29.3.2016 | Barbora | 9 komentářů

DŽÍNY, část II.

V minulém článku jste si mohly přečíst, z jakého důvodu se přetáčejí švy na džínách a jak z toho ven. Doporučila jsem vám pár možných střihů a rad, na co vzít ohled při koupi materiálu a také co dalšího je potřeba pořídit, abychom si mohly ušít vlastní, perfektně padnoucí džíny. Pokud tedy máte střih, látku na džíny a vnitřní kapsy, výztuhy, zip, narážecí knoflík a nýtky, prošívací nit a jehlu na džínovinu, nůžky, špendlíky, šicí stroj, dřevěné prkýnko, kladivo a kleště (ano, i takové nástroje patří do výbavy švadlenky :-)), nic nám nebrání pustit se do toho.

Příprava látky
Jako první je důležité předsrážet si materiál. Džínovina se vyrábí převážně z bavlny a ta, jak všichni dobře víme, se občas dokáže hodně srazit. Já většinou již hotové džíny peru na 30 stupňů, ale před šitím si látku vyperu na 40 a navíc dám ještě do sušičky. Mnohé z vás mohou namítnout, že džíny by se do sušičky dávat neměly. Ano, někteří výrobci přímo doporučují, že džíny se mají prát obrácené do rubu na studený cyklus a sušit volně. Žádná sušička. Ale pro moje pohodlí a pro jistotu, že se mi hotový výrobek nesrazí při prvním praní, tu sušičku využívám. Vysráženou látku poté důkladně vyžehlím a připravím se na stříhání.

Střih
Všechny své džíny jsem šila podle střihu Ginger jeans od Closet Case Files. Střih existuje v klasické papírové podobě nebo ve variantě PDF, kterou si po zaplacení stáhnete do počítače, vytisknete na jednotlivé listy A4, slepíte, vystřihnete a můžete pracovat. PDF varianta je levnější a rychlejší, ale je s ní trochu práce. Ještě existuje ta možnost, že si PDF střih necháte vytisknout v nějakém copycentru, kde mají velkoformátové tiskárny. Většina PDF střihů obsahuje i tento soubor. Je ale dobré obejít i více firem a zjistit si cenu, protože ta se může lišit i o desítky korun. V průměru je cena za vytištění takového střihu cca 60-100Kč.
Tento střih jsem si oblíbila natolik, že jsem neměla potřebu zkoušet žádný jiný, a to proto, že mi od začátku seděl bez větších úprav. Pokud totiž hledám střihy mezi různými nezávislými návrháři (možná jste již slyšely termín Indie Patterns), pokaždé koukám, jakou postavu má dotyčná návrhářka a jaký je celkově její styl. Jistě, každý střih lze upravit, ale proč si to neulehčit, že? Bez mučení přiznávám, že mám větší zadek a do Dieselů velikosti 28 se zkrátka nenarvu.
Střih obsahuje dvě varianty – A – s nižším pasem a rovnými nohavicemi a B – skinny džíny s vysokým pasem. Aby výsledný efekt co nejvíce vyhovoval mým představám, použila jsem variantu A, ale lehce jsem u ní zúžila nohavice. Ke střihu také Heather, autorka blogu Closet Case Files, vytvořila výborný sewalong.

Při přípravě střihu doporučuji nohavice vykopírovat dvakrát – tak, abychom měli dva přední a dva zadní díly. Ulehčí nám to polohování střihu. Nezapomeňte při překreslování nohavice obrátit, abyste neskončily se dvěma pravými nebo levými nohavicemi.
Je třeba také upozornit, že tento střih obsahuje již rovnou přídavky na švy v šíři 1,6cm. Obecně moc ráda tento typ střihů nemám, raději šiju podle vyznačených švových linií, ale v tomto případě jsem nepředpokládala žádné větší úpravy, tak jsem rovnou použila takto připravený střih.

