Poté, co jsme minulý týden představily střih, přichází čas prozradit, jaké verze budeme šít a kdy vlastně začneme. V rámci společného šití se budou šít celkem tři verze, každá s jinou sukní a každá odlišnými technikami, aby si každá pokročilost přišla na své. Postupně vám teď svoje modely představíme.
Petra
Před asi třemi lety jsem šaty ušila z těžšího bavlněného saténu v podstatě v té podobě, v jaké jsou v časopise – kromě běžných úprav pro lepší padnutí přibyly vlastně jen záševky modelující výstřih a sukně je o něco méně řasená než originál. Pro verzi na sew-along jsem nejdřív uvažovala o velmi vzdušné letní verzi s dlouhou sukní vedenou až na zem, možná i do vlečky – tedy model typu “šaty na letní elegantní garden party”, kdybychom tu vizi měly přeložit do afektovaného jazyka módních časopisů. Protože si ale podobné řešení vybrala i Bára a relativně dlouhou a volnou sukni bude mít i Jana, nakonec jsem se rozhodla jinak. V zásobách mám už dlouho pevnější bavlnu v keprové vazbě (je to vlastně taková jemnější džínovina) s výrazným květinovým potiskem ve dvou pruzích. Šaty tedy nakonec budou s kratší a s relativně úzkou sukní, do které chci nějak zakomponovat i praktické kapsy. Jejich přesnou podobu a umístění ještě promýšlím a definitivně budu vědět až u zkušebního modelu. Navíc budu muset vyřešit polohování vzoru a úpravu střihu tak, aby květinové pásy byly co nejméně deformované záševky. Šaty budu šít převážně konfekčními technikami, v živůtku ale budou vypodšívkované. Podšívku ovšem budu všívat konfekčně, tedy na stroji a se strojovým prošitím pro závěrečnou stabilizaci.
Barbora
Dlouhou dobu jsem přemýšlela, z čeho a jak ušít ušít šaty pro tento projekt. Jedna věc byla jasná – látku bych buď musela koupit přes internet, protože cestu do Prahy jsem naplánovanou neměla, nebo mne napadlo kouknout do skříně se zásobami. No a tam jsem našla něco, co mne inspirovalo. Občas se mi stává, že si nějakou látku koupím jen tak, absolutně bez představy, co by z ní jednou mohlo být. A takovou látku si většinou navíc koupím v množství, které mi nakonec na vymyšlený projekt nestačí. Proto jsem ve skříni měla toto.
Zakoupeno kdysi v Českých Budějovicích, v nějakém výprodeji. Na okraji látky je napsáno: “001 Collection Wool Peach Fabric printed in Indonesia”. Složením je to klasický polyester, ale krásně se nese a mne zaujala především ta žlutá barva. Tu totiž barevně vůbec nevyhledávám, žlutého v šatníku nic nemám, tak asi proto jsem si vzala pouhý metr… Nejspíš jsem si to omlouvala možným oživením šatníku nějakým topem na léto. Té černé jsem rovnou vzala metry dva. No a tato barevná kombinace si zkrátka žádá spojení, takže moje šaty budou v kombinaci obou látek. Po poradě s Janou a Petrou jsem došla k závěru, že žlutou barvu využiji jako nenápadný akcent a díky mé záblibě v barevných podšívkách jsem vymyslela, že z ní bude spodní vrstva sukně. Ale aby byla dostatečně vidět, bude sukně v tzv. provedení hi-low – což sice bylo módním hitem již před pár lety, ale to mi zase tolik nevadí. K živůtku tedy budu připojovat sukni v nějaké variantě kolového střihu tak, aby byl zadní díl delší a bylo více vidět tu žlutou barvu. Živůtek bude podražený bavlněným popelínem a švové přídavky a okraje začištěné šikmými proužky. Tímto způsobem je možné šít v případě, že potřebujeme svrchní látku podrazit (například z toho důvodu, že je materiál řídce tkaný nebo světlý a díky tomu lehce průsvitný), ale další vrstva podšívky na začištění vnitřku by už byla moc.
