23.3.2016 | Jana | 21 komentářů

ÚPRAVY STŘIHŮ: PRODLUŽOVÁNÍ/ZKRACOVÁNÍ A ROZŠIŘOVÁNÍ/ZUŽOVÁNÍ

Stejně jako máme každý jedinečné otisky prstů, máme také jedinečnou postavu. Není samozřejmě v silách výrobce konfekce či konfekčních střihů zkostruovat takový střih, který by seděl všem, proto pracují s určitou průměrnou postavou, jež se nejvíce přibližuje k průměrné zákaznici dané značky.
Jedno mají však společnosti vyrábějící střihy společné: v drtivé většině pracují s výškou 168 centimetrů. V časopise Burda sice můžete najít střihy pro vysoké či malé postavy, nicméně těch je poskromnu a byla by škoda nevyužít všech střihů v časopise obsažených jen proto, že jsou konstruované na jinou výšku.
A když průměrnou výšku máte a zrovna se vám líbí něco ze speciálních velikostí? Opět žádný problém, střih se dá upravit (Burda pro vysoké/malé postavy přidává/ubírá v oblasti hrudníku 1 centimetr mezi ramenní a hrudní linií a 1 centimetr mezi hrudní a pasovou linií, mezi pasovou linií a sedovou pak centimetry dva).
Jak jsem psala již v minulém článku, zkracování či prodlužování se vás může týkat, i když máte průměrnou výšku.
Zkrácení/prodloužení střihu
Vždy zkracujeme a prodlužujeme v liniích, které jsou kolmé na vyznačený směr vlákna (pokud tedy máme střih, který se pokládá po směru vlákna – na ukázkovém střihu se díl pokládá v dlouhé ose kolmo na směr vlákna, v takovém případě je potřeba si vyznačit kolmé linii; v případě, že by se jednalo o střih pokládaný šikmo, tak linii v úhlu 45°).
Na prodloužení používám tenké pásky, které jsou vystřižené buď z okrajů hotového střihu nebo ze střihového papíru. Ráda používám řezací podložku, kdy střihem prosvítají na sebe kolmé linie, takže nemusím linii střihu rýsovat a mohu ji rovnou provést řezacím kolečkem.

522

Na slepení používám krycí pásku, kterou si dopředu nastříhám na malé kousky.

526

Existují různé lepící pásky, které se mohou odtrhávat přímo ze stojánku, nicméně tam mi vždy brzo dojde náplň. Krycí páska je věc, která se najde asi v každé domácnosti a hlavně v každém papírnictví. Při použití jakékoliv izolepy si zkontrolujte, že vydrží suché teplo (po skladování a případném znovupoužití je střih potřeba přežehlit), a je velkou výhodou, když se na ni dá nakreslit linie fixou, což na klasickou průhlednou izolepu nejde.
Když střih prodlužujete či zkracujete, není nutné, aby směr vlákna, tedy linie zakreslená na střihu, na sebe bezpodmínečně navazovala. Mnohem výhodnější je, když navazují okraje střihu (v případě, že má střih středovou linii, která se přikládá k přehybu látky, tak tato linie musí bezpodmínečně navazovat).
Linie si můžete samozřejmě i předkreslit, zvláště v komplikovanějších případech, kdy na sebe okraje střihu příliš nenavazují.

523524
Zkracování střihu je obdobné, jen odpadá práce s vkládáním proužků – stačí jen nastřihnout, posunout a slepit díl o potřebný kousek dál.

Zužování/rozšiřování střihu

Spousta žen se dostane k šití jednoduše proto, že jim konfekce absolutně nesedí. Bývá to v případech, kdy je postava více či méně nevyvážená – postava typu hruška, převrácený trojúhelník či jablko. Velikost v pase může být o číslo či více jiná než kolem boků, nebo třeba v ramenou. Tento problém se nejjednodušeji řeší u střihů, které mají vedle sebe několik linií pro různé velikosti. Není pak problém plynule navazovat mezi jednotlivými čarami.

Máte vícevelikostní střih, jehož rozmezí končí  jako naschvál v o číslo větší/menší velikosti? I to se dá celkem jednoduše řešit. O jednu velikost se totiž dá střih zmenšit či zvětšit tak, že si naměříte vždy vzdálenost mezi dvěma velikostmi a o tu střih ve vám nejbližší velikosti zmenšíte/zvětšíte. Podobnému postupu se u nás říká “pakárna”, proto mám o něco jednodušší řešení (opět jsem nakreslila přibližné schéma, protože na příloze Burdy by nebylo nic vidět) : střih obkreslete v nejbližší možné velikosti.

03-13-2016 015

Dále uvádím postup pro zmenšování. Po obkreslení celého dílu střih postupně posunujte na linii pro velikost o číslo větší a vedle ní znovu překreslete linii velikosti, která je vám nejbližší.

 

03-13-2016 01603-13-2016 017
Takto po částech postupujte kolem celého dílu.

Pro zvětšení je postup velmi podobný, jen zakreslené linie posunujete na velikost o číslo menší. Nedoporučuje se takto zmenšovat či zvětšovat o více než jednu velikost, na druhou stranu, pokud pak uděláte zkušební model, proč to nezkusit.

 

Pokud máte nějaké nejasnosti, dotazy či vlastní tipy, napište je do komentářů!

