17.2.2016 | Barbora | 4 komentáře

DLOUHÁ SUKNĚ S ROZPARKEM ZA 2 HODINY

Šití, to nejsou jenom velká díla jako sako nebo plesové šaty, ale i jednoduché projekty, kdy se hotovým kusem oblečení můžeme chlubit už za pár hodin. Na těchto stránkách bychom se chtěly věnovat právě i takovýmto projektům, které jsou pro svou nenáročnost velmi vhodné pro začátečníky, ale i pro pokročilé v časové tísni.

Začíná se nám oteplovat a abychom si jaro ještě trochu víc přiblížily, jako první si ukážeme, jak ušít úplně jednoduchou dlouhou sukni do gumy, která bude z rubu stejně krásná, jako z lícové strany.

Budeme potřebovat splývavou látku, širokou gumu do pasu, nůžky, jehlu, špendlíky, nit, šicí stroj a neméně důležitou žehličku. Pokud nesnášíte žehlení stejně jako já, přesto vezměte žehličku na milost, při šití je stejně důležitá, jako šicí stroj.

1

Jako první krok doporučím vyprání a vyžehlení látky, kterou budete šít. Předejdete tím problémům, které by mohly nastat, kdybyste toto neudělaly. To platí především u přírodních látek, které se někdy dokážou nepěkně srazit. V zásadě platí to, že látku vypereme tak, jak potom hodláme pečovat o výsledný oděv.

Látku si naměříme a ustřihneme velmi jednoduše. Potřebujeme znát nejširší obvod (většinou přes boky, ale u někoho to může být i přes břicho) a délku sukně. K obvodu si přičteme centimetry na šev a na volnost. V tomto konkrétním případě jsem přidala 10 cm. A 10 cm jsem přidala i k délce sukně, které nám budou stačit pro tunýlek na gumu a na záložku.

Jako první si sežehlíme budoucí tunýlek pro gumu. Šířka záleží na šíři námi vybrané gumy.

2

Látku zahneme jednou cca 1,5cm a potom ještě jednou tak, aby se potom dala guma pěkně protáhnout. Není dobré udělat tunýlek příliš široký, guma by mohla dělat neplechu a protáčet se.

Protože mnou vybraná látka se třepí a táhnou se z ní tenké nitky, použila jsem na sešití švu šev francouzský. Je to šev, který vypadá z rubu velmi úpravně a nikde nejsou vidět žádné třepivé okraje, vytahané nitě apod.

Francouzský šev si ušijeme tak, že látku na sebe přiložíme rubem na rub a tím pádem budeme šít poněkud nestandardně po lícové straně.

3

 

Je důležité začít šít těsně pod přeloženým tunýlkem a pokračovat do míst, kde nám začne rozparek.

Poté švový přídavek vedle stehů sestřihneme na cca 2-3mm.

4

5

Nyní šev sežehlíme k jedné straně, látku obrátíme, znova vyžehlíme a onen šev prošijeme ještě jednou, tentokrát již z rubové strany se švovým přídavkem cca 5mm.

6

Z rubu bude náš šev vypadat takto:

7

Nyní začistíme rozparek dvojitým přeložením do rubu a prošitím.

8

Předposledním úkonem bude vytvoření tunýlku pro gumu.

Rozevřeme si sežehlený tunýlek viz obrázek níže a pár milimetrů nad přehybem (viz značení fialovým sublimačním fixem) začneme šít a skončíme těsně u začátku našeho francouzského švu.

9

Tunýlek otočíme zpět do rubu, nesešité okraje, které nám vytvoří otvor pro provléknutí gumy, podhrneme a celý obvod tunýlku si sešpendlíme.

10

Poté ho prošijeme.

11

Nyní můžeme provléknout gumu, kterou si naměříme, tak aby nám její délka byla v pase (nebo na bocích – záleží, kde budeme sukni nosit) pohodlná. Gumu naplocho sešijeme.

Teď už můžeme sukni vyzkoušet a poupravit délku. Tu pak založíme zase velmi jednoduše dvojitým přeložením a prošitím.

12

Nakonec celou sukni ještě jednou přežehlíme a máme hotovo. Zvládly jsme jednoduchou sukni, která je krásná a čistě upravená i zevnitř.

15

16

 

4.7 3 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (17.02.2016/9:42)
Kategorie: Začínáme se šitím, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Treefrog
Eva
6 let

Návod vypadá úžasně jednoduše, že bych si na sukni troufla i já. Jenom přiznávám, že vůbec nechápu první krok šití tunýlku (“Rozevřeme si sežehlený tunýlek viz obrázek níže a pár milimetrů nad přehybem (viz značení fialovým sublimačním fixem) začneme šít a skončíme těsně u začátku našeho francouzského švu.”)

Co je účelem tohoto kroku? Co se šije a kterým směrem? Ať bádám, jak bádám, nemůžu na to přijít.

Treefrog
Eva
6 let

Mockrát děkuju, už jsem to pochopila. Já jsem se právě nemohla zorientovat v tom obrázku, kde je “nahoře” a kde “dole”, teď už rozumím.

Pavlina T.
3 let

Děkuji za návod.

Procházím i starší články a tento mě láká, přiznávám se :). Rozparek by se dal zajistit, jak o tom psala Jana v článku není pytel jako pytel.. Ale tam to byl len. tady by to asi byla nějaká jemná stuha, aby nezlobila dole v založení lemu?

4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x