Stříhání
Vzhledem ke keprové vazbě, ve které je denim tradičně tkán, dochází k posunu vláken a to může zapříčinit přetáčení švů i v případě, že při stříhání dodržíme směr vlákna.
Já mohu jen potvrdit, že se vyplatí stříhat džíny pouze z jedné vrstvy látky a to tak, že si položíme vedle sebe jednu přední a jednu zadní nohavici a vedle nich opět přední a zadní, ale otočené o 180 stupňů. A hlavně musíme dávat pozor, abychom dodržely polohový plán a kladly díly po směru vlákna a například jednu nohavici o kousek nepootočily. Tak bychom právě skončily s nechtěným výsledkem – křivým bočním švem. Občas nás to totiž může zlákat. Položíme si nohavice vedle sebe, ale někde nám chybí centimetr, dva, aby se nám to tam pěkně vešlo vedle sebe bez velkých prostřihů… A stačilo by jen trochu nahnout jeden, dva díly a už bychom se vešly… Opravdu to nedělejte. Zkuste raději třeba dva jednotlivé díly posunout souběžně s pevným okrajem. Sice budete mít spotřebu látky o deset, patnáct centimetrů větší, ale nic se vám nezkroutí.

Vždycky se snažím udělat co nejvíce věcí v jednom kroku. V tomto případě si při stříhání látky hned vystřihnu požadované výztuhy z vlizelínu a nažehlím. Když už mám rozehřátou žehličku, rovnou si sežehlím okraje malé kapsičky z předního dílu a zadních kapes, které rovnou i při horním okraji prošiji ozdobnou prošívací nití.

Prošívání
K prošívání používám nejraději nitě značky Gutterman nazvané TopStitch thread. Prodávají se v návinu 30m a na prošití celých džínů budete potřebovat maximálně dvě. Niť si můžete vybrat v různých barvách a prošívání tak přizpůsobit barvě základní látky.
Prošívací niť dávám pouze do jehly, spodní nit nechávám vždy obyčejnou. Zjistila jsem, že můj stroj tak lépe funguje, navíc se tím vyhnu neustálému měnění nití. Když potřebuji nejdřív sešít obyčejný šev a následně ho prošít ozdobnou nití, stačí vyměnit horní nit a je to rychlovka. Navíc všechno prošívání je lepší stejně dělat z lícové strany, pro lepší kontrolu. (Ještě větší rychlovka by to byla, pokud máte k dispozici dva stroje – jeden si necháte navlečený na prošívání, druhý na normální šití a žádná výměna nití vás nezdržuje.)

Přední kapsy
Bývají tradičně tři. Dvě klasické kapsy a jedna malá kapsička vložená do pravé kapsy, ozdobená cvočkem.
Při šití Ginger jeans jsem se seznámila s jednou milou vychytávkou, kterou můžeme trochu stáhnout bříško. Přední vnitřní kapsy se většinou šijí z plátna a moc pěkně vypadá, když si vybereme nějakou kontrastní látku, která nám ladí s celými kalhotami. Z venku nikdo nic pozná, ale my víme, že uvnitř se skrývá náš podpis, něco, co je jen a jen náš nápad a co se nám líbí. Na tento typ kapes je třeba vybrat nepružnou látku, kterou střihneme o kousíček menší, a tím, že je natažená od bočních švů k poklopci, tak převezme podporu pro vystupující bříško a trochu ho pomůže zploštit a uhladit.
Malou kapsičku přišijme opět dvojitým prošitím na pravou přední kapsu a u obou předních kapes začistíme spodní okraje pomocí overlocku nebo entlovacím stehem a podél celého obvodu je přišijeme na spodní podsádky kapes.

Horní podsádky přišijeme v dolní části na ty spodní a na horní podsádky přišijeme přední nohavice. Ty poté z líce v průhmatu opět dvojitě prošijeme.

Kapsy urovnáme a podél bočních švů a horního okraje sestehujeme.

Švy
Na originální džíny byl odjakživa používán přeplátovaný šev. To proto, aby se netřepil, ale hlavně aby toho co nejvíce vydržel. Na obrázku vidíte jednoduché schéma, jak je přeplátovaný šev složen.

Přeplátovaný šev

Přeplátovaný šev

Na šití těchto švů existují speciální patky, ale pokud ji nemáte, nic se neděje, při šití si vystačíme i bez ní. Přeplátované švy jsou sice časově poněkud náročnější, ale jejich použití se vyplatí. Jsou opravdu pevné a konečný výrobek vypadá čistě a profesionálně. Některé stroje mohou mít se šitím těchto švů problém kvůli tloušťce materiálu.
Další možností, jak můžeme švy uvnitř džínů upravit, je použití overlocku nebo entlovacího stehu na klasickém stroji. Docela pěkně vypadá, když na začišťování švů použijeme nějakou kontrastní barevnou nit.

Na zadní části nohavic přišijeme zadní sedla pomocí přeplátovaného švu. Díly sešijeme k sobě běžným způsobem, přídavek sežehlíme do části nohavice a spodní přídavek sestřihneme cca na polovinu.

