A je to tu! Chtěly jste společné šití, máte ho mít! Po redakční poradě jsme se dohodly na střihu, který je tak jednoduchý, že jej zvládnou i začátečnice. Podle volby materiálu můžete ušít letní šaty na písek i koktejlky. Střih na živůtek můžete použít opakovaně, protože se k němu dají přidat různé typy sukní. Můžete jej ušít dokonce i jako halenku (ukážeme vám, jak střih pro všechny tyto možnosti upravit).
A o jaký střih tedy jde?
Model 101 z Burdy 2/2011.
Střih se skládá ze živůtku na tělo s hlubším výstřihem a prodloužením 2 centimetry pod pas a řasené sukně. Pokud máte podezření, že by vám řasení nemuselo slušet, nebojte! Budeme šít i variantu s širokou, a naopak užší sukní. Střih je opravdu univerzálně slušivý, linie výstřihu je mimořádně lichotivá a pokud se na tak hluboký výstřih necítíte, lze jej trochu zvednout.
Kde střih seženu?
Víme, že se jedná o starší Burdu, kterou nemá každý doma, proto střih zveřejňujeme s předstihem, abyste si ho mohly sehnat ještě před začátkem šití. Opatřit si ho můžete buď v knihovnách, nebo je možné jej koupit a stáhnout na stránkách Burdy. Bohužel se nám zatím nepodařilo domluvit možnost zakoupení na českých stránkách. (Edit : Na českých stránkách by střih měl být dostupný běhěm příštího týdne. Odkaz samozřejmě doplníme.) Edit: Střih už je dostupný i na českých stránkách. Střih je pro velikosti 36-44, pokud potřebujete o číslo menší či větší, můžete ho upravit podle návodu zde.
Jaký materiál a kolik ho budu potřebovat?
Původní model je zhotovený z organzy, takže se počítá spíše s tužším materiálem. Šaty lze však ušít i z něčeho splývavějšího – vhodných materiálů je široká škála, od bavlněného batistu přes popelín po gabardény, atlasy a satény. V hedvábí se vyhněte jen materiálům typu šifon nebo tenký žoržet, které jsou přece jen hodně splývavé. Můžete použít i lněné plátno, viskozový krep/žoržet. Spotřeba bude záležet na tom, jakou sukni k živůtku budete šít. U původního modelu je uvedená spotřeba 1,9 m při šíři materiálu 135 cm. Pokud budete šít jinou sukni, potřebujete délku živůtku + materiál na sukni (u úzké jednu délku, u široké minimálně dvě) + cca 20 cm na přídavky a záložky. Šaty jsou kompletně vypodšívkované – potřebujete stejné množství podšívky. V případě, že chcete šít například z bavlněného atlasu, není podšívka nezbytně nutná a my vám ukážeme, jak pěkně začistit nepodšité šaty i bez overlocku (a dokonce mnohem hezčeji). S podšitím počítejte i u splývavějších materiálů, při volbě podšívky volte co nejprodyšnější materiál. Hodí se různé batisty, tenké popelíny, pro luxusnější varianty hedvábné habutaje a satény. Pokud máte o výběru materiálu pochybnosti, rády vám poradíme v komentářích nebo Poradně.
Jaké verze se budou konkrétně šít?
Nechte se překvapit do příštího týdne, kdy se podělíme o další informace!
Kategorie: šaty Burda 101 2/2011, Šijte s námi, Techniky, Začínáme se šitím, Zdarma
Super, tenhle střih mám, byly to vlastně mé první šaty:) Tak konečně uvidím, jak se má šít správně:)
Nebo se můžete inspirovat na další variantu. Já už mám podle tohoto střihu šaty troje, pokaždé s jinou sukní 🙂
U šití je navíc krásné to, že vlastně není jeden “správný” postup, naopak máte mnoho možností, jak se dobrat k hezkému výsledku 🙂
Už se strašně těším a objednávám střih 🙂 … začala jsem šít teprve před pár měsíci podle Tilly and the buttons a všechno, co jsem zatím dělala bylo pár věcí z bavlny. Šaty bych chtěla zkusit z něčeho letního a o kousek pokročilejšího, poradíte mi prosím, co vybrat?
U tohoto modelu záleží jen na Vás, co si vyberete. Osobně bych zůstala určitě u přírodních materiálů, takže klidně bavlna a směle se puste třeba do batistu nebo popelínu. Zajděte do nějakého obchodu s látkami a uvidíte, co Vám padne do oka.
