11.4.2016 | Jana | 19 komentářů

PLOŠNÉ PODRÁŽENÍ ODĚVU

Na výsledku našeho šití se kromě energie, pečlivosti a lásky, které do celého procesu tvoření vložíme, podílí i spousta jiných maličkostí. Ať už jde o správné žehlení nebo volbu výztuh, obojí jsou naprosto zásadní položky v cestě za dokonalým výrobkem.
Pokud se podíváte na střihy do Burdy, části oděvu, které mají být vyztužené, jsou označeny tmavší plochou. Nicméně ve většině případů by takový oděv byl „podtužený“. Co tedy tužit? Všechno, co má být stabilní a co chcete na oděvu vypíchnout. Tedy kromě knoflíkových dírek, pásků či kapes také záložky nebo rozparky.
Kromě tužení částí oděvů (nažehlovací či všívací výztuhou) můžeme podkládat (podrazit) i celý oděv plošně. Důvodů, proč to dělat, je několik:
– Změna chování svrchního materiálu
Můžeme podpořit tuhost, zmírnit průsvitnost, dodat pevnost.
– Změna podtónu svrchního materiálu
Máte super materiál, jenže s chladnějším/teplejším podtónem, než by vám ideálně slušel? Podložte ho něčím modrým/žlutým a barevný podtón se změní. Chcete zvýraznit barvy na poloprůhledném materiálu? Je potřeba si dát pozor na barvu podkladové látky. Vpravo tentýž hedvábný mušelín na broskvovém podkladu, vlevo na bílém.

04-01-2016 00504-01-2016 006

Podobně si lze hrát s bílou, která sama o sobě má mnoho odstínů. Vlevo tentýž materiál s čistě bílým podkladem, vpravo s přírodním podkladem.

04-01-2016 004

Je třeba si dát pozor v případě, že jeden kus oděvu podkládáte více materiály (pásek tuhým plátnem, jinou část organzou), aby měly stejnou barvu.
– Podklad pro všechny ruční stehy
V další sérii článků si povíme něco o základech vysoké krejčoviny, kde si vysvětlíme více
– Redukce mačkavosti
Mohu potvrdit, že i takový len se mnohem méně mačká, pokud je celoplošně podložený. Spolu s podšívkou zabraňuje podkladová vrstva i průniku potu ke svrchnímu materiálu a o to více brání jeho mačkání.

Materiály pro podrážení
Nejvíce používaným materiálem pro podrážení je hedvábná organza. Tu asi nejlevněji můžete sehnat na ZV silk, kde momentálně stojí 215 korun za metr v bílé barvě (219 korun za černou). To samozřejmě poněkud prodražuje celý oděv, takže například do šatů z bavlněného plátna se organza příliš nehodí. Pokud ale šijete bavlněné šaty s širokou sukní, můžete živůtek podložit tenčím plátnem a sukni tužším tylem — oba materiály dodají šatům strukturu a výsledek bude vypadat o mnoho lépe než z jednoduché vrstvy. Navíc budou mnohem civilnější, než kdyby objem sukni dodávala spodnička, přestože si zachovají eleganci padesátých let.
Pokud šijete něco splývavého, nebudete samozřejmě podrážet tuhým materiálem, jako je organza. Hodí se třeba voál nebo batist, ale použít lze vlastně cokoliv.  V případě, kdy u šatů do horkých letních dnů nechcete další vrstvu navíc, můžete celý oděv podrazit zvolenou podšívkou. Spojíte oba materiály hned po nastříhání a budete je zpracovávat jako jednu vrstvu látky. Veškeré začištění pak musí být provedeno tak, jako by se jednalo o šaty nepodšité. Metodám, jak začišťovat nepodšité šaty, máme také v plánu věnovat některý z dalších článků.
Jak oba materiály spojit?
Nejdřív nanesete všechny značky a linie na podkladový materiál (u tylu samozřejmě na svrchní látku); přenášíte vždy švové linie.

