7.4.2016 | Barbora | 8 komentářů

Džíny – FINÁLE!

Ve druhém pokračování našich článků o šití džínů jsme skončily se sesazenými předními i zadními nohavicemi a nyní se pustíme do vypracování zapínání. Existuje hodně lidí, kteří se ještě nikdy nepustili do šití kalhot, z jednoho prostého důvodu. A tím je právě kalhotové zapínání s podkrytem. Je mnoho postupů, jak se dobrat kýženého výsledku, každý si může oblíbit jinou možnost. Jednu z nich si krok po kroku ukážeme.

Vezmeme si levou přední nohavici a začistíme podsádku.

1-IMG_0745

Poté na sebe přední nohavice položíme lícem na líc a sešijeme. Tu část, která je vyznačená přerušovanou čárou, sestehujeme na stroji stehem nastaveným na co nejdelší a od dané značky pak steh zase zkrátíme na standardní délku (cca 2,5-3) a prošijeme do konce rozkroku.
2-IMG_0747
Švový přídavek nastřihneme až k značce a směrem do rozkroku ho sestřihneme a začistíme.
3-IMG_0750
Sešité nohavice obrátíme položíme rubem nahoru, podsádky rozžehlíme směrem od sebe a spodní část švu zažehlíme vlevo (do levé přední nohavice).
4-IMG_0751
Poté nohavice obrátíme lícem k sobě a ozdobně prošijeme ve dvou řadách po celé délce švu.

5-IMG_0752

Nyní všijeme zip. Pokud se vám nepodaří sehnat přesnou délku zipu, vůbec to nevadí, dlouhý zip lze velmi jednoduše zkrátit.
Přední díl si položíme rubem k sobě a levou tkanici zipu zarovnáme se středovým švem. Spodní okraj zipové tkanice zarovnávám s podsádkami. Takové zarovnání pak pěkně vychází při uchycení podkrytu – jehlou se totiž netrefíme do zoubků zipu.

6-IMG_0753
Pravou tkanici přišpendlím a s pomocí zipové patky přišiju těsně kolem zoubků pouze na podsádku.

7-IMG_0754
Poté přišitý zip otočíme a ještě jednou prošijeme podél zoubků.

8 -IMG_0756
Nohavice si opět rozložíme rubovou stranou nahoru a takto přišitý zip stáhneme co nejvíce doleva, co nám látka dovolí. Levou tkanici zipu přišpendlíme k levé podsádce a přišijeme. Nejprve podél zoubků a ještě jednou podél okraje tkanice.

9-IMG_0757

Nohavice otočíme lícem nahoru a prošívací nití prošijeme zapínání ve dvou řadách.
10-IMG_0760

11-IMG_0761

 

Připravíme si podkryt zapínání tak, že sešijeme krátkou zkosenou stranu, přídavek sestřihneme, otočíme do líce a sežehlíme.

 

 

 

Přehnutou stranu podkrytu zarovnáme se začištěnou levou podsádkou, pravou stranu podkrytu přišpendlíme k podsádce, přišijeme a začistíme.

12-IMG_0762

13-IMG_0763

 

Pokud použijeme overlock, tak je potřeba zajistit konec nití. Navlékneme je do jehly s velkým ouškem a provlékneme do právě ušitých stehů.

 

 

 

Nohavice otočíme lícem k sobě a rozpářeme sestehovaný středový šev.

14-IMG_0765

Posledním krokem je přichycení podkrytu. K tomu slouží ony husté stehy na prošívání poklopce. Při prošívání si musíte dát pozor, abyste jehlou nepíchly do zoubků zipu, jinak si místo prošití můžete vybrat, kde chcete – hlavní je, abyste u toho přichytily právě ten podkryt. Při prošívání používám stejné nastavení stroje, jako kdybych šila knoflíkovou dírku.

IMG_0809
Tímto krokem máme dokončené všívání zipu s podkrytem.

Nyní položíme přední a zadní díly lícem k sobě a sešijeme nejprve vnitřní šev. Používám na něj také přeplátovaný šev s dvojitým prošitím z lícu. Potom sestehujeme boční švy a kalhoty vyzkoušíme. (Také tak milujete ten pocit, kdy na sebe poprvé vezmete rozpracovaný kus oděvu a čekáte, jak to bude vypadat?) Nyní můžeme boční švy upravit podle potřeby a pokud vše sedí tak, jak má, sešijeme je trvalým švem. Na boční švy používám obyčejné sešití a následné začištění overlockem. Boční švy sežehlíme do zadního dílu a od horního okraje po zakončení kapes šev z lícu prošijeme s ozdobným hustým zapošitím na konci.
15-IMG_0776
Když máme kalhoty takto sestavené, je čas na přišití pásku. Sešijeme vrchní i spodní díl po obvodu horního okraje. Na spodním okraji podsádky, v místě švové linie, prošijeme jednu stabilizační linii, podél které ji potom přehneme do rubu a sežehlíme.

16-IMG_0770
Vrchní část pásku přišijeme ke kalhotám tak, že prvních a posledních několik centimetrů (cca 7 cm) pouze přistehujeme, abychom si pak mohly zkontrolovat sesazení pásku. Pokud vše sedí, prošijeme napevno i tyto kousky, popřípadě poupravíme. V místech budoucí knoflíkové dírky a knoflíku ještě přidáme proužek vlizelínu pro vyztužení. Krátké okraje pásku si sešpendlíme a sešijeme.