Nebo zkuste nějaký pěkný len, na léto a vyzkoušení pokročilejších technik ideální.
anebo… Vidíte, je toho hodně na výběr:-)
Těším se. Mám takový tyrkysový len.
Ale mám obavy z těch přinechaných rukávků, asi zvolím nějaký střih s kraťoučkými vsazenými (cap sleeves).
Bojíte se, že budou odstávat? Jinak pěkný použitelný střih z Burdy s rukávky je z Burdy 8/2012 – http://www.burdastyle.de/burda-style/damen/kleid-retro-stil-sommerkleider_pid_1100_8151.html . Podle tohoto střihu by šlo i napasovat ty rukávky na sew-alongový střih. Stačí, aby se kryly pasové značky a dolní část průramků.
Ve stejné Burdě, ze které jsou tyto šaty mají i střih bez přinechaných rukávků 😉
Ten je ale pro malé postavy, takže pro střední výšku by stejně byla úprava nutná…
Dobrý deň, prosím vás, rada by som sa pridala k vám na spoločné šitie 🙂 Veľmi ma to zaujalo, je to skvelá myšlienka a tieto stránky sú super! Budete na záver robiť aj nejakú galériu ušitých modelov? 🙂 Ešte by som sa rada spýtala bližšie na tieto rukávy – prosím čo myslíte tými pásovými značkami? Ďakujem vopred
Galerii určitě chystáme!
Pasové značky jsou malé čárky označující, kde má být pas. Měly by být na každém střihu, pokud tedy daný model není v pase přestřižený nebo nekončí pod či nad pasem.
já se tak těším:-))!!!
To jsme rády! 🙂
Střih už mám nějakou dobu koupený, jen nemám odvahu se do něj pustit. Snad mi to s vaší pomocí půjde 🙂
Určitě půjde! 🙂
Rada se také zučastním! Na ten střih kukám už několik let 🙂
Jsme rády, že jsme se vám strefily do vkusu 🙂
Super už sa teším na varianty a vyberám látku 🙂
ešte prosím o radu, rozmýšľam nad patchworkovou bavlnou, len je len 110cm široká, bude mi stačiť 2,5m?
Pokud budete šít variantu s řasenou sukní jako má původní střih, vejdete se určitě, spíš pokud máte menší konfekční velikost, tak toho bude zbytečně moc. Sukni tvoří dva obdelníky, na dvě délky budete potřebovat cca 130 cm + délka na živůtek cca 60 cm. Pokud se do jedné délky živůtkem nevejdete, tak potřebujete dalších 60 cm a tímpádem 2,5 metru.
V případě, že chcete šít kolovou či polokolovou sukni, je šikovný kalkulátor spotřeby zde –http://byhandlondon.com/pages/circle-skirt-app . Oblíbené jsou i 1/3 kolová a 3/4 kolová, ale tu je potřeba si dopočítat podle požadovaného obvodu pasu(odměřujte na živůtku) a délky.
Ďakujem 🙂 teším sa na šitie
Poradíte prosím jestli a jakou podšívku k této látce? http://www.dumlatek.cz/bavlna-drobny-punticek/63275-popelin-s-potiskem.html
A ještě přemýšlím nad variantou s úzkou sukní v kombinaci tohoto lnu: http://www.batani.cz/batani/eshop/19-1-LNENA-TKANINA/0/5/1434-Lnena-tkanina-natural (vršek) a http://www.batani.cz/batani/eshop/19-1-LNENA-TKANINA/0/5/716-Lnena-tkanina-cyklamova (sukně). Myslíte, že by to šlo? Může být podšívka jednobarevná/bílá pro celé šaty? Bude vzadu na sukni rozparek, kde by mohla podšívka vykukovat? Děkuji, strašně moc se těším 🙂
Ten len s viskozou z batani se mi taky líbí :). Jen vybrat barvu… A to jsem přemýšlela nad jednobarevnými.. jste mi s dvoubarevnou variantou teda dala :D.
Do té první látky bych podšívku dala, nějaký batist nebo popelín s gramáží kolem 60-80 g. Podšívka může být jednobarevná pro celé šaty, u úzké sukně by každopádně podšívka být vidět neměla. Variantu úzké sukně ale v rámci sewalongu bohužel šít nebudeme.
