22.4.2016 | Petra | 15 komentářů

Z(a)tracené mojo aneb Když se šití nedaří

„Když potřebuju nastartovat mojo, naleju si prostě panáka něčeho ostrýho a střihnu do nějaký pěkný látky,“ píše jedna z nejpozitivněji naladěných šicích blogerek, Oonaballoona. Ne každý se ale se ztrátou mojo [moudžou], tedy radosti z kreativity a touhy něco tvořit, vyrovnává se stejnou lehkostí jako tato blogerka, která podobně rázně a s živelným humorem, s jakým o šití píše, dokáže kombinovat ty nejdivočejší vzory. Ale asi každý kreativní člověk zaseknuté mojo už někdy zažil – jsou dny, kdy se vám fakt do ničeho nechce, nebo vám všechno padá z rukou, dobrý pocit z kreativity (a flow) nepřichází. Když ta nechuť trvá déle, v šicím koutku se začnou hromadit nedošité věci (o kterých anglofonní švadlenky něžně mluví jako o UFOnech, tedy „UnFinished Objects“), a čím víc se pak k šití přemlouváte, tím více chyb děláte a tím méně vám jindy úžasný koníček dělá radost.

Jak jsem psala v předchozím textu o pozitivních účincích ručních prací na naše psychické i fyzické zdraví (najdete jej zde), ztráta mojo je vlastně ztrátou energie a chuti do nějaké činnosti, není to jen prostá lenost nebo nechuť k práci. Mojo lze ztratit po nějakém kiksu (nebo spíš sérii kiksů), ale překvapivě třeba i po řadě úspěchů, které naše očekávání z každého projektu nastaví prostě příliš vysoko. Ovšem mojo může odejít i bez varování, z ničeho nic, zdánlivě bez důvodu, jako by někdo zrušil kouzlo, které pro nás šicí rituál do té doby měl. Slovo „kouzlo“ tu vůbec nepoužívám náhodně – mojo se překládá jako magická, záhadná síla, která je sice podobná talentu či nadání, ale je v ní i něco iracionálního, nevyzpytatelného, živelného (a zadáte-li třeba při dalších rešerších do googlu spojení „lost mojo“, zjistíte navíc, že má leccos společného i se sexuální apetencí, takže to radši nedělejte v práci).

Slovo mojo je navíc samo trochu záhadné – do angličtiny se dostává až někdy v první polovině 20. století a přichází tam pravděpodobně buď z některého z afrických jazyků, nebo z kreolského jazykového mixu, kde najdeme podobná slova označující šamany či magické rituály. To už nám tak trochu naznačuje, že ovládnout mojo nebude jen vědomý a racionální úkon. Nicméně i tak mu trochu napomoci můžeme – a v tomto textu se pokusím dát dohromady několik tipů, jak své mojo oživit, a nápadů, které je možné vyzkoušet, pokud se vám někam zatoulalo. Zde jsou tedy nejčastější a vyzkoušené rady, které můžete k tomu tématu najít. Pokud máte další osvědčené nebo dokonce zcela bláznivé tipy, napište nám do komentářů. To by bylo, abychom společnými silami to z(a)tracené mojo nenašly!

1. Ukliďte si

Jak dole, tak nahoře, jak venku, tak uvnitř, říká staré moudro. Tahle mystická pravda platí i v mnohem všednějších rozměrech, než je vztah mikrokosmu a makrokosmu, nebo duše a těla. Občas se stačí letmo rozhlédnout po mé pracovně (nebo dokonce celém bytě) a je úplně jasné, v jakém mentálním stavu se právě nacházím. Bohudík tahle souvislost funguje i reverzně – tedy cíleným zvládnutím vnějšího chaosu se dá regulovat leccos z vnitřní nepohody, roztěkanosti a neklidu. Na tomtéž principu dovedeném do extrému ostatně staví i bestseller japonské „debordelizační guru“ Marie Kondo Zázračný úklid (česky 2015, k zakoupení třeba zde), který slibuje, že vám správně uklizený byt uklidí i celý život. Podle paní Kondo je úklid energetická záležitost – své klienty učí hlavně zbavit se nepotřebných věcí, které je podle ní vyčerpávají, a ponechat si jen to, co jim dělá radost, nabíjí je, jejími slovy jim dovolí energeticky „zářit“.

Po shlédnutí videa se samy rozhodněte, zda je paní Kondo spíš blázen, nebo nesmírně inspirativní bytost.

