2.3.2016 | Barbora | 19 komentářů

ŠITÍ Z KŮŽE

„Ne, to ne!“ „Šít z kůže přeci není jen tak!“ „Vždyť je to „kůže“!“ „Je to složité!“ „To nezvládnu!“
Napadly vás tyto nebo podobné myšlenky po přečtení nadpisu? Vaše obavy jsou zbytečné – a o tom bych vás ráda přesvědčila v tomto článku.
Umíte šít a jste schopné ušít třeba sukni nebo šaty z látky? Tak je hravě zvládnete i v koženém provedení. Poradím vám pár vychytávek, které vám vše usnadní. A hlavně – opravdu se není čeho bát.

Většina z nás se o šití z kůže nikdy nepokusila, protože zkrátka neměla ten správný materiál. Já až do nedávna také nebyla schopná nalézt zdroj, kde by se daly kůže sehnat. U nás v Řempu mají malinký vzorníček několika druhů kůží v různých barvách a k nim ceník, který většině z nás nic neřekne. Cena je tam za dm2 a k ní různé příplatky za tloušťku, či barvu, či za jakost. To mne vždy odradilo. V obchodě s látkami je to daleko jednodušší – jasně víme, že metr látky, kterou potřebujeme na sukni, má šíři 150cm a stojí třeba 450Kč. Jenže to u kůže tak jednoznačně nezjistíme. Kůže se prodává po celých kusech – co zvíře, to jeden kus kůže. A velikost se tím pádem liší podle druhu. Jehnětina má například okolo 60-80dm2, teletina třeba okolo 100dm. Pro vaši lepší představu je kus takovéto teletiny velký v průměru 100x90cm s nepravidelnými okraji. Ale může se lišit kus od kusu. Prodejce vám nabídne usně v několika jakostech. Kůže s označením I.jakosti by měla být ve stoprocentní kvalitě. A například kůže ve IV.jakosti bude mít sem tam nějaké nedostatky – neobávejte se ale, že na ní budou fleky a díra uprostřed. To opravdu ne. Spíš se jedná o drobné přirozené vady kůže.

 

Kůže - teletina

Kůže – teletina

V případě, že máte zdroj kůže přímo v blízkosti a můžete se na nákup vydat fyzicky, je každopádně vhodné vzít si s sebou papírový střih a podle něj vybrat potřebné množství kůže.

Pokud ale musíte objednávat přes internet, jako jsem to udělala já, nic není ztraceno, prodejce bude určitě schopný vám pomoci a poradit, kolik materiálu potřebujete. Já mám velmi dobrou zkušenost s Koželužnou Strnad – www.kozeluzna.cz. Vše jsme vyřešili buďto po telefonu nebo mailem a kůži jsem měla do druhého dne doma na dobírku. Určitě vás i teď tedy zajímá ta cena. Kupovala jsem materiál na pouzdrové šaty. Po konzultaci jsem vybrala černou teletinu, celkem 3 kusy kůží o celkové ploše 341dm2 – velikost jednotlivých usní byla okolo 110dm2 a cena jedné usně 800-900 korun (celková cena 2600 Kč). Pokud jste z Brna a okolí, můžete se pro usně vydat do firmy www.solidusbrno.cz .

Příprava na šití

V první řadě je potřeba si uvědomit to, že co vpich do kůže, to dírka, která zůstává. Znamená to, že nemůžeme špendlit, stehovat ani párat. Takže je důležitá velmi pečlivá příprava, která se nám ale vrátí. Pokud se chystáme na ušití něčeho koženého, nejlepší je, udělat si zkušební model  z obyčejné látky, na kterém odstraníme veškeré nedostatky. Když nám model sedí, už nic nebrání pustit se do díla.
Musíme si dobře prohlídnout celé usně a případné kazy je dobré si vyznačit i na rubovou stranu. Vyhneme se tím problému, kdy se nám pak třeba uprostřed předního dílu může objevit nějaký nevítaný kaz.

Pomůcky
Chtěla bych vás seznámit s poněkud netradičními pomůckami, které nám šití z kůže zjednoduší.

Pomůcky

Pomůcky

Tenký permanentní popisovač v kontrastní barvě – kůži neublíží, nezanechá mastné skvrny, nevypráší se jako křída a je velmi přesný.

Permanentní popisovač

Permanentní popisovač

Teflonová patka – usnadní posunování kůže. Lze zakoupit jako příslušenství k šicímu stroji.

Teflonová patka

Teflonová patka

Jehly na kůži – mají speciální úpravu, která jim zajišťuje větší tvrdost, také mají trojhranný hrot pro snadnější vpich a zabraňují vynechávání stehů

Jehly na kůži

Jehly na kůži

Kancelářské svorky nebo speciální svorky na látky – pokud potřebujeme něco „sešpendlit“, tak to k sobě jednoduše sepneme. Nezanechávají dírky. Speciální svorky koupíte například zde, ty kancelářské v každém papírnictví v několika velikostech.
Lepidlo na kůži – existují speciální lepidla na kůži nebo textil. Lepidlo se používá na přilepení švových přídavků, na záložky apod. Pozor – opravdu dobře drží. Ale pokud jej přeci jen potřebujete rozlepit, je možné dané místo nahřát žehličkou, lepidlo povolí a rozlepí se. Chce si to ovšem raději nejprv vyzkoušet na nějakém zbytku, protože kůže může někdy citlivě reagovat na teplo. Také je nutné vypnout napařování a žehlit přes hadřík.