Jana
Moje historie s tímto střihem je asi nejbohatší a je to opravdu srdeční záležitost, což jistě hned pochopíte. První verze je z originální látky, ale v černé variantě. Top doplňuje áčková sukně z Burdy 2/2010.
Vždycky, když jsem si tyto šaty oblékla, měla jsem ze sebe skvělý pocit, a proto jsem se rozhodla podle střihu na živůtek ušít i vrchní část svých svatebních šatů. Ještě před nimi jsem však ušila jiné – abych vychytala veškeré detaily. Tyto šaty mají stejně jako svatební sukni z Burdy 3/2010 a dále šůsek z Burdy 8/2013. Na panně visí, protože v té době jsem vážila nejvíc v životě, pokud nepočítám těhotenství a šestinedělí 🙂
A konečně verze všech verzí – svatební šaty. Na fotce se tvářím tak hrozně, protože přes hluk svatebčanů nejsou slyšet instrukce fotografky, ale bohužel lepší fotku celých šatů nemám.
Verze, kterou budu šít v rámci společného šití, se skládá z topu a sukně. Tato varianta mi přišla nejpraktičtější, z toho důvodu, že látka je poněkud slavnostní a přece jen bych chtěla top nosit například s riflemi a sukni s bílou košilí – tak celý model bude využitelnější i pro běžný den. Pokud byste i vy chtěly zkusit tuto variantu, příští týden vám ukážu, jak střih na top dokreslit.
Původně jsem chtěla ušít svoji klasickou 1/3 kolovou sukni, nicméně jsem hledala něco trochu jiného a když jsem narazila na verzi střihu Vogue 1486 z gazaru, což je i můj materiál, věděla jsem, že je to ono.
Materiál je tedy hedvábný gazar od značky Marchesa.
Gazar je vlastně 4-vláknová organza, je poměrně tuhý, ale vzdušný a na rozdíl od organzy dosti nestabilní. Tento konkrétní gazar má navíc výraznou strukturu, takže bude velmi důležité (a díky nestabilitě i velmi obtížné) dodržet směr vlákna. Vzhledem k tomu, že jde o velmi luxusní materiál, budu šít tradičními couture technikami. Budeme tedy podrážet, výstřih stabilizovat organzou, ručně všívat zipy, dělat tvarovaný pásek k sukni, dělat pro sukni střih na podšívku a vůběc si užívat tohle skvělé dobrodružství.
Jaké verze se budou šít už tedy víte, ale určitě vás také zajímá, kdy vlastně začneme. Příští týden v pondělí zveřejníme harmonogram a už teď vám můžeme prozdradit, že příští týden se budeme věnovat úpravám střihů, ať už designovým, či z hlediska padnutí oděvu, zkušebním střihům a vůbec přípravným pracem, abychom mohly 13.6.2016 začít se samotným šitím!
Kategorie: šaty Burda 101 2/2011, Šijte s námi, Zdarma
páni…. a jak si mám teď vybrat? 😀
mohli byste prosím rozlišit verze podle obtížnosti? Asi se ptám jako nesvéprávná, ale všechny ty projekty mi připadají krásné… a nad moje síly 😀
Myslím, že moji i Bářinu verzi zvládnou v podstatě i začátečníci, ta Janina bude obtížnější. Ale obecně jsou ty šaty tak snadné, že se není čeho bát 🙂
Já se na tenhle střih sice nechystám, ale budu moc ráda sledovat články a třeba se něco přiučím. Šiju od loňského jara a jsem spíše samouk, takže se těším na další sew along, do které se budu moci zapojit.
V článcích bude spousta informací použitelných i pro kterékoliv jiné šaty 🙂
Jen nápad: pokud by se sukně do pasu naskládala místo řasení, byla by k postavě lichotivější.
O tom taky uvažuju — jsem poněkud jablečnější postavy 🙂 Tak si to na sobě moc neumím představit – tedy bez úprav. Takhle bych v tom vypadala jak bodrá rakušanka v dirndlu 🙂 Ale jak píše Jana – chci okouknout ty metody, i kdybych nakonec vytáhla úplně jiný střih; myslím že řada postupů bude stejná. Moc se těším!