Nemusíme ale zacházet tak daleko a úklid ritualizovat, podobné principy fungují i v mnohem přízemnější rovině. Z vlastní zkušenosti vím, že probrat letité zásoby látek a odnést dva pytle polyesterů ke kontejneru tedy v sobě něco osvobozujícího skutečně má, ale ještě příjemnější je se pod záminkou úklidu a reorganizace probírat těmi nejkrásnějšími látkami, co vám v zásobách zbydou, a plánovat, co z nich jednou ušijete. Někdy vás k šití inspiruje už jen to, že si uklidíte stůl, uspořádáte si svá rozpracovaná UFa, proberte zásoby již překreslených střihů, ke kterým jste se nikdy nedostaly, a ze zásob vyberete třeba tři látky, ze kterých chcete co nejdřív něco ušít… Uspořádáte-li si i úplně základně pracovní prostor, uvolníte místo na nové nápady (nebo na oprášení starých), a obvykle ještě leccos pozapomenutého najdete. (Můj poslední velký šicí úklid byl takovým jedním velkým objevováním: Aha, já mám lepidlo v tužce? Kreslítko na javánskou batiku? Kanárkově žluté keprové šikmé proužky z Japonska?) K takovémuto typu úklidu nepřistupujte jako k nezáživné povinnosti, jeho cílem není především zlikvidovat nepořádek – zkuste ho brát jako cestu k objevování a očekávání projektu, který se sám přihlásí, protože přišel jeho čas.

bukle

Nejoblíbenější látky z mých zásob – flitrovka od Chanelu, dvě metalické přivezené z Linton Tweeds, svetříkovina Missoni a dvě noname buklé od Komolky. Docela dlouho už čekají, co z nich bude…

2. Zařaďte bleskový projekt

Všechny nejspíš máme v šicím arsenálu nějaké střihy, které se dají ušít za odpoledne – trička, tuniky, tógy, nejjednodušší možné sukně, pytlové tašky, ponča, přehozy… Zaručují rychlé, okamžité uspokojení z toho, že jsme něco dokončily, „instantní“ radost, která nám připomene, jak moc nás šití baví. Někdy se s přibývající zručností v instantní projekty mění i složitější věci, respektive takové, které byly složité hlavně na úpravu střihu či promýšlení technik, což při opětovném šití odpadá… I když jste spíše na ty dlouhodobější, složité, nebo dokonce couture projekty, rychlošití může být změna, kterou právě potřebujete pro rozbití stereotypu a hledání cesty ven ze začarovaného kruhu.

Pokud navíc stejně jako já máte problémy spíš s přemírou aktivit a z toho plynoucí roztěkaností, drobné projekty vás naučí lépe využívat pro šití i kratší úseky volného času. Zatímco třeba u kabátku typu „chanel“, nebo u pikýrovaného saka, které se šijí dlouhé desítky hodin, půlhodina zas až tak moc neznamená, tričko za ní obvykle stihnete celé sesadit k nazkoušení. Když se pak naučíte si několik takových půlhodinek během týdne pravidelně najít, uvidíte, že takové „šití na pokračování“ má smysl i u těch dlouhodobých projektů. Jen je třeba si delší a složitější projekty rozplánovat a rozfázovat – pak vám bude jasné, že je vůbec není třeba  odkládat na dobu, až si dokážete vyhradit na šití celý den.

3. Naučte se něco nového

Pokud sledujete zahraniční šicí blogy, určitě jste si všimly, že je jednou za čas zachvátí nějaká „móda“ či trend, který obvykle představuje nové výzvy a zkušenosti. Jednu dobu to vypadalo, že se všechny šicí blogerky povinně učí šít sexy spodní prádlo, jindy se pouštěly do tajů vyšší krejčoviny, a jindy to zas bylo třeba šití z džínoviny (např. Ginger Jeans, které vám Bára doporučuje ve svém seriálu o džínách, ušil snad každý, kdo o šití na netu píše). Tyto trendy (a někdy až skoro mánie) dávají smysl v několika aspektech – jednak samozřejmě utužují pocit sdílené komunity (o tom ještě bude řeč níže), ale především přinášejí nové podněty a výzvy, které zabraňují stereotypu a následnému zablokování mojo. Pokud tedy ztrácíte do šití chuť, inspirujte se jimi – najděte si nový, vzrušující kurz, může to být třeba vyšívání (link) nebo šití z kůže (link) nebo indonéská batika (vypisují ji jednou za čas ve Strojovně, link zde). Pokud vás nabídka „živých“ kurzů moc neoslovuje, podívejte se na craftsy.com (tým Stehu doporučuje např. kurz The Couture Dress s legendární lektorkou Susan Khalje – je tak názorný, že se nemusíte bát nedostatečné znalosti angličtiny), nebo třeba zkuste nabídku tutoriálů na youtube (mne třeba už léta láká trapunto). Dívat se na někoho, koho šití evidentně baví, je nakažlivé – i když je to třeba “jen” na začátečnickém kurzu šití z úpletů.

