30.5.2016 | Jana | 31 komentářů

Šijte s námi šaty Burda 101 2/2011 – Co a jak budeme šít?

Poté, co jsme minulý týden představily střih, přichází čas prozradit, jaké verze budeme šít a kdy vlastně začneme. V rámci společného šití se budou šít celkem tři verze, každá s jinou sukní a každá odlišnými technikami, aby si každá pokročilost přišla na své. Postupně vám teď svoje modely představíme.

Petra

Před asi třemi lety jsem šaty ušila z těžšího bavlněného saténu v podstatě v té podobě, v jaké jsou v časopise – kromě běžných úprav pro lepší padnutí přibyly vlastně jen záševky modelující výstřih a sukně je o něco méně řasená než originál. Pro verzi na sew-along jsem nejdřív uvažovala o velmi vzdušné letní verzi s dlouhou sukní vedenou až na zem, možná i do vlečky – tedy model typu “šaty na letní elegantní garden party”, kdybychom tu vizi měly přeložit do afektovaného jazyka módních časopisů. Protože si ale podobné řešení vybrala i Bára a relativně dlouhou a volnou sukni bude mít i Jana, nakonec jsem se rozhodla jinak. V zásobách mám už dlouho pevnější bavlnu v keprové vazbě (je to vlastně taková jemnější džínovina) s výrazným květinovým potiskem ve dvou pruzích. Šaty tedy nakonec budou s kratší a s relativně úzkou sukní, do které chci nějak zakomponovat i praktické kapsy. Jejich přesnou podobu a umístění ještě promýšlím a definitivně budu vědět až u zkušebního modelu. Navíc budu muset vyřešit polohování vzoru a úpravu střihu tak, aby květinové pásy byly co nejméně deformované záševky. Šaty budu šít převážně konfekčními technikami, v živůtku ale budou vypodšívkované. Podšívku ovšem budu všívat konfekčně, tedy na stroji a se strojovým prošitím pro závěrečnou stabilizaci.

saty2

Barbora

Dlouhou dobu jsem přemýšlela, z čeho a jak ušít ušít šaty pro tento projekt. Jedna věc byla jasná – látku bych buď musela koupit přes internet, protože cestu do Prahy jsem naplánovanou neměla, nebo mne napadlo kouknout do skříně se zásobami. No a tam jsem našla něco, co mne inspirovalo. Občas se mi stává, že si nějakou látku koupím jen tak, absolutně bez představy, co by z ní jednou mohlo být. A takovou látku si většinou navíc koupím v množství, které mi nakonec na vymyšlený projekt nestačí. Proto jsem ve skříni měla toto.

IMG_1063

Zakoupeno kdysi v Českých Budějovicích, v nějakém výprodeji. Na okraji látky je napsáno: “001 Collection Wool Peach Fabric printed in Indonesia”.  Složením je to klasický polyester, ale krásně se nese a mne zaujala především ta žlutá barva. Tu totiž barevně vůbec nevyhledávám, žlutého v šatníku nic nemám, tak asi proto jsem si  vzala pouhý metr… Nejspíš jsem si to omlouvala možným oživením šatníku nějakým topem na léto. Té černé jsem rovnou vzala metry dva. No a tato barevná kombinace si zkrátka žádá spojení, takže moje šaty budou v kombinaci obou látek. Po poradě s Janou a Petrou jsem došla k závěru, že žlutou barvu využiji jako nenápadný akcent a díky mé záblibě v barevných podšívkách jsem vymyslela, že z ní bude spodní vrstva sukně. Ale aby byla dostatečně vidět, bude sukně v tzv. provedení hi-low – což sice bylo módním hitem již před pár lety, ale to mi zase tolik nevadí. K živůtku tedy budu připojovat sukni v nějaké variantě kolového střihu tak, aby byl zadní díl delší a bylo více vidět tu žlutou barvu. Živůtek bude podražený bavlněným popelínem a švové přídavky a okraje začištěné šikmými proužky. Tímto způsobem je možné šít v případě, že potřebujeme svrchní látku podrazit (například z toho důvodu, že je materiál řídce tkaný nebo světlý a díky tomu lehce průsvitný), ale další vrstva podšívky na začištění vnitřku by už byla moc.

Jana

Moje historie s tímto střihem je asi nejbohatší a je to opravdu srdeční záležitost, což jistě hned pochopíte. První verze je z originální látky, ale v černé variantě. Top doplňuje áčková sukně z Burdy 2/2010.