S tím “puntíkovým” designem jsem si vzpomněla na https://www.goldea.cz/produkt/bavlnena-latka-simona-vzor-851-ruzove-malovane-kvetinky-metraz-s-150cm Je to podle mě taková veselejší varianta puntíků.
Teda já vám nevím s tou univerzálností, vygooglovala jsem si burdu 2/2011, mod. 101 – obrázky a pár ženských co si podle něho ušily by se našlo a popravdě ty šaty neslušely moc nikomu. Výstřih ano, ten vypadal většinou hezky, ale takhle nařasená sukně snad jen ženským do 25 let, vel. do 38, nejlépe s fakt štíhlým pasem..a ještě tam musel být pásek, nebo stuha nebo tak. Máte (pro nás co to samy dohromady nedají) v plánu i sukni, která není nijak nabíraná a dole se rozšiřuje? (asi to bude jakákoliv kolová;)). Hlavně bez toho nabírání v pase. Nebo alespon… Číst vice »
S tou slušivosti byl myšlený hlavně živůtek, ostatně šiju svou čtvrtou verzi a žádná nebyla řasená (áčková, pouzdrová se šúskem, pouzdrová dlouhá s godetovou vsadkou místo vlečky vzadu, kolová). Ke střihu se dá připojit prakticky jakákoliv sukně do pasu. Střihové varianty budeme určitě rozebírat. V rámci společného šití se budou navíc šít tři různé sukně, takže bude i inspirace.
Já si právě před nějakou dobou ušila tu původní verzi a odvažuji se tvrdit, že mi sluší, i když jsem velikostně i věkově mírně nad 40 🙂 Je fakt, že jsem sukni udělala o něco méně nabíranou a pas posadila níž, aby výsledný efekt nebyl tak “selkovitý”. Sewalongová verze bude s nenabíranou sukní, tak jsem schválně zvědavá, jaký to bude rozdíl, jestli bude výrazně lichotivější.
Jo, pojmenovala jste to správně – “selkovitost” – to je to co mě napadlo při prohlížení :D. A určitě to bude slušet i dost lidem -(jak píšete, vám, té modelce na úvodním obrázku, tomu kdo dokáže na první dobrou vybrat dobrou látku apod.) Ale zbytku světa? 😉 Jupí, to jsem ráda za ty další varianty sukně. Už se těším. No a přinejhorším si udělám základ pro kroj 😀
Pěkný den, ráda bych se přidala, ale jsem začátečník, tak nevím, jestli to zvládnu. Stroj ovládat umím, už jsem ušila pár jednoduchých věcí (polštářek, štolu na stůl, šátek podle Tilly W.. a závěsy, robné opravy…), ale to byly jen rovné linie bez potřeby držet se střihu a tvarů těla. Prosím o radu, jaký materiál si zvolit (i pro podšívku), aby se mi dobře šilo. Předpokládám, že napoprvé to nebude žádný zázrak, takže to nemusí být žádný luxusní materiál, počítám s tím, že šaty budu nosit spíš doma, maximálně ven na procházku, přece jen to bude zkušební vzorek 🙂 Moc se… Číst vice »
Myslím, že tohle jsou jedny z nejjednodušších šatů, které opravdu jako šaty vypadají a nejsou to jen sešité beztvaré kusy látek. S trochou trpělivosti to zvládnete. Jako svrchní látku si vyberte prakticky cokoliv, co se Vám líbí a na podšívku bych vybrala nějaký tenší bavlněný batist nebo popelín. Jako jediná z našeho redakčního osazenstva jsem tyto šaty ještě nešila a včera jsem zkusila udělat pouze živůtek ze zkušební látky. Sedí skoro stoprocentně, takže nejsou potřeba žádné složité úpravy a je potřeba odšít pouze 4 záševky, sešít boční a ramenní švy a vsadit zip. No a sukni už k tomu přišijete… Číst vice »
Díky moc za odpověď, už se na to těším. Pořád jsem se nemohla odhodlat začít, ale takto s podporou, i když virtuální, to půjde líp 🙂 Kdy se cca bude začínat? Abych věděla, kolik času mám na sehnání látky. 🙂
Začínat se šitím budeme přibližně v půlce června, do té doby stihneme udělat zkušební model a další přípravné práce.
