlý kříž

U tohoto držení těla přebývá materiál nad pasem. Střih nastřihneme kolmo na směr vlákna a posunem obou částí se přebytečného materiálu zbavíme (zelené šrafování znázorňuje překryté části).

20160602_095940

Úpravy v oblasti prsou

Protože úpravy v oblasti prsou nedělám, připravila si je pro vás Petra.

Rozšíření střihu pouze v hrudní oblasti je úprava velmi často potřebná u slovanské postavy, tedy pokud máte sice větší prsa, ale zároveň útlá záda, ramena a třeba i pas. Pak je lepší vyjít ze střihu v menší velikosti, která vám sedí v ramenou a zádech, a udělat úpravu v angličtině nazývanou FBA (full bust adjustment) – tedy přidat chybějící centimetry jen na hrudníku. Když se porádně podíváte do zrcadla, bude vám dost jasné, že převést zrovna tyhle komplikované křivky do plochy je poměrně obtížné, proto si nevystačíme jen s pouhým rozšířením na okrajích střihu.

I když vlastně někdy ano. Když jsem hledala střih na sewalongové šaty s vyznačenými úpravami, podle kterého jsem šila před lety, hodně mě překvapilo, že jsem tuhle úpravu udělala jednoduše tak, že jsem partii okolo průramku vykopírovala o číslo větší – černá čára na obrázku je původní obrys velikosti zbytku živůtku, přesah je rozšíření. A ono to (sice s dalšími drobnými úpravami) fungovalo. Šipka vpravo pak ukazuje tzv. mrtvý záševek. Kvůli rozšíření přes prsa totiž začal výstřih dost výrazně odstávat, takže jsem na zkušebním modelu ve dvou místech odšpendlila symetrické záševky vedené k prsnímu hrotu, přemeřila je, a stejně velký záševek složila i na střihu tak, aby zůstal hladký (pasový záševek se tím jen ještě trochu rozevře a mrtvý záševek “zmizí”).

FB1

Mnohem častější (a spolehlivější!) jsou ale metody, které střih rozevírají přímo v oblasti prsního hrotu. V tom případě původní střih rozdělíme od hrotu podle linií vedených do pasu, boku a průramku, které po nastřižení rozevřeme tak, aby v místě hrotu přibyly centimentry, které nám v obvodu chybí (ty představuje červená čára u druhého obrázku). Vykreslíme nový hrot a dál máme několik možností. Buď se rozhodneme dodržet původní rozvržení, dodatečný boční záševek tedy jednoduše “uzavřeme” a záševek do pasu vykreslíme cca 2 cm od hrotu (3. obrázek). Je ale pravděpodobné, že po FBA bude záševek už moc široký a po odšití by se nechoval úplně disciplinovaně, což můžeme ověřit na zkušebním modelu. Pak je výhodnější ponechat oba záševky (4. obrázek). Zároveň v obou případech přeměříme strany záševku a prodloužíme i středovou část (platí u obou verzí, vyznačené je to pouze u posledního obrázku).

Pokud jste nikdy FBA nedělaly, může to napoprvé vypadat dost složitě. Jakmile si ale na tuto metodu zvyknete, budete ji dělat úplně automaticky, a během chvíle máte střih, který už vás nebude přes hrudník táhnout, nebo dokonce vám deformovat křivku poprsí.

(U úpravy pro malá prsa postupujeme analogicky, jen rozstřižené části od sebe nerozevíráme, ale naopak přes prsní hrot překryjeme přes sebe o ty centimentry, kterých se potřebujeme zbavit.)

FBA2

Určitě teď hoříte zvědavostí, o kolik centimetrů máte všechny ty úpravy dělat. Leccos zjistíte přeměřením, univerzální rada ale neexistuje, protože jsme každá jiná – je potřeba testovat a upravovat hodně pocitově. Možná nebudete mít perfektně padnoucí oděv napoprvé, ale určitě k němu jednou dojdete.

Pokud si nejste jisté, jakou úpravu máte udělat, případně máte pocit, že nemusíte dělat žádnou (což je ale spíš výjimka), zkuste se vyfotit a vložit snímky do Poradny, rády vám pomůžeme!

Článek pro Vás napsala Jana (10.06.2016/10:53)

Leave a Reply

10 Komentáře "Šijte s námi šaty Burda 101 2/2011 – Úpravy střihu na postavu"

Upozornit na
avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Anutella
Člen

Krásně rozebráno, děkuji! Mám jen dotaz – pro mě zásadní – kolik z toho může člověk poznat a naměřit sám na sobě? Myslím včetně měření; prostě nemám poblíž nikoho, kdo by mi správně vzal míry. Existuje nějaká správná metoda sebeměření? Které rozměry lze jen odvodit z tabulek a potom upravit na zkušebním modelu? Díky díky ?

Anutella
Člen
Moc děkuji, určitě to zkusím jak říkáte. Navíc tedy počítám s tím, že napoprvé mi vyleze výsledek mírně “konfekční”, ne úplně dokonalý, ale že si vyzkouším ty postupy, a pak to třeba vychytám na dalším modelu 🙂 Šít muslin a pak přešívat načisto, to bych asi nestíhala. Už se moc těším a moc děkuji vám všem za tenhle web, dostali jste mě do pohybu 🙂 A taky jsem moc ráda, že jste se daly dohromady; vidím v tom pro sebe útěchu, že ať už dosáhnu jakékoli mety, budu mít prostě radost; že tvůrčí přístup a “koníček” nemá žádný povinný level… Číst vice »
Anutella
Člen

Jsem teda hodně pozadu, zatím se plichtím se střihem. Musela jsem si najít jiný, podobný – mám podstatně větší velikost. Chci se zeptat – po okopírování střihu jsem zjistila, že mám přes prsa i kolem pasu vždycky jen 1 cm přídavek na volnost (na celý obvod). Bude to stačit, když mám látku bez elastanu? Nebo mám raději střih trochu rozšířit?

Děkuji, Anna

Barbora
Admin

Tohle právě dobře zhodnotíte na zkušebním střihu.Buďto vám bude takto těsný střih příjemný, nebo zjistíte, že je třeba přidat něco do šířky. Trochu to samozřejmě můžete povolit i v bočních švech.

Monika
Člen
Měla bych otázku k úpravě v oblasti zad (zkušební model, balvněné plátno, nepružné). Když normálně stojím nebo sedím, odstává trochu látka mezi lopatkami a jestli můžu v zrcadle posoudit, tak i trochu zadní výstřih. Takže bych asi měla udělat úpravu pro rovná záda – ta oranžová linie. (?). Ale když předpažím ruce, nebo se předkloním i jen trochu, tak se záda správně napnou a sednou. Nemyslíte, že když tu úpravu udělám, tak riskuju, že mi šaty okolo zipu, který mám vzadu uprostřed “rupnou”? :). Nosící model bude buď z tkaného lnu, takže také nepružný, nebo (a to se mi začíná… Číst vice »
trackback

[…] na postavu jsme již rozebíraly v rámci společného šití šatů a košile. Jak upravit rukávovou hlavici pak při šití rukávu. Z toho důvodu se dnes […]

wpDiscuz