16.3.2016 | Barbora | 17 komentářů

DŽÍNY, část I.

Džíny jsou jednou z nejběžnější součástí šatníků, zároveň však mohou být poměrně kontroverzní. Jsou totiž lidé, kteří na džíny nedají dopustit a naopak jsou ti, kteří je berou pouze jako pracovní oděv a vzít si je na běžné nošení považují skoro za urážku společnosti.
Většina z nás však minimálně jedny vlastní, ať už obyčejné rovné a tmavé, roztrhané světlé, bílé na léto, černé na večerní party atd. Kolik různých látek a barev, tolik střihů a možností.

Originální džíny byly původně z denimu, ale nyní se můžeme setkat s kalhotami, které vypadají velice podobně – jak střihem, tak vzhledem, ale mohou být třeba z modrého bavlněného kepru (líc i rub mají stejnou barvu) , viskózové směsi, konopí apod. Není výjimkou najít i úplet, který denim připomíná.

Denim

Denim

 

Keprová vazba

Klasický denim má vždy světlý rub, protože na útek se používají režné nebělené nitě a barva líce vzniká osnovními nitěmi, které se barví indigem. Denim se tká v třívazné keprové vazbě, což přímo souvisí s tím, proč u některých džínů dochází k přetáčení švů.

Znáte to – koupíte si nové džíny, jste nadšení. Nestály sice málo, ale skvěle vám padnou, jsou sice trochu těsnější, ale po pár nošeních se vytáhnou do přesně toho správného tvaru a stanou se vaším nejoblíbenějším párem kalhot, který byste nejraději ze sebe ani nesundali. Jenže pak nastane to, že džíny poprvé vyperete, vyžehlíte (už u žehlení se vám může zdát, že se děje něco zvláštního, ale nepřikládáte tomu takovou váhu) a vezmete na sebe. Ouha! Něco je špatně! Ten boční šev už není na boku, ale od kolen dolů se stáčí a u lemu končí přesně uprostřed nártu… Ať děláte, co děláte, stejně s tím nic nezmůžete. Bohužel.

Přetočený šev

Přetočený šev

Děje se tak proto, že látka má tendenci zkroutit se ve směru vazby. Pokud by vás zajímala tato problematika více dopodrobna, její vysvětlení naleznete například zde.
Toto přetáčení švů jistě znáte i z úpletových triček. Tam se to děje jen a jen proto, že při stříhání nebyl dodržen směr vlákna. U džínů je to ale složitější, protože se někdy mohou zkroutit i když směr vlákna dodržíme, ale naskládaly bychom všechny nohavice vedle sebe nebo bychom stříhaly z dvojité vrstvy látky. Proto musíme jednotlivé díly klást v opačném směru – například jednu nohavici položíme normálně a druhou pak vedle ní otočenou o 180 stupňů. Více si o tom povíme, až se dostaneme ke stříhání dílů.

Takové džíny s přetočeným švem jsem měla i já. Nějakou dobu jsem to byla schopná snášet, protože jinak mi seděly krásně, ale neustále jsem přemýšlela, co s tím. Až jsem se rozhodla ušít si své vlastní. Takové, které mi budou vyhovovat po všech stránkách. Před pár lety by mne to vůbec nenapadlo, protože jsem si myslela, že opravdové džíny mohou být jen z obchodu, aby vypadaly fakt dobře, a že doma nebude člověk schopen profesionální kus vyrobit. Ale čím více jsem procházela různé blogy a zahraniční stránky o šití, utvrzovala se ve mne myšlenka, že i ty džíny z obchodu šije nějaká švadlenka v jihoasijské manufaktuře a nebude na tom zas tolik složitého. Stačí si najít ten správný střih a naučit se pár fíglů, které vám se šitím džínů pomohou. A na ty se nyní podíváme.

Vhodné střihy

Na internetu lze najít plno různých střihů na džíny, záleží jen na vás, jaký vzhled se vám líbí. Pro letošní sezónu začínají být v módě opět 70.léta a zvonové nohavice. Já dávám přednost klasickým úzkým nohavicím v tmavě modré barvě. Spíš se mi líbí užší klasika, ale ne zase úplně slimky. Vyzkoušela jsem tento střih – Ginger Jeans – a jsem z něj nadšená, ušila jsem podle něj už troje džíny, jedny barevné plátěné kalhoty, jedny úzké černé kalhoty a rozhodně to nebyly poslední. Střih existuje jako klasické úzké bokovky nebo slimky do pasu, nově si můžete dokoupit i verzi se zvonovými nohavicemi
Další možností jsou například:
Jamie Jeans od Named Patterns
Birkin Flares od Baste and Gather
Burda
Jalie
McCall´s 

Materiál
Výběr vhodného materiálu závisí na vybraném střihu. Mnoho denimů se tká ze 100% bavlny, ty jsou vhodné pokud nechcete kalhoty úplně na tělo. Ale počítejte, že se látka vytáhne a do původního stavu se vrátí nejdřív po vyprání, což je dáno výše zmíněnou keprovou vazbou. Pokud chcete užší kalhoty, je dobré vybrat denim s příměsí elastických vláken. Už 2% elastického vlákna vytvoří pocit toho, že máte klasické bavlněné džíny, které ale při oblékání příjemně pruží a nejsou tak náchylné na vytažení v oblasti kolen a pod zadkem. A ani si v nich nepřipadáte jako v legínách. Pokud chcete opravdu elastické džíny, vyberte látku s větším podílem elastanu, ale berte to v potaz i při vybírání velikosti střihu – možná budete muset střihnout velikost o číslo až dvě menší.

