1.4.2016 | Jana | 6 komentářů

ZKOUŠKA ODĚVU

V minulém článku jsem nastínila, kde všude může nastat problém s padnutím oděvu, ať už u konfekce, či konfekčních střihů. Dneska bych vám ráda názorně ukázala, kolik úprav je ještě třeba i v případě, že je postava celkem konfekční.

Postavou se totiž vždy pohybuji v jedné velikosti, nemusím dělat ani úpravy pro velká či malá prsa. Jediným zásadnějším problémem je výška, ale v nabídce pro vysoké mohu celkem vybírat bez toho, abych se bála, že mi něco bude extrémně nesedět. I přesto potřebuji poměrně dost úprav, aby mi oděv padnul perfektně.

Tento zkušební model jsem udělala z tuženého bavlněného organtýnu. Důvod je jednoduchý – v tomto případě je potřeba, aby každá nesrovnalost byla dobře vidět na fotografiích. Organtýn je však zrádný v tom, že se rád vytahuje, takže pokud opakovaně zkoušíte těsný oděv, můžete ubírat a ubírat a pak zjistíte, že díly jsou stejně široké jako na začátku, jen deformované. Proto pokud děláte úpravy na původním střihu, je potřeba jednotlivé díly porovnat, abyste neskončily s příliš těsným oděvem.

Na střihu jsem udělala už dopředu úpravu délky.

Nejdříve se podívejte na fotky a zkuste si promyslet, co je špatně a jak byste oděv upravily.

03-20-2016 005 03-20-2016 00603-20-2016 008

 Už na první pohled je patrné, že zatímco obvodové míry jsou v pořádku, celý oděv tak nějak nesedí. Výstřih odstává, záševky končí v úplně špatné výši a na zádech se tvoří hrb.

Ještě než začneme špendlit výstřih a posunovat záševky, je potřeba se zaměřit na ramena, protože u těch se vždy začíná. Výstřih totiž odstává, protože mám rovnější ramena a proto je potřeba změnit sklon ramenního švu (úprav ramen je více a bude jim věnovaný celý jeden článek).

03-20-2016 007

Po této úpravě výstřih u krku již přiléhá, záševky se posunuly o něco níže, ale pořád jsou příliš vysoko. Dále poněkud odstává průramek a nad pasem se tvoří příčná vráska, která značí příliš mnoho látky.

Odstávající průramek vyřešíme odšpendlením záševku, ke kterému se pak při finální úpravě střihu můžeme chovat jako ke každému jinému záševku – můžeme jej uzavřít a převést do jiného záševku jako na schématu níže (na schématu se však uzavírá prsní výběr na základním střihu).

45

Také jsem zvedla linii výstřihu, protože mi příliš hluboké výstřihy nevyhovují.

03-20-2016 023

Na zádech jsem odšpendlila přebývající látku, aby oděv přiléhal k tělu.

03-28-2016 003

Normálně bych v této fázi zanesla změny do střihu a začala podle něj šít. Nicméně jsem tentokrát znovu upravila zkušební model, aby změny byly co nejvíce vidět. Výstřih se mezitím trochu vytahal a odšpendlila jsem i pravé rameno, které mám trochu níže.

03-28-2016 016

 Padnoucí oděv totiž neznamená jen to, že se nikde nic nekrabatí a neodstává, ale měly byste díky němu vypadat tak nějak lépe.

Pokud nevíte, jaké úpravy potřebujete právě vy a jakým způsobem je udělat, zkuste poslat fotky do Poradny. Ostatní vás přece jen vidí objektivněji, takže vám rády poradíme.

 

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (01.04.2016/7:00)
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Zdena
Zdena
7 let

Možná je to hloupý dotaz, ale snažím se to pochopit, čtu už podruhé:). Ten odšpendlený záševek při odstávajícím průramku zůstane tak jak máte našpendleno? Nebo přenesete na papírový střih a uzavřete jak na obrázku s papírovým střihem – např. tím, že se zvětší ten šikmý prsní záševek? Nebo ten co vede od prsou k pasu? Škoda, že jste to třeba nedala zpátky na papír, pro nás začátečníky;). (omluvte, jestli se vyjadřuju jak hotentot, jsem samouk:)).

Martina
Martina
7 let

Chci se zeptat, co uděláme s tím zkrácením zad: zkrátím zadní díl rovnoběžně s pasovou liníí v celé šířce dílu? A nebude mi to pak chybět při sešívání bočních švů? Nebo stačí zvýšit průramek? Nebo to nechápu :-)? Děkuji

Martina
Martina
7 let

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Už jsem ji aplikovala a uvidíme, jak celý projekt (pouzdrové šaty pro dceru) dopadne. M.

trackback

[…] Z toho vyplývá, že dělat zkušební modely se vyplatí stále a stále dokola, protože příště možná přijdete na nějaký detail, který jste minule opomenuly. Jak by taková zkouška oděvu měla nebo mohla vypadat, jste se mohly dozvědět v jednom z dřívějších článků. […]

6
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x