17 -IMG_0771

Dáme pozor, abychom přitom nezachytily podsádky zipu do švu. Přídavky sestřihneme a pásek obrátíme na líc. Spodní stranu pásku přistehujeme. Já stehuji tak, že z lícové strany šiju přímo ve švové linii a na rubové straně si upravuji spodní stranu pásku tak, abych zachytávala okraj v rovnoměrné šíři.
18-IMG_0774
Poté pásek po celém obvodu dokola prošijeme prošívací nití.

19-IMG_0775

Knoflíková dírka
20 -IMG_0777
Někdo šije knoflíkové dírky jak na běžícím pásu, někdo z nich má obavy. Přeci jen rozstřihnout něco, na čem jsme několik hodin pracovaly, je občas náročné na psychiku – co kdyby se to nepovedlo… Naštěstí na džíny potřebujeme pouze obyčejnou knoflíkovou dírku a tu zvládne většina našich strojů skoro sama. Určitě ale doporučuji vyzkoušet nejméně jednu nanečisto, zvlášť pokud ji budete šít ozdobnou prošívací nití. Může se stát, že váš, jindy velmi spolehlivý stroj, začne stávkovat a nebude se mu chtít. V tomto případě zkuste povolit napětí horní nitě na minimum, na můj stroj to funguje výborně.

Délka kalhot
Spodní okraj nohavice jednoduše začistíte dvojitým zahnutím a prošitím prošívací nití.

Poutka
Poutek se na pásek dává tradičně pět. Přišívají se pomocí hustého prošití, stejného jako na poklopci. Někdy se vám může stát, že váš stroj nebude chtít tolik vrstev látky prošít hustým stehem na knoflíkové dírky (jedná se až o sedm vrstev látky!), použijte proto normální rovný steh a několikrát ho zapošijte.

IMG_0811

Cvočky a knoflík
A na správné džíny patří ještě trochu železa…
Většina narážecích kovových knoflíků jde velmi lehce připevnit, problémy občas mohou dělat cvočky. Pokud by se vám ani po pár pokusech je nepodařilo úspěšně natlouct, zkuste poptat tuto službu ve vaší textilní galanterii nebo v některé opravně oděvů. Profesionálně se různé druhy cvočků nacvakávají lisem s vyměnitelnými pistony, ale i v domácích podmínkách, s dřevěným prkýnkem, kladivem a štípačkami, jste schopny cvočky narazit. Fígl je v tom, že hrot nýtku nesmí moc přečnívat látku. Pokud ho látkou prorazíte a na druhé straně vám vyleze tak, jako na obrázku, 21-IMG_0779

je potřeba ho štípačkami zkrátit na poloviční velikost. 22 -IMG_0780Potom by už nemělo nic bránit pevnému přichycení. Správně připevněný nýtek poznáte tak, že se vám nebude v látce přetáčet a kroutit.

 

 

 

 

23-IMG_0781

Poslední bouchnutí kladivem pro vás může být slavnostním okamžikem, protože jste právě dokončily své džíny!

IMG_0806

IMG_0795

Článek pro Vás napsala Barbora (07.04.2016/10:01)

Leave a Reply

8 Komentáře "Džíny – FINÁLE!"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Petra
Admin
Tak já už mám nastřihnuto a těším se, jak to začne všechno do sebe zapadat! Není tu někdo další, kdo taky podle Bářina návodu šije? Jsme zvědavé! Dovolím si ještě takovou malou odbočku od tématu: Když jsem si naposledy šila džíny, bylo to těsně po havárii v Rana Plaza, tedy té ohromné tragédii v továrně produkující levnou módu. Vybavuji si, že to byla v tomhle směru fakt zkušenost, která mi docela otevřela oči. To šití totiž byla nečekaná dřina, některé švy jsem musela rozklepávat kladivem, aby šly vůbec prošít – a když jsem si uvědomila, že v mnoha místech na světě tuhle dřinu dělají lidé v nelidských podmínkách,… Číst vice »
Martina
Host

Tak ja jsem tomu venovala cely vikend a mam hotovo. Mela jsem trochu potize s tou silnou niti, pouzivam Aspo. Priste zkusim Guttermann, treba to pujde lip. Prositi poutek je vec zcela nemozna a natluceni nytu byl taky orisek. Dela nekdo takove, co by se nemusely zkracovat?
A chci se zeptat: mate nekdo stroj, ktery zvlada tyhle silne materialy bez vetsich potizi?

Monika
Host

Šicí stroj co mi zatím prošil všechno, zatím se všema nitma co jsem do něho navlékla a bez obtíží je šlapací stroj B.Halmos – Bobbin (ale asi to bude platit pro všechny šlapací). Má jen rovnosteh, ale na prošívání mi to stačí.

Martina
Host

To jsem čekala, nějaký starý poctivý kus :-). Už jsem pomýšlela na starou Veritasku.
No ale vážně uvažuju o nákupu nového stroje, všude se dozvím detaily o úžasných vychytávkách, ale jak funguje při běžném šití na jemných materiálech, jak na silných, jestli má hezký úhledný steh, to se v recenzích nepíše.

Renee
Host

Mám Pfaff Smart 200c a prošije neskutečné věci (naposled cca 12 vrstev bavlněného prostěradla – spodnice do historického kostýmu). Ostrá jehla je základ a nesmí se moc spěchat.

Manitram
Host

Myslíte, že by se daly ušít džíny se zapínáním na skrytý zip na boku? Ráda nosím kalhoty džínového střihu, ale obvykle mi přidávají objem na břiše, což není nic moc, kalhoty se zipem na boku by měly být lepší.

wpDiscuz