Kvalitní výběr džínoviny naleznete například v Evi látkách, ze zahraničních zdrojů mohu doporučit obchod Emmaonesock s širokým výběrem barevných a vzorovaných materiálů.

Dále budete potřebovat:
Kovový zip, cca 12-15cm dlouhý, záleží podle střihu. Pokud budete šít kalhoty s vyšším pasem, budete potřebovat zip samozřejmě delší a naopak.

Na každých správných riflích nechybí nýty a tradičně kovový narážecí knoflík. Oboje si můžete narazit buď samy, případně se poptat na tuto službu v galanteriích.

Knoflík

Cvočky 

Prošívací niť – nejraději používám značku Gutterman, kromě klasických oranžových odstínů mají v nabídce i plno dalších barev, kterými si můžete prošívání přizpůsobit svému vlastnímu vkusu.

Jehly na džínovinu, které mají ostrý hrot a bývají značeny modrou barvou.

Guttermann TopStich a jehla na džínovinu

Guttermann TopStich a jehla na džínovinu

V příštím díle se můžete těšit již na samotné šití džínů, kde se podrobněji seznámíme s dalšími detaily.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (16.03.2016/5:18)
Kategorie: Techniky, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gina
Gina
7 let

Dík moc, šití džínů mám v plánu. Díky mé nadměrné výšce už dlouho. Momentálně mám dvoje pánské kalhoty a už mě to vážně nebaví, být závislá na tom, co (ne)seženu v obchodě.

Milli
7 let

Ahoj, díky za nový inspirativní web! 🙂 Taky jsem si dřív myslela, že aby džíny vypadaly opravdově, musí být z obchodu… ale pak mi došlo, že přece i ty někde musela ušít nějaká švadlenka… přesně, jak píšeš 🙂 Myslím, že vtip je v tom, vypracovat všechny ty detaily, které jsou pro džíny typické: dvojité švy, poutka, sedlo vzadu… A co se týče střihů (pokud by si člověk chtěl vytvořit vlastní), můžu ještě doporučit knížku od Jany Kocurkové: Škola střihů. V dílech Dámské kalhoty a Pánské kalhoty jsou i návody na střih na džíny. Šila jsem podle toho pánské džíny a… Číst vice »

trackback

[…] minulém článku jste si mohly přečíst, z jakého důvodu se přetáčejí švy na džínách a jak z toho ven. […]

Lada
Lada
7 let

Výborný blog. Fandím Vám a určitě vás budu sledovat. Džíny mám taky v plánu, protože mi v obchodech nic nesedí, ale zatím se na to necítím 🙂 Snad po druhém pokračování vašeho článku a pak ještě po dlouhééém (někdy i několikaletém) rozjímání se k tomu odhodlám. Držím palce.

Lada
Lada
7 let

Střih na džíny “zdarma” je v Burdě 7/2003. A možná i v jiné vzhledem k tomu, jak se tam ty střihy pořád dokola opakují. J mám k dispozici jenom pár starších čísel a v tomhle jsem je našla.

Gina
6 let

Ginger jeans je opravdu fajn střih, sedí jak štíhlé tak i trochu plnější postavě.

trackback

[…] Pokud byste chtěly nakouknout, jak se takové džíny šijí, najdete o nich na našich stránkách i několik článků. […]

manitram
Martina
5 let

Ahoj, chystám se na džíny a ráda bych se s vámi trochu poradila. Pořídila jsem si střih na Ginger Jeans Mid-rise, o víkendu bych ráda ušila první pokus a teď v týdnu se na to připravuju, abych o víkendu mohla ideálně jenom šít. Materiál jsem dostala zadarmo a vlastně o něm nic nevím, můžu nějak zjistit, jestli je v něm nějaký elastan? Když za látku prostě zatahám, přijde mi, že nijak zvlášť nepruží, takže ji tipuju spíš na 100% bavlnu, mám ještě jinou možnost, jak se dozvědět víc? Pokud je to opravdu 100% bavlna, asi bych měla střihnout větší velikost… Číst vice »

manitram
5 let

Dekuju za odpoved! Co se toho zkusebniho modelu tyce, je mi jasne, ze dziny z pruzne latky budou mit jinou velikost, ale doufam, ze i z nepruzne latky poznam, jestli mi proporcemi Ginger Jeans sedi, nebo jsou mi napriklad obecne volnejsi v pase.
Jinak nit tedy dokoupim a jsem zvedava, jak mi to pujde. Urcite se potom pochlubim. Kazdopadne uz ted dekuju, bez vas bych se do toho nikdy nepustila. Martina

manitram
5 let
Odpověď na komentář  Barbora

Tak uz mam nachystany strih a obe latky (ty musim jeste vyzehlit) a dneska vecer asi zkusim zacit se strihanim nohavic. K tomu mam jeste jeden dotaz, smer vlakna proste odmerim od pevneho okraje? A pak jeste jeden dotaz k postupu, ve ktere fazi prisivate zadni kapsy? Muzu strihu verit a prisit je na ploche poloviny nohavic, nebo se vyplati pockat si na skoro usite kalhoty a poctive je nazkouset? Mam i trochu obavy, jak to zvladnu prisit, kdyz budou kalhoty uz prakticky hotove.
Siti zdar! M.

trackback

[…] jsem se minulý podzim dokopala konečně došít ty Ginger džíny, rozešité na jaře pod vlivem Bářiných článků, a při hledání zbytků látky na pásek jsem našla ještě jedny džíny, také už skoro […]

trackback

[…] hotového oděvu budou přetáčet (o keprové vazbě a jejím úskalí psala již Bára ve svém seriálu o šití džín). Tomu lze předejít promyšleným obousměrným polohováním střihových dílů tak, aby […]

17
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x