4

Kurz Susan Khalje vám změní život. Nepřeháníme.

Paradoxně tenhle trik někdy může fungovat i tehdy, když se dáte se do něčeho, co vám dlouhodobě dělá problémy – je to výzva, jejíž zvládnutí vaše šití posune zase o něco dál. Já třeba strašně nerada šila godetové vsadky, dokud jsem se nepustila do jedné mikiny z japonské knihy Pattern Magic, kde je taková vsadka na každém díle. Některé z nich jsem sice dávala dohromady na vícero pokusů, ale když se to zlomilo, začaly mne nesmírně bavit. Dostanete-li se tedy občas ze své komfortní zóny, nejen se v šití zlepšujete, ale jste i na cestě k neustálému obnovování svého mojo.

4. Plánujte

Pokud se vám nechce se rovnou dát do šití, dejte se do snění a plánování. Nástrojů je mnoho, nejen na internetu, ale i ve skutečném světě se najde něco pro každého: někdo si raději vytváří své knihovny inspiračních obrázků na Evernote či Pinterestu, jiný si lepí skutečné moodboardy a koláže z obrázků povystřihovaných z časopisů. Někdo hltá přenosy přehlídek velkých módních domů na stránkách Vogue, někdo staromilsky listuje Burdou, nebo dokonce knižním katalogem asi nejinspirativnějšího muzea módy, tzv. Kjotského institutu (pokud knihu nemáte, je k dispozici i digitálně zde). Inspiraci můžete hledat i nepřímo, starosvětským způsobem – na procházkách přírodou, ve filmech, knihách, na výstavách, které vás mohou posunout třeba k překvapivým siluetám, nebo novým kombinacím barev a vzorů. Několik mých triček s barokními motivy bylo třeba, možná nečekaně, inspirováno návštěvou opery.

Sedmikrásky Věry Chytilové - film, který je plný inspirace!

Sedmikrásky Věry Chytilové – film plný inspirace.

2

Stránky Kjótského institutu umožňují modely prozkoumat do detailů.

5. Družte se

Nic není pro mojo tak blahodárné, jako šití ve skupině. Pohodová skupinová dynamika zaručuje skvělou motivaci – donutí vás k pravidelnosti, snažíte se, protože nechcete s ostatními ztratit krok, máte společný cíl, podporujete se, chválíte, učíte se navzájem… A jak jsem psala v minulém textu, šít ve skupině je i zdravé.

A nemusí to být jen oficiálně organizovaný a placený kurz – zkuste se poohlédnout ve svém okolí, zda-li poblíž nejsou další švadlenky, a pokuste si domluvit pravidelná setkávání. Pokud okolo sebe nikoho takového nemáte, zkuste tzv. sew-alongy – skupinová šití pořádaná online, kdy skupina šije stejný projekt podle jednoho střihu a v jednom harmonogramu (tady je třeba sewalong k Ginger Jeans). Budete-li mít zájem, můžeme takový sew-along uspořádat i tady na Stehu, nebo dokonce můžeme třeba v diskuzi začít dávat dohromady „mapu švadlenek“, z níž byste snadno poznaly, koho máte ve skutečném světě nejblíž.

Tím mé základní tipy na obnovení mojo pro dnešek končí. I když možná zbývá zmínit ještě jeden – někdy je třeba si prostě dát pauzu, chvíli nešít a počkat, až mojo přijde samo…

Máte osvědčený tip, co dělat při ztrátě mojo? Podělte se o něj v komentářích.
Článek pro Vás napsala Petra (22.04.2016/7:24)

Leave a Reply

15 Komentáře "Z(a)tracené mojo aneb Když se šití nedaří"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Miriam
Host

ďakujem za super článok, do nejakého sew along by som sa celkom rada zapojila :-)a tie Ginger jeans by boli fajn

Petra
Host

My děkujeme, že nás čtete! Sewalong vymýšlíme!