Přesně z tohoto důvodu váhám, jestli se do sew along připojit. Hrozně by mě lákalo šít takto společně, ale z tohoto střihu mám pro svou postavu jablka obavy.
Přemýšlela jsem na těmi sklady, třeba by to šlo.
Ale spíš jen budu čerpat inspiraci z použitých metod. A taky se moc těším!
Nebojte, já se taky moc dobře necítím v ničem, co přidává objemu na břiše – ani řasení, ani sklady. U tohoto střihu se tomu lze krásně vyhnout a my vám ukážeme, jak připojit právě ty rozdílné druhy sukní. Klidně můžete použít jednoduchou áčkovou sukni bez nabírání a délku přizpůsobit tak, aby lichotila postavě.
Jo, to mám v plánu – hladkou sukni, asi 1/3kolovou.
A vlastně i jinej živůtek, s přisazenýma rukávama.
Budu to šít z tyrkysového lnu, ještě dumám, jestli látku podrazím a vevnitř začistím šikmými proužky, nebo jestli podražení vynechám, ale vypodšívkuju.
Se uvidí.
Těším se!
bude možné upravit i nějak rukávky.
potřebovala bych zakrýt paže.
Pouze trochu více sklopit. Šaty nemají vsazované rukávy, ale pokud byste je chtěla, je možné je použít z jiného střihu – v tom případě byste překreslila nově průramek a to tak, že by se kryly pasová značka a dolní část průramku. Rukáv by se mohl použít z vybraného střihu.
Líbílo by se mi tohle (co do tvaru sukně): https://cz.pinterest.com/pin/169588742197089643/ To by z toho asi nějak vyrobit šlo, ne?
Určitě šlo. Sukně mi přijde lehce do balonoveho tvaru, takže bych vycházela ze střihu klasické lehce podseknuté sukně, který bych rozšířila, aby byl materiál na sklady.
Tak já to teda zkusím:) Dnes jsem se stavila v Marlen pro látku.
ešte poprosím o radu 🙂 vybrala som túto látku http://www.artgalleryfabrics.com/cgi-bin/fabricshop/gallery.cgi?func=show&file=8&Category=146&Page=1&v=1 – bavlna cca 145g/m2. strih plánujem s kruhovou sukňou. Rozmýšlam podraziť živôtik hodvábnou organzou a sukňu tylom a podšiť bavlneným batistom 85g/m2. Bude to ok, či zvoliť radšej niečo iné? Mám trochu obavy, aby sa tá bavlna príliš nelepila na prádlo a pančušky.
Osobně bych organzu vynechala a živůtek podrazila batistem – udělala bych podražení a podšívku v jednom, jak bude šít Bára. Pokud budete chtít nosit šaty s punčochami, batist by mohl dělat neplechu, volila bych něco s hedvábím, jako je například materiál Karla ze ZV silk nebo hedvábný batist z Terry móda.
Šiju podobné šaty z bavlněného saténu, podrážela jsem bavlněnou košilovinou a na podšívku použila viskózu. Zdá se to jako docela dobrá volba, jen ta košilovina je moc těžká. Šaty budou celkově dost těžké. Takže příště bych podrážela lehkým voálem. Nemáte tip, kde něco takového koupit (v Praze)? Kolem těch 80 g? Dělala jsem to prvně v životě a je to hezká práce. Není to nijak složité, jen pracné a je tam hodně ručního šití.
Odkazy na e-shopy:
http://e-zet.cz/batist/3689-batist-cerny-podsivkovy.html
http://www.dumlatek.cz/hledani?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=Vo%C3%A1l
http://terrymoda.cz/kateg.php?search=Batist&what=nazev
Pak ještě Karla ze ZV Silk.
To vypadá dobře, děkuji.
Pokud máte možnost nakoupit na živnostenský list (pro jakoukoliv činnost), je možné objednat z Milety. Na top a sukni, které budu šít v rámci společného šití, jsem objednávala materiál Soffio, 74g, za necelých 7 euro za metr. Navíc má stejně jako všechny jejich košiloviny Oeko-tex certifikát.