20160530_095926

Vždycky, když jsem si tyto šaty oblékla, měla jsem ze sebe skvělý pocit, a proto jsem se rozhodla podle střihu na živůtek ušít i vrchní část svých svatebních šatů. Ještě před nimi jsem však ušila jiné – abych vychytala veškeré detaily. Tyto šaty mají stejně jako svatební sukni z Burdy 3/2010 a dále šůsek z Burdy 8/2013. Na panně visí, protože v té době jsem vážila nejvíc v životě, pokud nepočítám těhotenství a šestinedělí 🙂

20160530_095709

A konečně verze všech verzí – svatební šaty. Na fotce se tvářím tak hrozně, protože přes hluk svatebčanů nejsou slyšet instrukce fotografky, ale bohužel lepší fotku celých šatů nemám.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Verze, kterou budu šít v rámci společného šití, se skládá z topu a sukně. Tato varianta mi přišla nejpraktičtější, z toho důvodu, že látka je poněkud slavnostní a přece jen bych chtěla top nosit například s riflemi a sukni s bílou košilí – tak celý model bude využitelnější i pro běžný den. Pokud byste i vy chtěly zkusit tuto variantu, příští týden vám ukážu, jak střih na top dokreslit.

Původně jsem chtěla ušít svoji klasickou 1/3 kolovou sukni, nicméně jsem hledala něco trochu jiného a když jsem narazila na verzi střihu Vogue 1486 z gazaru, což je i můj materiál, věděla jsem, že je to ono.

V1486_01

Materiál je tedy hedvábný gazar od značky Marchesa.

20160418_174439

Gazar je vlastně 4-vláknová organza, je poměrně tuhý, ale vzdušný a na rozdíl od organzy dosti nestabilní. Tento konkrétní gazar má navíc výraznou strukturu, takže bude velmi důležité (a díky nestabilitě i velmi obtížné) dodržet směr vlákna. Vzhledem k tomu, že jde o velmi luxusní materiál, budu šít tradičními couture technikami. Budeme tedy podrážet, výstřih stabilizovat organzou, ručně všívat zipy, dělat tvarovaný pásek k sukni, dělat pro sukni střih na podšívku a vůběc si užívat tohle skvělé dobrodružství.

 

Jaké verze se budou šít už tedy víte, ale určitě vás také zajímá, kdy vlastně začneme. Příští týden v pondělí zveřejníme harmonogram a už teď vám můžeme prozdradit, že příští týden se budeme věnovat úpravám střihů, ať už designovým, či z hlediska padnutí oděvu, zkušebním střihům a vůbec přípravným pracem, abychom mohly 13.6.2016 začít se samotným šitím!

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (30.05.2016/11:03)
Kategorie: šaty Burda 101 2/2011, Šijte s námi, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Anutella
7 let

páni…. a jak si mám teď vybrat? 😀
mohli byste prosím rozlišit verze podle obtížnosti? Asi se ptám jako nesvéprávná, ale všechny ty projekty mi připadají krásné… a nad moje síly 😀

Petra
7 let
Odpověď na komentář 

Myslím, že moji i Bářinu verzi zvládnou v podstatě i začátečníci, ta Janina bude obtížnější. Ale obecně jsou ty šaty tak snadné, že se není čeho bát 🙂

Simona
7 let

Já se na tenhle střih sice nechystám, ale budu moc ráda sledovat články a třeba se něco přiučím. Šiju od loňského jara a jsem spíše samouk, takže se těším na další sew along, do které se budu moci zapojit.

Martina
Martina
7 let

Jen nápad: pokud by se sukně do pasu naskládala místo řasení, byla by k postavě lichotivější.

Anutella
7 let

O tom taky uvažuju — jsem poněkud jablečnější postavy 🙂 Tak si to na sobě moc neumím představit – tedy bez úprav. Takhle bych v tom vypadala jak bodrá rakušanka v dirndlu 🙂 Ale jak píše Jana – chci okouknout ty metody, i kdybych nakonec vytáhla úplně jiný střih; myslím že řada postupů bude stejná. Moc se těším!

Hannnah
Hanka
7 let
Odpověď na komentář 

Přesně z tohoto důvodu váhám, jestli se do sew along připojit. Hrozně by mě lákalo šít takto společně, ale z tohoto střihu mám pro svou postavu jablka obavy.
Přemýšlela jsem na těmi sklady, třeba by to šlo.
Ale spíš jen budu čerpat inspiraci z použitých metod. A taky se moc těším!

Barbora
Admin
7 let
Odpověď na komentář 

Nebojte, já se taky moc dobře necítím v ničem, co přidává objemu na břiše – ani řasení, ani sklady. U tohoto střihu se tomu lze krásně vyhnout a my vám ukážeme, jak připojit právě ty rozdílné druhy sukní. Klidně můžete použít jednoduchou áčkovou sukni bez nabírání a délku přizpůsobit tak, aby lichotila postavě.

Renee
Renee
7 let
Odpověď na komentář  Barbora

Jo, to mám v plánu – hladkou sukni, asi 1/3kolovou.
A vlastně i jinej živůtek, s přisazenýma rukávama.
Budu to šít z tyrkysového lnu, ještě dumám, jestli látku podrazím a vevnitř začistím šikmými proužky, nebo jestli podražení vynechám, ale vypodšívkuju.
Se uvidí.
Těším se!

Wiilloo
ilona
7 let

bude možné upravit i nějak rukávky.
potřebovala bych zakrýt paže.

