7.5.2016 | Jana | 4 komentáře

Nová Mosilana

Podnadpis tohoto článku by mohl klidně znít: “Pohrobek vlnařské mocnosti”. Ale začněme od začátku.

Vlnařská výroba má v Brně tradici delší než dvě a půl století. První podnik byl založen roku 1764 skupinou investorů v čele s J.L.Köffilerem. Obrovský rozvoj zaznamenal textilní průmysl v moravské metropoli v první polovině devatenáctého století, kdy zaměstnanci původní továrny zakládali vlastní podniky. Ve třicátých letech 19. století fungovalo v Brně 19 továren na sukno, 25 přádelen a 13 barvířů. V polovině devatenáctého století tento průmysl zaměstnával 15 tisíc osob. Až do konce druhé světové války tvořily vlnařský průmysl menší soukromé továrny, avšak v roce 1946 byly spojeny do národního podniku Moravsko-slezské vlnařské závody. Později byly závody aministrativně rozděleny na 5 menších podniků.

20150110

Z výstavy Brno-Moravský Manchester. Původní továrny na textil v Brně.

20150112

Z výstavy Brno-Moravský Manchester. Textilie vyráběné v Brně na počátku 20. století.

I když světové války a nástup socialismu zasadily brněnské textilní výrobě výrazné rány, část podniků je přežila. Ovšem ta poslední rána byla naprosto devastující. Po roce 1989 se stávající podniky nedokázaly přispůsobit změnám, které přinesl přechod ke kapitalismu, a byly postupně zavírány. Rozsáhlé areály v centru města kolem ulic Dornych a Křenová, které po továrnách zůstaly, se buď zbouraly (místo jednoho takového objektu dnes stojí OD Tesco), nebo začaly být využívány jinak. Areál bývalé Vlněny nedávno hostil kontroverzní výstavu Bodies Revealed, areál bývalé Mosilany dnes slouží mnoha menším subjektům. U mnoha budov ani sami Brňané netuší, že byly součásti slavné historie jejich města.

Jediný podnik, který tuto zkázu přežil, je Nová Mosilana, kterou od roku 1994 vlastní nadnárodní společnost Marzotto group.

Marzotto Group je největším výrobcem vlněných tkanin v Evropě a díky ní získala Nová Mosilana něco ze své minulé slávy. Dnes tento podnik výrábí oblekovky, které dodává např. firmám Hugo Boss nebo Armani.

20150111

Z výstavy Brno-Moravský Manchester. Současná produkce Nové Mosilany.

Nová Mosilana zpracovává ovčí vlnu z Austrálie a Nového Zélandu. Továrna přijme vlněné česance, což je vypraná a vyčistěná ovčí vlna, vlákna se obarví, v přádelně se vyrobí příze podle požadovaných vlastností a materiálového složení, z příze se utká tkanina, která později prochází povrchovou úpravou.

Nová Mosilana je tedy jedinou výrobou, která přestála veškerá zemětřesení a drží vlajku “Moravského Manchesteru”, jak se někdy také Brnu přezdívalo.

Chcete se dozvědět víc?

V rámci výstavy k 250. výročí založení textilního průmyslu v Brně (konané od prosince 2014 do dubna 2015 v Moravské galerii), vyšla jako doprovodný katalog publikace Brno – Moravský Manchester od A. Březinové a T. Zapletala. Obsahuje podrobné informace nejen o vývoji průmyslu, ale i o osudech některých továrníků. A detail záložky vyrobené z některého z lokálních vlněných materiálů je prostě kouzelný.

Loni na podzim pořádala Nová Mosilana Den otevřených dveří. Pro podobné akce v budoucnu sledujte jejich facebook (my vás ale také budeme informovat).

A lze ty látky někde koupit?

K materiálům vyráběných Novou Mosilanou jsem se dostala právě na výstavě Brno – Moravský Manchester, kde bylo k dispozici několik vzorků. Byly to jedny z nejhezčích oblekovek, co jsem kdy viděla. Nová Mosilana podnikovou prodejnu bohužel už nemá, nicméně nákup materiálu možný je – ve skladu materiálů (návštěvu je třeba si dopředu domluvit, buď na obchodním oddělení, nebo s vedoucí skladu, při komunikaci rovnou uvádějte, že chcete nakupovat pro svou potřebu v řádu několika metrů). Nabídka je však omezená – na klasické oblekovky v barvách šedá, modrá, černá. Mně se však podařilo získat i kus vínové kostýmovky.

K nákupu nepotřebujete registraci ani živnostenské oprávnění. Cena je fixní – 70 korun za metr bez DPH. Pokud pojedete autem, do areálu se dá vjet a přijet až ke skladu, který je od hlavního vstupu poměrně daleko.

Sklad zbytkových látek je v tovární hale, kde je poměrně šero. Materiály nejsou nijak označeny a zejména u černé barvy je problém najít větší kus než dva metry. Ale všechny tyto nedostatky vyváží to, k jak luxusním materiálům a za jaké ceny se můžete dostat.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (07.05.2016/6:22)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Monika
Monika
7 let

Paráda, děkuji za inspiraci, jen víc takovýchto článků. Asi je základ mít rozhled o “surovinách” pro šití :). Škoda jen, že když už něco takového existuje (vč. zajímavých prodejen)- tak Praha nebo Brno. Sem tam ještě Východní Čechy. Ale co my z Podkrušnohoří? :). My se můžeme oblékat tak do uhí, nebo porcelánu.. A zapíjet léčivýmy prameny. Nebo tady není nikdo kdo má přehled jako vy a dává to na nějaký smysluplný internet…. Ale alespoň u nás v knihovně mají knížku “Brno – ..” takže hned zítra tam naběhnu. Fakt děkuju za inspiraci.

trackback

[…] Kostýmovky volte spíše vlněné, pokud se bojíte pratelnosti (spíše u sukní a kalhot, šijete-li kostým, protože saka není dobré prát), zkuste ji na vzorku (volte prací prášek na vlnu a používejte vlněný program). Vlny se nebojte ani na letnější saka – má dobré termoregulační vlastnosti a případné pomačkání se dá dobře vyvěsit. Oblekovky určené do horkého klimatu můžete občas najít pod označením tropical. Pokud máte cestu do/přes Brno, skvěle nakoupit můžete v Mosilaně. […]

Sisly
4 let

Včera jsem byla v Mosilaně-od října platí cena pro ne-zaměstnance 130 Kč za metr.

4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x