Katka
Host
Za mě doporučuji podívat se na nějaký krásný film o šití, nebo úplně stačí i film kde jsou krásné kostýmy. A když uvidíte jak si i dokonalé filmové postavy a známí návrháři rvou vlasy při některých projektech pochopíte, že i vaše šicí krize jednou přejde. Stačí začít krůček po krůčku a nenechat se odradit – pár z mnoha filmů: Stitch of Life, A Man’s Story, Dior a já, Coco before Chanel, Alenka v říši divů (Tim Burton). A někdy pomáhá i změnit techniku, já jsem třeba začala chodit na kurzy moderní výšivky (Love Revamp) nebo se sama naučila vyšívat japonskou metodou sashiko. A taky je dobré projít si obchody a zjistit jak hrozné věci se někdy prodávají a zdravě… Číst vice »
Petra
Host

Zdravé naštvání v obchodě s konfekcí je super tip! Jsem ráda, že se Ti Stitch of Life líbil – text o šicích filmech bysme taky mohly připravit, ty jsi mimochodem kdysi pořádala nějakou promítací sérii o návrhářích, že jo?

Monika
Host

K filmům přidávám Švadlena, s Kate Winslet. Pro mě amatéra parádní přehlídka (padesátkových?) modelů v super kontrastu s vidláckým venkovem. A většinu těch šatů bych si klidně oblékla i dnes :). (zvlášť, kdyby mi k nim přibalili Liama Hemswortha :D).
Článek o šicích filmech by byl fajn.

Kaya
Host

skvělý článek!! Sama se některými body řídím, jakmile mně opustí chuť šít.. Pořádně si uklidím šicí pracovnu, pak se probírám hromadami látek.. A spoustu času trávím hledáním a sněním, co budu šít z konkrétní látky. a často také skončím s novou objednávkou látek, která mně “nakopne” k šití… a nebo ušiju něco primitivního- letní sukně s elastickým pasem, tričko.. Jen se neumím zbavit se starých látek, s nimiž si nevím rady. je mi líto je dát do kontejneru na charitu..
Přimlouvám se za sew along!

Petra
Host

Tak ty látky prostě pošlete dál! Určitě je v okolí někdo, kdo je využije, i kdyby jen ke zkušebním střihům… Nad sew alongem přemýšlíme, určitě něco vymyslíme!

Martina
Host

Krásný článek. Já mám prozatím spíš opačný problém. Nevím, co dřív, nápadů spousta, při šití každého kusu se rojí v hlavě další a další :-). Případná krize nepřežije den nebo dva.

Martina
Host

Můžu se zeptat na formu toho kurzu od Susan Khalje? Stáhnu si to a můžu si to pouštět opakovaně? Nebo dostanu jen jeden přístup?
Nemám s tím žádné zkušenosti. Děkuji Martina.

Jana
Admin

Přístup je online, jednotlivé lekce se dají stáhnout do mobilní aplikace. Přístup je celoživotní, je tam i platforma pro pokládání dotazů. Záruka na vrácení peněz do jednoho měsíce.

Petra
Host

Ano, kurz je plně online, můžete si ho pouštět svým tempem, na počítači či tabletu (nebo telefonu), opakovaně, dokonce si dělat záložky v místech, do kterých se chcete vracet – je to uživatelsky velmi pohodlné. Plus se vyplatí počkat, až bude kurz v nějaké akci – pak je opravdu za hubičku 🙂

Martina
Host

Teď je za 20 dolarů, to je asi dobré, ne?

Petra
Host

ANO, za tuhle cenu vubec nevahejte! (Mimochodem, tato lektorka bezne uci seminare sestidenni seminare za 1800dolaru a ma obvykle vyprodano – tak moc je skvela :)).

Martina
Host

Děkuji všem za odpovědi.

Andrejka
Host

Ja ďakujem za tip na knihu, po sťahovaní mám doma skladisko a keďže mám kopu práce s diplomkou, tak nemám momentálne čas na na nič. 🙁 Po štátniciach sa do toho ale pustím. Sew along by ma tiež veľmi zaujímal, nejaký pre začiatočníkov teda. 🙂 Zatiaľ ani nemám svoj šijací stroj a šila som iba na kurzoch. Ale opäť, po štátniciach si chcem spraviť radosť, už sa hrozne teším. 🙂

wpDiscuz