004
Můžete kopírovat rádýlkem a kopírovacím papírem, nebo třeba sublimační fixou.
Díly z organzy pak použijete jako střih, proto je potřeba mít vyznačený i směr vlákna.
Jednotlivé díly položíte v jednoduché vrstvě na látku, přišpendlíte (ideálně na švových přídavcích) a vystřihnete. Dávejte si pozor, aby obě vrstvy ležely na sobě bez nerovností — jakékoliv posunutí, kdy jedna z vrstev bude nepatrně větší či menší, vytvoří na oděvu trvalé zvrásnění, které nelze opravit jinak, než vše rozpárat a obě vrstvy posunout.
Poté jehlou a nití podél vyznačených linií prošijete obě vrstvy předním stehem. Nit použijte buď stehovací, nebo hedvábnou, ideálně v kontrastní barvě, aby se vám lépe vytahovala. Hedvábná nit má tu výhodu, že nepoškozuje vlákna nitě trvalého sešití a snadno se vytahuje, navíc existuje v mnoha odstínech. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat rohům; při prošívání pokračujte jeden dva stehy za původní linii, nit ustřihněte a u linie v úhlu opět udělejte jeden dva stehy před vyznačenou linií.

008005
Takto připravené díly můžete dále zpracovávat. Po sešití pomocné značení vytáhnete. Na tuto práci doporučuji klasickou pinzetu, která zabrání bolesti prstů z dlouhého vytahování.
I když máte podražený celý oděv, vždy je potřeba vyztužit části oděvu, které byste tužily normálně, například další vrstvou materiálu, kterým jste podráželi.

Už jste látku někdy plošně podráželi? Máte nějaké dotazy? Pište do komentářů!

PS: Hodně otázek se týká pratelnosti hotového oděvu. Organza praním ztratí část svojí tuhosti, ale podle mojí zkušenosti se nesrazí, pokud ji před šitím pořádně propaříte. S předem vypranou organzou se hůře pracuje, protože ztrácí část svojí stability.

Článek pro Vás napsala Jana (11.04.2016/6:00)

Leave a Reply

19 Komentáře "PLOŠNÉ PODRÁŽENÍ ODĚVU"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
ilona
Host

Přeju krásné pondělí.
Chtěla jsem se zeptat.
Podrážela jsem sukni i šaty a stříhala jsem i podražení se švovými přídavky.
Tady jsem to z textu pochopila, že bez přídavků?
Jak je to správně?
Děkuju
Ilona

ilona
Host

dík, myslela jsem si to stejně
přeju hodně úspěchů s blogem

Renee
Host
Teď jsem prvně plošně podrážela – sametová šaty, vlastně jen jejich živůtek. Vzala jsem na to středně těžkou bavlnu. Byla to hezká práce, určitě jsem to tak nedělala naposled. Ta možnost mít vrstvu, na kterou člověk ukotví všecky přídavky, záložky atd., ta je fakt k nezaplacení. Jelikož jde o historický kostým, tak jsem trochu zašvindlovala a stabilizaci průramků a výstřihu udělala na té bavlně jen nažehlovacím šikmým proužkem se zpevňovacím řetízkem (na civilní šaty bych volila asi něco poctivějšího, nejspíš odstřižený okraj z organzy nebo možná tenký bavlněný tkaloun. Díky za článek a za příslib těch budoucích!!! Je to moc prima, šít trochu jinak, než Burda… Číst vice »
ZuzanaS
Host

Dobrý den,
potřebovala bych poradit s podražením. Ráda bych si ušila kolovou nebo 3/4 kolovou sukni z bavlněného plátna. Pokud bych podrážela tužším tylem jak doporučujete, znamená to, že jenom vystřihnu stejný tvar, spojím a pracuji s tím jako s jednou vrstvou látky? takže bych jen přišila pásek, všila zip a olemovala?

Děkuji, Zuzka

ZuzanaS
Host

Chtěla jsem se zeptat – mám neskutečně průsvitnou, řídce tkanou světle béžovou/slonovinově bílou látku s broučky. Ráda bych ji podrazila a ušila z ní jednoduchý top bez ramínek. Jaký materiál byste doporučily? ráda bych aby měla halenka sklady na ramenou a aby si zachovala splývavost. Tělový batist/voál?

trackback

[…] švovky budete začišťovat v ruce, nebo maximálně entlem na obyčejném stroji, nebo budete podrážet (podkládat materiál jinou  látkou). U couture šití strávíte také spoustu času se […]

Lucie
Host

Jano,

když chci dlouhou sukni podrazit batistem, musím použít stejnou délku, jako je sukně? Nebo to stačí třeba ke kolenům?
Moc děkuji a přeji hezký den 🙂 Lucie

trackback

[…] hnědou organzou, kterou jsem naštěstí měla doma. Více o této technice podrážení najdete zde.  (Skvělý výběr různobarevných organz za super ceny najdete v látkách Marija, […]

wpDiscuz