Sova
7 let

Líbílo by se mi tohle (co do tvaru sukně): https://cz.pinterest.com/pin/169588742197089643/ To by z toho asi nějak vyrobit šlo, ne?

Sova
7 let
Odpověď na komentář  Jana

Tak já to teda zkusím:) Dnes jsem se stavila v Marlen pro látku.

Miriam
7 let

ešte poprosím o radu 🙂 vybrala som túto látku http://www.artgalleryfabrics.com/cgi-bin/fabricshop/gallery.cgi?func=show&file=8&Category=146&Page=1&v=1 – bavlna cca 145g/m2. strih plánujem s kruhovou sukňou. Rozmýšlam podraziť živôtik hodvábnou organzou a sukňu tylom a podšiť bavlneným batistom 85g/m2. Bude to ok, či zvoliť radšej niečo iné? Mám trochu obavy, aby sa tá bavlna príliš nelepila na prádlo a pančušky.

Martina
Martina
7 let

Šiju podobné šaty z bavlněného saténu, podrážela jsem bavlněnou košilovinou a na podšívku použila viskózu. Zdá se to jako docela dobrá volba, jen ta košilovina je moc těžká. Šaty budou celkově dost těžké. Takže příště bych podrážela lehkým voálem. Nemáte tip, kde něco takového koupit (v Praze)? Kolem těch 80 g? Dělala jsem to prvně v životě a je to hezká práce. Není to nijak složité, jen pracné a je tam hodně ručního šití.

Martina
Martina
7 let
Odpověď na komentář  vendulael

To vypadá dobře, děkuji.

Vendula
vendulael
7 let

V Burdě 2/2009 (bohužel taky starší) jsem našla model 124. Ten střih je velmi podobný, jen místo přestřižení v pase je přestřižení pod prsy (někomu by mohlo slušet víc), sukně pouzdrová.
Přidala bych i obrázek technického nákresu, ale nějak se mi nedaří do tohoto vlákna vložit obrázek.

Vendula
vendulael
7 let
Odpověď na komentář  vendulael

Ten obrázek jsem vložila do fotogalerie.

Monika
7 let

Petro, “džínovinu” budete taky řasit? Nebo úzká sukně znamená něco víc k černým šatům jak vložila Jana – sukně do áčka? Kapsy vypadají jako dobrý nápad. Já osobně jdu do celkových šatů jednobarevných, lehký len s viskozou, nebo BA plátno – postup buď jako Petra – strojově s podšívkou, nebo podrazit bez podšívky se začištěním podle Barbory, na to jsem zvědavá (záleží až mi příjde ta vrchní látka, jak se bude muchlat, jste mě minule nahlodaly..). Ale střih, zvlášť sukeň – uvidíme zkušební model ;). Ale Jani, podle vás si určitě udělám top a sukni, tu asi podle jiného střihu… Číst vice »

Petra
7 let
Odpověď na komentář 

Řasit určitě nebudu, spíš záševky vyřeším trochu většími sklady a sukni udělám mírně (ale opravdu jen mírně) tulipánovou. Pořád ale ještě brainstormuji 🙂

Magda
7 let

Holky zdravím, konečně mám volněji a snad se mi zadaří, připojit se k Vám. Použiju velmi podobný střih z La mia boutique 5/2015, model č.2. Na tyto šaty mám nachystaný úžasný len z EOS a k tomu podšívku z hedvábného habutaje, jen řeším, zda habutajem len podrazit nebo podšít? Doufám, že tento sew along zvládnu lépe než diorovské šaty na šicím fóru 😉 Jinak stránky jsou skvělé!!!

Magda
7 let
Odpověď na komentář  Jana

Jani, díky za radu,podrazím a jo je to ten len, chtěla jsem na něj právě použít střih, který by co nejméně narušil ten nádherný potisk. Každopádně pro mně je nejhorší vždy, aby mi střih dobře padnul, s tím se nadělám nejvíc, takže když zvládnu tohle, tak pak to šití už půjde. Původně jsem ty šaty chtěla šít už před měsícem, ale nakonec je dobře, že jsem to nestihla, protože sew along bude určitě podporující. 🙂

Martina
Martina
7 let

Prosím o radu: mám takovou lehkou krešovanou bavlnu s výšivkou (jako fáčovina), chci dlouhé letní šaty s širší sukní. Mám to podšít, podrazit, mám vybrat voál nebo organtýn?

Martina
Martina
7 let

Předávám novou zkušenost: batisty a voály, dokonce i bavlnu s hedvábím na podrážení mají ve FlexTex v Holešovicích. Je tam docela velký výběr a velmi nízké ceny: od 89,- za metr a ba/hedvábí za 169,-. Nemají sice popsanou gramáž, ale to, co jsem koupila, bude mít i míň než 80 g.
Naproti tomu včera v Terry módě byly dámy neochotné, nepříjemné a neměly nic. Odkázali mě na e-shop, hlavně abych už vypadla a mohly si dát zase nohy na stůl (doslova).

31
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x