Ten horní přes něj potom zahrneme, sežehlíme a z lícu prošijeme dvěma řadami prošívání.

Zadní kapsy
Pokaždé, když si zkoušíme nové džíny, nás zajímá hlavně to, jak nám sedí zezadu a jaký nám “dělají” zadek. A jestli budou džíny dobře vypadat, nebo se nám nebudou líbit, je právě zapříčiněno zadními kapsami. Záleží na tvaru, velikosti a umístění. Pokud budou mít perfektně padnoucí džíny zadní kapsy posazené moc nízko nebo moc vysoko, většinou si je nekoupíme, i kdybychom se v nich cítily sebelíp. A pokud máme poněkud větší pozadí, tak malé kapsičky budou působit až směšně a ještě na náš nedostatek upozorní.
Na následujících fotkách si můžeme ukázat, jak to vypadá v praxi. Podotýkám, že se jedná o stále tu samou postavu, pouze v jiných džínách.

http://closetcasefiles.com/ginger-sewalong-pt-12-back-pocket-placement/

http://closetcasefiles.com/ginger-sewalong-pt-12-back-pocket-placement/

 

č.1 – přestože má naše modelka souměrný zadek, tak z tohoto obrázku můžeme mít pocit, že její zadek je dvakrát tak dlouhý než ve skutečnosti
č.2 – o hodně lepší varianta, kdy jsou kapsy přišity níž a více do šířky než na prvním obrázku. To nám vytváří iluzi menšího a oblejšího pozadí. Ale přesto jsou tyto kapsy dost daleko od sebe, aby byl výsledný dojem co nejlepší.
back-pocket-placement 2
č.3 – skoro perfektní usazení kapes, ale stále jsou ještě tak o 1 cm níž, než by bylo vhodné. Všimněte si lehkého natočení kapes, které kopíruje oblost postavy a dodává pěkné křivky.
č.4- na tomto obrázku jsou kapsy příliš malé, posazené moc vysoko a daleko od sebe a tím nám vytvářejí iluzi většího a placatějšího pozadí.

Na zadních kapsách se můžeme také vyřádit, co se prošívacího designu týče. Někdo má rád kapsy jednoduché, někomu se líbí ozdobné prošití. Pro inspiraci se můžete podívat například zde.

Zadní kapsy přišijeme opět dvěma ozdobnými prošitími. A následně sešijeme i prošijeme zadní šev.

Nyní tedy máme kompletně sesazené přední i zadní nohavice a v příštím díle se zaměříme na vypracování zapínání a dokončení džínů.

Článek pro Vás napsala Barbora (29.03.2016/5:44)

Leave a Reply

9 Komentáře "DŽÍNY, část II."

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Martina
Host

Moc pěkný článek, už mám koupenou látku :-).
Mám malý problém: když ušiju přeplátovaný šev podle výše uvedeného návodu, budu mít tři řady stehů, ne?
Doteď jsem sešila normálně, začistila, sežehlila ke straně a shora dvojitě prošila. Ale přeplátovaný je čistší.
A ještě jeden dotaz: při štepování džínovou nití taky nechávám spodní nit normální, ale musím utáhnout napětí horní nitě na max, a i tak mi vespod vylézá horní nit. Nemáte nějakou radu, co s tím?
Díky

Martina
Host

Aha, už jsem na to přišla, omlouvám se a odvolávám první dotaz 🙂

trackback

[…] druhém pokračování našich článků o šití džínů jsme skončily se sesazenými předními i zadními nohavicemi […]

Lada
Host

Omlouvám se, ale já jsem nějak nepochopila, jak se mají stříhat ty nohavice 🙁 Nějak nejsem schopná rozeznat na vaší fotce, který díl je který. Chápu to správně, že u jedné nohavice by měl být jeden (např. zadní díl) stříhaný jedním směrem a druhý (v tomhle případě přední díl) opačným směrem, aby se jako vyrovnalo to napětí z keprové vazby? A druhá nohavice stejně (oba přední díly jedním a oba zadní díly opačným směrem) nebo opačně (PP a LZ jedním a LP a PZ druhým směrem)? Moc děkuju za odpověď.

Linda
Host

Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem stříhat bundu z džínoviny, aby se nepřetočily švy. Na vašich kalhotách je mi to jasné, ale u té bundy fakt nevím.

wpDiscuz