Lepidlo na textil a kůži

Lepidlo na textil a kůži

Překreslení střihu a stříhání
Jelikož kůže nemá útek a osnovu, je jednodušší si na ni přizpůsobit jednotlivé díly. Nicméně záleží na konkrétním druhu, protože někdy může kůže v jednom směru lehce pružit víc než ve směru kolmém. Potom pokládání střihových dílů přizpůsobíme tak, aby to danému modelu vyhovovalo. Na kůži můžeme kreslit z rubové strany permanentním fixem a stříháme buďto nůžkami, nebo použijeme podložku a řezné kolečko. Švové přídavky stačí cca v šíři 1-1,5cm.

Podložka a řezací kolečko

Podložka a řezací kolečko

Šití
Délka stehu při šití z kůže musí být delší, než normálně. Alespoň 3-3,5mm. Pokud bychom použily kratší steh, mohl by se šev vytrhávat. Udělaly bychom tím totiž mnoho dírek vedle sebe, které kůži prosekají a ztenčí. Ze stejného důvodu se nedoporučuje ani zapošívání. Je vhodné nechat konce nití delší a pak je zauzlovat.
Švy se nerozžehlují. Pokud potřebujeme, aby švy pěkně lehly a držely, použijeme lepidlo. Kůže se netřepí, tak nám odpadá začišťování švových přídavků. Po sešití švu naneseme lepidlo a švové přídavky uhladíme.

A to je vše. Zkrátka šijeme, jako kdybychom měly látku. Opravdu se není čeho obávat. Myslím si, že ušít si například kožené šaty, se vyplatí. Já nedávno jedny pěkné a podobné viděla za 12 tisíc v obchodě. Pokud si ušijete svoje vlastní – na míru, vyjdou vás na přibližně čtvrtinovou cenu včetně hedvábné saténové podšívky.

Šaty

Máte nějaké dotazy? Chcete se zeptat na konkrétní věc? Neváhejte a napište do komentářů.

Článek pro Vás napsala Barbora (02.03.2016/7:09)

Leave a Reply

19 Komentáře "ŠITÍ Z KŮŽE"

Upozornit na
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší
Jnsk
Host

Díky za zajímavý článek!

Ráda bych si ušila něco z kůže, která není hladká, ale má normálně chlupy. Nemáte s tím nějakou zkušenost? A případně nějaké užitečné tipy?

Díky a hezký den, Jana

PetraH
Host

Milá Jano, šaty jsou krásné! Dík za tip na koželužnu; už delší dobu se chystám na kůži a chyběl ten zdroj (pravda, kdybych se hodně snažila, asi se dopátrám) 😉
Tak se budu těšit na další článek!
Petra

Jana
Admin

Souhlasím s tím, že jsou šaty úžasné a moc ráda bych byla jejich autorkou, ale tou je, stejně jako celého článku, Bára 🙂

Simona Šeligová
Host

Zdravím a moc děkuji za tip na koželužnu ihned jsem kontakt využila a skutečně jsem měla kůži do 2 dnů doma.Při šití s kůží mám zkušenosti pouze se starým strojem mojí maminky a to byla šlapací Minerva a teď mám stroj samozřejmě elektrický a mám trochu problém s jeho vyladěním .Mohla byste popsat jestli máte nějak zvlášt nastavený přítlak patky ? Děkuji za odpověď Simona

Monika
Host

Možná zkuste podlepit normální patku lepící páskou. Příp. dva proužky vedle zoubků podvače. Značky Scotch magic popisovací. Normální prý nefunguje, ani jsem nezkoušela. Kdyžtak ji pak použijete jinde;). Šila jsem něco ze silnějšího vinylu, teflonovou nemám, měla jsem podobný problém. Třeba se ta kůže bude chovat podobně.

Simona Šeligová
Host

Děkuji za rychlou odpověď,tu teflonovou patku jsem si na Vaši radu koupila,zatím mi to pořád drhne,ale budu zkoušet dále.Ještě jednou děkuji

Hana
Host

Zdravím a prosím o radu. Nechala jsem si vyčinit kůže z vlastních králíků a chtěla bych ušít něco sama.
Postačí mi můj starý dobrý Lucznik, na který jsem zvyklá, nebo musím koupit overlock? Děkuji

Lenka Loučná
Host

Dobrý den, o šití kůže mě velmi zajímá, vybírám proto nějaký šicí stroj který by i toto zvládal, můžete mi prosím poradit, jaký z těchto https://eshop.anita.cz/siti-sici-stroje/ by by na šití kůže nejvhodnější? Moc se v problematice nevyznám, stačí mi průměr – ovšem kvalitní..Děkuji

Zuzana H.
Host

Šaty vypadají úžasně, moc Vám sluší!

hagenová
Host
Dobrý den můj tatínek byl pánský krejčí a léta pracoval s kůží v zakázkovém krejčovství ,když zemřel zdědila jsem po něm kufr kůží, které by podle mého názoru vystačily na ušití celých oděvů ,dle mého laického odhadu jsou dva sety teletina černá a hnědá a potom několik různých barev hnědé světlé a rez to je asi vepřovice ale dost měkká ,no nevyznám se chtělo by to vidět . Několik let jsem si kůže schraňovala ,že si nechám něco ušít ,ale už to asi pro mne nemá cenu a tak jsem se rozhodla, že se kůže pokusím prodat, na internetu jsem narazila na vaše stránky a tak mám dotaz ,neměla… Číst vice »
Ilona
Host

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký druh nitě jste použila? Chystám se na síti kůže a nevím, jestli je možné šít běžnými, nebo nějakými speciálními nitěmi. Děkuji

wpDiscuz