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (23.03.2016/7:01)
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Petula
Petra
7 let

Děkuji za postup. Dalo mi to trochu zabrat pochopit to, ale už mám jasno 🙂 Velká většina střihů, které se mi líbí končí velikostí o číslo větší než mám. Takže už vím jak na to a dám se do toho 🙂

Petra
7 let

Jaké máte zkušenosti s padnutím těch zkrácených či prodloužených velikostí v Burdě? Já mám 160cm a velikost mezi 38-40, takže by mi ideálně měly sedět ty malé velikosti, ale kdykoliv jsem je zkoušela, bylo z toho fiasko. Naopak ty prodloužené délky mi překvapivě asi ve dvou pokusech v horním díle seděly pěkně a dokonce jsem na nich nemusela ani dělat FBA.
Občas mám chuť vyzkoušet zmenšit nějaký střih z plus velikostí, protože mi většinou přijdou mnohem poctivěji nakreslené a pro slovanskou postavu i menších čísel hezky vymyšlené. Nezkoušeli jste toněkdo?

Maťa
Maťa
7 let

Dobrý den,
děkuju za článek. A měla bych dotaz k té úpravě. Např. v pase mám vel. 38, ale přes boky vel. 42.
Např. na střihu na kalhotech bych měla spojit čáry vel. 38 v pase a 42 v oblasti boků (rozumím tomu dobře?). Pas je jasný. Jenže jak na tom střihu poznám, kde je akurát to napojit na 42? Vůbec to nemám v oku, že kouknu na střiha vidím :(. Ale je nějaká finta, jak to odměřit od toho pasu? kde? Abych správně napojila?
Děkuju.

Renee
Renee
7 let
Odpověď na komentář  Maťa

Mně se osvědčilo řídit se prostou úvahou – kde vlastně potřebuju ty přidané centimetry?
Pokud na bocích, tak přidám v bočních švech. Odměřím si přitom palcem a ukazovákem od pasu, jak hluboko je nejplnější místo boků, a to si označím i na střihu. Křivku pak zaoblím podle toho.

Ale já osobně třeba mám obvod boků větší kvůli dozadu vyčouhlému pozadí – zepředu je silueta docela symetrická, je to vidět až z profilu.
Takže já osobně přidávám na zadním dílu – úprava pro plné pozadí (rozstřižením a posunutím zadního dílu).

Maťa
Maťa
7 let
Odpověď na komentář  Renee

Tak vám oběma děkuju za dobré nápady. Snížené pasy už jsem taky “objevila” :), ale ta úprava pro plné pozadí od Renee mě nenapadla. Děkuji. Já právě z domašitých modelů úplně spokojená nejsem, stále ladím střih tak abych v těch gatích mohla jít i ven a nebyla první otázka “to sis šila sama”?;) Začátky…

Ivana
iva
7 let

Poradíte mi, prosím, jak prodloužit kalhoty v sedací části? Když mají zip vpředu? Údajně by měla být na střihu linie pro prodloužení, ale nikdy jsem ji neobjevila. Děkuji.

trackback

[…] Víme, že se jedná o starší Burdu, kterou nemá každý doma, proto střih zveřejňujeme s předstihem, abyste si ho mohly sehnat ještě před začátkem šití. Opatřit si ho můžete buď v knihovnách, nebo je možné jej koupit a stáhnout na stránkách Burdy. Bohužel se nám zatím nepodařilo domluvit možnost zakoupení na českých stránkách. Takže momentálně jej lze pořídit na německých a amerických stránkách ve fomě PDF. Střih je pro velikosti 36-44, pokud potřebujete o číslo menší či větší, můžete ho upravit podle návodu zde. […]

trackback

[…] V dnešním článku si ukážeme nejčastější typy úprav v oblasti živůtku. Pokud byste chtěly střih prodlužovat či zkracovat, návod najdete zde. […]

Adéla
Adéla
7 let

Zdravím,
Dostala jsem se ke speciálu Burdy pro děti, moc se mi líbil, ale dcera má velikost 92 a vše u nich končí 86 a začíná 104. Zmenšování z té 104 mi dává hrozně zabrat.
Děkuji za pár tipů! Přepočítávám centimetry mezi velikostmi, ale je to děs! Asi to zkusím, vystříhnu a na dcerce zkusím, jestli to sedí. Jen se bojím, jak jsou to třeba šaty z více dílů, abych to všude měla stejně a sedělo to… Nějaký tip?

trackback

[…] připomenutí přidáváme odkazy na naše předchozí články: prodlužování a zkracování oděvů, ostatní úpravy včetně propadlého kříže či větších/menších […]

Sarka
Sarka
6 let

Dobrý den,
Chtěla bych poprosit o radu,zda-li si myslíte,ze je možné prodloužit šaty (viz.priloha)…popr.jak?Střihové sedí suprove,ale jsem vyšší,tak mi připadá,ze jsou krátké?
Moc děkuji
Fialova

trackback

[…] v prvních týdnech existence našeho webu jsme psaly o tom, jak jednoduše zmenšit či zvětšit střih. Týkalo se to vícevelikostních střihů a tkaných látek. U úpletů můžete […]

trackback

[…] Nelekněte se, velikost střihu je 32, o zvětšování střihů se dočtete u holek na blogu Steh za stehem. […]

Janulina
3 let

Skvělé. Díky moc. Zrovna řeším, že bych si ušila noční košilku něco jako mají tady https://miorio.cz/262-tehotenske-a-materske-pradlo to se mi hodně líbí. Díky za informace, zkusím.

trackback

[…] obecně kreslené pro kratší trupy. Sako má navíc nejužší místo nad pasem, takže jsem ho prodlužovala v části mezi rameny a pasem o celých 7 centimetrů. Zároveň jsem zkoušela metodu slepování […]

21
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x