V Burdě 2/2009 (bohužel taky starší) jsem našla model 124. Ten střih je velmi podobný, jen místo přestřižení v pase je přestřižení pod prsy (někomu by mohlo slušet víc), sukně pouzdrová.
Přidala bych i obrázek technického nákresu, ale nějak se mi nedaří do tohoto vlákna vložit obrázek.
Ten obrázek jsem vložila do fotogalerie.
Petro, “džínovinu” budete taky řasit? Nebo úzká sukně znamená něco víc k černým šatům jak vložila Jana – sukně do áčka? Kapsy vypadají jako dobrý nápad. Já osobně jdu do celkových šatů jednobarevných, lehký len s viskozou, nebo BA plátno – postup buď jako Petra – strojově s podšívkou, nebo podrazit bez podšívky se začištěním podle Barbory, na to jsem zvědavá (záleží až mi příjde ta vrchní látka, jak se bude muchlat, jste mě minule nahlodaly..). Ale střih, zvlášť sukeň – uvidíme zkušební model ;). Ale Jani, podle vás si určitě udělám top a sukni, tu asi podle jiného střihu… Číst vice »
Původní sukně Vogue je z neoprenu a i se ve střihu doporučuje pružný materiál. Ale já se s neoprenem moc nekamarádím, takže proto jsem volila jiný materiál. Pouze jsem použila střih o číslo větší než obvykle (čili jsem stříhala doporučenou velikost podle svých měr).
Couture postupy jsou určitě výzva, jak vás tenhle způsob šití jednou dostane, není cesty zpět 🙂
Řasit určitě nebudu, spíš záševky vyřeším trochu většími sklady a sukni udělám mírně (ale opravdu jen mírně) tulipánovou. Pořád ale ještě brainstormuji 🙂
Holky zdravím, konečně mám volněji a snad se mi zadaří, připojit se k Vám. Použiju velmi podobný střih z La mia boutique 5/2015, model č.2. Na tyto šaty mám nachystaný úžasný len z EOS a k tomu podšívku z hedvábného habutaje, jen řeším, zda habutajem len podrazit nebo podšít? Doufám, že tento sew along zvládnu lépe než diorovské šaty na šicím fóru 😉 Jinak stránky jsou skvělé!!!
Ahoj Magdi, doufám, že ti čas dovolí se připojit 🙂 Předpokládám, že je to ten len, který máme obě dvě – asi bych šaty spíš podrazila, a to hlavně kvůli redukci mačkavosti. Na šaty se těším, len už mám taky nachystaný, vypraný, ale pořád dostává přednost něco jiného. Ale doufám, že to stihnu ještě na letošní léto 🙂
Jani, díky za radu,podrazím a jo je to ten len, chtěla jsem na něj právě použít střih, který by co nejméně narušil ten nádherný potisk. Každopádně pro mně je nejhorší vždy, aby mi střih dobře padnul, s tím se nadělám nejvíc, takže když zvládnu tohle, tak pak to šití už půjde. Původně jsem ty šaty chtěla šít už před měsícem, ale nakonec je dobře, že jsem to nestihla, protože sew along bude určitě podporující. 🙂
Prosím o radu: mám takovou lehkou krešovanou bavlnu s výšivkou (jako fáčovina), chci dlouhé letní šaty s širší sukní. Mám to podšít, podrazit, mám vybrat voál nebo organtýn?
Volila bych podražení – aby neprosvítaly švové přídavky, batistem či voálem.
Předávám novou zkušenost: batisty a voály, dokonce i bavlnu s hedvábím na podrážení mají ve FlexTex v Holešovicích. Je tam docela velký výběr a velmi nízké ceny: od 89,- za metr a ba/hedvábí za 169,-. Nemají sice popsanou gramáž, ale to, co jsem koupila, bude mít i míň než 80 g.
Naproti tomu včera v Terry módě byly dámy neochotné, nepříjemné a neměly nic. Odkázali mě na e-shop, hlavně abych už vypadla a mohly si dát zase nohy na stůl (doslova).