I tak bych se ale ráda zeptala, podle čeho mám látku vybírat – jak moc splývavou, z jakého materiálu, atd. Byla bych ráda za tip (nejlépe s odkazem), abych věděla, po čem se mám dívat a pak už si poradím. 🙂
Těžko radit na dálku, když neznáme Váš vkus. Nejlepší by bylo vzít obrázek a dojít se poradit do prodejny s látkami. Zkušená prodavačka Vám pomůže z nabídky vybrat.
Zároveň jako začátečnici můžeme poradit, že velmi dobře se Vám bude pracovat s bavlnou, která je stabilní a leccos člověku odpustí. Ideálně nějaká střední gramáž, aby držela tvar, ale zároveň byly šaty na léto dostatečně lehké a ne moc trčivé, takový materiál pak nemusíte ani podšívat, pokud budete mít pocit, že je to nad Vaše síly. Volba barvy nebo vzoru je pak samozřejmě na Vašem osobním vkusu a preferencích 🙂
Pěkné materiály má například obchod http://www.sitiniti.cz nebo můžete zkusit třeba Látky Mráz (www.dumlatek.cz), kde mají také spoustu vzorovaných bavln.
Děkuju moc všem za rady, oba odkazy si projdu. A vidím, že ten první odkaz má kamenný obchod v Brně, super, určitě se tam zastavím. Snad se mi podaří sehnat i ten střih, na pobočce knihovny, kde ho mají, dneska bylo zavřeno 🙁
Dobrý den, tušíte jaká bude cena střihu na českých stránkách? Děkuji za odpověď.
To bohužel nevím, předpokládám, že podobná jako u ostatních střihů.
Burdu jsem si půjčila v knihovně a doufám, že sew-along mě “donutí” se neflákat a šaty došít. Akorát mám jeden problém a zajímalo by mě, jak na něj lze vyzrát. Mám teď tak o 3 – 4 kila míň než běžně a snažím se to nabrat, jak to tedy vymyslet, aby mi šaty seděly při mé běžné velikosti? Svoje míry nikde bohužel nemám zaznamenané.
Zkuste si přeměřit šaty, které vám padly, když jste měla normální váhu a tyto míry porovnat se střihem.
Ahoj, nikdy jsem ještě nic nešila, ale ráda bych se to naučila. Jedná se o šaty stejného střihu jako má Jane Bond? (Viz facebook JANE BOND special) Je to na první pohled stejný střih, ale nejsem si jistá, jestli mám správné oko 🙂
Střih je trochu jiný – tento nemá vsazované rukávy (což je pro začátečnici určitě výhoda) a má hlubší výstřih.
A jinak OK? Jakože krom jiných rukávků, což zase není tak velký rozdíl, a hlubšího výstřihu, který nevadí 😀 Jde mi o to, jestli je ta sukně stejná a jestli to bude tak hezky sedět. Já jsem na tyhle věci fakt úplně blbounká, ale můžu poslat obrázek z rubu. Jen tady do komentáře nejde vložit. Já jen, abych nezačala šít něco a pak nebyla zklamaná výsledkem 🙂 Znáte to …
Sukně je nařasená, šaty od Jane Bond mají sukni se sklady, ale to budeme rozebírat v rámci společného šití. Střih obecně sedí pěkně.
Ahoj, chci se zeptat, zda je vhodnou látkou elastický gabardén. Chtěla jsem vybrat nějakou směs bavlny a třeba polyesteru, aby se látka méně krčila, a narazila jsem na jednu velmi pěknou, která ale pro změnu a velký úspěch obsahuje ještě 5% elastenu. Zkušenosti se šitím úpletů a bavln s malým obsahem elastenu na obyčejném stroji sice mám, ale tyhle šaty obsahují i skrytý zip, takže je otázkou, zda se bude dát všít normálním stehem.
Určitě se hodí a skrytý zip není problém 🙂
Je prosim tento projekt vhodny pro uplne začátečníky ? Tzn. zatim jsem nic neusila, ale jinak jsem celkem zručná? 😀 dekuji !
Pravdou je,že každý, kdo teprve se šitím začíná, tak si většinou troufne maxiálně na povlak na polštář nebo prostírání, ale směle do toho. Pokud se na to cítíte, určitě to zkuste. Nejhorší věc, co se může stát, je, že maximálně látku vyhodíte, ale nemyslím si, že by to muselo dopadnout až tak tragicky. AspoŇ vyzkoušíte, co zvládnete.